Vox bloguli: Tomáš Mikulík

To najlepšie z blogov od Tomáš Mikulík


Staviame v Kocúrkove (Úvod do širšieho cyklu)

🕔 29.11.2017

V škole nás učili, že každý príbeh má úvod, jadro a záver. Náš príbeh stavania domu má úvod, začiatok jadra, potom nápravu úvodu, potom ponaučenie z krízovej situácie, dokončenie úvodu, potom doplnenie úvodu a nakoniec prehodnotenie celej situácie s tým, že celý úvod aj tak nestíhame a treba už riešiť niečo ďalšie. Skratka je to veľmi poučné, pravidelne dosahujeme víťazstvá v malých čiastkových bitkách, pričom neskôr zisťujeme, že sme ešte nevyhrali, len sme sa zase niečo nové naučili a zužitkujeme to niekedy nabudúce, ak to teda prežijeme. Rozhodol som sa tento pekný príBeh na dlhú trať postupne zaznamenať s tým, že možno to niekomu pomôže (ak máte otázky, rád zodpoviem ak budem vedieť) a možno sa niekto zasmeje.

Celý článok

Kolobežkovať na benzín či elektro?

🕔 9.10.2017

Aké sú výhody či nevýhody jazdenia na benzín a elektriku si zráta každý veľmi rýchlo. Ale čo sa viac oplatí na bežné jazdenie na krátke trasy?

Celý článok


Óda na Mazdu

🕔 23.6.2017

Vedeli ste, že Mazda sa po japonsky vyslovuje „MaCuDaa“? Že táto malá, ale stará (za pár rokov bude mať storočie) sa nikdy nebála robiť naozaj dobré a zaujímavé autá? A napriek tomu, že niekoľkokrát v histórii mala na mále (bankrot), je teraz jednou z posledných väčších samostatných automobiliek na svete a darí sa jej? Nevedeli? Čítajte ďalej.

Celý článok

Každý z nás môže byť vzorom a oporou

🕔 1.6.2017

Napadlo niekedy nás rodičov, že vlastne pomáhame formovať budúcnosť sveta?

Celý článok


Prečo by som šíril blud

🕔 30.4.2017

Dnes sa veľa hovori o tom, že fakty sa prekrúcajú a nazývajú sa "alternatívne" a že je problém sa v tom vyznať. Postupne už aj vieme, kto šíri nezmysly. Otázka znie, načo sa vymýšľajú?

Celý článok

Americká klasika: Pony Cars 60. - 70. roky

🕔 26.3.2017

Pokračuje seriál o amerických bourákoch. Po klasických krížnikoch z 50. rokov, ktoré sú dnes reklamou na výlet na Kubu, sa dnes pozrieme po novom druhu vozidiel. Teda novom. V tom čase novom. Dynamicky strihnuté športiaky dostupné pre mládež v polovici 60. rokov - Pony Cars. Rok 1964: Beatles dobyli Ameriku a Ford modelom Mustang vytrel kocúra všetkým konkurenčným automobilkám.

Celý článok


Vážený pán Sulík.

🕔 23.2.2017

Vkladám do vás nádej, skúste to nepokaziť.

Celý článok

Lekárska vražda

🕔 20.2.2017

Ja viem, že sa vie, že tu zbytočne umierajú ľudia. Ale nemali by sme si na to zvykať. A možno vieme svojou troškou prispieť aj my.

Celý článok


Americká klasika: autá z 50. rokov

🕔 28.1.2017

Už nejaký čas ma fascinujú "americké bouráky" z povojnových čias. Vždy keď nejaký zbadám (aj to len na obrázku alebo na videu), nevychádzam z úžasu nad tým, čo človek vtedy dokázal urobiť z kusu kovu (a motora V8 samozrejme). Príde mi to ako obdobie, kedy sa konštruktéri a dizajneri pokúšali dostať až na hranu veľkoleposti, pompéznosti a nádhery. Kúpiť si vtedy auto konkrétnej značky znamenalo vyjadriť svoj názor. Neboli to len presúvadlá z roboty domov. Bol to štýl na štyroch kolesách. Auto na ktoré ste sa pozreli a urobilo vám dobre. A keď ste ho naštartovali, tak vám prebehli zimomriavky po chrbte. A kde nešlo o rýchlosť, ale pôžitok z plavnej jazdy. Nikdy som samozrejme nevedel, ktoré auto bolo ktoré. A tak som si urobil trochu prehľad a vyberám 10, ktoré sa mi páčili najviac. Spoločné majú to, že sa vyrábali v USA a predávali sa v 50. rokoch. Zastúpená je asi každá dôležitá značka z toho obdobia.

Celý článok

Slovenská povaha a charakter 1.0

🕔 8.12.2016

Prvý pokus v snahe o charakteristiku našej povahy. Za pomoc ďakujem Jánovi Lajčiakovi a jeho knihe Slovensko a kultúra. Pokračovať už budem s božou pomocou sám :)

Celý článok


V.H. 80. Prázdny symbol, alebo živý odkaz?

🕔 13.10.2016

Havel je oslavovaný aj zatracovaný, glorifikovaný aj zosmiešňovaný. Čo si z toho mám vybrať, je jeho odkaz pre mňa relevantný aj dnes, alebo je to história a len ďalší zo symbolov?

Celý článok

Mám koho voliť. Čo vy?

🕔 4.3.2016

Za 24 hodín začínajú voľby. Okolo seba počúvam reči o tom, ako nie je koho voliť, že je to jedno, všetci sú rovnakí. Veľa ľudí nejde voliť alebo "zatvorí oči a niečo tam hodí". Pozrite sa na zaujímavých kandidátov, ktorých som našiel (trvalo mi to necelú hodinu). Vyžadoval som len charakter a dôkazy o tom, že urobili niečo užitočné pre túto krajinu. Nielen že mám koho voliť, ale mám vážnu dilemu, koho uprednostniť.

Celý článok


Zlaté pravidlá štátnej správy VIII – posledný diel

🕔 4.3.2016

Máte pocit, že určité prešlapy mocných sa nikdy nevyšetria a vždy odznejú do strana? Prečo je to tak? Ako sa to vlastne robí? Machiavelizmus a byrokracia sú veľmi mocné zbrane. Brániť sa dá najlepšie tak, že im rozumieme. Aspoň je to dobrý začiatok. Ponaučenia z knižiek, na ktorých som sa vtipným spôsobom niečo naučil. Dnes je tu ôsme a posledné pokračovanie. Témou je riešenie "krízových situácií", odmeňovanie za rôzne služby a protislužby a tiež najbežnejšie spôsoby, ako si kryť chrbát oficiálnymi dokumentmi. Opäť platí, že situácie sú len hypotetickým príkladom a podobnosť s realitou musí byť určite čisto náhodná.

Celý článok

Zlaté pravidlá štátnej správy VI.

🕔 18.2.2016

Máte pocit, že určité opatrenia sa proste nikdy nepresadia, pretože vždy existuje nejaký dôvod, prečo to nie je vhodné? A že väčšinou sa takto blokujú nápady, ktoré by veci posunuli dopredu? Machiavelizmus a byrokracia sú veľmi mocné zbrane. Brániť sa dá najlepšie tak, že im rozumieme. Aspoň je to dobrý začiatok. Ponaučenia z knižiek, na ktorých som sa vtipným spôsobom niečo naučil. Dnes je tu šieste pokračovanie. Témou sú rôzne spôsoby, ako je možné blokovať "nevhodné nápady" Niektoré veci proste akoby sa nedali presadiť a vždy je pekne odkomunikované, prečo to nie je možné. Často by pritom išlo zaujímavé a progresívne nápady. Lenže to je presne to, čo štátna správa nechce, aby sa dialo. Ideálne je, aby sa nemenilo vôbec nič. Veď všetko funguje dobre, aspoň z pohľadu štátneho aparátu. Opäť platí, že situácie sú len hypotetickým príkladom a podobnosť s realitou musí byť určite čisto náhodná.

Celý článok


Zlaté pravidlá štátnej správy V.

🕔 28.1.2016

Máte pocit, že úradníci a politici občas akoby rozprávali kódovým jazykom, zo všetkého sa vedia vykrútiť a každú otázku vedia zahovoriť? Machiavelizmus a byrokracia sú veľmi mocné zbrane. Brániť sa dá najlepšie tak, že im rozumieme. Aspoň je to dobrý začiatok. Ponaučenia z knižiek, na ktorých som sa vtipným spôsobom niečo naučil. Dnes je tu piate pokračovanie. Témou je výkladový a prekladový slovník úradníkov. To preto, aby bežný človek vedel, že keď niečo rozprávajú, čo tým naozaj myslia. Aké sú pravidlá pri komunikácii s médiami a inými "nepriateľmi"? Opäť platí, že situácie sú len hypotetickým príkladom a podobnosť s realitou musí byť určite čisto náhodná.

Celý článok

Zlaté pravidlá štátnej správy IV.

🕔 22.1.2016

Máte pocit, že všade je veľa byrokracie, neskutočný počet formulárov, všetko sa musí robiť cez 9 krokov a podaní, schváliť to musia 4 komisie (väčšinou druhá alebo tretia návrh zablokuje a nájde na to nejaký paragraf, ktorý neumožňuje čokoľvek urobiť), že všade je veľa úradníkov, ktorí ale za nič nenesú skutočnú zodpovednosť? To znamená, že štátna správa funguje presne tak, ako chce. Machiavelizmus a byrokracia sú veľmi mocné zbrane. Brániť sa dá najlepšie tak, že im rozumieme. Aspoň je to dobrý začiatok. Ponaučenia z knižiek, na ktorých som sa vtipným spôsobom niečo naučil. Dnes je tu štvrté pokračovanie. Témou sú rôzne motivácie štátnej správy, politikov a úradníkov na ceste za úspechom. Čo je pre nich vlastne úspech? Opäť platí, že situácie sú len hypotetickým príkladom a podobnosť s realitou musí byť určite čisto náhodná.

Celý článok


Zlaté pravidlá štátnej správy III.

🕔 14.1.2016

Machiavelizmus a byrokracia sú veľmi mocné zbrane. Brániť sa dá najlepšie tak, že im rozumieme. Aspoň je to dobrý začiatok. Ponaučenia z knižiek, na ktorých som sa vtipným spôsobom niečo naučil. Dnes je tu tretie pokračovanie. Témou sú štandardné výkrutky sú situácií, kedy je potrebné byť aj lojálny, aj diskrétny, aj si splniť povinnosť a ešte aj zákon neporušiť. Opäť platí, že situácie sú len hypotetickým príkladom a podobnosť s realitou musí byť určite čisto náhodná.

Celý článok

Milý ujo Pellegrini

🕔 13.1.2016

Vedeli ste, že učitelia sú zneužívaní pre politické ciele zo strany opozície? Ani ja. Ale pán minister resp. bývalý minister ale aktuálny predseda NRSR ma hneď uviedol na pravú mieru. Rád by som sa poďakoval.

Celý článok


Zlaté pravidlá štátnej správy II.

🕔 7.1.2016

Machiavelizmus a byrokracia sú veľmi mocné zbrane. Brániť sa dá najlepšie tak, že im rozumieme. Aspoň je to dobrý začiatok. Ponaučenia z knižiek, na ktorých som sa vtipným spôsobom niečo naučil. Po prvom dieli je tu pokračovanie. Témou je rozprava o niekoľkých dôležitých zásadách a pravidlách v štátnej správe. Alebo aj inde...

Celý článok

Zlaté pravidlá štátnej správy

🕔 31.12.2015

Machiavelizmus a byrokracia sú veľmi mocné zbrane. Brániť sa dá najlepšie tak, že im rozumieme. Aspoň je to dobrý začiatok. Ponaučenia z knižiek, na ktorých som sa vtipným spôsobom niečo naučil.

Celý článok


Sedem krokov V. Havla k slobode (II. diel)

🕔 16.6.2015

Skromné a nedokonalé laudácio jednému veľkému mužovi.

Celý článok

Sedem krokov V. Havla k slobode (I. diel)

🕔 14.6.2015

Skromné a nedokonalé laudácio jednému veľkému mužovi.

Celý článok