Vox bloguli: Silvia Ukropová

To najlepšie z blogov od Silvia Ukropová


Prečo by aj slniečkár mal odsúdiť násilie

🕔 11.1.2016

Silvestrovské násilnosti spáchané vo viacerých európskych mestách, vyvolali rôzne reakcie. Mlčanie, zatajovanie informácií, zámerné odvracanie pozornosti či vytváranie rôznych, zatiaľ nepotvrdených teórií, ako to s organizovaním hromadného pouličného úkazu vlastne bolo. Nebezpečné môže byť ale práve bagatelizovanie či účelové priame, alebo nepriame ospravedlňovanie násilia, ktorého sa jednoznačne niektoré osoby dopustili. Hlasné odsúdenie tohto nežiaduceho správania sa, bez ohľadu na pôvod a status násilníkov, by malo prísť od celej vyspelej európskej spoločnosti, teda vrátane bežných pomáhajúcich ľudí z tábora slniečkárov, ktorí by nemali zabúdať na ochranu európskych hodnôt ani v tomto prípade. Dokonca považujem odsúdenie z tohto tábora v súčasnosti za kľúčové a najdôležitejšie.

Celý článok

Čo je odporné? Fotka s utečencom alebo fotka politika „s dlhým nosom či pri varení predvolebného gulášu“?

🕔 8.11.2015

Jedna politička napísala: „Nechcem sa vyjadrovať k utečencom. Nerobím si seflies s uzimenými deťmi, ani neoznamujem cez FB, že som im nakúpila deky z angorskej vlny. Je mi to odporné ...“ Jedna dobrovoľníčka napísala: „Kto napíše, že pomohol utečencom, ten sa chvastá. Kto to nenapíše a zastáva sa ich, ten len tára. Nie je cesty, ako z toho vyjsť so cťou.“

Celý článok


Volebné témy otrocky a hlúpo predajné, a potom tie nepredajné

🕔 4.11.2015

Som zástancom prísnej azylovej politiky, ale rovnako zástancom princípu humanizmu. Odlišujem solidaritu od naivity a vojnových utečencov od ekonomických a iných migrantov. Smejem sa na nekončiacej hre politikov na dobrý a zlý hazard. Je mi úprimne ľúto bezvládnych a odkázaných ľudí v nemocniciach alebo v zariadeniach sociálnych služieb. A je mi úprimne ľúto aj tých, ktorí sa podpíšu pod petíciu proti vybudovaniu hospicu v blízkosti detskej škôlky alebo ich vlastného obydlia. Naučila som sa, že ak prezentujem svoje názory a postoje len v skupine názorovo blízkych ľudí, oberám sa o šancu niečo zmeniť. A tiež, že nie je dobré predpokladať, že určite viem, čo druhý myslel písaným slovom. Že je vždy lepšie sa o tom presvedčiť, napríklad v internetovej diskusii.

Celý článok

Európa, otvor už svoje srdce a svoje hranice III. („Dotyk s utečencami“ Bapska-Berkasovo)

🕔 30.10.2015

Vždy budú vo svete žiť ľudia, ktorí sa nebudú zaujímať o nikoho druhého a o nič iné naokolo. Budú existovať aj tí, ktorí si budú zarábať zneužívaním ostatných, predovšetkým chudobných a bezmocných. Nemôžeme si dovoliť čakať na ten úžasný deň, keď bude každý človek nažívať v mieri a v harmónii s ostatnými ľuďmi. Sme ale súčasťou sveta, ktorý zúfalo potrebuje, aby sa s podmienkami, v ktorých ľudia žijú a zomierajú, niečo významné udialo práve teraz. Pripojila som sa ku skupine dobrovoľníkov zo Slovenska, prežila tri predĺžené noci s utečencami na srbsko-chorvátskej hranici a ponúkam Vám moje svedectvo o ľudskej bezbrannosti, dôstojnosti, ale aj vytrvalosti. Toto moje rozprávanie nebude typickým rozprávaním dobrovoľníka, v ktorom by nechýbal napríklad presný sled a opis udalostí, od jeho príchodu na miesto až po jeho odchod. Mojou snahou je len veľmi jednoducho priblížiť niektoré momenty, ktoré vo mne vyvolali najhlbší dojem, a ktoré zároveň považujem za dôležitý odkaz pre druhých ľudí.

Celý článok


Európa, otvor už svoje srdce a svoje hranice II (Religiózny pohľad na kresťanstvo a islam)

🕔 19.10.2015

Ak má byť religiózne skúmanie poctivé, potom nemôže vychádzať z jedinečnosti kresťanstva alebo iného náboženstva. Ďakujem všetkým, ktorí mi akýmkoľvek spôsobom pomohli napísať tento blog, či už svojimi podnetnými príspevkami vkladanými do diskusií k mojim predchádzajúcim blogom, alebo spoluprácou na definitívnej úprave tohto textu. Tento blog je mojím posledným blogom na tomto denníku a nie je blogom hnutia SEN.

Celý článok

Európa, otvor už svoje srdce a svoje hranice I.

🕔 15.10.2015

Do akej miery dnes ľudstvo dokáže uchrániť a ďalej pestovať vzácny cit lásky, do tej miery mu budú otvorené možnosti zajtrajška. Nikto si nevyberá miesto ani čas svojho bytia, to všetci dobre vieme. Láska odstraňuje strach o seba a naučí nás dávať, a len ten, kto vie dávať, vie aj skutočne byť. Ježišova existencia bola existenciou lásky. Všetko živé si zaslúži byť milované. Málokto však dokáže milovať takou láskou, ktorá v sebe spája zrelosť, odvahu i sebapoznanie. Blogy s týmto označením nebudú politickými článkami hnutia SEN, ale len akýmsi mojím pokusom o šírenie osvety, ktorú Slováci potrebujú viac ako ďalšie večerné krimi noviny.

Celý článok


Vrchol smerizmu je okrádať chorých

🕔 13.10.2015

SEN bude vždy hovoriť ľuďom veci na rovinu. Vždy bude stáť na strane slabých, ohrozených, utláčaných, a nie na strane mocných, ktorí sú sami utláčateľmi. SMER-SD nie je autentickou ľavicovou stranou, pretože nad utrpením odkázaných, chudobných a prenasledovaných, ktorému dokáže zabrániť, len myká plecom a rozdávanie obhryzených kostí navyše nazýva sociálnym a tiež balíčkom. Hodnoty, ktoré SMER-SD skutočne vyznáva, sú teraz viac ako inokedy viditeľné vo všetkom, čo robí a ešte pre nás stihne urobiť.

Celý článok

Nemýľme si hodnoty s princípmi

🕔 3.10.2015

Každé dielo nesie pečať vlastného tvorcu. Je v prvom rade rozhovorom autora so sebou samým i s ľuďmi okolo neho. Stane sa výrazom osobného názoru autora na dianie a život v spoločnosti, v ktorej žije. Každé dielo, a teda aj písané slovo, je tak nevyhnutne poznačené určitou mierou subjektivizmu, v ktorom prebýva duša konkrétneho tvorcu. Ľudstvo má dnes k dispozícii veľké množstvo prostriedkov, a to […]

Celý článok


Naozaj každý život stojí za to žiť?

🕔 2.10.2015

Otvorenejší a komplexnejší pohľad na postoje, ktoré zaujímame k morálnym otázkam týkajúcich sa dobrovoľného i nedobrovoľného ukončenia ľudského života. K napísaniu tohto blogu ma prinútil nedávny prípad muža – otca – obvineného z vraždy, ktorý svojvoľne ukončil život vlastného postihnutého dieťaťa.

Celý článok

Čo je nás po emisiách alebo svet, ktorý sa mení

🕔 27.9.2015

Predstavte si život v jednej dedine, v ktorej všetci jej obyvatelia hádžu svoj odpad do jedinej obrovskej nádoby. Nik vlastne ani poriadne nevie, čo sa s odpadom stane, keď sa už raz do tejto nádoby dostane. Keďže, ale zmizne z očí a nemá žiaden priamy nepriaznivý účinok, nikoho vlastne nádoba so spoločným odpadom nezaujíma. Niektorí ľudia pritom konzumujú veľa, a tak majú aj priveľa odpadu, zatiaľ čo iní, hlavne tí s obmedzenými prostriedkami, majú sotva nejaký odpad.

Celý článok


Volkswagen môže získať stratenú dôveru späť

🕔 23.9.2015

„Najvyšším cieľom predstavenstva zostáva získať späť stratenú dôveru a odvrátiť škody od našich zákazníkov.“ uviedol hovorca automobilky VW Andreas Lampersbach po prevalení škandálu s falšovaním emisií. Obnoviť dôveru býva obvykle omnoho zložitejšie, ako je si ju získať. V mnohých prípadoch sa dokonca taká príležitosť ani nemusí naskytnúť, dôvera je tak raz a navždy preč. Väčšinou však je možné pracovať na jej obnove, nie je to ale vôbec jednoduché. Pre ilustráciu toho, ako možno získať stratenú dôveru späť, uvádzam príklad známej a úspešnej obchodnej značky, a jej niekoľkých škandálov z minulosti.

Celý článok

Strata dobrého mena spoločnosti VW alebo zameranie sa na zlaté vajcia

🕔 22.9.2015

Dobré alebo zlé obchodné meno je pre spoločnosť tým istým, čo je pre človeka jeho dobrá alebo zlá povesť. Vplyv tohto mena na prosperitu sa uplatňuje tiež v prípade štátov. Povesť krajiny má vplyv na to, ako bude platiť alebo naopak získavať pri interakciách s inými štátmi v globálnej spoločnosti.

Celý článok


Smutný Medzinárodný deň mieru, radostný „Pochod za život“ a rozprávka

🕔 21.9.2015

Na obrázku máte možnosť vidieť výtvory detí od jedného úžasného človeka, ukrajinského aktivistu, ktorý zúfalo hľadá práve na Slovensku ľudí, ktorí by mu dokázali pomôcť zabezpečiť pre deti z vojnou postihnutej oblasti Ukrajiny, aspoň základné hygienické a zdravotnícke potreby. Bohužiaľ, nebolo v mojich silách pri príležitosti dnešného významného dňa, zorganizovať podujatie na pomoc týmto ľuďom...

Celý článok

Nedotknuteľnosť ľudského plodu a „Národný pochod za život“

🕔 20.9.2015

Je rozumné považovať za závažnejšie tie zločiny, ktoré vyvolávajú v druhých strach a ohrozujú stabilitu i pokojné spolunažívanie. Slovenský premiér nám na nedávnej teologickej konferencii pripomenul, že naša spoločnosť teraz potrebuje stabilitu a pokoj. Ale potrebuje ich nielen tá slovenská, ale každá spoločnosť a každá je od nich závislá.

Celý článok


Takto vyzerá kresťanská láska?

🕔 8.9.2015

Zbabraná politika USA a západných spojencov v Iraku, ale dnes už aj v Sýrii a Líbyi, urobili z obyčajných ľudí odrazu ľudí na úteku s európskou nálepkou utečenec. Nedá sa pritom vôbec povedať, že by nebolo v možnostiach jednotlivých štátov celého sveta poskytnúť dostatok pomoci potrebnej na to, aby akékoľvek ďalšie utrpenie zredukovali na minimum. Len rozhodnutia a skutky ľudských bytostí môžu tomuto […]

Celý článok