Vox bloguli: Peter Šomšák

To najlepšie z blogov od Peter Šomšák


Kedy sa skončí zadlžovanie slovenských nemocníc?

🕔 10.5.2015

Záväzky štátnych nemocníc po lehote splatnosti na konci roka 2014 dosahovali 334,2 milióna eur, pričom iba v minulom roku dosiahla strata štátnych nemocníc výšku 75 miliónov eur. Len Sociálnej poisťovni dlhovali zdravotnícke zariadenia na konci roka 2014 viac ako 120 miliónov eur. Minister zdravotníctva Viliam Čislák pripúšťa ďalšie kolo oddlžovania, napriek tvorbe ďalších dlhov postup pri stabilizácii nemocníc považuje za správny.

Celý článok

Čo všetko Smer v zdravotníctve neurobil alebo jedna prehra za druhou

🕔 24.4.2015

Zdravotníctvo je ukážkovým príkladom, ako spustne rezort, v ktorom sa za desaťročie nepreloží slamka a ide len tak samospádom. Výpočet toho, čo Smer za bezmála osem rokov v zdravotníctve neurobil, je omnoho dlhší ako to, k čomu odhodlal a zrealizoval.

Celý článok


SMER-SD otvorene priznáva kolaps slovenského zdravotníctva

🕔 12.4.2015

Ani raz sa v ministerskej analýze nespomína, že za problémy v slovenskom zdravotníctve môžu zdravotné poisťovne a skutočnosť, že môžu vytvárať zisk. Pritom od Roberta Fica som nikdy nepočul iný liek pre pacientov ako zákaz zisku, ktorý čarovným prútikom všetko vyrieši.

Celý článok

Keď politici pre politiku zaprú aj vlastné deti

🕔 27.3.2015

S úžasom a zdesením som si minulý týždeň prečítal správu, že parlament zamietol sprísnenie trestných sadzieb za spáchanie trestných činov sexuálneho zneužívania a obmedzovania osobnej slobody. Opozičná poslankyňa Nicholsonová v novele Trestného zákona navrhovala zvýšenie spodných sadzieb pre delikty, ktoré sú najčastejšie páchané deviantmi, predovšetkým trestné činy so sexuálnym prvkom voči deťom

Celý článok


Prečo si Čislák nezaslúži byť ministrom zdravotníctva

🕔 23.3.2015

Naopak, škandály prenasledujú žilinskú nemocnicu opakovane a nedávne výpovede lekárov interného oddelenia a sestier na centrálnej JIS-ke predstavovali akt zúfalstva a posledného kroku dlhodobo neriešených problémov. Riaditeľ žilinskej nemocnice Štefan Volák sa prvýkrát negatívne predstavil, keď si v roku 2012 dal vypracovať podnikateľský ozdravný plán nemocnice, za ktorý nemocnica zaplatila 10-tisíc eur. Dokument vypracovala firma, ktorej konateľom bol kotolník. […]

Celý článok

Smer zametá s ambulantnými lekármi

🕔 17.3.2015

Poslanci vládneho Smeru-SD prelomili veto prezidenta Andreja Kisku a schválili novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši poplatky u lekárov, v pôvodnom znení. Napriek na prvý pohľad páčivému zrušeniu poplatkov za prednostné vyšetrenie či vypísanie receptu návrh so sebou nesie viacero nášľapných mín. Prvá – rozdielny prístup. Smer vytvára dva typy kategórií lekárov a zdravotníckych zariadení. Chápem, že […]

Celý článok


Poslanci SMERu – riaditelia nemocníc na polovičný úväzok

🕔 5.3.2015

Od roku 2006 pracujem v zahraničí a hoci som sa vždy zaujímal a zaujímam o to, čo sa v mojej rodnej krajine deje, niektorým veciam jednoducho nerozumiem. Pre mnohých Slovákov môže ísť o nepodstatné veci, mne však kolú oči. Napríklad vôbec nechápem, ako môžu poslanci parlamentu zároveň pôsobiť ako riaditelia štátnych nemocníc.

Celý článok

Sú pre ľudí lepšie nové nemocnice alebo vlaky zadarmo?

🕔 24.2.2015

Vláda chce stavať najelitnejšiu nemocnicu na Slovensku cez súkromníka, teda PPP projekt. Na dostavbu Rázsoch štát podľa kabinetu Roberta Fica ani po 25-tich rokoch od zmeny zriadenia peniaze nemá, rovnako nemá zdroje na výstavbu nového stánku pre pacientov na zelenej lúke. Ak si dobre pamätám, posúdenie dostavby Rázsoch spomínala vláda aj v programovom vyhlásení. No, čo už, papier znesie veľa, aj keď programové vyhlásenie vlády by funkciu toaletného papiera plniť nemalo.

Celý článok


Nemecko a Rakúsko úplatky v zdravotníctve nepozná, prečo?

🕔 17.2.2015

Pracoval som ako lekár sedem rokov v Nemecku, poldruha roka pôsobím ako lekár pri Viedni. Za ten čas som si obšľapal takmer všetky druhy zdravotníckych zariadení. V Nemecku som päť rokov robil na klinike so 400 lôžkami, rok a pol roka som liečil v nemocnici so 75 lôžkami a som teraz rok a pol v blízkosti Viedne na klinke s 50 lôžkami. Okrem toho vediem aj vlastnú ambulanciu. Za ten čas som sa stretol s rôznymi pracovnými problémami, s kolegami sme často debatovali o pozitívach a negatívach rôznych zdravotných systémov, situácií po zavedení DRG atď. Nikdy však neprišla reč na jednu, pre Slovensko tak príznačnú tému – úplatky.

Celý článok

Poplatky alebo keď propaganda Smeru nestačí

🕔 11.2.2015

Premiér Robert Fico je dokonalý manipulátor a jeho vládu pokojne môžeme nazývať aj vládou propagandy. Sú oblasti, ktoré sa propagandou uhrať dajú – trináste dôchodky či vlaky „zadarmo“. Každý príčetný človek však vie, že pokiaľ ide o služby štátu – nič také ako zadarmo z princípu existovať nemôže. Za všetko sa platí.

Celý článok