Vox bloguli: Soňa Koreňová

To najlepšie z blogov od Soňa Koreňová


RIADITEĽ MUSÍ ZISTIŤ AKÝ JE ON SÁM, ABY MOHOL NIEČO ZMENIŤ

🕔 24.3.2016

Nedávno som mojim žiakom, takmer absolventom deviateho ročníka, položila na rannom stretnutí prvú zo série otázok Čo by som robil, keby som bol...Našou prvou funkciou bol riaditeľ. Deti mali 15 minút na to, aby porozmýšľali, čo by oni zriadili v svojej škole a ako by chceli, aby fungovala a vyzerala

Celý článok

Ako jeden školský okres dokázal…

🕔 11.2.2016

Vedeli ste, že mesiac február je pre deti v Chicagu, Illinois mesiacom Black History (černošských dejín)? V rámci klasických hodín literatúry sa zvyčajne stretnú s významnými postavami ako Martin Luther King Jr., Malcom X, či Rosa Parks. Ostatných výnimočných spisovateľov a lídrov afro-americkej histórie by sme v kurikule štátnych škôl stretli len zriedka.

Celý článok


Cestovala som za princom

🕔 3.2.2016

Pokiaľ budeme dlhodobo ignorovať vývoj doby a technický pokrok, zmenu potrieb mladej generácie a ľudí, ktorí sa im primárne venujú, budeme čeliť vážnemu problému. Niektoré krajiny to už dávno pochopili a prišli na to, že najlepšia investícia je do vzdelávania a rozvoja mladej generácie. Takí Dáni či Fíni šikovne zvýšili svoje náklady na školstvo až do takmer 10% HDP a dnes sa im to nielenže vracia s úrokmi, ale dokonca i so závisťou nás všetkých.

Celý článok

Keď budem veľká, nechcem byť učiteľka

🕔 26.1.2016

Dnes, o takmer 2 roky neskôr, chápem o čom to celé bolo. Napriek tomu, že som nadovšetko milovala svoje predošlé dve školy a dodnes som presvedčená, že patrili medzi to najlepšie, čo som mohla v banskobystrickom kraji v tom čase dostať, vidím, že som chtiac nechtiac o niečo prišla. O kritické myslenie. Detskú zvedavosť. Hľadanie pravdy. Prirodzený prehľad. Zdravú škriepivosť.

Celý článok


Kamarátka za katedrou?

🕔 17.12.2015

Od môjho nástupu ubehlo niečo vyše roka. Čo som vtedy vedela o učení detí? Myslela som si, že základom úspechu je byť prísny a mať vysoké nároky. Dnes môžem potvrdiť, že to skutočne je nesmierne dôležité. Čo však pokladáme za úspech? Keď za celý rok preberieme komplet kurikulum bez omeškania? Keď moje deti dosiahnu v písomke 90% úspešnosť? Keď máme na začiatku každej hodiny 100% detí v triede? A čo tak, že vôbec prídu do školy? Idú do triedy nie na pätnástykrát, ale poberú sa všetci UŽ na piate poprosenie? Keď prejde týždeň a ja zistím že síce som musela zopárkrát vyprevadiť niekoho von na ukľudnenie, no vlastne vôbec neletela žiadna stolička? Že som nerozdeľovala už dlhšie žiadnu vážnejšiu bitku? Že už nejaký ten čas neletelo vzduchom žiadne „k*rva prefíkaná“ či „štetka“?

Celý článok

Taká obyčajná učiteľka…

🕔 20.11.2015

Minulý rok sme mali takmer fyzickú potýčku, keď som sa ešte ako neskúsená učiteľka snažila skrotiť jeho neskrotiteľné prejavy na hodine angličtiny tým, že som ho varovala, že pokiaľ neprestane, budem musieť navštíviť jeho mamu. Okamžite bol tvárou v tvár a kričal so zaťatými päsťami, že len nech skúsim a zabije ma. Hrala som hrdinku, no cítila som, ako ide na mňa triaška.

Celý článok