Vox bloguli: Spoločenstvo Ladislava Hanusa

To najlepšie z blogov od Spoločenstvo Ladislava Hanusa


BHD, konzervatívci a liberáli alebo ako škatuľkovanie ničí diskusiu už v zárodku

🕔 24.4.2017

Reakcia na článok Samuela Jezného: "V Bratislave bude prednášať vedec, čo si spravil hanbu prieskumom o homosexuáloch"

Celý článok

Má sa náboženstvo opäť vytlačiť z verejného života?

🕔 15.3.2017

Reakcia na rozhovor s pedagógom Erichom Mistríkom.

Celý článok


Diskusia o práve na život? Niektorí prídu o život, iní o srdce

🕔 18.9.2015

Spoznali sme sa počas mojich štúdií v zahraničí. On Ukrajinec a ona Češka. Chodili spolu. V trojici sme často spolu zanietene debatovali o kadečom, a keďže sme boli všetci traja právnici, netrvalo dlho a prišlo aj na rozhodnutia Najvyššieho súdu USA o potratoch.

Celý článok

Pochod za život a utečenci

🕔 17.9.2015

Monika Kompaníková a ďalší vyčítajú Katolíckej cirkvi na Slovensku, ktorá stojí za pochodom za život, že je k utečeneckej kríze komunikačne pasívna. Aj keď sa veci začali hýbať už skôr, pozri napr. tu alebo tu,  bolo si treba dlhšie počkať na slová Cyrila Vasiľa na šaštínskej púti.  Hoci sa Cirkev na Slovensku prostredníctvom Charity  a ďalších iniciatív významne angažuje […]

Celý článok


O autách, fotkách a potratoch

🕔 4.9.2015

Nedávne referendum o rodine bolo neúspešné, nebolo však zbytočné. Ukázalo potrebu hovoriť o hodnotových a morálnych otázkach na hlbšej úrovni, ako to boli schopné urobiť celoštátne médiá.

Celý článok

Aborcia, antikoncepcia a Akvinský: Reakcia na text Michala Horňáka

🕔 31.8.2015

Zakazovať niečo druhému človeku je vec chúlostivá. A aj ťažká, veď čím väčšmi zovrieme päsť, tým viac nám prekĺzne pomedzi prsty. Napokon, môžeme aj ublížiť. To mal možno na mysli aj Michal Horňák, keď sa rozhodol brániť potraty a antikoncepciu. Napriek tomu, ak niekto ubližuje sám sebe, asi by sme nemali mlčať. A ak ubližuje druhému, nemal by mlčať ani zákon.

Celý článok


Úmysel, vedľajší účinok a problém dreziny: reakcia na rozhovor s prof. Greenom

🕔 21.4.2015

Rozhovor s harvardským profesorom psychológie o morálke v Denníku N je na slovenské pomery obdivuhodný počin. Prináša do verejnej diskusie zaujímavé a dôležité otázky o podstate morálky, na ktoré často v našej uponáhľanej a na konzum orientovanej dobe nemáme čas. “Obetovali by ste jedného, aby ste zachránili piatich?” je zaujímavá a podstatná otázka, ktorej zodpovedanie si vyžaduje vyriešiť mnoho ďalších ešte podstatnejších otázok. Teda za predpokladu, že rozlišujeme medzi otázkou “čo by som urobil v tejto situácii ja?” a otázkou “čo by som mal urobiť?”.

Celý článok

Na referende v Novej Sedlici

🕔 19.2.2015

Začalo to vlastne už niekedy v polovici januára, keď sa konala akási ustanovujúca schôdza našej okrskovej referendovej komisie. Medzi oficialitami, ktoré tam museli zaznieť, bolo občas počuť aj také malé, bezvýznamné vetičky, ktoré naznačovali, že blížiace sa referendum je v obci neznámy pojem. Ale že až tak, to som zistil v sobotu 7.2. priamo na mieste.

Celý článok


Fakty a hodnoty v diskusii o referende

🕔 6.2.2015

Zámerom tohto textu nie je prikloniť sa k zástancom alebo odporcom referenda, podporiť alebo nepodporiť adopcie homosexuálnymi pármi, prípadne ponúknuť jednoznačné stanovisko k otázke sexuálnej výchovy. Vhodnejšie je vidieť jednotlivé postoje v určitých súvislostiach, hľadať, čo ich spája a rozdeľuje.

Celý článok

Kto je teda v referende katolík? Odpoveď textami CS Lewisa a Korben Dallas

🕔 4.2.2015

Mojím obľúbeným výrokom posledných dní referendových diskusií sú vyhlásenia typu: „Som katolík, aj preto s referendovými otázkami nesúhlasím.“ Priznám sa, vždy ma to trochu zamotá. Však čo potom ten, ktorý s otázkami súhlasí a tvrdí, že je to práve jeho katolicizmom?

Celý článok


Debata o homosexuálnych manželstvách (nám) nevonia

🕔 30.1.2015

Málokomu sa podarilo sparodizovať propagandu bývalého režimu tak dobre, ako Dominikovi Tatarkovi v jeho známom dielku rozprávaním o vôni nevoňavej kytičky fialiek. Kytička fialiek z vôle mocných vždy vonia. Musí voňať. Fakt ale je, že nevonia. A o čo viac nevonia, o to viac sa o jej vôni reční, píše a káže. Z nevinnej, neškodnej kytičky sa stane klamstvo, lebo ako hovorí Tatarka, či vonia z hľadiska vyššieho princípu, nikoho nezaujíma.

Celý článok

Predreferendná chaotológia alebo sex a kakofónia ino-hlasov

🕔 29.1.2015

Ako inak. Francúzi majú problém s Mohamedom. A či sú Slováci horší? Nie, len inak orientovaní. Aspoň momentálne. Francúzske "Je suis Charlie" je pre nich skôr vecou "Ja som bytosť sexuálna" (ego sum homo-sexualis). Prekvapivé? Nie, pre toho, kto to už dávno vie, ak nie je z toho zchaotčený.

Celý článok