Vox bloguli: Vlado Dolinay

To najlepšie z blogov od Vlado Dolinay


Rumunsko ako príklad pre Slovensko. Alebo čo robiť v sobotu, aby sme sa priblížili Rumunsku?

🕔 4.3.2016

V Rumunsku som prežil štyri roky života, ktoré považujem dodnes za moje najzmysluplnejšie. Pri vyslovení názvu krajiny sa mnohým v predstavách zmyslí Drakula a najrozličnejšie stereotypné predstavy. K tomu nekonečné kolóny na hraniciach s bakšišom v pase pre colníka, aby vás do krajiny pustil. To všetko je dávno preč.

Celý článok

Mir Obaidullah (Obi): Ak v zdravotníctve ešte niečo funguje, nie je to preto, že to tam vniesli politici ale preto, lebo sú tu ešte poctiví ľudia.

🕔 1.3.2016

Mir Obaidullah je lekárom, ktorý je pôvodom z Afganistanu. V hladovej doline v Rimavskej Sobote vybudoval úspešnú kliniku. Zamestnáva ľudí z regiónu a navštevujú ho pacienti zo širokého okolia. Aj napriek ťažkej chorobe slovenského zdravotníctva zostáva optimistom a vidí nádej na zmenu.

Celý článok


Snaha Magáta zo Vzdoru u Kotlebu si zaslúži našu pomoc. Odbornú.

🕔 25.2.2016

Snahy niektorých slovenských patriotov sú skutočne bizarné. Dlhodobo slovenským internetom brázdia akčné vzdorovité skupiny zo severu Slovenska a od februára 2014 máme na politickej scéne aj iný Vzdor - stranu práce. Nuž nie je Vzdor ako Vzdor. Nikdy som si nemyslel, že to niekedy poviem, ale snaženie pána Mariána Magáta si v tomto prípade naozaj zaslúžia našu pomoc. Ideálne vo forme odbornej pomoci v starostlivosti o ich duševné zdravie.

Celý článok

Ako starosta Bajan navádzal poslancov stať sa spoluzodpovednými pri porušovaní zákona

🕔 18.2.2016

Vypočúvanie Šikorého v kauze Váhostav prišlo až po niekoľkých týždňoch a trvalo len dve hodiny. Vyšetrovateľ z NAKA predvolal Igora Matoviča s Danielom Lipšicom expresne vo "verejnom záujme" v priebehu pár dní a vypočúvanie trvalo viac ako štyri hodiny. Igor Matovič obchodoval primárne so súkromnými financiami, Širokého Váhostav zarába najmä na zákazkách s verejnými financiami. V prípade Petržalského parkovania Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) začala vyšetrovanie po niekoľko mesačnom tlaku verejnosti. Výsledky zistenia NKÚ priniesol po viac ako polročnom prešetrovaní. NKÚ konštatuje, že mestská časť porušila zákon na viackrát a v jej prípade ide o obecný majetok, teda verejné financie. Je čas, aby bol niekto vypočutý?!

Celý článok


Čo robia učitelia pre štát? Aký je reálny úväzok učiteľa?

🕔 27.1.2016

„My vieme niečo urobiť pre učiteľov, ale očakávam, že aj oni niečo urobia pre štát,“ povedal premiér SR Robert Fico (22. januára 2016). Toto tvrdenie by si zaslúžilo dôslednú analýzu a interpretáciu aspoň na úrovni bakalárskej práce na nejakej katedre politológie, možno i na katedre sociológie či psychológie.

Celý článok

Ako Nový čas manipuluje s návrhmi a faktami

🕔 14.1.2016

Najčítanejší bulvárny denník Nový čas predviedol v článku o petržalskom parkovaní, ako sa dá manipulovať s faktami. Po prečítaní článku čitateľovi sa až zacnie za Bajanovým návrhom, podľa ktorého rezidenti mali platiť 60,- za ročne, z čoho väčšiu časť si mala nechať súkromná firma vybratá bez súťaže, bez rozhodnutia zastupiteľstva. Vraj je na stole návrh od nás poslancov, aby obyvatelia platili 160,- eur. Nie je to pravda.

Celý článok


Čo majú spoločné predražený TechMatch, Branislav Šafárik, petržalské parkovanie a advokáti mesta Martin?

🕔 19.10.2015

Slovensko sa v posledných týždňoch zviditeľnilo predraženou startup-konferenciou TechMatch, ktorú zogranizovala Slovak Bussines Agency (SBA) za takmer 1 a pol milióna eur. Táto kauza ešte neutíchla a štátna agentúra SBA musela vysvetľovať ďalší predražený projekt: Sťahovanie svojho sídla za vyše 5 miliónov eur do najnovšieho bratislavského bizniscentra. Obidva prešľapy má na svedomí riaditeľ SBA Branislav Šafárik, ktorému za trest obmedzil minister hospodárstva niektoré právomoci - najmä uzatvárať zmluvy.

Celý článok

Firma EEI, ktorá chce prevádzkovať parkovanie v Petržalke dostala stimuly za viac ako milión eur

🕔 25.9.2015

Firme EEI, ktorá sa špecializuje na podnikanie v parkovacom priemysle sa darí. Už nielen s parkovaním v Košiciach, v Banskej Bystrici, vo Zvolene a vo Vranove nad Topľou, ale aj v oblasti vývoja a výskumu. Dostala na to stimuly od ministra školstva Draxlera za viac ako milión eur. Mestská časť Petržalka sa snaží vyriešiť problémy s parkovaním regulovaným parkovaním, kde starosta Bajan podpísal koncesnú zmluvu s víťaznou firmou EEI za 4.999.999 eur. Parkovanie v Petržalke sa spustí, keď starosta nájde medzi poslancami dostatok hlasov na prijatie VZN a prevádzkového poriadku.

Celý článok


Prečo prednosta Petržalky Štefánik zavádza?

🕔 18.9.2015

Mestská časť Bratislava – Petržalka posledné roky rieši problémy s parkovaním tak, že ide prijať nové pravidlá regulovaného parkovania. Aktuálne mestská časť rozbehla informačnú kampaň, ktorá by sa dala nazvať skôr dezinfromačnou.

Celý článok

Parkovanie v Petržalke II. časť: Problémová zmluva podpísaná, no bez súhlasu poslancov

🕔 21.8.2015

V Petržalke nebude v najbližších rokoch podstatnejšia agenda ako práve nové pravidlá parkovania. Pripravované regulované parkovanie má mnoho nedostatkov. Či už systémových, problémov so samotným priebehom verejnej obchodnej súťaže, no ako sa v posledných týždňoch javí, problémy začínajú byť aj legislatívneho charakteru a celkovej finančnej nevýhodnosti pre Petržalčanov a mestskú časť.

Celý článok


Parkovanie v Petržalke I. časť: Najväčší “prúser” starostu Bajana

🕔 31.7.2015

Predstavte si, že idete kupovať televízor. Čo urobíte? Zrejme by ste zozbierali ponuky rôznych značiek, porovnáte ceny s parametrami a vyberiete to najvýhodnejšie, čo trh ponúka. Vyškrtli by ste z porovnávania ponúk firmy ako Sony či Samsung ako nespôsobilých výrobcov a vôbec by ste neskúmali ich parametre a cenu? S najväčšou pravdepodobnosťou nie, pretože každému je jasné, že Sony aj Samsung vedia televízory vyrábať. Presne to sa však stalo pri výbere dodávateľa nového parkovacieho systému v Petržalke. Ceny projektov dvoch uchádzačov (firmy Vinci Park Slovakia, s.r.o. a Cinooc, s.r.o.) z celkového počtu tri sa ani len neporovnávali.

Celý článok

Srebrenica, 20 rokov po…

🕔 9.7.2015

Dnes (8. júla 2015) sa Ruská federácia opäť vyznamenala, keď vetovala v Bezpečnostnej rade OSN britský návrh rezolúcie k 20. výročiu masakry v Srebrenici. Vojnový juhoslovanský konflikt je v spoločnosti Bosniakov, Srbov, Chorvátov, Kosovčanov, ale aj Slovincov, Macedóncov či Čiernohorcov a mnohých ďalších národností, ktoré obývajú celý Balkán, stále živý. Pri otázkach na vojnu sa snažia tému obrátiť na budúcnosť. "Áno, vojna bola, ale to bolo dávno. Každý sa pozeráme na to, čo bude.", odpovedá len 30 ročný Ondrej, Slovák z Vojvodiny, ktorý zažil bombardovanie Nového Sadu v roku 1999 ako štrnásťročný. Ja sa pýtam sám pre seba či počujem správne, že "dávno", keď si uvedomím fakt, že sa to udialo pred šestnástimi rokmi a v živej pamäti mám zábery z televíznych správ.

Celý článok


Slovenskí branci a edukačné riziko

🕔 2.7.2015

Slovenskí branci si na svojich prednáškach pre žiakov pripravili zákernú otázku: „Aké územie obýva náš národ?“ Pod ňou je znázornená mapka s územím od východných hraníc Ruska až po západné Čechy a z juhu ohraničeného Macedónskom. Vedľa prezentácie stojí kompletne zamaskovaný mladík a v rukách drží slovenskú vlajku. Až človeka zamrazí. Nielen z militantne naladeného hosťa, no najmä z demagógie, ktorú začína šíriť.

Celý článok

Športu zdar a minimálny dôchodok k tomu

🕔 23.4.2015

V stredu 22. apríla vláda schválila návrh zákona, vďaka ktorému budú mať úspešní športovci garantovaný dôchodok na úrovni minimálne 550 eur. Ide o športovcov s úspechom na vrcholových súťažiach. V dôvodovej správe sa píše, že títo športovci vynakladajú veľmi veľké úsilie k tomu, aby tieto úspechy dosiahli. Teda popri športe, nemajú dostatočný priestor, aby sa mohli venovať iným oblastiam a zabezpečiť si financie na bežný život.

Celý článok


Rovnaký meter na každého

🕔 11.2.2015

Akékoľvek dávanie či prijímanie finančného ohodnotenia mimo štandardného rámca nenapráva systém, iba degeneruje spoločnosť. Ak nebudeme mať na seba rovnaký meter, budeme sa z toho spamätávať ešte zopár generácií.

Celý článok