Vox bloguli: Tibor Kočík

To najlepšie z blogov od Tibor Kočík


Vianoce s umením

🕔 16.12.2015

Maliari a sochári, zoskupení v združení Cassovia Art Club, ktoré je úzko napojené na súkromný výstavný priestor VEBA, predstavujú v týchto dňoch svoju tvorbu v jednej z košických hipsterských kaviarní Halmi Café na Hlavnej ulici.

Celý článok

Medzi maliarstvom a žurnalistikou

🕔 7.12.2015

Profesionálne celý život osciloval medzi novinárskym a maliarskym povolaním. Výzorom pripomínal Marcella Mastroianniho. Dobre sa s ním diskutovalo. Vyznačoval sa prenikavým kultúrnym a historickým rozhľadom. Máloktorý výtvarník jeho generácie sa natoľko venoval vzdelávaniu ako on. Aj preto bol príjemným spoločníkom a skvelým diskutérom. V jeho ateliéri, chaotickom, no paradoxne rozkošnom, až ľúbivom, sa človek cítil príjemne, polahodne. Tohto roku si pripomíname jeho nedožité 90. výročie narodenia. Maliara, ktorý bol posledným východoslovenským umelcom, čo bol roku 1989 menovaný kedysi prestížnym titulom zaslúžilý umelec - Štefana Makaru (1925 - 2005).

Celý článok


Kafkovská feéria

🕔 20.11.2015

Košického literáta Štefana Lazorišáka (1959) v 70. rokoch odviali životné okolnosti na istý čas do pražského prostredia nezávislej kultúry, nasledujúcich desať rokov sa pohyboval v prostredí undergroundovej scény, v novembri 89 bol činný v košickom centre OF-VPN, kde sa angažoval za novembrové zmeny.

Celý článok

Meradlom mu bola pravda

🕔 2.11.2015

Vo virvare košického výtvarného života ostalo nepovšimnuté nedožité jubileum umelca, ktorý rozhodne ovplyvnil výtvarný život na východnom Slovensku, 60-tiny sochára Petra Sceranku.

Celý článok


Jeden z tých, čo sú nad vecou

🕔 19.10.2015

Ak som včera konštatoval, že súčasnú košickú prezentáciu diel legendy našej grafiky Vladimíra Gažoviča otváral nemenej skvelý a chýrny maliar Nikolaj Feďkovič, stojí za to povedať o ňom niekoľko slov.

Celý článok

LEGENDA SLOVENSKEJ GRAFIKY

🕔 18.10.2015

Príjemným a užitočným oživením košického výtvarného života je výstava diel grafika, maliara a ilustrátora Vladimíra Gažoviča.

Celý článok