Vox bloguli: Peter Szolcsányi

To najlepšie z blogov od Peter Szolcsányi


Poriadne zmaľované vajcia

🕔 11.4.2017

Nie je farba ako farba, a nie je postup ako postup, obzvlášť keď ide o tak prestížnu folklórno-umeleckú disciplínu, akou je veľkonočné maľovanie slepačích produktov.

Celý článok

Molekula otcovstva

🕔 19.2.2017

Fakt, že otec je pre dieťa rovnako dôležitým rodičom ako matka, je dnes už tak triviálny, ako je kľúčový. Lenže nie všetci otcovia sú rovnako ochotní alebo schopní starať sa o svoje vlastné deti. Prečo je to tak?

Celý článok


Saunou proti demencii

🕔 18.12.2016

Opakovaná kombinácia suchého pekla a mrazivej vody môže byť nielen adrenalínovým spôsobom otužovania, ale aj prevenciou demencie v pokročilom veku. A vraj čím častejšie a dlhšie, tým lepšie.

Celý článok

Z čoho je vlastne olympijská medaila?

🕔 15.8.2016

To už čo je za otázku, veď ich názvy jasne hovoria, že zlatá musí byť predsa zo zlata, strieborná isteže zo striebra a bronzová samozrejme z bronzu! Nuž, skutočnosť je, ako obvykle, o niečo zložitejšia.

Celý článok


Ruský olympijský koktejl

🕔 3.8.2016

Na prekvapenie, vôbec neobsahuje vodku: zatiaľ čo mužská verzia je z whisky, dámske pitie je zriedené vermutom. Anabolické steroidy sa totiž rozpúšťajú oveľa lepšie v alkohole, ako vode.

Celý článok

Kámasútra pre ortopedických rekonvalescentov

🕔 1.6.2016

Všetko, čo potrebujete vedieť o sexe s totálnou endoprotézou, pri ktorom si zaručene nezničíte bolestivo vymenený a draho zaplatený bedrový kĺb.

Celý článok


Valentínsky mozog

🕔 13.2.2016

Veruže nie, srdce nemá s láskou absolútne nič spoločné. Ešte možno tak žalúdok, ale bez diskusie najväčším (sorry, páni!) a najdôležitejším ľudským orgánom lásky je mozog.

Celý článok

Mikrobiológia bozku

🕔 7.2.2016

Počas vášnivého bozku si jeho aktéri navzájom vymenia, okrem iného, aj desiatky miliónov baktérií. Preto neprekvapí, že aktívni milenci budú mať podobnú (nielen) ústnu mikroflóru.

Celý článok


Kvalitný učiteľ je na celý život

🕔 1.2.2016

Téza, že práve osobnosť učiteľa je kľúčovým parametrom nielen pre motiváciu a zaujatie, ale priamo súvisí aj so študijnými výsledkami žiakov, je tak triviálna, ako je logická a intuitívna.

Celý článok

Preč s chemikáliami !

🕔 26.1.2016

Vôbec sa im nedá vyhnúť, sú prakticky kdekoľvek a vážne ohrozujú životy nič netušiacich občanov. Všadeprítomné chemikálie – nočná mora celého ľudstva.

Celý článok


Nečúrajte do bazéna !

🕔 21.1.2016

Jednak je to vskutku negustiózne, ale čo je ešte horšie, ubližujete (si) tým viac, než si myslíte. Pričom zďaleka nejde len o akési buranské štengrovanie (ne)predstieranej hygienickej útlocitnosti.

Celý článok

Muži sú väčší idioti ako ženy

🕔 17.1.2016

Ďalší presvedčivý dôkaz o tom, že niektorí muži sú naozaj idioti a dokážu robiť až nepochopiteľne stupídne veci.

Celý článok


Dokonalé gastronomické porno

🕔 10.1.2016

Chutný, kvalitný a zároveň unikátny pokrm je nielen emocionálnou vášňou, ale aj fascinujúcou vedou a strhujúcim divadlom zároveň. Pričom veľkolepý kulinárny opus „Modernist Cuisine“ je toho exemplárnym dôkazom.

Celý článok

Chémia latrínového smradu

🕔 22.12.2015

Čo si budeme hovoriť, (ne)dobrovoľná návšteva tradičnej latríny dokáže senzoricky otriasť aj inak otrlými jedincami. Z akýchže „voňavých“ molekúl sa nám to teda obracia žalúdok?

Celý článok


Keď si „vedec“ robí kozy…

🕔 17.11.2015

Milé dámy, definitívne zahadzovať podprsenky by bolo ešte predčasné. Hoci možno práve to by nesmierne potešilo mužskú časť populácie.

Celý článok

Rituálna obriezka a riziko autizmu

🕔 8.11.2015

Novorodenecká obriezka je nepochybne kontroverzný akt, ktorý je (ne)zainteresovanými vnímaný diametrálne odlišne. Zatiaľ čo jej prívrženci sa odvolávajú na náboženskú povinnosť, jej odporcovia poukazujú na možné negatívne dôsledky. Tu je ďalší kamienok do mozaiky.

Celý článok


Ako sa (ne)našiel bod G

🕔 31.10.2015

Ostatná správa o tom, ako niekto „objavil“ onen mýtický a legendami opradený spúšťač dámskej rozkoše. Ale teraz už vraj naozaj.

Celý článok

Vedecky na opicu

🕔 27.10.2015

Nie, nejdeme loviť gorily. (Hoci tie slovenské už mali dávno sedieť za mrežami). Ideme sa pozrieť na to, ako proti legendárne nepríjemnej opici rozumne a hlavne účinne bojovať. Vedecky, samozrejme.

Celý článok


Keď fekálie zachraňujú život

🕔 24.10.2015

Vraj pokiaľ nejde o život, ide o hovno. Lenže keď o ten život už naozaj ide, za istých okolností ho práve to hovno môže v poslednej chvíli zachrániť.

Celý článok

Konopa nie je marihuana

🕔 19.7.2015

A rozdiel je v púhom géne

Celý článok