Vox bloguli: Tomáš Zemko

To najlepšie z blogov od Tomáš Zemko


Ako predpovedať budúcnosť a prečo máme radi istoty

🕔 6.1.2018

Analytici, politológovia, ekonómovia a ďalší prognostici to majú ťažké s predpovedaním budúcnosti. Nevideli prichádzať finančnú krízu z rokov 2007 - 2008 (až na pár výnimiek), nepredpovedali brexit a už vôbec nie výhru Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Majú zložiť zbrane?

Celý článok

Prečo sme nešťastní, keď máme materiálny blahobyt

🕔 27.12.2017

Žijeme v bohatej spoločnosti (hovoríme najmä o Západe), ktorá nepociťuje materiálne nedostatky, nehrozí nám vojenský konflikt a dožívame sa vysokého veku. Aj tak máme však pocit, že nám stále niečo chýba. Čo? Túto otázku si položil v knihe Kmeň (Tribe) Sebastian Junger, novinár, autor kníh, dokumentu a vojnový korešpondent.

Celý článok


Čo ste sa o európskych moreplavcoch na dejepise neučili

🕔 11.12.2017

Dnes nie je už ani pre Slováka cesta do Indického oceánu žiadne veľké exotikum. Pred vyše 500 rokmi bol však ďaleký východ uzamknutou komnatou pre človeka ranného novoveku. Vtedajší Európania počúvali bájky o tajomnom kresťanskom panovníkovi Jánovi (Prester John), ktorý mal ohromnú moc zničiť moslimskú ríšu. Zvedavosť a odhodlanie vyhladiť pohanov z Blízkeho východu, ktorí obsadili Jeruzalem, bolo jedným z najväčších poslaní Európanov v rannom novoveku.

Celý článok

Ako uživiť 10 miliárd ľudí. Holandsko vie ako na to

🕔 25.11.2017

V najbližších štyroch dekádach bude musieť ľudstvo vyprodukovať toľko jedla, koľko vyprodukovali farmári za celé dejiny poľnohospodárstva, teda približne za osem tisíc rokov.

Celý článok


Homo Sapiens vymiera. Pripravme sa na to

🕔 17.11.2017

Vojny, hlad a epidémie skončili. Ľudstvo v 21. storočí bude chcieť dosiahnuť nesmrteľnosť, šťastie a status bohov. Práve začalo vymieranie Homo Sapiens. Alebo ak chcete, prechod. Rodí sa nový druh, Homo Deus.

Celý článok