Vox bloguli: Ta Take Town

To najlepšie z blogov od Ta Take Town


Hutorim, taže som! (najskorej dakdzi od Prešova)

🕔 6.12.2017

Leitmotívom Kerouacovho putovania po Amerike, z ktorého vznikla kniha Na ceste, bolo hľadanie TOHO. TO mala byť akási podstata života, ktorú ale nevedel poriadne vysvetliť ani sám Kerouac. Vedel však, že TO cítil všade, kde nachádzal autentické formy života – kde videl ľudí vo svojej prirodzenosti –– kde v ich živote, konaní, či jazyku dokázal vypozorovať duch miesta ––– kde videl zvyklosti, ktoré miesto a jeho ľudí odlišovali od zvyšku krajiny a sveta.

Celý článok

Fifo – živá architektúra mesta

🕔 10.11.2017

Mesto tvoria budovy, ale aj ľudia, ktorí v ňom žijú. Tvoria akúsi prirodzenú esenciu mesta, bez nich by písanie o architektúre nemalo zmysel. Prečo hovoriť o ľudských príbytkoch bez ľudí? V novinách Ta Take Town sme zaviedli rubriku „živá architektúra mesta“, kde píšeme o ľuďoch, ktorých pozná takmer každý a môžete ich stretnúť v najnečakanejších situáciách. Píšeme o ľuďoch, ktorí oživujú urbánny priestor, sú archetypom zvláštnosti, takzvané „urban brands“, ktoré do istej miery dokážu ovplyvniť aj kultúru v meste. Článkom z tejto kategórie je aj „Fifo“ od Vlada Šipoša. Fifo kedysi žil na Levočskej ulici v Prešove a možno ovplyvnil aj skupinu Ali Ibn Rachid. Jej traja členovia (Vlado Šipoš, Daniel Hurtuk, Janík Višňovský) vydali pre Ta Take Town v roku 2016 album Good Job pod pseudonymom Hlava-mapa a nachádza sa tu aj skladba o Fifovi – Fifo's hot drums.

Celý článok


Cez okno v katovickej verzii

🕔 1.11.2017

Katovice sú relatívne mladým mestom nachádzajúcim sa asi 100 kilometrov západne od Krakowa. Vyznačujú sa nevšedným zastúpením brutalistickej architektúry, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti ultra-moderných stavieb či robotnických kolónií z 19. storočia. V tomto článku opisujem len fragment z toho, čo sa tu dá vidieť. Ide o pohľad z okna bytu v centre mesta. „Brutal“ a „bizar“ je však prítomný aj v takom malom zornom uhle.

Celý článok

Ozaj si bol všade? Čo bufecik v DAD-e?

🕔 20.10.2017

Ak mal Prešov miesto, za ktorým sa hrnuli študenti, herci, umelci, za jeho geniom loci, za tým, že sa na nič nehralo, na nič sa nevypytovalo, nič nevyčítalo, potom to mohol byť jedine bufecik v Divadle Alexandra Duchnoviča. Veľa rokov hostil Akademické Prešovy, doznievali v ňom divadelné premiéry a skúšky, prichýlil Večere poézie a bol tam pre každého. Čím bol taký výnimočný? Ničím. A všetkým.

Celý článok


Poc i ty na Pocity alebo ako sa robí filmový festival na východe

🕔 12.10.2017

Asi nebudem veľmi korektná, ak o festivale, ktorého som súčasťou, budem písať negatívne. Bude to však pozitívny negativizmus. Oxymoron? Možno. Ale práve toto slovíčko asi najlepšie vystihuje to, čím festival POCITY FILM je.

Celý článok

Pocta pivničným oknám

🕔 8.10.2017

Na Sídlisku III sa zatepľujú a renovujú staré paneláky zo začiatku 70. rokov. Súčasťou tohto procesu je aj výmena pivničných okien za nové, plastové, ktoré sú čistotou skvejúce sa a uniformné, vyzerajú všetky rovnako. Proste nuda. Teror čistoty a uhladenosť, jak še hvari: akože v pohode. Z tých starých boli všetky originálne, každé predstavovalo istý typ, ktorý by sa dal dokonca zaradiť podľa istých znakov k niektorému výtvarnému smeru. Sú abstraktné a geometrické matrice, ale aj „fajne expresionizmy“ rôzneho typu či ultrasocrealizmy. Vznikli ako vedľajší produkt praktických činností, bez nejakých programových, estetických zámerov. Každopádne, bude nám smutno za týmito svedkami socrealistického okultizmu panelového druhu.

Celý článok


Socha vo verejnom priestore (verejný záujem?)

🕔 4.10.2017

Socha bola súčasťou miest od nepamäti. Už prvé mestské štáty zdobili chrámy a námestia plné majestátnych trojrozmerných vyobrazení bohov a panovníkov. Funkciou sochy bolo oslavovať, vychovávať a v neposlednom rade esteticky dopĺňať verejný priestor. Bola akýmsi mementom moci, sily, viery a pokroku. Vyvíjala sa spolu s rozvíjajúcou sa spoločnosťou a meniacimi sa umeleckými slohmi a trendmi. Dúfam, že sa na mňa odborná umelecká obec nenahnevá, ak ju nadradím nad maľbu či grafiku…

Celý článok

Sprejer frajer

🕔 30.9.2017

Jazda po cyklistickom chodníku v Prešove neraz pripomína počúvanie hudby s pokazenými slúchadlami. Chvíľu si vychutnávate hladkú jazdu a potom sa kontakt preruší a vy na poslednú chvíľu stláčate brzdy a uhýbate nečakaným nástrahám.

Celý článok


Architektúra ako tajomstvo

🕔 17.9.2017

Architektúra je každodennou kulisou našich životov. Vo všeobecnosti ju však vnímame povrchne a je tu ešte niekoľko ďalších prekážok. Je všeobecne známe, že vplyvom mnohých faktorov dochádza na ceste od myšlienky k realizácii k výrazným odchýlkam a zmenám v porovnaní s pôvodným zámerom. Môže to „rozostrovať“ schopnosť okoloidúcich recipientov správne identifikovať funkciu budovy. A existujú aj realizácie, ku ktorým nemáme k dispozícií žiaden efektívny interpretačný kľúč. Východné Slovensko sa v období socializmu taktiež nevyhlo stavbám-solitérom s podobným osudom. Článok sa zaoberá budovou obecného úradu v Širokom, presnejšie podobou jej zvláštnej čelnej fasády, ktorá bola realizovaná pravdepodobne začiatkom 70. rokov. Fasáda vyvolávala rozporuplné reakcie, ktoré súviseli aj s jej „nečitateľnosťou“, čo v týchto časoch nebolo práve typickou črtou monumentálnych kompozícií situovaných v exteriéroch. Dnes je toto nezvyčajné dielo („celofasádny betónový reliéf“) pochované pod novou „historickou“ polystyrénovou vrstvou… Sme radi, že sme túto zaujímavú budovu reflektovali ešte v čase (pred tromi rokmi), keď sme netušili, že podstúpi radikálnu rekonštrukciu.

Celý článok

Suprematická plocha zerozero

🕔 12.9.2017

Nová úprava vnútorného námestia obchodného strediska CENTRUM v zadnej časti Sídliska III od prešovského ateliéru zerozero vyvoláva kontroverzné reakcie. Tábory sú rozdelené na „za“ a „proti“.

Celý článok


Statusy bytovkových stien

🕔 8.9.2017

Čo vedie neznámych autorov bytovkových nápisov k ich realizácii? Okrem toho, že musia investovať svoju energiu a peniaze, riskujú aj finančnú pokutu alebo bitku… Napriek tomu víťazí tvorivá energia a na niektorých stenách vznikajú pozoruhodné životné pravdy.

Celý článok

Veľký symbol alebo prešovská „Bustopia“

🕔 24.8.2017

Kebaby, hamburgery, bezdomovci, neónové reklamy, zožltnuté nepotrebné časopisy, palimpsestové metatexty popretrhávaných starých plagátových vrstiev, vskutku výtvarné „pavučiny“ porozbíjaných okien, grafiti a kvílivé blues trolejbusov, v podvozku ktorých snáď vyludzujú avantgardné tóniny ukrytí skrachovaní huslisti. Prešovský Crossover, Prešovská post-post-post-moderna, šicko zo šickym skapčane a dajak to bavi… Bavi? Hádam jediná fungujúca utópia…

Celý článok


(K)Amélie z Gottwaldky

🕔 18.8.2017

Ona je Maruška. Tak ju volali. Maruška z vyčapu. Čapovala v známom pajzli IV. cenovej skupiny, pijakmi familiárne nazývanom „štvorka“. Tá už dnes neexistuje. Je to možno irónia prozreteľnosti, že dnes je v týchto miestach lekáreň. Maruška bola anonymnou sväticou z ľudu. Adoptívna matka všetkých tých opovrhnutia hodných pijanov. Čapovala tam dlhé roky a vždycky mala pre nich vľúdne slovo aj pohladenie.

Celý článok

Pohrebné sesterstvo klubu osamelých sŕdc

🕔 12.8.2017

Keď sa v rámci budovania miest a plnenia plánov päťročníc v 50. rokoch vytváralo množstvo pracovných príležitostí, do tehlových domov s dvormi sa sťahovalo práve obyvateľstvo z vidieka. Typickým komunikačným znakom tohto pospolitého „dvorového“ ľudu bolo zdieľanie vlastných životov. To znamená, že „sebe kukali do harčkoch“, ako sa hovorí na východoslovenskej dedine.

Celý článok


Ta Take Town

🕔 7.8.2017

Ta Take Town, alebo aj urbánne písačky inšpirované mestom Prešov, vychádzajú vo forme novín už tri roky. Vydali sme množstvo textov o meste Prešov a na blogu Denníka N by sme chceli uverejniť vybrané články. Tých, ktorých fascinuje fenomén mesta, genius loci, mýty, príbehy a symboly, ktorými k nám mesto prehovára, by lokálnosť článkov nemala odradiť. Začíname s úplne prvým článkom, ktorý sa ocitol na stánkach prvého čísla a časom sa stal akýmsi manifestom novín.

Celý článok