Vox bloguli: Vladimír Bačišin

To najlepšie z blogov od Vladimír Bačišin


Mzdy v Slovenskej republike sa dotiahli na mzdy v Českej republike

🕔 29.12.2017

Obyvatelia Slovenskej republiky mali v druhom štvrťroku tohto roku vyššie mzdy ako v v Poľsku a Maďarsku. Vyplýva to z analýzy firmy Trexima, ktorá dlhodobo skúma trh práce a mzdy v Slovenskej republike, ale aj v medzinárodnom kontexte. Údaje zverejnila v treťom tohtoročnom čísle odbornej publikácie Mzdový spravodaj.

Celý článok

Tomáš Ježek o privatizácii

🕔 30.11.2017

Kupónová privatizácia má troch otcov Tomáša Ježka, Dušana Třísku a Václava Klausa. Tomáš Ježke (15. marec 1940 – 29. november 2017) v čase vzniku tohto rozhovoru v roku 2007 pôsobil na Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Dnes už nie je medzi nami.

Celý článok


Neuroekonómia a príbehy

🕔 28.11.2017

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že lekárska veda a analýza textov nemajú nič spoločné. Pravý opak dokázal dnes v svojej prednáške Neuroeconomics and Narrative laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Robert James Schiller za rok 2013, počas 4. medzinárodného finančného fóra na pôde Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie v Moskve.

Celý článok

TREXIMA o pnutí v mzdách

🕔 20.11.2017

Dopad transformácie ekonomiky SR na vekový mzdový profil a reprodukciu obyvateľstva. Tejto téme sa venoval na konferencii Paradigmy zmien v 21. storočí, externé a interné determinanty polarizácie spoločnosti Ivan Láska z firmy TREXIMA.

Celý článok


Ruky preč od Andreja Danka a Martiny Lubyovej, menej ideológie

🕔 18.11.2017

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Martin Danko a ministerka školstva Martina Lubyová navštívili Ruskú federáciu. Andrej Danko predniesol príhovor v ruskom parlamente. Martina Lubyová sa dohodla o spolupráci s ruským ministerstvom školstva.

Celý článok

Doktorand PEVŠ o základnom príjme

🕔 15.11.2017

Myšlienka základného príjmu – zaručeného príjmu pre všetkých, bez ohľadu na to, či pracujú alebo nie, môže mnohým pripomínať ideu socializmu. Vo svojej podstate je základný príjem presným opakom. Má za úlohu podporovať osobnú slobodu a zabezpečiť potrebný materiálny základ pre prežitie. jednotlivca

Celý článok


Otázky žurnalistiky sú v dôchodku

🕔 15.11.2017

Pred šesťdesiatimi rokmi začal vychádzať na Slovensku teoretický časopis, ktorý hral významnú úlohu pri budovaní základe teórie médií, výskumu médií, komunikátora, verejnej mienky, či ďalších fenoménov spojených s masovou a inou komunikáciou a médiami.

Celý článok

Karl Marx – ekonóm a novinár

🕔 12.11.2017

Po roku 1990 sa Karl Marx vytratil, alebo sa dostal len marginálne miesto v rôznych spoločensko-vedných disciplínach nielen v niekdajšom Československu, ale aj v iných krajinách strednej a východnej Európy.

Celý článok


Čo je to propaganda podľa OBSE

🕔 26.10.2017

V teorii a paxi médií existujú rôzne pohľady na propagandu. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ponúka v svojej publikácii Propaganda a sloboda médií, odpovede na tému "Čo je to propaganda?"

Celý článok

Žiadne dopady a riziká pre Slovensko

🕔 15.10.2017

Ekonomický ústav SAV vydal publikáciu venovanú vývoju svetovej ekonomiky. Aký bude mať tá, oná, svetová ekonomika dopad na tú onú, našu, slovenskú ekonomiku sa tam nedočítate. Koťuhe sa, tí vedci z Hovädova na Dunaji. Schovali to medzi riadkami.

Celý článok


Miloš Zeman nič nové nevymyslel

🕔 12.10.2017

Pred niekoľkými dňami prezident Českej republiky Miloš Zeman navrhol, aby sa Ukrajina dohodla s Ruskom na finančnej kompenzácii za Krym. Nie je to nič nové. Podobnú myšlienku priniesol na stránke Quartz Rajiv J. Chaudhr v článku "A simple solution to the crisis in Crimea: Let Russia buy it." zverejnenom 5. júla 2014. (Jednoduché riešenie krymskej krízy: Nech Rusko kúpi Krym)

Celý článok

Zomrel vedec svetového mena Vjačeslav Vsevolodovič Ivanov

🕔 8.10.2017

Vedec svetového mena, Vjačeslav Vsevolodovič Ivanov zomrel vo veku 88 rokov. V. V. Ivanov sa narodil 21. augusta 1929 v rodine spisovateľa Vsevoloda Vjačeslavoviča Ivanova herečky a prekladateľky Tamary Ivanovej.

Celý článok


Efekty zelene na budovách

🕔 28.9.2017

Svetový trend v zelených porastoch na stenách, či ak chcete fasádach budov, nemá len estetický a ekologický význam. Prináša úspory peňazí.

Celý článok

Kritické spracovanie informácií

🕔 24.9.2017

Neverte všetkému čo čítate v novinách, knihách, časopisoch alebo v sieti, už vôbec nie v sociálnych sieťach typu Facebook, alebo Twitter. Mnohí ľudia sa dodnes neponaučili. Mylne si myslia, že ak sa niečo zverejnilo, tak je to v skutočnosti aj pravda. Aj autori, ktorí píšu niečo v najlepšej dobrej vôli robia chyby, lebo nedokonalosť je vlastná všetkým ľuďom.

Celý článok


Ruky preč od Andreja Kisku

🕔 22.9.2017

Podnikatelia majú snahu výdavky spojené s osobnou spotrebou zahrnúť do nákladov firiem, ktoré vlastnia. Ako príklad použijeme reálny prípad prostitúcie. Tej reálnej, ale aj politickej...

Celý článok

Ruky preč od Vladimíra Sotáka

🕔 20.9.2017

Povaleči z kaváren, do polí a továren! Heslo z päťdesiatych rokov platí aj dnes pre niektorých slovenských vedcov. Myšlienku nedávno v pozmenenej podobe vyslovil Vladimír Soták, predseda klubu 500.

Celý článok


Ruky prečo od Petra Plavčana

🕔 18.9.2017

Petra Plavčana obviňovali z korupcie. Na rozdiel od iných ministrov nemá podiely, dividendy, výnosy.

Celý článok

Ekológia, ekonomika a architektúra

🕔 16.9.2017

V moderných mestách je čoraz menej priestoru. Ekonomika nehnuteľností, ale aj racionálne uvažovanie hovorí tom, že mestá rastú do výšok. Nie je to nová myšlienka. Prišiel s ňou už svetoznámy architekt Le Corbusier.

Celý článok


Antinobelova cena za ekonómiu: Objatia krokodíla a stávky

🕔 15.9.2017

Antinobelova cena je paródia na skutočné Nobelove ceny. Aj toho roku, bolo ako každý rok veselo. Udeľuje sa na základe princípu za úspechy vo vede, ktoré nás nútia najprv sa zasmiať a potom zamyslieť sa (first make people laugh, and then make them think).

Celý článok

Politický podnikateľský cyklus

🕔 23.8.2017

Rôzni politici robia rozmanité opatrenia v ekonomike, odlišné kroky k naplneniu ekonomických cieľov vlastných a niekedy aj cudzích volebných programov. Ich vysvetlenie dostalo miesto v teórii politických podnikateľských cyklov.

Celý článok


Politická ekonómia vedy, výskumu a inovácií na Slovensku

🕔 21.8.2017

Čo má byť rozhodujúce v ekonomike inovácií postavených na vedeckom výskume? Je to ponuka, alebo dopyt? Najlepšia je stredná cesta.

Celý článok