Vox bloguli: Roman Bednar

To najlepšie z blogov od Roman Bednar


Čo povedal politik R. Stegner SPD k masovému sex. násiliu utečencov na Silvestra v Kolíne

🕔 5.1.2016

Pre Luciu, ktorá ma dnes o to požiadala v blogu a všetkých, ktorí neovládajú nemčinu, je tu preklad od môjho  priaznivca Václava z Čiech (originál v nemčine je na mojom dnešnom blogu): Na Twitteru otázka Ralf Stegnerovi (SPD): Denken Sie und die Kanzlerin werden irgendwann dafür geradestehen müssen? Myslíte, že Vy a kancléřka se budete za to (sex. násilnosti) někdy zodpovídat? […]

Celý článok

Autenticky z Kolína n.R., kde hordy utečencov na Silvestra konali sex. násilie na ženách

🕔 5.1.2016

Je to obrovská hanba pre kancelárku a jej politiku! Hromadné sexuálne násilie počas silvestrovskej noci zo strany utečencov voči nemeckým ženám sa dialo vo viacerých nemeckých mestách. Extrémne to bolo v Kolíne. V skutočnosti sa v Kolíne zúčastnilo masového „sexuálneho pohonu“ na ženy minimálne dvakrát toľko mladých utečencov, ako uviedla polícia, prevažne z Afriky.

Celý článok


J.Todenhöfer, bývalý politik CDU, je prvý redaktor, ktorý hovoril s vodcami ISIS v ich hlav. meste

🕔 29.12.2015

Na tom, aby ho prijali a s ním hovorili a dali mu záruku bezpečnosti (ktorá vôbec nemusela byť dodržaná), pracoval veľa mesiacov. Sprevádzal ho aj jeho syn, ktorý sa od tejto cesty nedal nikým, ani svojím otcom, nijako odradiť, a tak obaja riskovali veľmi vlastný život.

Celý článok

A. Einstein si to určite neželal: Jeho geniálny mozog nenašiel pokoj ani po smrti

🕔 27.12.2015

S Einsteinovým telom sa po jeho smrti stalo to, čo si geniálny fyzik želal. Nie však s jeho mozgom. S tým sa odohralo niečo, s čím Einstein vôbec nekalkuloval. Krátko po jeho smrti, 18. 4. 1955, v ten istý deň predpoludním odobral patológ Thomas Harvey z tela Einsteina protizákonne mozog a urobil ho svojím vlastníctvom. Sľuboval si od toho veľkú kariéru. Plánoval ho vedecky analyzovať a výsledky neskôr publikovať. Veril, že to ho preslávi na celom svete a zároveň sa z neho tak stane aj milionár.

Celý článok


Človek a šťastie. Vianočné zamyslenie. Priatelia, toto vám želám…

🕔 23.12.2015

Pojem toho, čo je šťastie, sa v priebehu rôznych epôch menil. Antický pojem šťastia bol celkom iný, ako si predstavuje zažívanie šťastia moderný človek. Možno však povedať s istotou, že ani teraz, ani vtedy neexistovala žiadna všeobecne platná definícia šťastia. Šťastie – podobne ako aj svet farieb – zažíva každý individuálne.

Celý článok

Finálny útok na slobodu občana! Koniec peňazí! Budeme ešte trpko plakať

🕔 16.12.2015

Zrušenie peňazí v hotovosti je veľkým spoločným plánom bánk a štátov, ako USA, Anglicko, Nemecko, Švédsko,…. ktorý sa čoskoro stane realitou. Pre banky to potom bude znamenať oveľa vyššie zisky, keď za každé preukázanie platby kartou budú mať poplatky. Štáty sa budú tešiť, lebo ak bude existovať len elektronický tok peňazí, tak budú mať skvelé možnosti dokonalej kontroly každého človeka.

Celý článok


Turecko má v sebe stále osmanskú rozpínavosť a potenciál ku genocídam

🕔 9.12.2015

Tento štát si dovolil bezdôvodne zostreliť ruské lietadlo, pričom jeho lietadlá vnikli od roku 2008 až 8693 krát do gréckeho vzdušného priestoru. Takže tým atakovalo člena NATO. Grécko len bezmocne protestovalo a z NATO neprišla ani len výčitka smerom na Ankaru. Spoľahlivý americký vazal, akým je Turecko, smie všetko.

Celý článok

Putin má podporu gener.sekretára UNO.Rusko má lepšie zbrane – prekvapené NATO i USA

🕔 27.11.2015

Rusko nasadilo v Sýrii svoje supermoderné zbrane takej kvality a efektívnosti, že to vyvolalo veľké prekvapenie generálov NATO i amerických vojenských expertov. Medzi nimi sú aj najmodernejšie zbrane pre elektronické vedenie vojenských operácií.

Celý článok


Za odstrel ruského lietadla vicekancelár Gabriel tvrdo kritizoval Turecko a obhajoval Rusko

🕔 25.11.2015

Nemecký minister a vicekancelár Sigmar Gabriel kritizoval tvrdými slovami a neobyčajne ostro počínanie prezidenta Erdogana a jeho generáĺov, ktorí dali príkaz zostreliť ruské lietadlo na hraniciach turecko-sýrskych.

Celý článok

Ruský prezident prekvapil v OSN všetkých, aj USA a Paríž. Teraz mu chce pomáhať aj CIA

🕔 20.11.2015

Včera v noci Moskva predložila v OSN návrh rezolúcie boja proti ISIS. Bol to skvelý ťah ruského prezidenta, ktorým nielenže v tejto veci predbehol Paríž, ale celému svetu jasne dokázal, že Moskva to ako jediná myslela od začiatku s bojom proti ISIS vážne a v ničom neklamala, ako niektoré západné krajiny.

Celý článok


Takáto je pravda: 40 štátov financuje ISIS, medzi nimi sú aj viaceré z G20

🕔 19.11.2015

Nové fakty o ISIS. V tureckej Antalyi, kde sa cez víkend konalo vrcholové stretnutie G20, boli všetci prítomní žurnalisti prekvapení, keď pred nich predstúpil Vladimír Putin a povedal im, že práve informoval šéfov vlád štátov patriacich ku G20 o tom, ako sa finacuje ISIS.

Celý článok

Damoklov meč H. Seehofera.Zmenia vraždy v Paríži diktátorskú utečen. politiku A. Merkel?

🕔 16.11.2015

A. Merkel bola v piatok večer ešte vo svojej rezidencii, keď prišli do Berlína prvé správy o teroristických atentátoch v Paríži. Spolu s H.Seehoferom viedla poradu politických špičiek CDU a CSU. Išlo o vrcholové stretnutie, aké sa koná v Úrade kancelárky každých štrnásť dni k téme utečenecká politika. K tomu prinútil kancelárku H. Seehofer svojím ultimátom.

Celý článok


Dnes som prišiel z Paríža.Paríž a jeho krvavé hviezdy; kto ale vypustil démona?

🕔 14.11.2015

Dnes ráno som sa vrátil z Paríža celkom iný, ako som tam včera ráno prišiel. Blog som nazval symbolicky podla môjho intelektuálneho románu Paríž a jeho hviezdy, ktorý som napísal pred dvoma rokmi. V noci, pri pohľade na oblohu nad Parížom, som odrazu mal mystický pocit, že rukami bojovníkov ISIS vyhasnuté životy stúpajú vo forme žiarivého fluida k nebu a menia sa tam na krvavé hviezdy, ktoré budú navždy svietiť nad mojím Parížom.

Celý článok

Pod ochranou USA;S. Arábiu nebombarduje nikto,hoci je zločincom proti ľudskosti ako ISIS

🕔 6.11.2015

Nedávno bol v Oriente odsúdený na smrť sťatím mladý chlapec a jeho mrtvola má byť ukrižovaná a vystavená na verejnosti. Ak by si niekto myslel, že ide o akt, ktorý sa odohráva v kalifáte ISIS, tak sa by sa veľmi mýlil. Tento strašný osud hrozí 16 ročnému saudskému chlapcovi v Rijáde.

Celý článok


Čína si robí starosti o Nemecko – kancelárka musí v Pekingu veľa “vysvetlovať”

🕔 29.10.2015

Čína je čoraz viac zneistená z narastajúceho chaosu v Európe a stráca dôveru voči Nemecku i EÚ. Shen Wejing zo Šanghaju sa obáva o svojho mladšieho brata, ktorý chce prísť študovať do Berlína. Spolu s matkou majú strach o jeho bezpečnosť kvôli obrovskému množstvu utečencov, ktorých - na rozdiel od kancelárky Merkelovej - považujú za nekalkulovateľné a nebezpečné ohrozenie.

Celý článok

Najsilnejšia droga a najväčšia pasca slobody indivídua: sociálne siete

🕔 21.10.2015

K nim zaraďujem samozrejme aj intenet. Možno preto povedať, že takmer celá svetová populácia je užívateľom tejto drogy. Len málokto z jej užívateľov sa však dokáže ňou „kŕmiť“ len v malých rozumných a rozvážnych dávkach. U veľkej väčšiny je to väčšia závislosť, ako napríklad u tých , ktorí sú závislí od alkoholu.

Celý článok


Chaos, ktorý spôsobili v Nemecku utečenci, je čoraz viac mimo kontroly

🕔 17.10.2015

Pred niekoľkými dňami som hovoril so spriateleným Hauptkriminalkomisarom D. z Mníchova. Otvorene mi povedal, že situácia v Nemecku s utečencami je nielen mimoriadne kritická, ale že je v podstate už z veľkej časti úplne mimo kontroly (viem to veľmi dobre aj sám, ale takto je to aj oficiálne potvrdené). Podľa neho je situácia mimoriadne dramatická a napätá nielen na hraniciach Nemecka, ale aj v zariadeniach pre utečencov.

Celý článok

Z príležitosti 25. výročia zjednotenia Nemecka ponukol V. Putin Berlínu zmierenie

🕔 5.10.2015

V sobotu Nemecko veľkolepo oslavovalo štátnym sviatkom štvrťstoročie svojej novej existencie, za ktorú vďačí len Rusku. Oslavy to boli veľké, preveľké a prakticky všetky nemecké televízie to svojím programom takmer celý deň pripomínali. Nepáčilo sa mi však vôbec, že oficiálne sa takmer nikde nevyskytla zmienka o tom, že to bolo Rusko, ktoré darovalo Nemecku zjednotenie, čím sa dobrovoľne nielen strategicky oslabilo.

Celý článok


Už boh Biblie podporoval terorizmus. Teror neobjavila až naša doba, islam ho ale objavil pre seba

🕔 1.10.2015

Terorizmus existoval už v biblickych časoch. Podstata terorizmu bola aj princípom japonských kamikadze. V oboch prípadoch je niekto ochotný vzdať sa svojho života za cenu toho, že tak zničil podľa možnosti čo najviac nepriateľov. V Biblii možno najsť viaceré zmienky o tom, ako boh násilím a prelievaním krve nepriateľov židovského národa ovplyvňoval jeho osudy.

Celý článok

Je vedomie v mozgu? Proces nášho vnímania a stavy vedomia

🕔 22.9.2015

Ak sa analyticky zamýšľame nad procesom nášho vnímania okolitého sveta, tak si určite uvedomíme, že sa nikdy nevyznačuje nejakými priestorovými aspektami. Je to paradoxná skutočnosť, lebo všetko to, čo naše vedomie vníma, súvisí nejakým spôsobom s priestorom. Stavy vedomia sú ako čísla - môžeme s nimi operovať, ich meniť, to znamená prechádzať z jedného stavu vedomia do iného a tým pociťovať rôzne emócie a nálady.

Celý článok


Kancelárka odrazu zmeila kurz. Vyhrážal sa jej H. Seehofer kvôli utečencom odtrhnutím Bavorska od Nemecka?

🕔 15.9.2015

Od spriateleného redaktora z bavorskej televízie som sa dozvedel, že prišlo k tvrdej konfrontácii Seehofera s Merkelovou a že šéf CSU hrozil s vážnymi konzekvenciami, ak berlínska vláda neurobí okamžité opatrenia proti nekontrolovanému prúdeniu utečencov do Nemecka. Ešte minulý týždeň to z úst kancelárky znelo tak, že Nemecko bez problému bude prijímať v najbližších rokoch každoročne státisícky utečencov.

Celý článok

Nemecký vicekancelár Gabriel ostro kritizoval SR za jej postoj k utečencom

🕔 12.9.2015

Postoj SR v otázke utečencov kritizoval v nemeckej televízii ZDF neobyčajne ostro nemecký vicekancelár Gabriel. Priamo a veľmi otvorene pranieroval neochotu Bratislavy vziať istý počet utečencov. Vyzval nás priamo, aby sme sa stále len nevykrúcali a otvorene povedali, že ich nechceme.

Celý článok


Referendum Švajčiarov o prisťahovalectve vyvolalo silnú kritiku Nemecka

🕔 8.9.2015

Neverte všetko médiám, ktoré píšu len o nadšení Nemcov z príchodu státisícok migrantov! Väčšina Švajčiarov sa vyslovila pri referende za politiku kontrolovaného prisťahovalectva do ich krajiny. Oficiálne stanovisko nemeckej vlády k výsledku hlasovania bolo ostro odmietavé a Nemci hrozili Švajčiarom, že EÚ (Švajčiari užívaju v obchodovaní s EÚ veľké výhody ) z toho vyvodi striktné konzekvencie.

Celý článok

Veľká porážka pre USA: Moskva chystá vojenský zásah proti ISIS v Sýrii

🕔 4.9.2015

Početné izraelské média oznámili, že Rusi blízko Damašku vybudovali veľkú vojenskú základňu. Odtiaľ plánujú letecké nálety na ISIS. Do Sýrie prídu so súhlasom prezidenta Asada tisícky ruských vojakov. Tiež sa tam presunú bojové lietadlá typu MiG29 a Yak130.

Celý článok


SR vzbudila včera pozornosť nemeckých médi: Slowakei will keine Muslime aufnehmen

🕔 21.8.2015

Všetky najčítanejšie známe nemecké periodiká sa včera na prednej strane venovali slovenskej "diskriminácii" moslimov. Bol medzi nimi aj Bild, najčítanejší denik EÚ a nechýbali ani Spiegl, Focus, FAZ, Sueddeutsche Zeitung a mnohé ďalšie. Viacerí spriatelení nemeckí redaktori mi telefonovali do nášho tlačového centra v Nemecku a pýtali sa na môj komentár k tejto tematike.

Celý článok

Viete kto založil najväčšie nemecké noviny BILD? Neboli to Nemci, ale….

🕔 14.8.2015

Úvodom toľko, že absolútne dôveryhodným svedkom tohto faktu je Dr. Andreas von Bülow, SPD, ktorý svojho času bol spolkovým ministrom pre výskum a vedu. O zrode a o funkcii nemeckého Bildu podrobne hovoril na kongrese Alpenparlamentu vo Švajčiarsku.

Celý článok


Svet je preplnený zbraňami a tak sú “potrebné” vojny. Ľudstvo je nepoučiteľné a dávno zabudlo na Hirošimu

🕔 8.8.2015

Veľa štátov v uplynulom roku ešte zvýšilo svoje rozpočty na zbrane. Takmer o 2 percentá stúpli ich výdavky na zbrane a armády. Vyplýva to z aktuálnej správy IISS - Medzinárodný inštitút pre strategické štúdiá so sídlom v Londýne.

Celý článok

Vedomie je energetickým poľom neznámej štruktúry

🕔 31.7.2015

O vedomí možno robiť len hypotetické výpovede. Jeho podstatu ešte nikto neobjavil. Čo je to vedomie? Nevieme! Čo je jeho nosným médiom? Aké objekty a či častice ho tvoria? V čom spočíva jeho podstata?

Celý článok


Atraktivita ženy jej v patriarchálnej spoločnosti prináša neraz aj problémy

🕔 22.7.2015

Patriarchálna spoloočnosť sa vyznačuje extrémnou deštruktivitou. Skvelý psychológ Erich Fromm napísal o tom unikátnu knihu, ktorá je svojho druhu najlepšou na svete. Má titul: Anatómia ľudskej deštruktivity. Keď som sa svojho času s týmto vynikajúcim humanistom a psychoanalytikom vo Švajčiarsku stretol, tak sa mi v rozhovore povedal, že ho dodatočne vždy mrzelo, že ju nenazval - Anatómia mužskej deštruktivity.

Celý článok

Švajčiarsko: Tajné rozhovory o dohode TISA medzi EÚ a 23. štátmi

🕔 11.7.2015

Všetko sa udialo o nás, ale bez nás. Mestom týchto rozhovorov, kde nás vybraní politici zapredávali veľkokoncernom a ich svojvôli, bola Ženeva. Demokracia, bola opäť raz pošľapaná "vyššími záujmami", nie však našimi. Podpísanie dohody TISA bude znamenať, že príde ku konzekvenciám, ktoré sa negatívne dotknú nás všetkých.

Celý článok


USA pokladajú Nemecko stále len za obsadený štát; Biely Dom to aj dáva najavo

🕔 29.6.2015

V žiadnej inej krajine nemá Biely Dom umiestnených toľko vojakov ako v Nemecku. Na tomto fakte sa nič nezmenilo ani teraz, po viac ako dvoch desaťročiach od ukončenia studnej vojny.

Celý článok

Hanbil som sa pred politikom z Berlína za udalosti v Bratislave

🕔 21.6.2015

Chystá sa zlaté obdobie neonacizmu v Európe? Rozhodne k tomu prispieva aj Bratislava a Slovensko a politici ako napríklad pani Belousovová.

Celý článok


Staň sa konečne ČLOVEKOM SLOBODY

🕔 18.6.2015

 Hľadám cestu, správnu cestu, len vlastnú, moju CESTU a preto hľadám seba; chcem sa stať len sebou  a nikým iným.  . Som konečne prázdny,  úplne prázdny od iných, od tých, ktorí ma zviazali  a moju dušu len dusili a srdce mi skoro zabili.  . Vo mne niet nikoho a nič, a tak, i keď nie […]

Celý článok

Je prorok Mohamed len vymyslenou osobou, ktorá nikdy nežila?

🕔 13.6.2015

Celý islam je založený len na osobe proroka Mohameda a na Koráne, ktorý mu údajne bol vložený do úst Alahom prostredníctvom anjela zoslaného z neba. V priebehu viacerých rokov ho potom Mohamed postupne diktoval rôznym svojím pisárom.

Celý článok


Každý život je od Boha

🕔 2.6.2015

Lyrika humanizmu a tolerancie

Celý článok

Morské vlny – spenený krištál

🕔 30.5.2015

Morské vlny – spenený krištál, morské hĺbky – kolíska života, piesky mora – zrkadlá slnka, bralá mora – domov príbojov. . Všetko ďaleké, všetko blízke, je tam, je tu, je vo mne.  . Obnovenie slnka spoza hmiel horizontu raňajšieho mora – dôkaz Zeme života.  . Všetko dýcha jeho rytmom, všetko žiari jeho svetlom.  . Nehybne […]

Celý článok


Wer die Stille liebt, erfasst und lebt

🕔 21.5.2015

Pre milovnikov a znalcov nemčiny moja filozofická báseň

Celý článok

Sloboda nikdy nevládne

🕔 16.5.2015

Sloboda nikdy nevládne . Ak niekto z mocných v pýche hrdí  sa ti: si v zemi, kde sloboda vládne, nenechaj týmto slovom vznešeným sa  zmiatnuť ani zaslepiť, . buď ostražitý a maj sa na pozore, si v zemi, kde  nie sloboda, lež moc vládne všetkým! . Veď sloboda pravá nikdy nevládne, ona nemá moc, lebo […]

Celý článok


Múdrosť srdca

🕔 11.5.2015

V živote budeš počuť veľa hlasov, a mnohí ti budú radiť, kam máš tvoje kroky riadiť, veľa ľudí ti bude hovoriť čo bezpodmienečne musíš urobiť, .  počúvaj ale len jediný hlas, riaď sa vždy len podľa neho, ten hlas jediný správny .  je to hlas tvojho srdca. . Načúvaj mu preto dobre a len on […]

Celý článok

Ak neobjavíš dušu ženy, ostane ti len jej telo

🕔 1.5.2015

Perla lásky pre mesiac lásky - máj....... objavme lásku pravú - lásku apofaktickú

Celý článok


Perly pre ducha: Moja vlasť je vždy so mnou

🕔 30.4.2015

Moja vlasť nie je nijaká zem, moja vlasť je vždy so mnou. Od chvíle môjho zrodu je vrytá v mojom vnútri a v mojich myšlienkach!  . Moja vlasť nie je žiadna krajina, nie, moja vlasť je oddávna vpísaná v mojich knihách. . Moja vlasť je bez mena, moja vlasť nepatrí nikomu, od počiatku vekov je […]

Celý článok

Perly pre ducha: Všetko má svoj čas

🕔 27.4.2015

Prestaň hovoriť i premýšľať a preciťuj len svojím vnútrom a nebude nič viac, čo by si neporozumel.  . Prestaň túžiť, prestaň si želať a nebude nič viac, čo by si nevlastnil.  . Vráť sa naspäť k počiatkom, vráť sa naspäť ku koreňom a nebude viac významu a zmyslu, ktorý by si nepochopil.  . Vráť sa […]

Celý článok


Jean Paul Sartre, filozof a mysliteľ – 110. výročie narodenia

🕔 22.4.2015

Jeho životné motto: Všetci sme povolaní k slobode, ale len málokto z nás ju nájde a ešte menej sa jej nezľakne.

Celý článok

Perly pre ducha: Tisíc našich spoločných životov

🕔 21.4.2015

Nežili sme my dvaja už dávno pred vekmi predsa spolu tisíc dlhých životov?  . Neboli sme už dávno predtým, ako nás z lona svojho horúceho táto planéta zrodila, niekde tam v kozme diaľavách, jednou spoločnou ideou?  . Neposvätil našu lásku veľkú už pred rokov miliardami, tam, v časopriestore nekonečnosti, žiar vzdialených hviezdnych plameňov?  . A […]

Celý článok


Celosvetové šialenstvo s kukuricou – pre jedných zisk, pre druhých hlad

🕔 19.4.2015

Ako len dokáže jedna rastlina v celosvetovom meradle vytvárať obrovské zisky a súčasne aj extrémny hlad? Pokúsim sa dať na túto otázku stručnú, ale jasnú odpoveď.

Celý článok

PERLY PRE DUCHA: Ty nie si moja žena (alebo predsa?)!

🕔 18.4.2015

Ty nie si moja žena, NIE – to nie si! . Ty si žena, ktorá žije vedľa mňa trpezlivo a nenáročne, ktorá sa nikdy nežalovala a nikdy nevyčítala, že náš život je ťažký - za to patria ti srdca môjho každodenné vďaky.  . Ty nie si moja žena, NIE – to nie si! . Nie […]

Celý článok


Dokončenie: Aj duch sa riadi fyzikálnymi zákonmi kozmu – 2. časť

🕔 18.4.2015

Pokračovanie:     Duch je však schopný použiť a využiť tieto fyzikálne zákonitosti na to, aby si vytvoril svoje vlastné fascinujúce a mysteriózne pôsobiace systémy.

Celý článok

MZV USA popiera snahu Washingtonu o prevrat vo Venezuele

🕔 17.4.2015

Je všeobecne známe, že Washington sa v minulosti už niekoľkokrát zúčastnil viac alebo menej aktívne na viacerých zmenách režimu v iných štátoch. Venezuelská vláda už viackrát obvinila Biely Dom, že sa intenzívne podieľa na plánoch zvrhnutia vlády prezidenta Nicolasa Maduru.

Celý článok


Aj duch sa riadi fyzikálnymi zákonmi kozmu – 1. časť

🕔 15.4.2015

Veľkou a nesmierne fascinujücou hrou kozmu na obrovskom javisku je jeho evolúcia. Lepšie povedané, sú to jeho dve evolúcie. Navzájom sa však podmieňujú a dopĺňajú. Je to evolúcia ducha a evolúcia hmoty.

Celý článok

Veľa Nemcov má porozumenie pre Putinovu politiku voči Kyjevu

🕔 15.4.2015

Populárny nemecký magazín Spiegel sa pýtal, či je možné mať porozumenie pre ruskú politiku voči Kyjevu. Je počínanie Moskvy v tejto otázke oprávnené? Alebo je pravdou, že Západ provokoval a znevažoval Rusov. Napríklad aj tým, keď Barak Obama verejne posmešne hovoril o Rusku, ako o bezvýznamej regionálnej mocnosti.

Celý článok


Z básnickej zbierky Perly pre ducha: Som veriaci, ale….

🕔 14.4.2015

Som veriaci, ale…   Som veriaci, moja trojsvätosť sa volá: SLOBODA, LÁSKA a MIER. Som veriaci, moja modlitba  je vždy len  SLOVO ROZUMU. Som veriaci, ale vždy len na seba   a na HLAS MOJHO DUCHA.  Som veriaci, a viera moja nepozná strach pred životom ani pred smrťou, lebo oboje to isté a len JEDNÝM JE. […]

Celý článok

Najzápadnejšie miesto v Európe, kde vládli starí Slovania – ostrov Rügen

🕔 14.4.2015

Najväčší nemecký ostrov Rügen (Rujana) má plochu necelých tisíc štvorcových kilometrov a žije na ňom sedemdesiatsedemtisíc obyvateľov. Bol komunistickým rajom bývalej NDR a vyhľadávaným miestom, kde v lete chcel každý stráviť dovolenku. Aj kancelárka Angela Merkelová milovala tento ostrov veľmi v časoch, keď ešte robila vedeckú kariéru v NDR a bola lojálnou podporovateľkou východonemeckého komunizmu a uživala veľké výhody, ktoré jej z toho plynuli. Pre ďalšiu kariéru, teraz už na Západe, však rýchlo zmenila svoje politické názory a o NDR nepovie ani jedine pozitívne slovo. Láska k Rügenu jej však zostala a pravidelne ho navštevuje.

Celý článok


Kanibalizmus v strede Európy – boli naši predkovia kanibalmi?

🕔 13.4.2015

V blízkosti nemeckého mesta Herxheimu bol urobený senzačný archeologický objav. Herxheim je mesto s 10 000 obyvateľmi a leží v tesnej blízkosti francúzkych hraníc v juhozápadnom Nemecku. Okrem iného je známy aj výborným vínom.

Celý článok

Grécke mesto Pergamon bolo Oxfordom antického sveta

🕔 12.4.2015

Mesto Pergamon bolo vybudované na západnom pobreží Malej Ázie. V 3. a 2. storočí p. n. l. bol hlavným mestom významnej Pergamonskej ríše, ktorá sa rozprestierala po veľkej časti tohto pobrežia. V časoch dynastie Attalidovcov, ktorá mala veľký záujem na tom, aby z Pergamonu urobila druhé Atény, sa mesto vyvinulo k jednému z najvýznamnejších kultúrnych […]

Celý článok


Veľký zázrak nášho tela

🕔 11.4.2015

Ľudské telo sa vyznačuje takou úžasnou inteligenciou a takým vysokým stupňom poriadku a usporiadania, že to absolútne presahuje intelekt človeka. Telo organizuje a zvláda každodenne trilióny a trilióny procesov, pri ktorých počte a obrovskej komplexnosti úplne zlyháva naša predstava – v porovnaní zlyháva podobne tak, ako keď sa pokúšame predstaviť si veľkosť kozmu. Uvedomme si […]

Celý článok