Vox bloguli: Veronika Pizano

To najlepšie z blogov od Veronika Pizano


X ako neznáma toho, čo sa všetko dozviete

🕔 21.6.2017

Tradičným úvodom do môjho leta je jeden deň, v ktorý sa dozviem nové veci, spoznám zaujímavých ľudí a nechám sa nabiť pozitívnou energiou. To všetko na TEDxBratislava. Pozrite si to najlepšie z minulého roka a nechajte sa navnadiť na ten tohtoročný.

Celý článok

Nahliadnite do sveta trinásťročných

🕔 20.4.2017

Pamätáte si, aké je to byť trinásťročným? Už nie ste dieťaťom a do dospelosti je ešte ďaleko. Posmešky dospelých o začínajúcej puberte. A hľadanie svojho miesta na svete. Ak máte deti, ktoré sa k tomuto veku blížia, siahnite po novej slovenskej knihe a po prečítaní ju im posuňte.

Celý článok


10 viet z pôrodnice, ktoré si ženy navždy zapamätajú

🕔 24.10.2016

Vo filmoch rodiaca žena v momente, keď uvidí svoje dieťa, zabúda na všetky bolesti, ktoré jeho narodeniu predchádzali. Pre niektoré ženy rodiace na Slovensku to ale nie je jediná spomienka, ktorá sa im nezmazateľne vryje do pamäti.

Celý článok

10 videí o násilí ako dôležitá súčasť diskusií o prípade z Galanty

🕔 19.9.2016

Aj keď je dôležité poukázať na to, že systém sociálnych služieb na Slovensku je nefunkčný, opätovne je časť rétoriky smerovaná na obviňovanie obete. Diskusia o sexuálnom zneužívaní a násilí na Slovensku je takmer neexistujúca. A to je rovnaký problém ako ubližujúci systém.

Celý článok


Záverečná kniha trilógie FIN práve vychádza

🕔 12.9.2016

Trilógia FIN z ostrova Lewis sa dočkala tretej knihy v slovenskom preklade. Detektívka zo škótskeho ostrova opäť nesklame a jeden z vás ju môže vyhrať.

Celý článok

Vymyslený sviatok kníh + súťaž o 3 knihy

🕔 30.8.2016

Vymyslený sviatok, ktorý však ľudia berú vážnejšie než iné sviatky. Počuli ste už o Dni neprečítaných kníh? Vyberte jednu knihu zo svojej knižnice a zapojte sa. Alebo skúste vyhrať niektorú z kníh v mojej súťaži.

Celý článok


Všetko, čo som sa v Poľsku dozvedela o organickom poľnohospodárstve za jeden deň

🕔 23.8.2016

Na konci júla som navštívila organickú farmu na severe Poľska. Počas jedného dňa som absolvovala jej prehliadku a dozvedela sa množstvo zaujímavých informácií. Prinášam vám ich sumár a tiež súťaž o balíček výrobkov firmy HiPP.

Celý článok

Prázdninový útlm detí a čo s ním robiť

🕔 15.8.2016

Vedeli ste, že deti počas leta stratia až 2,6 mesiaca matematických a 3 mesiace jazykových zručností, ktoré získali počas školského roku? A viete, že len 4 až 6 prečítaných kníh stačí na to, aby ku žiadnej strate nedošlo? Vyhrajte teraz jednu knihu, ktorá takýmto stratám pomôže zabrániť.

Celý článok


Ženy nie sú lenivé rodiť, už si to, prosím, zapamätajte

🕔 7.8.2016

Keď som uvidela titulok článku na pluska.sk, poriadne som zanadávala. Po jeho prečítaní som len neveriaco pozerala, čo si zas jedno médium dovolilo.

Celý článok

Skutočný sviatok bol už v nedeľu

🕔 5.7.2016

Muž, ktorý sa pozeral do hlavne s Breivikovej zbrane. Traja ľudia, ktorí sa vrátili na Slovensko, aj keď nemuseli. Štvorkár, ktorý napísal učebnicu matematiky. Stretnúť takýchto ľudí na jednom mieste je neobvyklé. Mne sa to podarilo v nedeľu na TEDxBratislava.

Celý článok


Ukájam svoje dieťa a iné hlúposti v Televíznych novinách

🕔 7.6.2016

Reportáž TV Markíza sa začala experimentom o dojčení na verejnosti a skončila vyjadreniami pediatričky o ukájaní dieťaťa. Ukážkový príklad, ako nerobiť reportáž.

Celý článok

Tri knižné tipy na leto

🕔 16.5.2016

Kriminálna novinka od autorky Harryho Pottera, triler nominovaný na cenu Iana Fleminga a maľovanky pre dospelých, ktoré nemajú žiadne zábrany. To sú tri knižné tipy na leto, ktoré môžete v blogu aj vyhrať.

Celý článok


Mýtus o 100 %-nej matke

🕔 10.5.2016

Keď firma Apple v roku 2014 predstavila aplikáciu Health, ktorá dokázala sledovať rôzne telesné funkcie, zabudla na jeden "detail", ktorý sa týka polovice populácie. Zabudli na menštruáciu. Aplikácia neobsahovala menštruačný kalendár. Ako sa to mohlo stať? Veľmi jednoducho. Tím, ktorý pracoval na aplikácii, bol čisto mužský.

Celý článok

Sedem tipov ako začať behať

🕔 15.3.2016

Základný tip: Obujete si tenisky a vyrazíte. Rozšírená verzia: Zabezpečíte si niekoľko motivátorov. Tu je sedem tipov na také motivátory. Plus máte šancu vyhrať jednu z dvoch kníh o behaní.

Celý článok


Cyklistický raj

🕔 8.3.2016

Na pracovné stretnutie som išla taxíkom. 15 km v rannej zápche trvalo hodinu, stálo ma to 30 000 pesos a aj tak som prišla neskoro. Keď som o týždeň mala opäť stretnutie na rovnakom mieste, rozhodla som sa ísť na bicykli. Trvalo mi to hodinu, nestála som v žiadnej zápche, nestálo ma to nič a prišla som načas. Našla som svoj cyklistický raj.

Celý článok

Stretli sa autista, dyslektik a dobrovoľník

🕔 26.2.2016

Na príprave šiesteho ročníka podujatia TEDxBratislava som sa nepodieľala, tak som si mohla vychutnať atmosféru ako návštevník. Všetky videá sú už dostupné na YouTube, a tak vyberám tie, ktoré sa mi najviac páčili.

Celý článok


Ako sa s deťmi rozprávať o sexe

🕔 18.2.2016

Keď som v septembri minulého roku narazila na rozhovor o pripravovanej knihe pre deti a rodičov o tom, ako na svet prichádzajú bábätká, neváhala som ani chvíľu a crowfundingovú kampaň okamžite podporila. Kniha je už na svete a predčila moje očakávania. Teraz ju môžete vyhrať aj vy.

Celý článok

Od kočíkovania až k morálnym Dilemám

🕔 4.2.2016

Kočíkovanie je pomerne nudná vec. Aj behanie je nudná vec. Šoférovanie tiež, navyše je to zabijak času. Mojím riešením je počúvanie podcastov.

Celý článok


Čo by sme sa mohli naučiť od Bogoty

🕔 13.1.2016

Architektúra Bogoty ma očarila už pri prvej návšteve, ale až pri terajšej štvrtej som si o nej zistila čosi viac. Niekoľko vecí by som si priala, aby sa tak robili aj na Slovenku.

Celý článok

15 článkov roka 2015, ktoré stoja za prečítanie

🕔 6.1.2016

Obzretie sa za rokom 2015 prostredníctvom najlepších článkov zo svetových médií.

Celý článok


10 videí o moslimoch a islame

🕔 11.11.2015

Islam rovná sa terorizmus. Rovnica, ktorou si zjednodušene vysvetľujeme dianie vo svete. Lenže svet nie je jednoliaty. Svet tvoria ľudia. A za každým človekom je nejaký príbeh a len ak spoznáme príbehy jednotlivých ľudí, máme šancu prekonať naše predsudky. Ponúkam niekoľko videí o islame, vďaka ktorým sa môžete dozvedieť nové a zaujímavé veci.

Celý článok

Môžu mať ženy všetko?

🕔 20.10.2015

Táto otázka nesmeruje na materiálne veci, ale na dve, ktorými sa ženy najčastejšie definujú smerom k samým sebe aj smerom von k svetu - rodina a kariéra.

Celý článok


6 kníh na naštartovanie biznisu a kreatívneho myslenia

🕔 30.9.2015

Nazbieralo sa mi 6 kníh, ktoré sa týkajú biznisu. Posúvam ich ďalej do súťaže, aby vás naštartovali, či aby vám pootvorili dvere do marketingu a kreatívneho myslenia.

Celý článok

Áno, šéfe! odhalilo biedu školstva, ale aj komerčnej televízie

🕔 23.9.2015

Slovenská verzia relácie Áno, šéfe vydržala na Slovensku len dve série, ale jej česká verzia stále funguje a nedávno vyvolala rozruch, keď sa Zdeněk Pohlreich vybral na jedno stredné odborné učilište a poukázal na biedu stredného odborného školstva v Českej republike. Na Slovensku by to lepšie zrejme nedopadlo.

Celý článok


Kniha Mesto ako metafora ľudskej spletenice charakterov a vzťahov

🕔 16.9.2015

Nečakajte od knihy nič a vtedy si ju najviac vychutnáte. Aspoň tak nejak to u mňa bolo s knihou Mesto od Deana Koontza. Skúste ju vyhrať v súťaži na blogu.

Celý článok

Tak ako je na tom to slovenské pôrodníctvo?

🕔 14.9.2015

Na známkovacej stupnici by som ho ohodnotila štvorkou - dostatočne. To je pomerne zlá správa. A dobrá správa? Zlepšuje sa to. Akurát veľmi pomaly a najmä tlakom zdola.

Celý článok


Čierny dom – dobré krimi zo škótskeho ostrova

🕔 7.9.2015

Potešila som sa, že si môžem knihu Petra Maya v slovenčine prečítať v predstihu. Lebo dnes v pondelok vychádza jej prvé slovenské vydanie a môžem teda o nej napísať hneď. A ešte ju aj jednému z vás darovať.

Celý článok

Kašlem ja na vašu slobodu slova

🕔 28.8.2015

S tragédiou udusených utečencov v Rakúsku sa ukazuje, že ľudia stratili už všetky zábrany a želajú smrť už aj deťom. Je načase zakročiť.

Celý článok


Kašlem ja na vašu slobodu slova

🕔 28.8.2015

S tragédiou udusených utečencov v Rakúsku sa ukazuje, že ľudia stratili už všetky zábrany a želajú smrť už aj deťom. Je načase zakročiť.

Celý článok

Ako ľudí naučiť, aby chodili na kultúru a umenie?

🕔 24.8.2015

Organizovala som už rôzne podujatia, ale až tento rok sa podieľam na jednom, ktoré je zamerané len na kultúru. A tak až tento rok na vlastnej koži zisťujem, aké to majú ľudia snažiaci sa o tvorbu a podporu kultúry na Slovensku ťažké.

Celý článok


Dva tipy na letné víkendové čítanie

🕔 28.7.2015

Ak máte chuť na nejaké čítanie, ktoré zvládnete za víkend, odporúčam dve knihy. Jedna vyšla už pred vyše 60 rokmi, druhá pred deviatimi, ale práve vyšli nanovo. V blogu nájdete aj súťaž o ne.

Celý článok

Hyenizmus komerčných televízií najvyššieho stupňa

🕔 23.7.2015

Strkať matke mŕtveho dieťaťa mikrofón pod nos len chvíľu potom, ako zistí, že jej dieťa umrelo, je hyenizmus najvyššieho stupňa.

Celý článok


Preto myslite na to, že partnera z inej krajiny si beriete vy aj vaše deti, v dobrom aj v zlom

🕔 2.7.2015

Táto veta, ktorú som počula v reklame v rádiu cestou autom, ma veľmi nepríjemne zaskočila. Ale kým som došoférovala, zabudla som na ňu. Spomenula som si na ňu až o dva týždne.

Celý článok

8 TED videí k téme o utečencoch

🕔 21.6.2015

Urobila som výber 8 TED videí, ktoré sa nejakým spôsobom týkajú utečencov. Aby si možno niektorí ľudia viac otvorili myseľ a našli v sebe súcit a pochopenie. Lebo sa mi zdá, že práve to v ich argumentácií chýba.

Celý článok


Najviac nás klame náš vlastný mozog

🕔 15.6.2015

Čítanie o mozgu pomôže uvedomiť si, akí sme nedokonalí, omylní a oklamateľní. A že najviac nás klame náš vlastný mozog. Ponúkam pár knižných tipov a zároveň šancu vyhrať tieto knihy.

Celý článok

Dar k dňu učiteľov

🕔 28.3.2015

Nedávno som čítala rozhovor s novým šéfom SAV Pavlom Šajgalíkom, v ktorom povedal, že aj keď jeho stredná škola nemala extrémnu úroveň, mali dobrého fyzikára a kvôli nemu išiel študovať fyziku. Takýto výrok nie je ojedinelý.

Celý článok


Výzva pre slovenských novinárov

🕔 22.3.2015

Minulý rok slovenskými médiami prebehla správa o poľskom otcovi, ktorý svoju trojročnú dcéru zabudol v aute. Dieťa v rozpálenom aute zomrelo na prehriatie. Mnohí si vtedy povedali, ako len otec mohol zabudnúť, prípadne, že im by sa to nikdy nestalo. Ja som vďaka jednému článku vedela, že sa to môže stať komukoľvek.

Celý článok

Vie Rowlingová písať aj o inom než o Harry Potterovi?

🕔 13.3.2015

Prvú knihu v angličtine, ktorú som prečítala, bol šiesty diel Harry Pottera. Prvotné obavy, či knihu zvládnem prečítať, sa rýchlo rozplynuli. Rowlingovej štýl písania je pre začiatočníkov v angličtine skvelý. Teraz ma však zaujímalo, ako vie Rowlingová písať, keď nejde o Harryho Pottera. Môžete to zistiť aj vy, ponúkam tri jej knihy do súťaže.

Celý článok