Vox bloguli: Zuzana Štelbaská

To najlepšie z blogov od Zuzana Štelbaská


Mama, táto hra je šialená!

🕔 9.1.2018

S deťmi sme vyskúšali novú slovenskú spoločenskú hru založenú na pohybe a dotykoch. Ako odvážni objavitelia alebo prevtelení za gorily sme sa predierali džungľou a plnili úlohy na kartách. Bolo to šialené a výnimočné z viacerých dôvodov.

Celý článok

Detské knihy 2017 pod stromček

🕔 12.12.2017

Počas roka prečítam množstvo detských kníh, väčšina pochádza od slovenských autorov. Do môjho osobného vianočného výberu som dala tie, ktoré ma v 2017-stom zaujali najviac a pridala som aj zopár starších titulov, na ktoré som narazila a už ich nepustila z rúk. Výber som usporiadala podľa veku čitateľov, viac o každej z kníh si môžete prečítať v samostatných článkoch na mojom blogu.

Celý článok


Nové detské knihy pre zanietených čitateľov

🕔 4.11.2017

Knihy, ktoré sa ľahko vezmú do rúk, ale ťažko sa od nich odchádza, sú snom každého čitateľa (a spisovateľa). Medzi novinkami určenými pre deti som čítala niekoľko takých, ktoré mali myšlienku, poskytli zážitok a nechcelo sa mi od nich odchádzať.

Celý článok

Obrázkové čítanie pre veľkáčov (6 - 14 rokov)

🕔 29.10.2017

Niet lepšieho obdobia na výber knihy, než pár týždňov pred Vianocami. Novinky sa sypú a kým si stihnete jednu prezrieť, už aj je na svete ďalšia. V minulej recenzii som sa venovala obrázkovému čítaniu pre malákov (3 - 7 rokov), ale ani veľkáči neprídu skrátka. V ponuke je pre nich niekoľko mimoriadne zaujímavých encyklopedických publikácií, vybrala som aj jednu vtipnú grafickú novelu a básnickú zbierku.

Celý článok


Hystéria okolo Vianočného mystéria

🕔 20.10.2017

Každý rok to bolo na inzertných portáloch to isté: „Kto máte na predaj Vianočné mystérium? Nové, staré, ošúchané, akékoľvek, neviem ho zohnať, bol to náš rodinný klenot, niekto si ho požičal, som zúfalá!“ Podobných volaní nájdete plno. Nešťastní ľudia ochotní dať čojaviemčo za jednu knihu? Prečo? Čo je na nej?

Celý článok

Vyskúšali sme prototyp novej hry Rozprávkari

🕔 19.10.2017

Spoločenské hry sú u nás vítaná kratochvíľa, najmä syn je ich veľkým fanúšikom. Hrali sme už kadečo, máme s čím porovnávať. Tvorcovia novej slovenskej hry Rozprávkari, vychádzajúcej z našich rozprávok, nám zverili prototyp, aby sme ho vyskúšali. Takto to dopadlo.

Celý článok


Obrázkové čítanie pre malákov (3 - 7 rokov)

🕔 12.10.2017

Škôlkári a začínajúci čitatelia z prvých ročníkov ZŠ sa často radi vracajú k tým istým príbehom. Veľkou detskou radosťou je, ak sa jeden príbeh zmestí do jednej knihy. A ak navyše tá kniha nie je väčšia od vankúša, aby sa dala pod neho šuchnúť a vojsť malákom aj do snov. Dnes som pripravila náhľad do štyroch krásnych slovenských obrázkových kníh a pripájam aj jeden (neslovenský) bonus na záver.

Celý článok

Obrázkový svet vyšinutého macka a rybej potvory

🕔 6.10.2017

Do slovenského sveta kníh pre najmenších priniesla vtip, dvojzmysly a hrdinov s nesmiernym šarmom. Popletený macík, na všetko ohdodlaný pštros s prilbou a chráničmi na kolenách, výtržnícke zajace a dievčatko s obrovským rybo - jašterím kamarátom sa udomácnili v poličkách čitateľov, ktorí si ich zamilovali. S ilustrátorkou Katkou Macurovou som hovorila nielen o nich, ale aj o prekrásnych obrázkových knihách iných autorov, ktoré za srdce zase chytili ju.

Celý článok


Čo dať čítať chlapcom od 6 - 12 rokov

🕔 21.9.2017

Všetky knihy, ktoré uvádzam v hociktorom zo svojich blogov, môžete dať čítať chlapcom aj dievčatám. Dnes sa však špeciálne zameriam na knihy, ktoré som ponúkla mamám chlapcov vo veku od 6 - 12 rokov, ak ma poprosili o radu - akú knihu dať synovi, aby ju aj dočítal? A najmä, ako ho pri čítaní udržať?

Celý článok

Hilda: superstar súčasného detského komiksu

🕔 17.9.2017

Modrovlasé dievčatko zo severu opantalo srdcia rovesníkov, aj ich rodičov. Len pred troma dňami dorazila do kníhkupectiev nová, tretia kniha jej príbehov s názvom Hilda a kamenný les. Opäť sa to v nej hemží fantazijnými tvormi, ktorých v tamojšom svete každý berie ako súčasť života. Nikto ich existenciu nepopiera, vrátane dospelých. Raz sa začítate a už ste v tom až po uši. Hilda je skrátka výnimočná.

Celý článok


Vyrástli z leporela? Nevšedné obrázkové knihy pre deti od 2 rokov

🕔 5.8.2017

Deti, s ktorými si rodičia doma pravidelne čítajú, preukazujú už vo veku rok a pol - dva roky väčší záujem o „veľkáčske“ knihy, čo znamená, že opúšťajú leporelá skôr ako ich rovesníci, ktorí ich považujú viac za hračky. Táto skutočnosť nevypovedá nič o deťoch samotných. Môže byť ale veľkou výzvou pre rodičov, ktorí zrazu zistia, že nájsť pre malé dieťa vo veku od 2 - 4 rokov knihu, ktorá zaujme, je akcia hodná dobrodružstva troch pátračov. Tu je malý zoznam rozmanitých obrázkových kníh, ktoré by mohli zabrať.

Celý článok

Kniha, ktorá spieva ako vietor v prérii

🕔 16.7.2017

Ak by ste niekedy hľadali knihu, ktorá by vám mohla pomôcť pochopiť, čo cítili Indiáni, keď sa na ich územiach objavili belosi, zrejme niet lepšej voľby než siahnuť po zbierke Dotknúť sa zeme. Nekomentuje, nevysvetľuje, len necháva rozprávať tých, ktorých srdcia zovrel strach. Ich nádherné prejavy dokazujú, aké veľké bolo vzájomné nepochopenie a kto z dvoch táborov bol vlastne divochom.

Celý článok


Komiksy pre deti v prekrásnom výtvarnom spracovaní

🕔 11.6.2017

Až kým sa ich syn nezačal dožadovať, komiksovú poličku som v kníhkupectvách obchádzala. Sama som ich síce v detstve mala rada, ale nejako mi vyprchali z pamäte. Dnešné komiksy sú úplne iná liga, najmä ak si dáte čas s hľadaním. V záplave zošitov s marketingovými povinnými jazdami (Šmolkovia, Garfield, Angry Birds a pod) sa dajú uloviť nádherne spracované výtvarné diela na vysokej úrovni. Predstavím vám päť z nich, ktoré mi v dobrom vzali dych.

Celý článok

Detské knihy a komiksy: LETO 2017

🕔 21.5.2017

Nie vždy sa im bude chcieť behať a skákať, isto budú mať deti v lete aj chvíle oddychu, kedy by mohli siahnuť po knihe. Zostavila som svoj osobný výber dostupných detských a tínedžerských kníh, čítala som všetky, mnohé z nich čitateľsky overili aj moje deti (niektoré som už recenzovala na väčšom priestore, tam pripájam aj link). Aby sa vám ľahšie hľadalo, zoradené sú nielen podľa veku, ale pripísala som aj preferencie, podľa ktorých by sa vám mohlo jednoduchšie vyberať. Keďže mám syna komiksového maniaka, celkom na záver sa venujem aj tomuto, u nás, žiaľ, spiacemu žánru.

Celý článok


V knihe Včely nie sú len včely

🕔 8.5.2017

Zaberie vám celú náruč, keď sa otvorí, zakryje aj výhľad z okna. Má formát približne A3, 76 strán na hrubom papieri a k tomu adekvátnu váhu. V posledných týždňoch zaznamenala obrovský záujem medzi čitateľmi a stal sa z nej bestseller. Napriek tomu je stále dosť ľudí, ktorí si ju ani nevšimli a ak ste medzi tými rodičmi, ktorí nemajú potrebu hlušiť s jačaním každý nešťastný hmyz vo vašej, či v blízkosti vašich detí, možno by ste si v nej tiež chceli zalistovať.

Celý článok

Ľúbivé príbehy pre deti od 2 do 5 rokov

🕔 23.4.2017

Sú nekomplikované a priame, ponúkajú rozmanitosť príbehov a ilustrácií, ale aj veľké dejové skratky. V tejto sérii nájdete štyri knihy pre deti od dvoch do päť rokov, ktoré rešpektujú trpezlivosť ratolestí a schopnosť vnímať v istom veku len určité množstvo textu.

Celý článok


Súčasný dievčenský román s komiksom

🕔 11.4.2017

Hoci miesta, kde sa dej odohráva, nie sú v knihe pomenované, okamžite mi nabehli jasné obrazy. Ona je z Pentagonu, on spod Slavína. Hlavnú hrdinku nového románu pre dievčatá Mirky Varáčkovej život nešetrí a nie je ani príliš nereálne, aby sa jedna skutočná Táňa naozaj kdesi túlala nočnými ulicami.

Celý článok

Švihnutá rodina v dojemne skutočnom príbehu

🕔 26.3.2017

Nedajte sa pomýliť názvom. Červenou farbou vyznačené i a y neznamenajú nič viac a nič menej, než samotnú otázku, či je Miška myška. V knihe nie sú žiadne gramatické cvičenia. Ukrýva veselo - dojemný príbeh neukážkovej rodiny, v ktorej oco a mama sa na ilustráciách nenormálne podobajú na Kristínu Farkašovú a Jara Filipa.

Celý článok


Kto sú Trinásťroční?

🕔 19.3.2017

Trinásťročného človeka už nemožno brať ako malé dieťa, ale ešte nemá dovolené nič zo sveta papierovo dospelých. Trinásťroční ľudia sú na rozhraní a sú preto fascinujúci. Na mnoho vecí už majú názor, už sú ochotní si ho zastať a obhajovať, už vedia, že ešte nevedia, ale chcú vedieť a preto skúšajú búrať zabehnuté praktiky, pričom nemyslia na dôsledky. Chcú ísť na divokú jazdu, ale ešte netušia, načo sú spätné zrkadlá. Aj preto som im venovala celú knihu.

Celý článok

Spojenie Danglár - Weiss - tínedžeri vyšlo

🕔 5.3.2017

Veselé tínedžerky, dokonca poznajú latinské názvy zvierat, sú v neprifarbenom období motania sa a jačania pri niečom novom. Táto kniha je výnimočná tým, že úplne ignoruje často zaužívaný motív „temného veku“ násťročných, nechmúri sa na svojich čitateľov, ale, naopak, nenútene ich baví a nenápadne núti rozmýšľať.

Celý článok


Čo dať čítať deťom 16.

🕔 26.2.2017

Šestnásty súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 6 – 15 rokov.

Celý článok

Ako Joško Mrkvička kazil za socíku deti

🕔 19.2.2017

Verím tomu, že Mária Ďuríčková mala pri písaní tejto knihy čisté úmysly. Že nemala ani poňatia, že tak, ako jej Joško "kazil" deti za socíku, bude ich kaziť aj o pár desaťročí neskôr, hoci v úplne inom zmysle. Joško môže dnešné deti dosť pobaviť a rozosmiať, ale aj pohoršiť a zneistiť až tak, že za vami prídu s otáznikmi v očiach. To je na čítaní to skvelé - dáva príležitosti na rozhovory. A táto, napohľad neškodná kniha, vyvolala, aspoň vo mne, množstvo otázok.

Celý článok


Čajom voňajúce rozprávky

🕔 15.2.2017

Sú ako stvorené do tohto ročného obdobia. Síce deti ich hlavných hrdinov teraz nemôžu vidieť naživo, len v ich sušenej podobe, ale zato k nim môžu privoniavať, ochutnávať ich zaliatych horúcou vodou a spoznávať liečivú silu, ktorú majú na dosah ruky. Kniha je totiž plná bylín, kvetín a ich vôní.

Celý článok

Traja kamoši a fakticky fantastická kniha

🕔 12.2.2017

Pôsobí mohutne a každý čitateľ vo veku od cca 9 - 12 rokov bude na seba hrdý, keď ju zvládne. Je pokračovaním úspešného prvého dielu Traja kamoši a fakticky fantastický bunker, ale aj keby ste jednotku obišli, v tomto samostatne a len voľne nadväzujúcom príbehu nechýba nič - ani akcia, ani kamarátstvo a už vôbec nie skvelé postrehy hlavného hrdinu.

Celý článok


Odpustite deťom ohňové prdy

🕔 8.2.2017

Treba sa s tým jednoducho zmieriť. Prdy rôznych zvukových prejavov a skupenstiev v istom čase začnú kraľovať spontánnej detskej zábave. Ťažko povedať, v ktorom veku sa to začne, ale povedzme, že priemer je okolo 5 - 7 rokov a medzi užívateľmi dominujú chlapci. Ak ste v podobnom období, prdľavá zábava u vás môže gradovať aj v knižnej podobe.

Celý článok

Smrť ako hlavná hrdinka knihy pre deti?

🕔 5.2.2017

Deti zvyknú pri téme smrti nachytať rodičov nepripravených. Niekedy okolo štvrtého až šiesteho roku sa znenazdajky opýtajú: „A to aj ja zomriem?“ a keď vidia prekvapený výraz na tvári rodiča, často sa rozplačú. „Ale ja nechcem zomrieť. Nechcem, aby ste zomreli vy. Prečo musíme zomrieť?“ Rodičia deti objímu a deti čakajú, lebo vedia, že niečo chlácholivé sa v tejto chvíli jednoducho povedať musí. Lenže čo?

Celý článok


Čo dať čítať deťom 15.

🕔 1.2.2017

Pätnásty súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 3 – 15 rokov.

Celý článok

Čarovný oblek legendárnej Sylvie Plath objavili po 30tich rokoch

🕔 29.1.2017

Bola inšpiráciou mnohým, najmä ženským autorkám, bola obdivovaná, uznávaná, oceňovaná počas života, aj in memoriam - Pulizerovu cenu získala 20 rokov po smrti - a trpela silnými depresiami a sebadeštrukčnými sklonmi. Ako a čo mohla v týchto stavoch písať pre deti? Odpoveďou je jej obrovský talent. Sylvia Plath totiž písala skvelo.

Celý článok


Rozprávka pre deti, v ktorej sa spoznajú všetky mamy

🕔 22.1.2017

Výtvarník, spisovateľ a kazateľ Daniel Pastirčák napísal knihu, ktorú nájdete v aktuálnej ponuke rozprávok pre deti. Môžu si ju prečítať, čoby nie, niečo im bude zrozumiteľné, niečo pochopia po svojom, niečo nechajú tak. Keby však bolo na mne, zriadila by som v kníhkupectvách krosžánrovú policu s názvom „Knihy akože detské, ale hlavne pre mamy.“ Táto by jej kraľovala.

Celý článok

Janovicovsky nežné uspávanie detí

🕔 19.1.2017

Niekedy je to prosba, inokedy vyhrážka, výzva, naliehanie, rozkaz: zažmúr očká. A nič. Poznajú to mnohí rodičia, čo je to za beznádejné úsilie, uspať dieťa. Rady nezaberajú, ale dúfať možno stále, že raz prídete na to, ako ho primäť zaspávať bez nervového zrútenia všetkých naokolo. Dovtedy, kým z toho vyrastie, môžete o tom aspoň snívať s básňami Tomáša Janovica.

Celý článok


Warren Trinásty - poznajú ho vaše deti? Mali by.

🕔 15.1.2017

Je to akoby ste sa ocitli v Burtonovom filme - skočíte do deja rovnými nohami, medzi všetky tie podivné postavičky a nevšedné udalosti, ktoré do seba zapadnú až oveľa neskôr. Hlavný hrdina je chlapec, ponáša sa podľa niekoho na žabu, alebo na muchu mäsiarku a má krivé zuby, ale už po pár stránkach je jasné, že si ho obľúbite. Warren Trinásty lúšti tajomstvo starého rodinného hotela v jednej z dizajnovo najvydarenejších kníh pre deti posledných rokov.

Celý článok

Kniha pre 8-ročné víly

🕔 12.1.2017

Je taká, ako jej názov - ľahučká ako pierko. Séria Emily Pierková je určená (najmä) dievčatám vo veku od cca 8 rokov, ale ak už v tomto veku siahajú po knihách pre starších, bude to pre nich len oddychovka. Skutočný zážitok z nej budú, naopak, mať dievčatá, ktoré ostávajú vílami a nehodlajú na tom nič meniť.

Celý článok


Krásne obrázkové mapy pre deti

🕔 8.1.2017

Nechala som ich s touto knihou samých. Najprv bolo ticho. Potom sa rozbehla debata a krátko na to bolo počuť dupotanie, prenášanie nejakých vecí, ukladanie, dohadovanie, že deku sem a vankúše tam, jedno prišlo vyškemrať staré mince, ktoré som im kedysi zhabala, druhé sa mi oblúkmi vyhýbalo, aby som nevidela, čo zvláča do izby a na chodbu. Keď som nenápadne nakukla za dvere, moje deti sa s obrovskou knihou plavili po celom svete, ktorý si postavili na základe obrázkov z nej.

Celý článok

Detské knihy 2016 pod stromček

🕔 12.12.2016

Počas roka som prečítala vyše 80 detských a tínedžerských kníh, do recenzií sa ich dostalo čosi viac, než 50. Ani jedna z nich nebola strateným časom a som rada, že veľkú časť z toho, čo sa mi tohto roku páčilo, napísali slovenskí autori. Knihy, ktoré sa, podľa mňa, vydarili najviac a ktoré by sa mohli páčiť aj vašim deťom, som zoradila podľa vekových kategórií.

Celý článok


Stačí zmienka o Montessori, aby to šlo na dračku

🕔 11.12.2016

Mamy školopovinných detí sa zhodnú v jednom - ak vaše dieťa „schytá“ dobrú učiteľku, máte to vyhraté. Vôbec pritom nezáleží na tom, či dáte ratolesť do súkromnej alebo štátnej školy. Bez skvelého učiteľa sa nikam ďalej neposunie. A keďže tých je ako šafranu, aspoň v domácom prostredí sa vnímavý rodič pokúša dohnať v kreativite detí to, čo škola alebo škôlka medzičasom zadusila.

Celý článok

Narniovská Krajina príbehov je strhujúcim čítaním pre tínedžerov

🕔 9.12.2016

Je to jedna z kníh, ktorá sa nedá len tak pustiť z rúk. Nič v nej nie je isté a všetko sa deje v takom tempe, že aj keď je v deji „prestávka“, autor ju nepoňal ako oddych, ale aj do chvíľ relatívneho pokoja vsunul pasáže na zamyslenie sa. Vôbec sa nečudujem, že Krajina príbehov na niekoľko týždňov dominovala rebríčku New York Times bestseller.

Celý článok


Je veľa autoriek pre deti, ale iba jedna Futová

🕔 8.12.2016

Ak by sa Gabika Futová narodila v niektorej z anglicky hovoriacich zemí, boli by jej knihy dostupné v desiatkach jazykov a zabávali by sa na nich milióny malých čitateľov po celom svete. Ak sa už nič z toho neudeje, chvalabohu za to, že ju máme tu. Môžeme byť na takúto autorku iba pyšní. Na každú jej novú knihu s nadšením čakajú deti vo veku od cca 6 - 12 rokov, nehovoriac o ich rodičoch.

Celý článok

Sníva sa vašim deťom? Počúvajte, čo vám o snoch hovoria

🕔 7.12.2016

Ráno sa chlapec zobudí a hovorí, že mal oči ako hviezdy. Že bol na lúke, ktorá bola celá modrá, s modrou trávou, modrými stromami, že bola veľká a pásli sa na nej kone. Dostal sa tam tak, že naháňal červeného motýľa, ktorý, keď pred ním letel, sa stále zväčšoval, až bol taký veľký, že ho dvihol do výšky a na tú lúku ho preniesol. Nezdá sa, žeby to chlapca akokoľvek rozrušilo. Pre neho to nebol len sen. On na tej lúke skutočne bol.

Celý článok


Zápletky budúcej spisovateľky

🕔 6.12.2016

Babička s vnučkou sa rozprávajú o tom, na čo ktorá myslí. Babka povie, že nosí v hlave príbeh o mačiatkach. A že jedno unesie jastrab. Vnučku to zaujme a chce, aby mu babka povedala o príbehu viac, lenže babka to ešte nemá celkom vymyslené. A tak vnučka vezme pero a papier, nakreslí časovú os a do nej vpíše, kde sa mačiatka vzali, kedy sa tam ten jastrab má objaviť, asi ako by sa to malo vyvíjať a potom skončiť. Babka sa usmieva. Na rozdiel od vnučky je totiž ona naozajstná spisovateľka.

Celý článok

Seifertova Mamička prvýkrát vo Feldekovom preklade

🕔 1.12.2016

Keď v roku 1984 dorazila do Československa správa, že Jaroslav Seifert získal Nobelovu cenu za literatúru, režim sa s tým nevedel rýchlo vysporiadať. O udalosti sa písalo až na siedmej strane Rudého práva v kratučkej správe schovanej medzi prejavmi súdruhov. Básnik bol v tom čase už ťažko chorý a hoci mal titul Národného umelca, jeho vzťah s komunistami bol natoľko komplikovaný, že ho dokonca zo začiatku nútili cenu odmietnuť.

Celý článok


Monika, príbeh tretej kamošky je hotový

🕔 29.11.2016

Do edície Storky a série Najlepšie kamošky pribudla tretia časť, čím sú príbehy hlavných hrdiniek kompletné. Po Joji a Soni dostala vlastnú knihu aj Monika, rovnako obyčajné dievča ako dve predošlé, s ktorým sa budú ľahko zžívať najmä čitateľky vchádzajúce do tínedžerského veku.

Celý článok

Zima je na to, aby sme si rozprávali príbehy

🕔 24.11.2016

Je a zároveň nie je to typická kniha pre malé deti. Má prekrásne prevedenie a zároveň takú pridanú hodnotu, ktorú často v knihách pre vekovku 3+ nevídať. Prečítate ju rýchlo a zároveň ju vôbec nemusíte dokončiť. Zavriete ju a zároveň s vami ostane, pretože dokáže veľmi vzácne prekročiť hranice svojho obalu a ostať v rozhovore aj naďalej a vám sa nemusí chcieť ten rozhovor uzavrieť, pretože z neho môžu vyjsť nikdy nepočuté príbehy a zima v knihe aj za oknami je presne na to, aby sme si tieto príbehy chceli a mohli rozprávať.

Celý článok


Prečo má Cassová kasové trháky?

🕔 22.11.2016

Kiera Cass je mimoriadne úspešná autorka kníh pre tínedžerov. Je to bestselleristka, ktorá každou knihou dosiahne nevídaný úspech. Jej diela sa vydávajú v rôznych špeciálnych edíciách, s plagátmi, kapitolami navyše a podobne, po ktorých je obrovský záujem. Tínedžerky prahnú po každej novej správe o sérii Selekcia, ktorá napriek obohranému námetu mizne z pultov hneď, ako sa objaví.

Celý článok

Prečo Zornička, prečo Filipko?

🕔 18.11.2016

Bez škrupúľ priznávam, že knihy Zornička a Filipko som nepísala len pre deti. Chcela som prostredníctvom nich tíško pošepkať všetkým mamám, aby si nerobili starosti, keď nebudú svojim deťom každý deň robiť stopercentný program. V záplave článkov a stránok ukazujúcich rôznorodo aktívne matky, pričom tvrdia, že takými treba byť, že je to prospešné, že ide o trend, si ja, naopak, dovolím tvrdiť, že ide o nátlak.

Celý článok


Kto povedal, že malé deti nemajú zmysel pre humor?

🕔 15.11.2016

Že vekovka 2 - 6 rokov nerozumie dvojvrstvým vtipom, dvojzmyselným narážkam, dvojznačným situáciám? Stačí si niekedy nepozorovane vypočuť detský rozhovor, pri ktorom jeho účastníci padajú smiechom, možno som tých vrstiev ešte dala málo. A nie vždy sa detský humor musí točiť len okolo prdov a grgov.

Celý článok

Keď najhoršie je najlepšie

🕔 13.11.2016

Táňa je gymnazistka, jej príbeh sa odohráva v Trnave, Martine a Starej Vsi. Prechádza obdobím nechcených životných zmien a jej príbeh už po chvíľke naberie strhujúci vývoj. V mase prekladových kníh pre tínedžerov je Táňa a jej Leto s Alexandrom vďačnou výnimkou. Nielen tým, že sa odohráva na Slovensku za uveriteľných okolností.

Celý článok


Najkrajšie rozprávky rozpovedané najkrajšími hlasmi, aké Slovensko malo

🕔 8.11.2016

Nájdete ich v sekcii audiokníh, ale od tohto žánru majú ďaleko. Nájdete ich aj medzi novinkami, ale poznajú ich nielen súčasné deti, ale aj ich rodičia a rodičia ich rodičov.

Celý článok

Čo dať čítať deťom 14.

🕔 2.11.2016

Štrnásty súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 5 – 15 rokov.

Celý článok


Láskavá miniknižka pre začínajúcich čitateľov

🕔 27.10.2016

Skúšali ste už všetko - motivovať, vysvetľovať, ponúkať, ale deťom sa do čítania nechce. Raz sú písmenká príliš malé, inokedy vety dlhé, kniha odstrašujúco hrubá, obrázky čudné, koniec príbehu v nedohľadne. Otrocky im nahlas čítate každý večer a dúfate, že raz príde deň, kedy si začnú čítať sami. Pomohol by len jeden silne pozitívny zážitok z čitateľského úspechu, aby si mohli povedať, že zvládli sami CELÚ knihu.

Celý článok

Štoplík… Obyčajný Štoplík a pritom legenda

🕔 20.10.2016

Prvý raz vyšiel v roku 1961. Vtedy Hana Ponická pracovala v Smene na nedeľu a zároveň písala aj knihy, najmä pre deti. V 68-smom ale prejavila svoj nesúhlas s okupáciou, z práce ju vyhodili a načas zakázali publikovať. Podpísala aj Chartu 77, za čo komunisti jej knihy úplne stiahli a celá generácia detí sa k nim nedostala. Štoplík si na svoj návrat musel pár desaťročí počkať, ale návrat to bol o to radostnejší.

Celý článok


Túto knihu nečítajte hladní

🕔 18.10.2016

Už po pár prvých stránkach vás začne oziabať sánka. Ako Pavlovov pes podvedome rozbehnete produkciu slín a v obrazotvornosti sa vám vyjavia všetky opísané koláčiky, košíčky, polevy, chlebíky a torty. Nie, nie je to kniha receptov, a napriek tomu, ak máte doma dcéru vchádzajúcu do tínedžerskeho veku, môžete hneď niečo z nej skúsiť.

Celý článok

Jajbolíto je klasika, ktorej deti porozumejú aj o sto rokov

🕔 12.10.2016

Je to dobráčisko, nezištný, ochotný riskovať, vyzná sa v chorobách a neberie úplatky. Doktor Jajbolíto je dnes už 87 ročný báčik, ale v klasickej knihe pre deti prežíva ako mladík, približne tridsiatnik, starý mládenec, ktorý má jediné zaľúbenie vo svojich zvieratách. V istom zmysle bol pokrokový - zvieratá nekupoval, ale húfne adoptoval.

Celý článok


Čo dať čítať deťom 13

🕔 6.10.2016

Trinásty súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 5 – 15 rokov.

Celý článok

Komu zvoní jobusovský Zvon

🕔 3.10.2016

Mami, ja už neviem, čo to čítame, ale čítaj ďalej, je to super - smial sa syn, keď sme lúskali novú „Jobusovku“. V jednej vete vystihol všetko, čo by mohlo texty jej autora charakterizovať. Jednoznačný rukopis si zachoval aj v príbehu Zvon.

Celý článok


Fantasy dejiny pre tínedžerov, Veľká Morava nikdy nebola pútavejšia

🕔 27.9.2016

I keď nerada, musím sebakriticky priznať, že čo aká som veľká fanúšička dejín umenia a dejepisu všeobecne, prekonať bloky poctivo vybudované socíkovským spôsobom výučby, mi trvalo až do dospelosti. Najmä naše dejiny vo mne stále zanechávajú mdlú príchuť čohosi nutného, povinne nezaujímavého, protivne komplikovaného. Veľká Morava je pritom obdobím hodným trojdielnej fantasy ságy.

Celý článok

Nočníková kniha na cvičenie detskej pozornosti

🕔 19.9.2016

Doteraz mám tento druh kníh mimoriadne rada a v nestrážených chvíľach si nimi sama listujem a hľadám a objavujem. Maľovanky pre dospelých ma neberú, ale toto môžem vždy. Strany plné chaosu, grimás a prapodivných aktivít vedia aj dospelého človeka udržať v sústredení niekoľko minút. U detí dokážu túto skvelú zručnosť postupne vybudovať.

Celý článok


Divadlo a kniha v jednom

🕔 7.9.2016

Príde obdobie takmer u každého dievčatka, keď sa zrazu dom zaplaví vílami a princeznami všetkého druhu. Začína sa to niekde okolo tretieho - štvrtého roku a u niektorých dám sa to neskončí ani do konca života. Bez predsudkov si môžeme povedať, nech. Aj keď nám život naloží kilá hnoja na káru, nikto nám popri tom nemôže zakázať snívať.

Celý článok

Čo dať čítať deťom 12

🕔 2.9.2016

Dvanásty súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 4 – 17 rokov.

Celý článok


Všetko o menách v dejepisoch ZŠ a SŠ

🕔 24.8.2016

Je ich 66. Takmer diabolský počet. Medzi nimi jedna (!) žena. Schválne, či by ste vedeli hneď teraz povedať, ktorá jediná žena je v zozname s názvom Kto nám vládol? Nám, rozumej nám, ktorí sme žili na tomto území meniacom počas stáročí svoje názvy, ale nie náturu.

Celý článok

Soňa, trinástka, možno máte takú doma

🕔 18.8.2016

Je to celkom obyčajný príbeh zo života. Hlavná hrdinka je celkom obyčajné dievča. Aj kamošky má také, úplne tuctové. Rodičia? Totálne tuctoví, takí, ktorí si myslia, že to všetko robia najlepšie a dcéra je nevďačná. A práve preto sa to dobre číta.

Celý článok


Nina, tvrdohlavá násťročná, vždy jednou nohou v problémoch

🕔 16.8.2016

Rady sme sa ako násťročné zabúdali kdesi na útesoch vlastnej sebaľútosti. Strkali hlavu medzi tyče plotov, zvedavé, čo je za nimi, aj keď nás mamy varovali, nech to nerobíme. Neposlúchli sme a zas a znova sme sa zasekávali na miestach, kde sme nemali čo robiť. A potom plakali, že nám nikto nerozumie. Ani Nina nie je iná.

Celý článok

Lapinovci. Tak sú alebo nie sú najkrajší?

🕔 11.8.2016

Je ich veľmi veľa, vyzerajú skoro rovnako a nosia v ušiach štuple. Ako vidno, sú to zajace. A zajace nosia štuple v ušiach? Musia, pretože bývajú na letisku. A uši nemajú na to, aby počuli, kedy pristáva lietadlo? Aha, no to zistíme z knihy.

Celý článok


Encyklopédia o kolobehu života pre deti, aj s aplikáciou

🕔 27.7.2016

Hoci útla, obrazovo bohatá encyklopédia o základnom fungovaní ekosystémov v rôznych kútoch planéty vysvetľuje hrubé základy vzájomnej závislosti živočíchov jedných od druhých. Pre čitateľa od cca 8 - 10 rokov môže byť štartovacím zdrojom informácií k zložitejšej literatúre v danom odbore.

Celý článok

S deťmi sa dá dohodnúť, hovorí Daniel Hevier

🕔 19.7.2016

Je to mohutná a ťažká "buchľa”. Ale to len preto, aby sa do nej zmestilo všetko, čo si jej autor, Daniel Hevier, zaumienil: 600 plus 6 básní z jeho doteraz publikovaných 60 kníh, a to všetko si daroval, symbolicky, na svoju 60tku.

Celý článok


Drsný príbeh o chlapcovi, ktorý mal milióny. Vlastne nemal. Ale vlastne mal.

🕔 7.7.2016

Je to drsný príbeh. Mohol by byť pravdivý? Dávala som si tú otázku pri čítaní často. Dala by som ho aj napriek jeho dychvyrážajúcim pasážam prečítať svojim deťom, keď budú mať 12 rokov, ako má v knihe hlavný hrdina? Čím som bola v knihe ďalej, tým viac som nad tým uvažovala. Z viacerých dôvodov je táto kniha výnimočná.

Celý článok

Čo dať čítať deťom 11

🕔 29.6.2016

Júnový súhrn mojich čitateľských tipov pre deti od 4 - 12 rokov.

Celý článok


Z mravčej perspektívy je všetko pekné, milé, s dobrým koncom

🕔 24.6.2016

Jemný svet, kde sa spolu všetci kamarátia, nikto nikomu nerobí schválnosti, kde konanie postáv prekypuje empatiou a vľúdnosťou… Taký dojem v malom čitateľovi zanechajú Rozprávky z mravčej chalúpky, vhodné pre deti od troch rokov.

Celý článok

Také nespútané rozprávky ste deťom ešte nečítali...

🕔 22.6.2016

Bianchi nemohol byť pre prácu s rodinou tak často, ako by chcel. Bol to obchodný cestujúci. Celý týždeň bol na cestách, domov sa dostal len na jeden deň a zase odchádzal preč. Mnohí otcovia tak žijú aj dnes a mnohí svoju neprítomnosť najmä deťom všelijako vynahrádzajú. Bianchi svoju dcéru nechcel opúšťať na taký dlhý čas. Hoci s ňou nemohol byť osobne, predsa bol pri nej každý deň. Večer čo večer jej do telefónu rozprával totálne uletené rozprávky.

Celý článok


Ani dospelí nevedia, ako sa robí lyžička. Deti áno.

🕔 14.6.2016

Je to typ knihy, kde je veľa zvedavých zákutí, okienok, ktoré sa dajú otvárať a zatvárať, drobunkých knižiek, skrytých strán pod klasickými stranami, veselých máp, ilustrovaných vysvetliviek a všakovakých návodov na vlastné pokusy. Už len preto je vysoko pravdepodobné, že sa ňou deti prelúskajú, pretože deti sú rady, keď môžu v takýchto interaktívnych knihách nájsť všetko samy a zistiť, ako sa čo robí.

Celý článok

Chlapec na vrchole hory. Kniha o vymývaní mozgov pre deti.

🕔 9.6.2016

Pre dospelého čitateľa, ktorý sa už stretol s príbehmi z druhej svetovej, to bude ľahké čítanie, pretože niečo podobné určite videl alebo držal v rukách. Ale knihu Chlapec na vrchole hory by som v prvom rade dala do rúk mladším tínedžerom, pokojne od 9, ideálne od 12 rokov. Je to síce príbeh, ktorý sa stal počas vojny, ale neobsahuje žiadne drastické scény. Jeho hlavnou ideou nie je smrť, ale vymývanie mozgu mladého človeka.

Celý článok


Čo dať čítať deťom 10.

🕔 25.5.2016

Desiaty súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 6 – 17 rokov.

Celý článok

Miluje zvieratká a chce byť zverolekárka? Táto kniha je pre ňu.

🕔 16.5.2016

Ide leto, treba uvažovať aj nad tým, aké knihy dať deťom do batohov pred cestou za dedkami a babkami. Najmä, ak ide o deti skorého školského veku, u ktorých je dosť možné, že knihu radšej vymenia za nejaké – v danom ročnom období – atraktívnejšie činnosti. Julinka, dievčatko z Austrálie, môže k čítaniu pritiahnuť najmä dievčatá od cca 6 rokov.

Celý článok


Mlynčeky tety Hrozienky, takmer starosvetské príbehy pre deti

🕔 19.4.2016

Dýchajú starosvetskosťou, pokojom, nikam sa nenáhlia. Také sú tajomstvá mlynčekov tety Hrozienky v najnovšej knihe autorky Marty Hlušíkovej. Deťom od cca 9 rokov sa v nich predstaví svet bez technológií, svet hádajúcich sa vecí, malých zázrakov a nezvyčajných hrdinov, ktorí majú aj po 60-tke.

Celý článok

Speedy môže byť prvá kniha, ktorú chlapci 6+ zvládnu prečítať celkom sami.

🕔 14.4.2016

Dievčatá sú lepšie a vďačnejšie čitateľky. Dievčenské hrdinky sa lepšie predávajú. Dievčenský svet v knihe je väčším lákadlom pre matku, ktorá je prvým cieľovým klientom pri výbere knihy pre dieťa. A čo chlapci? Výber je pre nich dlhodobo slabší a treba kutrať a pátrať v policiach, kým nájdete niečo, čo by bolo aspoň neutrálne. Ak hovoríme o ponuke pre prvých čitateľov, tá je tiež slabá. Niekde uprostred sa nachádza Speedy.

Celý článok


Majú deti čítať aj čudné rozprávky?

🕔 12.4.2016

Knižný trh pre deti ponúka všetko. Lienky, ružové šteniatka, okaté upírky, rytierov, drakov, bojovníkov, zvieratá od výmyslu sveta, dievčatá a chlapčekov vo všetkých možných aj nemožných podobách. Vynechala som niečo? Čo tak súčasné, možno pre rodičov čudné, ale inak dobre namiešané témy, ktoré by deti neodtrhli od knihy?

Celý článok

Švédske rozprávky, trollovia a známe príbehy

🕔 6.4.2016

Lesy, nevyspytateľná príroda, v ťažko dostupných oblastiach žijúce obrovské záhadné tvory, vynaliezaví hrdinovia, málo obývaná krajina... A predsa sa tam toho deje veľa. Miestni žijú starodávnymi príbehmi, ktoré rozprávajú zanietene, akoby boli ich priamou súčasťou. A možno aj boli. Čo my môžeme vedieť. Švédske rozprávky sú aj nám čímsi blízke.

Celý článok


Švédske rozprávky, trollovia a známe príbehy

🕔 6.4.2016

Lesy, nevyspytateľná príroda, v ťažko dostupných oblastiach žijúce obrovské záhadné tvory, vynaliezaví hrdinovia, málo obývaná krajina... A predsa sa tam toho deje veľa. Miestni žijú starodávnymi príbehmi, ktoré rozprávajú zanietene, akoby boli ich priamou súčasťou. A možno aj boli. Čo my môžeme vedieť. Švédske rozprávky sú aj nám čímsi blízke.

Celý článok

Čo dať čítať deťom 9.

🕔 31.3.2016

Deviaty súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 4 – 15 rokov.

Celý článok


Joja je siedmačka a chce vaše dcéry za kamošky

🕔 23.3.2016

Sú bezstarostné a predsa majú často oči plné sĺz. Nemusia mať ešte za nič zodpovednosť a napriek tomu neprestajne niečo riešia. Sú presne na pomedzí, kedy sa pomaly končí ich detstvo, ale do dospelosti majú ešte trochu ďaleko. A ony si to uvedomujú. Chcú aj nechcú byť dospelé, zatiaľ podľa toho ako im to vyhovuje. Ak ste v tomto opise spoznali svoju dcéru, zrejme bude Joja jej rovesníčkou.

Celý článok

Hávedník: žiadna pliaga ani chamraď, len krásne mršky šťúplučké

🕔 21.3.2016

Dokiaľ ich niekto z dospelákov nenakazí strachom, deti predsudky nemajú. Všimnite si, ako sa dokážu v dave vyhľadať – zacielia na človeka rovnako malého ako sú ony a bez váhania sa za ním rozbehnú s vidinou spoločnej hry, nech by medzi nimi bolo aj milión dospeláckych pravidiel a zákazov. Podobne je to aj s tvormi, čo ako v dospelých očiach nepríjemnými. Deti nevedia, že sú škaredé. Ich celý ten detským rúčkam dostupný hávedník jednoducho nesmierne zaujíma.

Celý článok


Zajko chcel iba zaspať, ale namiesto toho rozhádal rodičov na celom svete

🕔 17.3.2016

Táto kniha rozdelila rodičov. Niektorí ju označujú za podvod, nebotyčnú nudu a vyhodené peniaze. Iní zistili, že funguje a ich deti doviedla do vytúženej krajiny snov. Útla knižočka o zajkovi, ktorému sa nedá zaspať, ale veľmi by si to prial, nie je obyčajnou rozprávkou na dobrú noc. Tiež som ju doma vyskúšala so synom (6) a dcérou (4) a tu je moja skúsenosť.

Celý článok

Mlčiaca väčšina a jej sila: len to nikomu nepovedz

🕔 10.3.2016

Nízke sebavedomie. Pojem dobre známy dospievajúcim dievčatám. Pasujú sa s ním, aj keď žijú v prostredí, ktoré ich povzbudí, podrží, pochváli. Nie všetky majú to šťastie. Nájsť zmysel svojej existencie, keď na tínedžerku doľahne život celou svojou tiažou môže byť omnoho zložitejšie než skonštatovať, že z toho vyrastie. O to viac, keď sa stane obeťou šikany a kyberšikany svojich spolužiakov.

Celý článok


Hlbokomorské hlasy Roba Rotha

🕔 1.3.2016

S deťmi sme raz idúc v aute na Devíne počuli záznam akcie, na ktorej Robo Roth čítal ukážku z knihy Opice z našej police. Deti sa zadúšali od smiechu a keď sme museli vystupovať, kričali „Ešte chvíľku! Ešte chvíľku!“ Odvtedy na nich hlas Roberta Rotha pôsobí ako zaklínadlo. „Chcem tú bublajúcu rozprávku,“ povie dcéra a podáva mi audioknihu Hlbokomorské rozprávky, ktorú herec celú načítal.

Celý článok

Čo dať čítať deťom 8.

🕔 25.2.2016

Ôsmy súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 3 – 12 rokov.

Celý článok


Nemám nič, ale dám ti aj slnko

🕔 19.2.2016

Dospieť bola ťažká práca. Vynaložili sme na to kopu energie. Porobili veľké množstvo somarín. Niečo sme vytesnili z pamäte, za niečo sa budeme hanbiť do konca života. Ale inak to nešlo. Dospieť musia aj naše deti. Nebudú to mať o nič jednoduchšie, než sme to mali my. Noe a Jude z úspešného tínedžerského románu Dám ti aj slnko im k tomu poskytnú pohľad do svojich hláv.

Celý článok

Lentilka, ktorá vylieči Alzheimra

🕔 17.2.2016

Je to knižka s posolstvom a predsa sa v prvom rade snaží byť „len“ knižkou. Príbeh štvorgeneračnej rodiny, v ktorej vnúčik verí, že lentilka vylieči pradeda postihnutého Alzheimrom, je krásno-smutný a vtipne reálny.

Celý článok


Z nudy dobrodružstvo, z osamelosti kapitánom

🕔 11.2.2016

Všetky sú rovnaké v tom, že neobsedia. Alebo v tom, že by chceli, aby veci a ľudia okolo nich boli viac než len veci a ľudia. Mali by to byť veci čarovné a ľudia zázrační a keď nevdojak musia pripustiť, že to asi tak nebude, všimnú si, že psovi v tme svietia oči a nadšenie sa vráti, pretože to nemôže byť len tak a pes má určite v očiach blesky. Také sú všetky. Deti.

Celý článok

Spevavé rozprávky ako zo starých čias

🕔 8.2.2016

Je ich len sedem, ale kniha, v ktorej sú vedľa seba, má svoju veľkosť i váhu. Možno ste ani o jednej ešte nepočuli, ale nové nie sú. Pocitovo vás každá jedna vezme do vzdialenej minulosti. Tradičné rozprávky z viacerých krajín spája jedna črta – hudba. Preto ten prívlastok spevavé.

Celý článok


Očko špehúň – alebo čo deti nechcú, aby sme vedeli

🕔 4.2.2016

Ak sa osemročný chlapec nešplhá na stromy, nejde mu futbal ani iné športy a navyše nosí okuliare, ťažko sa jeho rodičom hľadá pre neho vhodný krúžok. Ako bude tráviť čas? Čomu sa bude venovať, aby nepremárnil voľné chvíle? Chlapec Očko z najnovšej knihy Očko špehúň úspešnej autorky pre deti Gabriely Futovej, sa vynašiel sám.

Celý článok

Strašia Sira Pratchetta draky zo Strašihradu?

🕔 28.1.2016

Sir Terry Prachett. Meno na obálke, ktoré znamená, že vo výbere knihy nestúpite vedľa. Platí to ale o všetkých jeho knihách? Pred dvoma rokmi vyšli jeho celkom prvé krátke texty pod názvom Draky zo Strašihradu. Uverejňoval ich ako začínajúci novinár v lokálnom periodiku. Boli šesťdesiate roky a čoskoro dvadsaťročný reportér ešte netušil, čo mu tieto uletené rozprávočky prinesú.

Celý článok


Kečupové oblaky uvidíš len ušami

🕔 26.1.2016

Knihy pre starších tínedžerov otváram vždy s rovnakým očakávaním – budú zrejme o vzťahoch, prvých láskach, nejakých sklamaniach a divných spolužiakoch. Ide len o to, ktorá kniha je napísaná viac detsky a ktorá dokáže stokrát pomletú tému ponúknuť v znesiteľnej forme. Kečupové oblaky moje očakávania presiahli.

Celý článok

Detektívi v čase, úspešná séria približujúca deťom minulosť

🕔 19.1.2016

Ak ste mali na škole dejepisára/ dejepisárku, ktorí vedeli z učebnej látky vykresať napínavý príbeh, je dosť možné, že vám záľuba v dejinách ostala. Ak ste to šťastie nemali a dumáte nad tým, ako vlastné deti primäť k poznaniu minulosti, na trhu nájdete viacero zaujímavých detských kníh s touto tematikou. V minuloročných recenziách som sa venovala bájkam, povestiam a mýtom, dnes som siahla po niečom inom.

Celý článok


Chemické prvky pre strachopudov a nepochopených

🕔 12.1.2016

Chémia. Moja nočná mora. Nepochopila som ju na základnej škole a nieslo sa to so mnou aj počas štúdia na gymnáziu. Nebola som v tom, našťastie, sama. Neborákov, ktorí sa hrozili písomiek a samostatnej práce z tohto predmetu, bolo v triede viac. Profesorka, ktorá mala krátko pred dôchodkom, nás nechala žiť. Tým pádom som sa z chémie nikdy nič nenaučila. Mrzelo by ma, keby moje deti zažili niečo podobné. Chemické prvky sú totiž fascinujúce.

Celý článok

Čo dať čítať deťom VI.

🕔 29.12.2015

Šiesty súhrn mojich knižných tipov určených deťom od 6 – 16 rokov.

Celý článok


Jedna Lucia, druhá Lucille a stále tá istá Frey

🕔 22.12.2015

Bola som zvedavá na obsah už len preto, že autorka knihy Tanec pre Luciu Frey má 17 rokov. Na obal sama napísala: „...v knihách pre tínedžerov sa nemusí len maľovať poslušnosťou, môže sa aj čmárať hnevom.“ Nepísala to len tak do vetra. Svojej hrdinke nadelila veľa ťažkých emócií a spomínaný hnev nasmerovala najmä na ňu samú.

Celý článok

Keď dvaja zažijú život

🕔 19.12.2015

Túto knihu napísal muž. Aj hlavná postava je muž. A tu sa pánsky svet romance My dvaja končí. Príbeh aj nálada sú ženské a sledovať myšlienkové pochody mladého tridsiatnika je úsmevné a dojímavé zároveň. Hoci zvyčajne píšem najmä o detských knihách, táto sa k nim neradí. Je určená dospelému čitateľovi, ktorý si chce a potrebuje pri knihe oddýchnuť.

Celý článok


Vajce a prasiatka, ktoré ma nadchli

🕔 14.12.2015

Táto kniha nám padla presne do rany. Syn má z rozprávok najradšej Vajce na vandrovke a dcéra Tri prasiatka. Vracajú sa k nim už niekoľko rokov, vďaka knihe, ktorá mi ostala ešte z detstva. Teraz znova ožili v modernej podobe, obojstrannej knihe – z každej strany je jedna rozprávka. Navyše už len fakt, že sa kniha nikde nekončí, na deti zapôsobil ako rozprávkové kúzlo ešte pred tým, než sme objavili prekrásne ilustrácie vo vnútri.

Celý článok

Básničky pre čerstvých aj budúcich prvákov

🕔 12.12.2015

Majú niečo do seba. Veršované príbehy deti neomrzia. Sú krátke. Ak sú aj vtipné, o to lepšie. Ak opisujú niečo, čím deti aktuálne žijú, je to najlepší predpoklad na to, že ich pri knihe udržíte. A bonusom musia byť, samozrejme, aj vhodné ilustrácie.

Celý článok


Tajomstvo príborníka, ktorý zachránil človeka

🕔 8.12.2015

O holokauste som videla mnoho dokumentárnych filmov. Čítam o ňom články, knihy, videla som kľúčové sfilmované príbehy. Je to časť našej histórie, o ktorej je nevyhnutné vedieť a pripomínať si čo sa stalo a za akých okolností, aj keď to pre mňa znamená chvíle s gučou v hrdle. Ako s týmito nešťastnými dejinami zoznámiť dnešné deti? Možno by ich stačilo na chvíľu schovať do príborníka.

Celý článok

Ešte detskejšie Ezopove bájky

🕔 4.12.2015

Kto vie porozprávať dobré historky je zvyčajne v spoločnosti obľúbený. Predpokladajme, že Ezop taký bol. Jeho bájky sa rátajú na stovky a pravidelne vychádzajú nové a nové výbery najlepších z nich. Kto však vie prerozprávať jeho bájky tak, aby im porozumeli aj dnešné deti, bude obľúbený najmä v spoločnosti rodičov a učiteľov.

Celý článok


Prečo sú Mimi a Líza hitom

🕔 1.12.2015

Nedávno som dostala otázku, či aj dnes majú deti svoje hity tak ako sme ich mali my, teraz neskorí tridsiatnici (a štyridsiatnici). Či majú svoje Danky a Janky, Osmijankov, Maťkov a Kubkov. Sila týchto kníh bola v tom, že mali aj svoje Večerníčky, odpovedala som.

Celý článok

Čo dať čítať deťom V.

🕔 27.11.2015

Piaty súhrn mojich knižných tipov určených čitateľom od 6 – 16 rokov.

Celý článok


Najláskavejšie pomenovanie pre večne zababrané deti

🕔 24.11.2015

Viac ako čistota pol života sa aj u nás udomácnilo trochu zimy, trochu špiny, čoby heslo zdravého vývoja drobizgu. Nedá sa to ustriehnuť. Niekedy to ani nechcem ustriehnuť, keď sa deti hrajú, tak nech sa aj zababrú, patrí to k tomu. Ale ako vyriešiť, ak sú deti ufúľané non stop? Ak aj z dobrej veci, ktorú chcú urobiť, vzíde nakoniec špiňďúrsky festival? Ako sa nezblázniť? Ako, Špinuška?

Celý článok

Rodičovňa: záchrana nespokojných detí?

🕔 20.11.2015

Povedzme si ako rodičia úprimne, že nie sme často pre naše deti žiadna veľká výhra. Koľkokrát sa stane, že hneď ako prídeme domov z práce, pribehnú za nami a žiadajú, aby sme im z kartónu urobili robota alebo sa pridali k vymaľovávaniu koníkov a my, namiesto toho, aby sme boli šťastní, že sa venujú niečomu tvorivému, ich zahriakneme, že najprv musíme urobiť čosi také strašne prízemné ako napríklad navariť večeru.

Celý článok


Fyzika na dvore, v kuchyni, v posteli, všade samá fyzika

🕔 16.11.2015

Dlhé zimné večery so sebou nesú mnoho úskalí. Jedným z nich je, že deti sa pri dlhom hraní v malom interiéri bytu za chvíľu nebudú môcť zmestiť do kože. Ťažko im každý deň robiť animátora, ale keď už to inak nejde, nech náš rodičovský vklad deti aspoň ohúri. Stúpneme v ich očiach, nehovoriac o tom, že v nich dosť pravdepodobne nahlodáme zvedavosť a chuť zisťovať, ako veci fungujú, ako sa dajú použiť inak, aké možnosti núka svet objavov.

Celý článok

Grécke mýty, vtipné mýty

🕔 12.11.2015

V knihách, ktoré deťom predstavujú grécke mýty, nájdete všeličo. Od publikácií, ktoré starodávne príbehy ponúkajú v mystickej, ba až trochu strašidelnej forme až po tie, ktoré sa snažia zredukovať dej do príliš nezrozumiteľnej skratky. Kdesi medzi tým sú knihy, ktoré každú grécku báj predstavia ako samostatný príbeh vystavaný na dialógoch hlavných predstaviteľov a jedna z nich dokonca opisuje grécke mýty nadnesene, ba až s vtipom.

Celý článok


Knižné safari so slovenskými zvieratami, kde si bolo doteraz!

🕔 10.11.2015

Dlho, verte mi, že veľmi dlho som hľadala knihu pre svoje deti, kde by boli zvieratá žijúce na Slovensku. Na pultoch nájdete kopy dinosaurov, afrických zvierat, koní, drakov, kadečoho, zväčša zahraničné prekladové encyklopédie, ale ja som chcela súhrn našich najkrajších, najvzácnejších, najbežnejších zvierat.

Celý článok

Čo dať čítať deťom IV.

🕔 5.11.2015

Štvrtý súhrn mojich knižných tipov určených čitateľom od 6 – 16 rokov.

Celý článok


Poézia pre deti: načo ju vôbec treba a čo je v nej nové

🕔 3.11.2015

Minule som sa pozastavila sama nad sebou s tým, koľko času prešlo odkedy som poslednýkrát v ruke držala svoju obľúbenú poéziu. Hlboko som sa zamyslela a dospela som k údaju, že je to už viac ako desať rokov. Kedysi som útle knihy nosila všade so sebou a čítala si verše vždy, keď som osamela. Teraz sa mi svet poézie scvrkol na detské básničky a riekanky. Moje deti ich nepreferujú pred prózou, ale od nich ešte ani neutekajú preč.

Celý článok

Záhada múmie je detektívna jednohubka pre deti

🕔 31.10.2015

Každá generácia detí má svojich obľúbených pátračov a detektívov. Nie sú to len deti, ktoré sa radi šprtajú tam, kde ich dospelí neradi vidia, ale najmä sú to bystré hlavy, často prefíkanejšie než ich staršia konkurencia. Lasse a Maja sa medzi nimi nestratia.

Celý článok


Aj na ježibaby doľahla nová doba, zmenili sa na madam.

🕔 22.10.2015

Môj syn sa ma často pýta: existujú ohniví draci? Vedia čarodejníci naozaj kadečo premeniť? Môže k nám prísť strašidlo? Na rozdiel od mojej dcéry, ktorá práve žije v identite „ja som koník čarovačný“, totiž chlapec bazíruje na veciach reálnych a uskutočniteľných. Nie raz máme debatu o tom, čo by sa stalo, keby sa nejaká rozprávka stala naozaj a pre mňa je fascinujúce počúvať jeho úvahy. Madam Ježibaba je jednou z postáv, nad ktorými sa práve preto isto tuho zamyslí. Vystúpila totiž z rozprávky do reality, zmenila sa a ešte sa aj naučila po anglicky.

Celý článok

Mesiac som varila podľa Zahrady na talíři

🕔 15.10.2015

Eva Francová píše svoje kuchárky príbehovo. Jej recepty nie sú len na zasýtenie tela, ale aj duše. Ich zloženie je veľmi jednoduché a príprava je spojená s tými najobyčajnejšími a pre niekoho možno najkrajšími vôňami.

Celý článok


Slovenské povesti, akých sa deti neprejedia

🕔 11.10.2015

Rada som ich čítala ako dieťa, rada ich mám teraz, keď mám sama deti. Sú krátke, rozmanité, náučné a skôr alebo neskôr vás vyženú z domu. Možno máme ako krajina problémy v mnohých oblastiach, ale na povesti, na tie sme machri.

Celý článok

Konrád z konzervy sa vám hneď bude zdať povedomý

🕔 8.10.2015

Príbeh o dieťati, ktoré bolo komusi bez varovania doručené poštou, pozná už niekoľko slovenských generácií. Bolo to dievčatko, nič nevedelo, slušne sa správať ju musel naučiť dedo. Asociácia s Bambuľkou sa tu však končí. U Konráda je totiž všetko naopak.

Celý článok


Johanka môže byť dlhoročnou kamoškou

🕔 3.10.2015

Štvorica kníh o dievčatku menom Johanka je napísaná, povedala by som, že tak Jarunkovsky. Život sa v nich pekne žije, Johanka vyrastá z hračiek a najdôležitejšie sú vzťahy medzi ľuďmi. Malé čitateľky od cca 9 rokov v nej nájdu kamošku na niekoľko pekných rokov.

Celý článok

Grétkin príbeh je príbehom mnohých dievčat

🕔 1.10.2015

Číta sa ľahko, ako článok v dobrom časopise. Nakukneme len do krátkeho úseku Grétkinho života, no dejú sa v ňom práve také udalosti, ktoré istotne ovplyvnia celý jej ďalší osud. A kto vie, možno i osud tej (či toho), kto knihu práve číta.

Celý článok


Čo dať čítať deťom III.

🕔 26.9.2015

Tretí súhrn mojich knižných tipov určených čitateľom od 6 – 16 rokov.

Celý článok

Prešibané dvojčatá nie sú pre citlivky

🕔 24.9.2015

Autorka napísala už štvrté pokračovanie tejto série. Zdá sa, že deťom sa páči. A bolo by možno lepšie, keby si v nej rodičia radšej vôbec nelistovali.

Celý článok


Séria Spirit animals je fantasy oddychovka pre deti

🕔 20.9.2015

Autor venoval knihu svojej dcére Sadie, ktorá zbožňuje zvieratá. Do deja ich vložil hojne a dal im vznešené vlastnosti. Tak ako sa na každú veľkú fantasy sériu patrí, aj tu dej plynie vcelku pomaly a text len veľmi pozvoľna vysvetľuje kto je kto a čo sa bude v nasledujúcich dieloch diať.

Celý článok

Jak se krotí tygr našich detí

🕔 17.9.2015

V tejto útlej a zrozumiteľne napísanej knihe sa nachádza to, čomu hovoríme nádej. Nádej pre rodičov s deťmi, ktorých správanie sa nedá vždy logicky vysvetliť, pretože nemá pôvod v situácii, ktorej by sa dalo okamžite porozumieť. Tieto deti pritom ani nemusia byť diagnostikované ako ADHD, ale pokiaľ ste už vo vašej rodine tieto štyri písmená aspoň raz napísali do vyhľadávača, táto knižka by vás mohla zaujímať.

Celý článok


Jarunkovej Brat mlčanlivého vlka bude mať 50, no jeho duša sa nemení

🕔 13.9.2015

Klára Jarunková napísala túto knihu, ktorá ovplyvnila niekoľko generácií detí, v roku 1967. Aj ja som jej knihy čítala poslednýkrát ešte ako dieťa, najjasnejšie si pamätám chvíle strávené s románom Jediná. Po toľkých rokoch som vôbec netušila, čo mám čakať. Trochu som sa bála sklamania, alebo že to čaro prúdiace zo samotného mena autorky sa nedostaví.

Celý článok

Prečo je dôležité hľadať Pomarančové dievča?

🕔 10.9.2015

Georg má 15 a žije vcelku pokojným životom s mamou, nevlastným otcom a malou nevlastnou sestrou. Má milujúcich starých rodičov a na hudobnej sa mu páči dievča s husľami. Kdesi z minulosti sa však objaví list, ktorý mu napísal jeho pravý otec a zdá sa, že to nie je len obyčajný list na rozlúčku pred otcovou smrťou v dôsledku ťažkej choroby. V liste je opísaný príbeh o hľadaní pomarančového dievčaťa. Prečo? A kto je to vôbec?

Celý článok


Môj šťastný život. Kedy ste si to naposledy povedali?

🕔 6.9.2015

Čítanie tejto knihy je od samého začiatku čírou radosťou. Tina, hlavná hrdinka, je celkom obyčajné dievčatko. Nemá žiadne zvláštne schopnosti. Nestretáva sa s vílami ani nežije v rozprávkovom svete. Žije celkom všedným životom a práve o to ide – pripomenie nám, čo je v živote najpodstatnejšie.

Celý článok

Čo dať čítať deťom II.

🕔 2.9.2015

Druhý súhrn mojich knižných tipov určených čitateľom od 5 – 16 rokov.

Celý článok


Knižný bestseller Mesto, v ktorom jasne počuť jazz a swing

🕔 20.8.2015

Počas celého čítania knihy mi zneli v ušiach šlágre Ellingtona, Basieho, Hinesa, Elridga, Wilsona, Hamptona, Armstronga a ďalších, ktorých má v dlhočiznom mene ukotvených ako nomen omen hlavný hrdina, talentovaný malý klavirista Jonah. Ten sa krátko pred svojou 60-tkou na popud priateľa Malcolma vracia do spomienok a opisuje mysteriózne a nebezpečné udalosti, ktoré zažil ako deväťročný. Jeho rozprávanie je plastické, je v ňom veľa nostalgie a prelínania snivého a reálneho.

Celý článok

Ezopove bájky, Žáčkove bonmoty a Bornove ilustrácie

🕔 19.8.2015

Bájky sú nevyhnuté pre život. Keby žil Ezop dnes a bral by za svoje bájky tantiémy, toľko filmov, poviedok, rôznych umeleckých diel, či len odvolávok napríklad v novinových článkoch, ktoré vznikli na základe jeho diela, by mu zabezpečili doživotný blahobyt. A tiež ďalším a ďalším jeho pokoleniam. Bez znalosti aspoň základných Ezopových príbehov sa jednoducho nedá existovať. Dobre, dá. Ale veľmi chudobne.

Celý článok


Plajko: nová bláznivá Jobusovka.

🕔 14.8.2015

Už keď som videla, ako sa bude volať, to slovo: Plajko, vo mne vyvolávalo príjemné pocity. Plávajúci vzduchom, vlajka/ vlajko, planúci/ vrúcny... Nebola som ďaleko od pravdy, pretože tento nerozprávajúci hlavný hrdina je plyšová hračka určená na túlenie sa počas spánku. Avšak jeho schopnosti už také milené nie sú, hoci, čo on, chúďa, za to môže.

Celý článok

Prvá láska, na ktorú sa nezabúda. Nikdy.

🕔 12.8.2015

Majú sedemnásť. Ona je z rozvrátenej rodiny, on... nevieme. Axi, hlavná hrdinka a zároveň rozprávačka, je rozhodnutá ujsť z domu. Robinson, jej najlepší kamarát a spoločník na cestách, neváha a ide s ňou. Romantickejší štart si vieme len ťažko predstaviť. To, že táto kniha nie je len plytkým užívaním si dvoch zaľúbencov, sa rozbaľuje pekne pomaly, kúsok po kúsku.

Celý článok


Čo dať čítať deťom I.

🕔 7.8.2015

Prvý súhrn mojich knižných tipov určených čitateľom od 5 - 16 rokov.

Celý článok

Môj Nototo by sa volal Šľakmatrafí.

🕔 4.8.2015

Keď boli deti menšie, zvykli sa občas zapozerať niekde do rohu izby. Usmiali sa a zamávali. Netuším komu. Robil to jeden i druhý a obaja v čase, keď ešte nevedeli poriadne hovoriť. Dnes si na to nespomínajú a tak sa už nikdy nedozviem, koho tam videli. Možno škriatka, ktorý k nám prišiel zo školy vytvorenej Gabikou Futovou.

Celý článok


Mesiac som varila podľa Kuchařky ze Svatojánu

🕔 31.7.2015

Povedala som si, že jeden mesiac budem variť podľa knižky, ktorá je vegetariánska a plná starosvetských receptov. Listovala som v nej a dávala si tu a tam záložky podľa toho, čo ma oslovilo a tiež podľa toho, že niektoré jedlá ako napríklad knedlíky sa mi občas nepodaria, preto som bola zvedavá, či to zvládnem podľa Svatojánskeho receptu.

Celý článok

Vyšší level čitateľského stalkingu.

🕔 25.7.2015

Zo začiatku som mala čudný pocit, že toto by som čítať nemala. Plné znenia súkromných mailov, lekárskych správ či utratených účtov čoby základná forma príbehu vo mne od začiatku namiesto uspokojenia zvedavosti vyvolávali náznaky zahanbenia a pocity viny (predpokladám, že to bude mojou výchovou).

Celý článok


Toto bola tá najbláznivejšia výhovorka!

🕔 16.7.2015

Chcela by som byť pri tom. Počúvala by som s otvorenými ústami a vypúlenými očami a určite by som sa po celý čas usmievala.

Celý článok

Fyzika rodinných vzťahov

🕔 6.7.2015

Zazdalo sa mi, že sa mi syn vzďaľuje. Zľakla som sa, že akosi priskoro, veď ešte ani nechodí do školy. Chlapec začína mať na veci svoje názory a usilovne so mnou bojuje, presvedčený o ich správnosti. Alchýmia určovania pevných hraníc a povoľovania oprát sa mi vymykala z rúk. Musela som sa zastaviť a nájsť niečo, čo by nás na chvíľu vyviedlo zo začarovaného kruhu, v ktorom jeden trvá na svojom a druhý nad tým prevracia oči.

Celý článok


Detektívka pre deti

🕔 1.7.2015

Z tejto knihy budú mať radosť najmä dospelí milovníci detektívok, ktorí chcú svoje deti primäť, aby si tento žáner tiež obľúbili. I keď dnes je už na trhu viacero detských detektívok, verím, že vybrať medzi nimi tú správnu len z anotácie môže byť riskantné. Nikto predsa nechce, aby sme zlým výberom nadlho znechutili deckám daný žáner.

Celý článok

Konečne kniha, ktorá nepodceňuje svojho čitateľa

🕔 25.6.2015

Bola som niekde v prvej tretine, keď som si s nadšením uvedomila, ako rada by som tú knihu čítala, keby som mala 16. Aj hlavná hrdinka má 16 a presne taký by mal byť aj vek toho, komu ju vložíte do rúk.

Celý článok


Zrušme Blatisravu…

🕔 17.6.2015

Predsudky voči hlavnému mestu... majú ich skoro všetci. Každý pre svoj vlastný dôvod. Keď nie je na čo nadávať, Blava, Blatisrava, najväčšia dedina Slovenska je vždy po ruke. Zdochol tam pes, je to škaredé mesto, niet tam čo vidieť, históriu zničili, čo je nové, to je o ničom. Ak to vidíte takto a nijako inak, vaša škoda.

Celý článok

Všade samí draci

🕔 12.6.2015

Detské knihy sa najlepšie predávajú pred Vianocami a pred letom. Letná vlna sa práve začína, rodičia zas zaplavia kníhkupectvá v snahe zásobiť deti literatúrou na prázdniny. Mnoho ich nemá čas a vyberá knihy len podľa obalov. Mňa, naopak, obsah detských kníh baví a zaujíma, rovnako ako príbehy autorov, ktorí sa rozhodli uprednostniť detského pred dospelým čitateľom.

Celý článok


Tínedžerský teror cez sociálne siete

🕔 9.6.2015

Trinásťročné dievča niekto hrubo očierni na sociálnych sieťach. Ten niekto rozpošle do sveta podvrh, ktorý jej vyrazí dych. Trpí tým, ako na ňu spolužiaci aj učitelia zazerajú a hoci tuší, kto to asi urobil, nemá na to jediný dôkaz. Jej rodičia sú pre vlastné problémy úplne nepoužiteľní a ona ostane na všetko sama. Ako sa to asi môže skončiť?

Celý článok

Keď dieťa zmení muža

🕔 6.6.2015

Každé dieťa zmení svojich rodičov. O mamách sa vie. Prirodzene sa im prehodia všetky hodnoty, sú húževnaté, tvorivé, zodpovedné. Ale čo otcovia? Z mojej skúsenosti môžem povedať, že dieťa zmení každého chlapa. A každého normálneho chlapa zmení k lepšiemu.

Celý článok


Dcéra ide na strednú. Ako to ja len zvládnem!

🕔 4.6.2015

Krásnym paradoxom rodičovstva je, že keď vidíte svoje dieťa ako sa prvýkrát s niečim pasuje a odmieta vašu spoluúčasť na riešení, nie vždy vám eufória z tohto zázračného momentu vydrží. Naopak. Pri predstave, čo všetko na deti čaká a keď ich sledujete ako do nepoznaných situácií skáču po hlave, som sa aj ja neraz pristihla pri úzkostnej úvahe: "Môjtybože, ako JA toto zvládnem?!"

Celý článok

Rozumejú vaše deti češtine?

🕔 1.6.2015

Deťom mojej generácie by v živote nenapadlo, že češtine sa dá i nerozumieť. Aj v neskoršom veku som považovala za vrcholne trápne písať si znalosť češtiny do životopisu v kolónke Cudzie jazyky. Pár desaťročí mnohé zmenilo. Dnešné deti už siahajú po prvých česko - slovenských slovníkoch.

Celý článok