Vox bloguli: POLITICALCONSULTING.SK

To najlepšie z blogov od POLITICALCONSULTING.SK


Potrebuje SaS na lietanie dve krídla?

🕔 1.4.2017

Richard Sulík sa pri otázke na hodnotové spory s Martinom Poliačikom nechal počuť, že strana na lietanie potrebuje dve krídla. Pripustil tým tézu, o ktorej sa v spoločnosti už istý čas diskutuje. A to, že sa strana a jej voliči delia do dvoch táborov. Pnutie v strane sa prejavilo aj odchodom zakladajúceho člena Jozefa Mihála.

Celý článok

Stratené KDH (+mapy)

🕔 16.6.2016

Je rok 1877. Trinásťročný Andrej nastupuje na gymnázium v Ružomberku. Po troch rokoch odchádza. Národne uvedomelý a presvedčený stať sa kňazom. Tu niekde sa začína písať história slovenskej katolíckej politiky.

Celý článok


OBSE: Dajte možnosť kandidovať nezávislým

🕔 24.4.2016

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pozorovala naše nedávne parlamentné voľby. Išlo o takzvanú malú misiu, teda takú, ktorá nepozoruje samotný priebeh volieb po celej krajine, ale tím odborníkov sledoval ich kontext (volebný zákon, médiá, financovanie kampaní, práca štátnej komisie, atď.). V piatok 22. apríla OBSE publikovala záverečnú správu z tejto misie. V tomto článku sa pokúsime zhrnúť jej závery.

Celý článok

Voľby v Košiciach: maďarské centrum a liberálne KVP

🕔 27.2.2016

Parlamentné voľby sú za dverami. Už piateho marca voliči pristúpia k urnám najdôležitejších volieb na Slovensku a rozhodnú tak o zložení nového parlamentu. S prichádzajúcimi voľbami sa záujem verejnosti aj odborníkov o voľby a volebnú problematiku zvyšuje. Nie je tomu inak ani v oblasti volebnej geografie.

Celý článok


Ktoré kandidátky sú najviac “bratislavské”? Pozrite si mapu

🕔 17.12.2015

Jednou z často sa opakujúcich výčitiek k zloženiu slovenského parlamentu je jeho “bratislavskosť”. Inak povedané, príliš veľa poslancov je z Bratislavy alebo jej okolia a málo z východoslovenských miest. Územnú reprezentáciu v parlamente pritom vedia politické strany ovplyvniť. A to prostredníctvom obsadenia kandidátnych listín. Pozreli sme sa teda na to, s akými kandidátkami z hľadiska geografie idú politické strany do nadchádzajúcich parlamentných volieb.

Celý článok

Marcové voľby podľa nového volebného zákona. V čom budú iné?

🕔 4.12.2015

Nadchádzajúce marcové parlamentné voľby budú prvými voľbami, ktoré budú vykonané podľa novej zákonnej úpravy. Ide predovšetkým o dva zákony, ktoré nahrádzajú pôvodných šesť volebných zákonov. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva a zákon o volebnej kampani. Tento článok sa zameriava na prvý z nich.

Celý článok


Favoritom prezidentských volieb je Lukašenko. Aké sú ale voľby v Bielorusku?

🕔 11.10.2015

Dnes, v nedeľu 11. októbra, sa v Bielorusku konajú prezidentské voľby. Jednoznačných favoritom je podľa prieskumov[1] „incumbent“[2] Alexander Lukašenko. Hoci tohoročné voľby sa zdajú byť menej problematické, stále je možné nájsť určité temné stránky v spôsobe, ako sa voľby vykonávajú.

Celý článok

Hipster primátorom? Čo stálo za jeho víťazstvom?

🕔 25.8.2015

Trnavu, alebo aj Malý Rím, ako ju zvykne väčšina Slovákov nazývať, si len máloktorý Trnavčan vie predstaviť bez povestných kostolov a chrámov, mestskej veže, hradieb či dobrého piva. Dnes je presne takouto samozrejmosťou Trnavy bradatý muž v klobúku, ktorý sa preháňa centrom mesta na bicykli staršom ako je on sám. Tento pán sa volá Peter Bročka a je prvým mužom Trnavy.

Celý článok