Vox bloguli: Radovan Uhler

To najlepšie z blogov od Radovan Uhler


Oži v Amsterdame

🕔 13.9.2017

Hlavné mesto Holandska ako jadro Beneluxu má v ponuke dňa hustý zápis lákadiel. Keď sa ma po tripe spýtal kamoš – „Ako bolo?“, tak nebolo treba veľa rozmýšľať, zhrnul som to do pár slov. Bicykle, ľudia, grachty a zase turisti/ľudia. Avšak spísať všetky zaujímavosti o tomto krásnom činorodom kultivovanom uhladenom ekofriendly meste by si pýtalo viac ako jeden blog. Po pracovných návštevách metropoly Belgicka- Bruselu, ma oveľa viac lákala perla, Benátky západu – Amsterdam. I am sterdam, tento nápis pri Rijksmuseu sa mi vštepil do žíl. Stal som sa súčasťou mesta, aj keď len na pár dní. Poďme sa spoločne pozrieť na tento krátky výlet a zásadné informácie o metropole.

Celý článok

Poznáte spev našich najznámejší vtákov ?

🕔 21.2.2015

Prichádza jar a s nimi neodmysliteľné sprievody operených priateľov. Keď sa prechádzate cez park či lesík alebo len tak posedávate v záhrade, tak často načúvate príjemnému hlasu vtákov - zväčša spevavcov. Ich príjemné melódie sa šíria naokolo a majú svoj význam - vtáky, prevažne samce, medzi sebou komunikujú za účelom prilákania partnera, varovania alebo volania rodičov. Niektorí z nás sú zvedaví a radi by vedeli, komu spev patrí. Toto by som chcel aspoň v malom percente objasniť v článku. Naučíme sa rozoznať najznámejšie spevy vtákov, ktoré je možné počuť na väčšine územia Európy, ale aj inde ako v severnej časti Ázie a Ameriky.

Celý článok


Typické zvuky dediny (aj slovenskej)

🕔 19.2.2015

Žiť na vidieku znamená pre mňa hlavne možnosť skutočne sa zrelaxovať po rušnom dni v práci - až na brechot susedovho psa, vychutnať si súkromie - až na stratenú anonymitu, keďže každý pozná každého, ale aj nadýchať sa čerstvého vzduchu - ak zrovna niekto nezakuruje uhlím do pece a mohol by som pokračovať. Takže vždy nájdeme k niečomu dobrému aj niečo zlé. Paralela, porovnanie mesto vs. vidiek je téma stará a nebudem ju rozvádzať. Každému vyhovuje niečo iné a podmienky sú variabilné, preto je odpovedať na túto otázku ťažké. Skôr ma zaujali konkrétne zvuky, ktoré samotný vidiek prináša. V takom meste je tých zvukov veľa, je to skôr taký zhluk zvukov a hluk ako individuálne zvuky. Na sladkom vidieku niekedy počuť aj ako sneh padá na strechu.

Celý článok