Nedeľa, 25. október 2020
Zamračené  10,5 °C
Mimoriadne správy

Svetová meteorologická organizácia potvrdila novú rekordne nízku teplotu na severnej pologuli

 Webnoviny  23. september 2020  104
Svetová meteorologická organizácia potvrdila novú rekordne nízku teplotu na severnej pologuli

23.9.2020 (Webnoviny.sk) - Svetová meteorologická organizácia (WMO) potvrdila novú najnižšiu teplotu na severnej hemisfére. Rekordne nízku teplotu -69,6 stupňa Celzia namerala automatická meteorologická stanica ešte v 22. decembra 1991 v Grónsku."V čase klimatickej zmeny sa veľa pozornosti venuje novým rekordným horúčavám. Tento novouznaný rekord pre mráz je dôležitou pripomienkou ostrých kontrastov, ktoré existujú na tejto planéte," vyjadril sa na margo rekordu generálny tajomník WMO Petteri Taalas.

Extrémne nízka teplota


Extrémne nízka teplota, ktorú namerali na odľahlom mieste zvanom Klinck neďaleko najvyššieho miesta na grónskom pevninskom ľadovci, prekonal doterajší rekord pre severnú pologuľu -67,8 stupňa Celzia. Ten namerali dvakrát na Sibíri - v roku 1892 vo Verchojansku a v roku 1933 v Ojmiakone.

Prvé menované sa cez leto dostalo do povedomia širšej verejnosti po tom, čo tam v júni namerali viac než 38 stupňov Celzia, čo by mohol byť absolútny rekord pre akúkoľvek oblasť za severným polárnym kruhom.

Nový rekord


Novú rekordne nízku teplotu potvrdili takzvaní "klimatickí detektívi", ktorí pracujú v Archíve extrémov počasia a podnebia WMO v Ženeve. Archív, ktorý vznikol v roku 2007, pátra po historických údajoch pri hľadaní záznamov, ako sú vysoké a nízke teploty, najväčšie zrážky, najsilnejšie krupobitie či najdlhší blesk.

Najnižšiu teplotu na svete, -89,2 stupňa Celzia, namerali v roku 1983 na polárnej stanici Vostok na Antarktíde.

Viac k témam: Grónsko, klimatické zmeny, najnižšia teplota
Zdroj: Webnoviny.sk - Svetová meteorologická organizácia potvrdila novú rekordne nízku teplotu na severnej pologuli © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.