Vox bloguli: Viola Ternényová

To najlepšie z blogov od Viola Ternényová


V koncentračných táboroch prišlo o život okolo pol milióna ľudí označených písmenom “Z”

🕔 16.4.2016

Pri krátkej prechádzke Berlínom sa pred očami vynára minulosť. V období medzi rokmi 1933 - 1945 prišlo o život podľa odhadov až pol milióna ľudí, označených za Rómov.

Celý článok

Čo potrebujú utečenci? Zopár praktických rád.

🕔 10.1.2016

Niekto polemizuje o náboženstve a kultúre. Iný rieši, čo práve chýba v azylových zariadeniach, alebo ako usmerniť dav ľudí, ktorý stál v daždi celé hodiny na hraničnom priechode. Na základe toho, čo som zažila počas roka ako dobrovoľníčka na gréckom pobreží, na Balkáne a v európskych zariadeniach pre utečencov, ponúkam jeden z praktických pohľadov.

Celý článok


Slováci medzi utečencami. Alebo Hauptbahnhof trochu inak.

🕔 11.10.2015

O jednom dni na viedenskej železničnej stanici Hauptbahnhof a našich, ktorých tam môžete stretnúť v rade na jedlo, na lieky a na spacáky.

Celý článok

Viedeň vyslala v sobotu signál pre Európu: “Potrebujeme ľudskú azylovú politiku”

🕔 6.10.2015

Sobotná demonštrácia vo Viedni prerástla všetky očakávania. Zhromaždilo sa na nej viac ako 100 tisíc ľudí, ktorí vyjadrili nesúhlas s európskou politikou zatvárania hraníc. Podobne ako pri najväčšej demonštrácii povojnovej Rakúskej spolkovej republiky v roku 1993 vytvorili ľudia po zotmení na námestí Heldenplatz more svetielok. Sviečky nahradili smartfóny, myšlienka spred 22 rokov sa však nezmenila: odpor voči xenofóbii a nacionalizmu, solidarita s utečencami.

Celý článok


VIDEO: Grécka pobrežná hliadka prepichuje čln s utečencami a necháva ich topiť sa v mori.

🕔 16.8.2015

Čln s utečencami zachránili tureckí rybári po tom, ako ho grécka pobrežná stráž prepichla a nechala potopiť.

Celý článok

Dva čierne fliačiky pri ostrove Lesbos

🕔 14.8.2015

Skoro ráno sa plavím na trajekte medzi gréckym Lesbosom a pobrežím Turecka. Na mori sa mihotajú dva čierne fliačiky, ktoré si nikto nevšíma. Takí sme my, ľudia. Častokrát tým najdôležitejším veciam venujeme najmenej pozornosti.

Celý článok


Perličky z mojich rozhovorov s ľuďmi na úteku

🕔 9.8.2015

Po viac ako štyroch mesiacoch v aténskych uliciach, parkoch a zariadeniach pre ľudí v núdzi sa mi nazbieralo zopár zážitkov s ľuďmi z tretích krajín, o ktoré sa s Vami chcem podeliť. Nazvime ich perličky.

Celý článok

Ako riešia hejt v Rakúsku

🕔 28.7.2015

Napríklad prepustením zamestnanca, ktorý sa nenávistne vyjadril na Facebooku.

Celý článok


Nikdy sa nespriateľte s utečencom, budete sa trápiť

🕔 26.6.2015

Nikdy sa nespriateľte s utečencom, lebo vám možno z Egypta zavolá jeho mama a so zúfalstvom v hlase vám oznámi, že prišla o oboch synov.

Celý článok

Moje dobrovoľníctvo medzi utečencami

🕔 27.4.2015

Mladá žena: „Chcela by som v lete pár mesiacov dobrovolníčiť... Môže byť v zahraničí. Napríklad v Grécku. Aby to bolo spojené s kultúrou, prírodou... V podstate čokoľvek. V krajnom prípade hoc aj ako servírka.“ Mladý muž: „Moja kamarátka práve odchádza do Grécka pomáhať utečencom. Čo si o tom myslíš?“ Mladá žena: „Utečenci? Nie ďakujem. Prosím, hocijaké iné ponuky.“ To bola krátka konverzácia mojho kamaráta s jeho známou. A tá kamarátka na ceste do Grécka, o ktorej hovoril, som bola ja.

Celý článok


Anarchistické zápisky z Atén I.

🕔 15.4.2015

„Grécko je krásne, to áno. Pre turistov. Ale keď tu chcete začať žiť, je to niečo iné. Čo si tu budem môcť dovoliť za 400-eurový plat, ktorý mi ponúknu? Musím pokračovať ďalej. Do Nemecka.“ 32-ročný Oghale z Nigérie. „Teraz, keď je kríza, ťažko sa mi hľadajú študenti, ktorých by som mohla učiť angličtinu,“ staršia pani z Británie, […]

Celý článok

Zrkadlo našej spoločnosti nájdeme tam, kde končí. Na ostrove Lampedusa.

🕔 10.3.2015

Európska spoločnosť je v kríze, ktorá sa zrkadlí v humanitárnej katastrofe pozdĺž jej vonkajších hraníc. Pokiaľ nechránime ľudské životy, ale hranice a zaužívané systémy, ideme sami proti sebe. Najväčší problém obyvateľov Európy nie je slabý hospodársky rast, ale ľahostajnosť a chýbajúca zodpovednosť rovnako za svoje konanie ako aj za svoju nečinnosť.

Celý článok