Vox bloguli: Zuzana Zimenová

To najlepšie z blogov od Zuzana Zimenová


Palec dole pre koalíciu

🕔 5.1.2018

Povestný palec bývalej poslankyne Laššákovej pri hlasovaní v parlamente sa stal na Slovensku symbolom bezduchej politickej poslušnosti a obrazom vládnutia strany SMER-SD. Pri bilancovaní prvého roka môjho pôsobenia v Národnej rade SR však musím povedať, že hlasovanie poslaneckých klubov podľa zdvihnutého palca ich šéfov nie je ten najväčší problém našej parlamentnej demokracie.

Celý článok

Kto zarába na rómskych žiakoch

🕔 15.11.2017

Na Slovensku je škola, pre ktorú sú žiaci čistým biznisom. Príjmy z normatívneho financovania „na hlavu“ sa v nej využívajú nie na kvalitné vzdelávanie, ale na obohatenie spriaznených osôb. Škola sa tak spreneveruje svojmu poslaniu – namiesto motivácie k zodpovednému životu udržiava rómskych žiakov v bludnom kruhu nevzdelanosti a chudoby.

Celý článok


Dymové clony „reformátorov“ Ficových vlád

🕔 19.10.2017

Namiesto skutočnej reformy vzdelávania viac hodín dejepisu, zavedenie brannej výchovy a najnovšie možno aj ruštiny, či šachových partií. Taká je predstava predsedu koaličnej strany SNS Andreja Danka o budúcnosti vzdelávania na Slovensku.

Celý článok

Za Fica víta deti v školách každý rok iný minister

🕔 31.8.2017

Obvyklá životnosť ministra školstva vo vládach Roberta Fica nepresahuje jeden školský rok. Ficove vlády v oblasti vzdelávania opakovane zlyhávajú a Slovensku nedávajú šancu pohnúť sa dopredu.

Celý článok


Žiačka Ela a asistentka Máša: keď inklúzia nie je ilúziou ale skutočným príbehom

🕔 9.6.2017

Pred pár rokmi sa rodičia malej Ely s Downovým syndrómom súdili o to, aby sa ich dcéra mohla vzdelávať v bežnej základnej škole v mieste svojho bydliska.

Celý článok

Andrej Danko - komik či tragéd?

🕔 2.6.2017

„Chcel by som ale povedať to, že ak dnes budú niektoré opozičné strany vyhlasovať, že mali pripravené riešenia a právne návrhy, tak opakujem, tie ich návrhy boli komické až tragikomické a nemali žiadnu právnu relevanciu. Chcem aby to ľudia, ktorí dnes sú v rôznych denníkoch a ďalej, pochopili. To sa často deje aj pri legislatívnych návrhoch opozície.“ Andrej Danko na tlačovej besede dňa 31. 5. 2017

Celý článok


Nikdy to so žiadnym žiakom nevzdávajte

🕔 24.5.2017

Pred pár dňami sa skončila dvojmesačná verejná diskusia o reformnej koncepcii Učiace sa Slovensko. Ministerstvo školstva však nedokázalo verejnosti vyše 200-stranový dokument zrozumiteľne komunikovať, preto mnohí ani nepostrehli, že nejaká diskusia o vzdelávaní prebehla.

Celý článok

Branná výchova do škôl? Celé zle!

🕔 17.5.2017

Nie predmet branná výchova, ale každodenná výchova pre bežný život je to, čo v našich školách chýba. Vnímanie školy ako inštitúcie, ktorá má deťom do hláv naliať vedomosti cez také či onaké predmety, do roku 2017 nepatrí.

Celý článok


Dotáciám na zatepľovanie ÁNO, pomoci deťom v školách NIE?

🕔 12.5.2017

Na zaplatenie potrebného počtu asistentov učiteľov dnes chýba necelých 20 miliónov eur. Na zatepľovanie rodinných domov je v štátnom rozpočte vyčlenený balík 30 miliónov eur. Vláda by mala vysvetliť učiteľom a rodičom, prečo dáva prednosť zatepleniu rodinných domov pred napĺňaním vzdelávacích potrieb detí.

Celý článok

Ďalší prešľap komisárky Viery Tomanovej alebo aby toho nebolo málo

🕔 3.5.2017

Úrad komisárky pre deti zdieľa na sociálnej sieti obsah zo známeho konšpiračného webu.

Celý článok


Systémovému financovaniu asistentov učiteľov bráni Kažimírov rezort

🕔 28.3.2017

Vyše dvetisíc občanov sa minulý mesiac podpísalo pod hromadnú pripomienku verejnosti, v ktorej žiadali, aby boli financie na asistentov učiteľa nárokovateľné zo zákona a uhrádzané školám v plnej výške podľa skutočných potrieb. Ministerstvo školstva ich pripomienky na včerajšom rozporovom konaní neakceptovalo s odôvodnením, že takéto riešenie odmieta ministerstvo financií.

Celý článok

Kto môže deťom v školách naozaj pomôcť

🕔 22.3.2017

Na Slovensku nemajú ani špeciálne školy dostatok podpory zo strany asistentov a odborného personálu. V materských, základných a stredných školách, vrátane špeciálnych škôl, sú potrební aj osobní asistenti, pomocní vychovávatelia a školské zdravotné sestry.

Celý článok


Nevzali vám dieťa do škôlky? Zriaďte si s kamarátkou detskú skupinu!

🕔 13.3.2017

Na najbližšej schôdzi parlamentu budú poslanci rokovať o návrhu na zriadenie detských skupín. O čo vlastne ide?

Celý článok

Podpora rodiny v čase krízy je investícia do budúcna

🕔 1.2.2017

Služby včasnej intervencie aktivujú potenciál celej rodiny dieťaťa so zdravotným znevýhodnením a pomáhajú jej vrátiť rovnováhu, vnútornú silu a samostatnosť.

Celý článok


Slovenský Potemkin v Kazachstane. Dobrý nápad?

🕔 23.1.2017

Slovensko sa chce predstaviť na výstave EXPO 2017 v kazašskej metropole Astana ako „krajina dobrých nápadov“. Tento nápad zviditeľniť sa v zahraničí nás bude stáť 2,5 milióna eur. Pritom doma nám chýbajú peniaze na zabezpečenie základných vecí, a aj to je dôvod, prečo našu krajinu opustilo v novom miléniu viac než 300-tisíc ľudí.

Celý článok

Ako Danko s Ficom trucovali

🕔 11.1.2017

Pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky predseda vlády Robert Fico a predseda parlamentu Andrej Danko pozvali hostí na slávnostnú recepciu, na ktorú neprišli. V úlohe hostiteľa tak ponechali prezidenta Andreja Kisku samotného.

Celý článok


Prejdime od zlobby k hygge

🕔 3.1.2017

Kto si pod vianočným stromčekom nenašiel dosť knižiek, môže si urobiť dodatočne radosť knihou o hygge, ktorá vyjde o pár dní aj v slovenčine.

Celý článok

Prečo naši žiaci "pohoreli" v PISE?

🕔 7.12.2016

Ministerstvo školstva zverejnilo výsledky 15-ročných žiakov v testovaní PISA 2015. Hlavnou testovanou oblasťou v tomto cykle bola prírodovedná gramotnosť, testovanie však neobišlo ani ďalšie gramotnosti.

Celý článok


Rozviažme spravodlivosti ruky

🕔 6.12.2016

Právo má okrem formálnej stránky v podobe písaných zákonov aj svoju nepísanú podstatu. Tou je udržiavanie spravodlivého usporiadania vzťahov v spoločnosti.

Celý článok

Vytiahnime vzdelávanie z digitálnej priepasti

🕔 18.10.2016

Ak chceme seriózne uvažovať nad tým, ako mladým ľuďom vzdelávanie prispôsobiť, aby bolo pre nich zaujímavejšie a užitočnejšie, nemôžeme viac prehliadať dôležité súvislosti medzi ich reálnym a virtuálnym životom.

Celý článok


Ruka ruku myje, Robo Roba kryje

🕔 29.6.2016

Premiér Fico chce byť jedným z lídrov utvárania novej vízie pre Európsku úniu. Doma však nezvláda ani praktickú politiku.

Celý článok

Ani tretej vláde Roberta Fica nejde o deti

🕔 17.4.2016

Programové vyhlásenie vlády v oblasti vzdelávania nesplnilo očakávania významnej časti učiteľov, odborníkov a rodičov. Opatrenia, ktoré vláda sformulovala v časti vyhradenej pre školskú politiku, sú iba obvyklou „povinnou jazdou“, ktorá neavizuje nič prevratné, ani toho veľa nesľubuje.

Celý článok


9 dôvodov, prečo tento rok vynechať Testovanie 9

🕔 31.3.2016

Na stredu 6. apríla je plánovaná realizácia testovania deviatakov základných škôl, tzv. Testovanie 9. Ide o každoročné preverovanie znalostí zo slovenčiny (resp. iného vyučovacieho jazyka) a matematiky u budúcich absolventov základných škôl.

Celý článok

Robert Fico nepovie nikdy to, čo David Cameron

🕔 5.2.2016

Rodiny na Slovensku si zaslúžia povzbudenie a najmä konkrétny plán na zlepšenie životných šancí ich detí. Od Roberta Fica sa ho však nedočkajú.

Celý článok


Desať rokov úsilia o premenu školstva

🕔 14.1.2016

Sústrediť sa treba na skvalitnenie vzdelávacieho systému, v ktorom by sa malo preniesť viac pozornosti na deti, žiakov a študentov.

Celý článok

Predvolebné statusy zlyhanie vlády v školstve neprekryjú

🕔 8.1.2016

Učiteľské protesty a konkrétne návrhy opozície dotlačili ministra školstva k hľadaniu politickej garancie, že v budúcnosti pôjde do vzdelávania viac peňazí ako doteraz. Dva mesiace pred voľbami ide len o plané gesto jedného z členov vlády, ktorá počas štyroch rokov premrhala príležitosť ukázať, že je pre ňu vzdelávanie skutočnou prioritou.

Celý článok


Slovensko – krajina pre zdravých a bohatých

🕔 8.12.2015

Rodičia detí s ťažkým zdravotným postihnutím potrebujú veľa podpory a porozumenia. Na Slovensku sa však namiesto toho stretávajú s diskrimináciou, predsudkami a necitlivým prístupom. Pomocnú ruku im nepodáva ani štát. Narážajú na nedostatok informácií o možnej pomoci a nemajú k dispozícii ani potrebné služby.

Celý článok

Kto má rozum, učiť nepôjde?

🕔 28.10.2015

Ak je niekto šikovný a vyštuduje prestížnu prírodovednú fakultu, po škole nebude mať o pracovné ponuky núdzu. Čo by ho tak asi mohlo prilákať do školstva? Nemajme ilúzie, že na to postačí iba vyšší plat.

Celý článok


Školám sa ospravedlňuje, na rodičov kašle

🕔 15.10.2015

Minister školstva Draxler je v prístupe k verejnosti rovnaký, ako ostatní jeho predchodcovia, ktorí obvykle kašlali na rodičov i na ich predstavy o tom, ako by mali školy fungovať.

Celý článok

Chceme o vás vedieť všetko, aj keď nevieme načo

🕔 7.10.2015

Ministerstvo školstva o prebiehajúcom zbere údajov: Až po ukončení prvého zberu a jeho spracovaní bude jasnejšie, ktoré údaje sú skutočne nevyhnutné.

Celý článok


Ministerstvo školstva šikanuje rodičov

🕔 23.9.2015

Prečo a kvôli čomu školy pýtajú od rodičov rodné čísla a doklad o dosiahnutom vzdelaní?

Celý článok

Pridáva testovanie vzdelávaniu kvalitu?

🕔 6.8.2015

Rebríčky základných a stredných škôl o skutočnej kvalite vzdelávania veľa nehovoria. Nie sú dokonca ani motiváciou k tomu, aby sa výučba v školách skvalitnila.

Celý článok


Dobrý život v Nemecku. A čo na Slovensku?

🕔 22.7.2015

Angela Merkelová aj Robert Fico radi diskutujú so študentmi. Každý z nich inak.

Celý článok