Vox bloguli: Peter Mikšík

To najlepšie z blogov od Peter Mikšík


Viktorov útek pred komunistami

🕔 28.11.2015

Viktor Dávid utiekol z Československa pred tým, než komunisti oficiálne uchopili v krajine moc. Na hraniciach ešte nebola spustená Železná opona. Preto sa tento príbeh trochu vymyká z toho, s čím sme sa na tomto blogu doteraz stretávali. Jeho osud ma však veľmi zaujal. Určitým spôsobom je predzvesťou toho, čo čakalo podobne zmýšľajúcich ľudí po komunistickom prevrate.

Celý článok

Ako sa mánička Michal do Švédska nedostal

🕔 17.11.2015

Pamätáte si, koho v Československu volali „mánička“? Príbeh jednej takej máničky, dnes uznávaného sochára, ukazuje nezmyselnosť rokov Husákovej normalizácie. Pripomína, čo všetko boli ľudia ochotní urobiť, aby sa z tej „sivej“ krajiny dostali. Dnes sa už aj Michal Blažek počas rozprávania svojho príbehu smeje.

Celý článok


Ako zlikvidovali agentku Jarmilu

🕔 13.11.2015

Motív úteku 22-ročnej Jarmily Pospíšilovej, úradníčky z Prahy, nepoznáme. Vieme ale, akú cestu zvolila a ako to dopadlo. V noci z 3. na 4. októbra 1953 ju zasypali strely zo samopalu pohraničníka pri obci Vysoká pri Morave. Mladá žena zomrela ešte medzi ostnatými drôtmi Železnej opony. Pochovali ju do neoznačeného hrobu v Slávičom údolí v Bratislave.

Celý článok

Príbehy z Dúbravky (2): Amerikáni

🕔 10.11.2015

Sprostredkovane vám prinášam príbehy z úst pamätníka. Pán Jaroslav Matrka z Dúbravky toho zažil v živote viac než dosť. Dnes vám rozpoviem príbeh druhý: o chlapcoch, ktorí si naplánovali útek do Ameriky.

Celý článok


Čierni pasažieri v kamiónoch

🕔 6.11.2015

Každý dopravný prostriedok, ktorým sa prechádzalo na druhú stranu Železnej opony, bol potenciálny spôsob ako sa dostať z Československa. Nechýbali teda ani pokusy o útek cestnou nákladnou dopravou. Dnes som vybral dva prípady, ktoré ma zaujali. Jeden úspešný a jeden takpovediac „uletený“.

Celý článok

Príbeh trenčianskych skautov

🕔 2.11.2015

Bolo ich sedem. Po skončení druhej svetovej sa v Trenčíne stretávali na brehu Váhu. Mali spoločnú záľubu, boli to vodáci. Vyznávali skautské zásady, ale doba im nepriala. Po prevrate v roku 1948 im skauting zrušili. Oni sa ale s novým režimom nezmierili. Chceli s ním bojovať a začali tým, že vyhodili do vzduchu dve veľké červené hviezdy nad Trenčínom. Ale potom museli ujsť.

Celý článok


Čierni pasažieri vo vlakoch

🕔 30.10.2015

Vlak bol obľúbený dopravný prostriedok ľudí, čo sa chceli dostať za Železnú oponu. Je veľký, je tam veľa možností úkrytu a nedal sa kontrolovať príliš dôkladne, aby nemeškal. Ale pohraničníci vedeli, kam sa dívať. A tak boli v skutočnosti vlaky jedna z najmenej úspešných možností ako sa ilegálne dostať z Československa.

Celý článok

Mladíci na lietajúcich strojoch

🕔 26.10.2015

V histórii Železnej opony v Československu je známych niekoľko prípadov úletu, kedy sa lietadla zmocnili a pilotovali ho mladíci, či dokonca neplnoletí chlapci. Bez pilotného preukazu a predchádzajúcich samostatných letov. Vybral som dva prípady, ktoré od seba delí viac než 30 rokov.

Celý článok


Legionár

🕔 23.10.2015

Antonín bol syn vysokého komunistického funkcionára a dôstojník Československej ľudovej armády. V roku 1968 sa ale postavil na nesprávnu stranu, proti sovietskej okupácii. A tak ho čakal vyhadzov z armády a potom aj jedenapolročné väzenie. V ňom si povedal, že tu mu „kvítí neporoste“ a v roku 1974 sa mu podarilo na falošné doklady utiecť na Západ. Najprv bol v Nemecku, potom roky slúžil v Cudzineckej légii po celom svete.

Celý článok

Tragický prípad na Pomezí

🕔 21.10.2015

V marci roku 1986 došlo na hraničnom priechode do Nemecka k výnimočnému prípadu násilného prechodu hranice. V opačnom smere – zo západného Nemecka do Československa. Len 17-ročný mladík však nemal v pláne preraziť Železnú oponu, aby v Československu žil. Do oceľovobetónovej závory na priechode narazil v 100-kilometrovej rýchlosti na staršom vozidle Opel Rekord s úmyslom svoj život ukončiť.

Celý článok


Tam za tými horami je sloboda

🕔 17.10.2015

Útekom za Železnú oponu cez Juhosláviu som už venoval niekoľko blogov. Aby bola mozaika úplná, prinášam vám príbeh rodiny Svítkovcov z Prahy, ktorá sa v roku 1984 z Juhoslávie dostala cez hory. 7-členná rodina podnikla celodennú pešiu túru do Rakúska. Čo ich k tomu viedlo a aké boli ich ďalšie osudy? To mi vyrozprával Ivan Svítek, v čase ich úteku 16-ročný tínedžer.

Celý článok

Na falošné pasy a v prestrojení

🕔 14.10.2015

Boli to pokusy úspešné, menej úspešné a občas aj naivné. Aj takto sa pokúšali ľudia uniknúť z krajiny, kde sa im nežilo dobre. Falošné doklady, zmenená podoba a aj prestrojenie za ženu. Pripomenieme si ich na niekoľkých príkladoch.

Celý článok


Príbehy z Dúbravky (1): Ako chlapci guľomet ukradli

🕔 11.10.2015

Sprostredkovane vám prinášam príbehy z úst pamätníka. Pán Jaroslav Matrka z Dúbravky toho zažil v živote viac než dosť. Skontaktovali sme sa, aby zostali jeho spomienky na ťažké 50. roky, emigráciu jeho rovesníkov aj jeho vlastný pokus o útek z Československa zachované. Dnes vám rozpoviem príbeh prvý: o chlapcoch, ktorí nepatrili k mládeži Gottwaldovej, a museli svoju vlasť opustiť.

Celý článok

Ako Hynek kamarátov za čiaru dostal

🕔 7.10.2015

Pred časom sme tu mali prípad pohraničníkov, ktorí chceli do Austrálie, a previedli so sebou za hranice ďalších troch ľudí. Bol to na osemdesiate roky výnimočný prípad. Nedávno som však narazil na ďalší podobný. Len pár mesiacov pred nežnou revolúciou bývalý pohraničník pomohol dostať sa za zátarasy svojim dvom spolužiakom, ich partnerkám a jednému dieťaťu. Hynek mi porozprával, ako to celé bolo.

Celý článok


Výstrel, ktorý mohol skončiť tragicky

🕔 4.10.2015

Príbehy Železnej opony by neboli úplné bez prípadov, kedy boli v ohrození života aj mladíci vykonávajúci na hraniciach základnú vojenskú službu. Predstavím vám príbeh z nie veľmi vzdialenej minulosti, ktorého aktéri sú stále medzi nami. Tí z tohto príbehu mali to šťastie, že ich netrafila guľka a nepoložili život v službe, do ktorej ich povolala Československá socialistická republika.

Celý článok

Zbeh, ktorý nemal šancu

🕔 2.10.2015

Tento príbeh je o jednom z dvoch známych prípadov, kedy Pohraničná stráž nasadila pri prenasledovaní zbeha obrnenú techniku. Odohral sa v máji roku 1982 na 9. rote Žďárek v okrese Prachatice. 20-ročný vojak základnej služby Luděk Vágner preliezol plot za objektom roty a pokúsil sa dobehnúť na 800 metrov vzdialenú hranicu so západným Nemeckom. Pretože bol ozbrojený, veliteľ roty za ním neváhal poslať obrnený transportér.

Celý článok


Prípad Chopin: Ako břeclavský výpravca do Viedne zmizol

🕔 27.9.2015

Príbehy Železnej opony sú plné vynaliezavosti ľudí, ktorí túžili po živote v slobodnejšej krajine. Aj neustále zdokonaľovaný systém stráženia občanov v jednom veľkom väzení, akým Československo vtedy bolo, dokázali jednotlivci oklamať. Niekedy až kuriózne jednoduchým spôsobom. Ale len na prvý pohľad, pretože také pevné nervy, aké preukázal pán Bohuslav, nemá každý. Výpravca na železničnej stanici v Břeclavi jedného májového dňa v roku 1977 nadránom jednoducho nastúpil do rýchlika R-203 Chopin smerujúceho do Viedne a Železnú oponu proste „projel“. Ako sa na správneho výpravcu patrí, vlakom.

Celý článok

Webové stránky k problematike Železnej opony

🕔 26.9.2015

Pre záujemcov o hlbšie štúdium problematiky Železnej opony som zostavil prehľad webových stránok, na ktorých nájdete ďalšie informácie. Tento prehľad nie je samozrejme úplný a v komentároch uvítam vaše ďalšie návrhy či pripomienky. Zoznam bude priebežne aktualizovaný, aj na základe vašich podnetov.

Celý článok


Ako Bohumil fekálom za oponu jazdil

🕔 24.9.2015

Netradičné vozidlo bolo použité pri úteku za hranice do Rakúska v lete roku 1988, len necelý rok a pol pred pádom komunistického režimu v Československu. Išlo o ukážkový príklad „preryvu“ štátnej hranice zneužitím pracovnej priepustky za zátarasy.

Celý článok

Možno som prišla do tejto krajiny zomrieť, ale zomriem šťastná

🕔 21.9.2015

Prednedávnom ste mali na tomto blogu možnosť prečítať si o dvoch dramatických útekoch cez rieku Mura na vtedajšej hranici Juhoslávie a Rakúska. Dnes vám prinášam rozhovor s pani Navarovou, ktorá figurovala v druhom príbehu, v tom šťastnejšom. Pani Václava (v Amerike ju všetci volajú Wendy), mi podrobne porozprávala, ako jej rodina utekala z komunistického Československa.

Celý článok


Pred 29 rokmi pohraničníci zastrelili Johanna Dicka

🕔 17.9.2015

Dnes je to presne 29 rokov od nešťastnej smrti Johanna Dicka. Osudnou sa mu stala jeho záľuba v turistike. 18. septembra 1986 sa pri prechádzke v blízkosti československo-nemeckej hranice ocitol v nesprávnej dobe na nesprávnom mieste. Pohraničníci ho považovali za jedného z „narušiteľov“ štátnej hranice, po ktorých v danej oblasti pátrali. Pri cielenej paľbe na neznámu osobu v lese pohraničníci strelili 59-ročného Johanna do chrbta a odniesli ho na československé územie, kde o niekoľko desiatok minút neskôr na následky zranenia zomrel.

Celý článok

Ako sa Vladimír cez Železnú oponu vrátil po dievča

🕔 14.9.2015

Príbeh Vladimíra Nováka, ktorý sa v roku 1956 ilegálne vrátil z USA do Československa, aby odtiaľto odviezol svoju milú. Železnú oponu prekonal tak, že preplával cez Dunaj z Hainburgu do Bratislavy a s potápačským výstrojom sa so svojou milou Svatavou dostali šťastne aj naspäť do Rakúska.

Celý článok


Opustenie republiky

🕔 9.9.2015

„Československý občan, ktorý s úmyslom poškodiť záujem republiky opustí neoprávnene územie republiky alebo s rovnakým úmyslom neuposlúchne výzvu úradu, aby sa v primeranej lehote, ktorú mu úrad určí, na územie republiky vrátil, potresce sa pre zločin ťažkým žalárom od jedného do päť rokov.“ Takto formulovaný trestný čin neoprávneného opustenia územia republiky a neuposlúchnutia výzvy k návratu schválilo Národné zhromaždenie republiky Československej 6. októbra 1948 v Hlave IV. Trestné činy proti medzinárodným vzťahom. V tomto blogu si priblížime jeden často používaný výraz – OPUSTENIE REPUBLIKY.

Celý článok

O pohraničníkovi, ktorý si zahral na klavíri

🕔 8.9.2015

Prípad „Pianista“ – takto pomenovala vojenská kontrarozviedka vyšetrovací spis úteku vojaka základnej služby Lubomíra Čuraja, ku ktorému došlo na Silvestra v roku 1979. Nebyť zbytočnej buzerácie, asi by sa z mladého muža so záľubou v hre na klavír nestal zbeh a emigrant, ktorý sa nikdy celkom nevyrovnal s tým, že musel opustiť svoj domov. Vďaka jeho kamarátom pohraničníkom sa dnes môžeme začítať aj do jeho osobnej spovede.

Celý článok


Útek v obrnenom transportéri

🕔 5.9.2015

Bol to jeden z mála úspešných prípadov úteku cez Železnú oponu, pri ktorom bolo použité sériové bojové vozidlo. Košičan Ján Bodnár, 22-ročný vojak základnej služby, sa v lete roku 1969 pred polnocou vlámal do autoparku svojho českokrumlovského útvaru a naštartoval obrnený transportér OT-65. Nikým a ničím nezastavený prešiel 45 kilometrov dlhú trasu až do rakúskeho Bad Leonfelden, kde sa prihlásil rakúskym žandárom a odovzdal im obrnené vozidlo.

Celý článok

Drámy na rieke Mura

🕔 2.9.2015

V septembri roku 1984 sa na rieke Mura, ktorá tvorila hranicu medzi Juhosláviou a Rakúskom, v priebehu jedného týždňa odohrali dva veľmi dramatické príbehy úteku československých občanov. Ten prvý bol mimoriadne tragický. Z päťčlennej rodiny sa na druhý breh dostali len dve deti. Obidvoch rodičov a jednu ich dcérku si rieka vzala. Týždeň na to bola Mura milostivejšia, hoci to tiež nebolo bez problémov. A ľudskosť preukázal aj režim v Juhoslávii.

Celý článok


Chlapci, ktorí chceli na malinký ostrov

🕔 30.8.2015

Toto je mimoriadne smutný príbeh zo Železnej opony. Príbeh dvoch 12-ročných chlapcov, ktorí mali naivnú predstavu, že sa za hranicami svojej vlasti nebudú musieť učiť. Snívali o tom, že loďou odídu na nejaký malý ostrov, kde budú žiť. V ceste im však stála hranica obohnaná drôtenými zátarasami a pozorovateľňami pohraničnej stráže.

Celý článok

Vladimír: Môj útek z komunizmu

🕔 27.8.2015

Toto je príbeh rodiny, ktorá sa po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy začala emigráciou trhať. Postupne boli pod tlakom režimu donútení opustiť svoju vlasť všetci súrodenci. Ako posledný odišiel za hranice Vladimír. V roku 1986 sa mu podarilo dostať na Západ aj so svojimi dvomi synmi cez Juhosláviu. Príbeh jeho úteku vám predkladám tak, ako mi ho opísal vlastnými slovami on sám.

Celý článok


Smrť slobodníka Königsmarka

🕔 24.8.2015

„Najednou hlídka spatřila proti horizontu postupujícího muže. Nocí zazněla další výzva k zastavení. Odpovědí byla střelba. Pak nastalo ticho. Hlídka se opatrně přesunula na druhou stranu trati a nedaleko polní cesty spatřila ležícího svobodníka Königsmarka. Jedna z narušitelových střel jej zasáhla do krku. Vražedný střelec uprchl zpět na území Bavorska. Na mokré zemi zůstal mrtvý pohraničník.“ Takto opísal tragickú smrť mladého vojaka základnej služby Václava Königsmarka pohraničiarsky časopis Strážca vlasti a dodnes je takto určitými kruhmi prezentovaná. Bolo to však skutočne tak?

Celý článok

Jan Roček: Príbeh obdivuhodného života

🕔 21.8.2015

Tento príbeh nie je len o Železnej opone. Odohráva sa už viac než 90 rokov. Je fascinujúce môcť sa stále porozprávať s človekom, ktorý toho toľko prežil. Po niekoľkých mesiacoch, čo sa na tomto blogu stretávame pri príbehoch zo Železnej opony, sú stále veci, ktoré ma dokážu prekvapiť. Životný príbeh Jana Ročka a jeho rodiny je námet na celú knihu, nielen jeden krátky blog. Začal sa v roku 1924. A nový život Ročkovcov v slobodnom svete 24. júla 1960 odvážnym skokom z lode pri dánskom brehu.

Celý článok


Bol som pohraničník a strieľali po mne

🕔 19.8.2015

Tento príbeh zo Železnej opony sa ku mne dostal náhodou. Pod blogom o úteku rodiny Šindarovcov sa objavil komentár od bývalého pohraničníka, ktorý spomenul, že pri úteku svojho spolubojovníka z Pohraničnej stráže skoro prišiel o život, keď zbeh vypálil dávku zo samopalu už spoza rakúskej hranice. Poprosil som dotyčného diskutéra, aby svoj príbeh z hranice rozpovedal. Tu je, takmer v pôvodnej podobe.

Celý článok

Riskantná plavba cez Baltské more

🕔 17.8.2015

Útek Jana Hájka je medzi našimi príbehmi zo Železnej opony veľmi ojedinelý. Stojí za porozprávanie, hoci informácií o ňom je pomerne málo. 36-ročný odvážlivec sa totiž vydal na cestu za slobodou veľkou okľukou. V roku 1963 sa dostal s Čedokom do NDR a jedného letného večera vo Warnemünde na brehu Baltského mora si nafúkal malý gumový čln, položil ho na hladinu a vyplával.

Celý článok


Mínové polia na československej hranici

🕔 14.8.2015

V rokoch 1952-1957 bol systém ženijne-technických zátarás na západnej hranici Československa „spevnený“ zamínovaním. 9. novembra 1951 podáva veliteľ Pohraničnej stráže plukovník Ludvík Hlavačka návrh ministrovi národnej bezpečnosti na zriadenie mínových polí na hranici. Na jar roku 1952 položili míny v prvom úseku v ašskom výbežku, na najexponovanejšom mieste prenikania nepriateľa.

Celý článok

Útek v spŕške striel zo samopalov

🕔 10.8.2015

Bol august 1967. K hraničnému priechodu České Velenice-Gmünd dorazil postarší automobil a vystúpila z neho 8-členná rodina Šindarovcov. Pristúpili pokojne k závore a otec rodiny podal pasovej kontrole nejaké doklady. Nečakane však vydal dohovorený pokyn a všetci sa rozbehli na rakúsku stranu. Od hranice ich totiž delilo len desať metrov. Dvaja pohraničníci spustili na bezbranných utekajúcich civilistov paľbu zo samopalov.

Celý článok


Blog o Železnej opone v PDF

🕔 8.8.2015

Pre čitateľov tohto blogu dnes len taká technická záležitosť. Pripravil som PDF dokument, v ktorom sú pokope všetky doterajšie články z tohto blogu.

Celý článok

Úlet kapitána vo výslužbe

🕔 5.8.2015

Jeden z mála úletov vrtuľníka z Československa cez Železnú oponu sa odohral v roku 1965 na Břeclavsku. Kapitán vo výslužbe Jan Němec, pilot vrtuľníka Mil Mi-1 bratislavského podniku Agrolet, si to po natankovaní plnej nádrže namiesto kontroly vysokonapäťového vedenia namieril cez hranice a po viac ako 300-kilometrovom lete ponad celé Rakúsko pristál až v Bavorsku.

Celý článok


Miladu popravili, manžel unikol

🕔 2.8.2015

Doktor Bohuslav Horák bol 27. septembra 1949 doma. Z balkóna videl prichádzať do domu tajných policajtov. Narýchlo pobozkal dcéru a utiekol cez záhradu. Chcel varovať svoju ženu. Nevedel, že ona je už v tom čase zatknutá. Už ju nikdy nevidel. Po úteku cez zelenú hranicu len z diaľky sledoval v rozhlase jej proces. A nakoniec počul oznam, že ju popravili.

Celý článok

Železná opona 2015 na vlastné oči

🕔 30.7.2015

Dnes si na blogu oddýchneme od príbehov, šťastných aj tragických. Tak trochu dovolenkovo ladený blog ale predsa len bude o Železnej opone. Nazývajú to posledným miestom v Českej republike, kde ju môžete vidieť na vlastné oči. Zvyšky sú síce zachované na viacerých miestach, ale v dedinke Čížov na Znojemsku je naozaj posledná zachovalá ucelená časť. Poďte si pozrieť fotoblog, ktorý som pre vás pripravil počas svojho aktuálneho výletu po zemi moravskej a českej.

Celý článok


Príbeh jedného emigranta

🕔 27.7.2015

Prednedávnom zaujal čitateľov tohto blogu o Železnej opone článok o útekoch cez tranzit v Kanade pri letoch z Prahy do Havany. Jeden z diskutujúcich napísal, že počul historku, ako niekto vyskočil z obsadeného lietadla na stojánku. Predstavte si, nie je to legenda. Stalo sa to, na letisku Orly v Paríži v máji 1983. Tento príbeh mi rozpovedal muž, ktorému sa tento kuriózny útek naozaj podaril. Aj keď táto jeho cesta na Západ dopadla nakoniec inak.

Celý článok

Pohraničníci, ktorí chceli do Austrálie

🕔 24.7.2015

Bol to ojedinelý prípad. Členov Pohraničnej stráže utieklo za Železnú oponu dosť, ale aby začiatkom osemdesiatych rokov zbehli dvaja vojaci PS a previedli so sebou cez zátarasy troch ďalších civilov, to bolo nevídané. Stalo sa v januári 1980 na 18. rote pohraničnej stráže Valtice-Rajsna v okrese Břeclav. Čo sa tej noci udialo, to mi porozprával aj Ján R., ktorý tam v danom čase slúžil ako psovod.

Celý článok


Útek na obojživelnom vozidle

🕔 21.7.2015

Pozoruhodný útek do Rakúska sa odohral v zime začiatkom roka 1952 pod Devínom. Bol zvláštny kvôli technickému prostriedku, ktorý bol pri prekonaní hranice použitý. Ľudevít Ollárek totiž naložil svoju manželku, tri malé deti a jedného priateľa do obojživelného vozidla z druhej svetovej vojny a preplával na ňom cez rieku Morava na rakúsky breh. Pohraničnej stráži rovno pod nosom.

Celý článok

Conrad Schumann: Najznámejší skok na slobodu

🕔 18.7.2015

13. augusta 1961 začal komunistický režim v Nemeckej demokratickej republike stavať bariéru, ktorá mala definitívne odrezať Západný Berlín od zvyšku krajiny. Už dva dni nato mal Západný blok svoj kultový obrázok studenej vojny. Východonemeckého vojaka Conrada Schumanna preskakujúceho cez ostnatý drôt do francúzskeho sektora.

Celý článok


„Tunelom smrti“ za slobodou

🕔 16.7.2015

Takto pomenoval nemecký Bild železničný tunel medzi dnešným Slovinskom a Rakúskom, keď opisoval príbeh úteku pôvodom maďarského hudobníka a producenta László Mándoki (Leslie Mándoki), ktorého si možno pamätáte zo skupiny Dschinghis Khan. Veď kto by sa púšťal pešo do 8 kilometrov dlhého tunela? Napríklad Jan Kulísek, vtedy 22-ročný študent vysokej školy. Použil túto únikovú cestu na Západ, aby si splnil svoj sen žiť v slobodnej krajine, kde sa nebude musieť pretvarovať. V súčasnosti je už 19-ty rok príslušníkom americkej armády v aktívnej službe a porozpráva nám nielen o svojom dramatickom úteku tunelom Karavanky.

Celý článok

Ako sa z tranzitu utekalo do Kanady

🕔 12.7.2015

Po Prahe sa v osemdesiatych rokoch šírila pravdivá fáma. Dovolenkové charterové lety z Prahy do Havany síce boli v letovom pláne uvedené ako nepretržité, ale sovietsky stroj Iľjušin Il-62 nedokázal prekonať vzdialenosť 9529 kilometrov bez dotankovania paliva. Stroje teda pristávali na montrealskom letisku Mirabel. A to bola príležitosť požiadať imigračného úradníka o azyl. Využili ju stovky pasažierov.

Celý článok


Posledná československá obeť Železnej opony

🕔 9.7.2015

Bola to nezvyčajná dvojica aktérov úteku cez zadrôtované hranice s Rakúskom. Ladislav Malina, 29-ročný vodič s problémami so zákonom, a Richard Dastych, o štyri roky mladší podpráporčík ZNB. 23. marca 1985 ich už za zátarasami, len niekoľko sto metrov pred rakúskou hranicou, objavila hliadka Pohraničnej stráže. Ladislav Malina sa v bezvýchodiskovej situácii strelil pištoľou do spánku. Po troch týždňoch v bezvedomí napriek veľkému úsiliu lekárov na následky strelného poranenia zomrel. Stal sa posledným československým občanom, ktorý zahynul pri pokuse o nelegálny prechod hranice na Západ.

Celý článok

Príbeh amerického dezertéra

🕔 6.7.2015

16. augusta 1965 sa pri drôtených zátarasách na Železnej opone zo západonemeckej strany objavil muž a prekvapeným pohraničníkom sa predstavil ako príslušník americkej armádnej spravodajskej služby Glen Roy Rohrer. Tak sa začal ojedinelý príbeh amerického dezertéra, ktorý utiekol cez Železnú oponu tak trochu netradičným smerom.

Celý článok


Pátrači Pohraničnej stráže

🕔 2.7.2015

Na „narušiteľov“ štátnej hranice na Železnej opone nečakali až ženijne-technické zátarasy a signálne ploty. Už samotný príchod do blízkosti hraničného pásma nemusel byť jednoduchý. Na prístupových miestach a komunikáciách na utečencov číhali v civile oblečení mladíci s pištoľou skrytou v podpažnom puzdre. Pátrači Pohraničnej stráže. S jedným z nich som sa o jeho službe aj porozprával.

Celý článok

Americkí vojaci na našej strane Železnej opony

🕔 29.6.2015

Za 40 rokov existencie Železnej opony sa pochopiteľne stali prípady, kedy na naše územie prešli osoby zo Západu. Nebudeme sa teraz venovať agentom-chodcom, ktorí boli na začiatku studenej vojny posielaní cez zelenú hranicu, aby v Československu plnili svoje spravodajské úlohy. Máme tu príbehy ľudí, čo z rôznych dôvodov prešli nelegálne hranice do Československa dobrovoľne a nikým nevyslaní. Prípady vojakov americkej armády, ktorí sa do Východného bloku dostali cez československé hranice na Železnej opone.

Celý článok


Mladíci, ktorí budíkom oklamali pohraničníkov

🕔 25.6.2015

22-ročný Jiří Brom neuveriteľne jednoduchým spôsobom vyvolal poplach na jednom úseku signálneho plota a súčasne prešiel cez zátarasy na druhom úseku, aby nakoniec nikým nepostrehnutý odkráčal do Západného Nemecka. S útekom mu pomáhal jeho najlepší kamarát Jaromír Knechtl. Rozhovor s ním prináša zaujímavé podrobnosti o celom úteku. A tiež o tom, čo ho tu potom čakalo zo strany Štátnej bezpečnosti.

Celý článok

Muž, ktorý utiekol zahrabaný v uhlí

🕔 22.6.2015

Päť rokov sa skrýval pred Štátnou bezpečnosťou v tajnej komôrke v dome svojich rodičov. Až kým v roku 1954 jeho otec nevymyslel plán úteku cez Železnú oponu: ukryť sa pod uhlím v provizórnej drevenej truhle s vývodom na dýchanie v nákladnom vlaku smerujúcom z Ostravy do Viedne. Mal vtedy 25 rokov.

Celý článok


Posledný úlet cez Železnú oponu

🕔 19.6.2015

Do nežnej revolúcie zostávali už len dva mesiace. Východní Nemci už v lete 1989 hromadne utekali na Západ cez veľvyslanectvo v Prahe. Mnohým už bolo jasné, že sa komunistický systém zrúti. Doktor Jaroslav Naxera však na pád režimu nečakal. Po neúnavnej práci na vlastnom lietajúcom stroji dotiahol do konca svoj plán na útek z Československa. V deň svojich 39. narodenín, 18. septembra 1989, odštartoval na rogale poháňanom motorom z Trabanta a preletel cez Železnú oponu do Západného Nemecka.

Celý článok

Za Železnú oponu okľukou cez Juhosláviu

🕔 16.6.2015

Jadran patrí už od čias rakúsko-uhorskej monarchie k najobľúbenejším cieľom česko-slovenských dovolenkárov. Aj pred rokom 1989, v dobe vlády komunistickej strany. Navštevovali ho desaťtisíce našich turistov. Mnohí však z iného dôvodu. Bola to cesta, ktorou sa dali obísť zadrôtované hranice medzi socialistickým a kapitalistickým svetom. Tisíce našich ľudí ju použili.

Celý článok


Ivo Žďárský a jeho prelet do Viedne

🕔 12.6.2015

Mal 23 rokov a postavil si doma vlastné ultraľahké lietadlo. V lete v roku 1984 na ňom o tretej nadránom vzlietol pri Lozorne, preletel ponad rieku Morava a doletel až do Viedne. Na svitaní zakrúžil okolo riadiacej veže letiska Schwechat, dosadol na letiskovú dráhu a zaparkoval svoj ultralight pod krídlom Boeingu 747. Vystúpil, zamával neplatným pasom v ruke a požiadal o politický azyl. Dnes je z neho úspešný americký konštruktér vrtúľ pre ultraľahké lietadlá a žije v „meste duchov" Lucin v Utahu.

Celý článok

Cez Železnú oponu v cisternovom vagóne

🕔 9.6.2015

Útek rodiny Liškovcov do Rakúska sa odohral v lete roku 1957. Manželia z Písku sa aj s dvomi deťmi v Českých Budějoviciach zatvorili do prázdneho cisternového vagóna a po jedenapoldňovej ceste smerom na Břeclav sa 5. júla 1957 dostali do rakúskeho Hohenau. Ich úspešný útek odhalil nedostatky kontroly nákladných vlakov smerujúcich z Československa na Západ.

Celý článok


Jan Werich a jeho ilegálny prechod hranice do Bavorska

🕔 6.6.2015

Tento príbeh sa trochu vymyká tým ostatným tragickým či šťastným príbehom o útekoch cez Železnú oponu. A nie je to dané menom jeho hlavného hrdinu. Menom, ktoré všetci dobre poznáme. Jana Wericha totiž do Západného Nemecka nedostal žiadny prevádzač. Ilegálne ho tam previedli samotní vojaci Pohraničnej stráže.

Celý článok

Ako Železná opona preťala železničnú stanicu

🕔 4.6.2015

Dnes možno až absurdne vyzerajúca situácia, keď Železná opona doslova preťala budovu. Pozrime sa na jeden z najkrikľavejších príkladov rozdelenia sveta na imperialistický a komunistický na jej československom úseku. Česko-bavorská hraničná železničná stanica Železná Ruda-Alžbětín – Bayerisch Eisenstein.

Celý článok


Sedem statočných a ich útek na saniach do Rakúska

🕔 1.6.2015

Tak ich prezývali po ich „slávnom“ úteku. Pohraničníkom ich potom dávali za odstrašujúci príklad nedbanlivej ochrany štátnej hranice. Antonín Krejcar a jeho „preryv“ do Rakúska v roku 1981. S manželkou, dvomi malými synmi, kamarátom, jeho manželkou a ich malou dcérou. Na saniach naložených kopou sena ťahaných koňom. Kôň a sane boli vrátené do Československa. Krejcar s rodinou putovali opačným smerom, do Kanady.

Celý článok

Pionieri – mladí strážcovia Železnej opony

🕔 29.5.2015

Do ostrahy na štátnej hranici komunistický režim aktívne zapájal aj deti. Tie, spracovávané propagandou, boli už na základných školách vychovávané k udavačstvu a cvičené na hon na ľudí, ktorí sa snažia utiecť z krajiny. Tento „lov narušiteľov“ potom deti považovali za hru a hrdinstvo. V krúžkoch Mladých strážcov hraníc pri Pionierskej organizácii Socialistického zväzu mládeže.

Celý článok


Smrť na rakúskom brehu Moravy

🕔 27.5.2015

Richarda zabila strela do hlavy zo samopalu v momente, keď vychádzal z rieky na kamennú hrádzu už na rakúskom území. Pohraničníci sa vyzliekli z uniformy, skočili do rieky a s bodákom v zuboch doplávali na hrádzu, kde hľadali utečencov. Naspäť na slovenskú stranu sa vrátili až po pokyne dôstojníka z člna Dunajskej pohraničnej stráže. Stalo sa v roku 1967 priamo na sútoku Moravy a Dunaja.

Celý článok

Pavlína Pořízková ako detský rukojemník za Železnou oponou

🕔 25.5.2015

Keď 25. augusta 1968 rodičia vtedy 3-ročnej Pavlínky na motorke prekračovali v Mikulove hranice do Rakúska, nepredstavovali si, že potrvá takmer 6 rokov, kým sa celá rodina dá znova dokopy. Boli to chaotické dni, sovietske vojská pred pár dňami obsadili Československo, a Pořízkovci tu za žiadnu cenu nechceli zostať. Malú Pavlínu dajú k starým rodičom ako zvyčajne a potom ju dostanú k sebe, keď sa situácia upokojí.

Celý článok


Útek konzula Kniežatstva Hutt River

🕔 22.5.2015

Vynaliezavosť zvíťazila nad režimom. Tak trochu recesistický spôsob úteku na druhú stranu Železnej opony má na konte Vladimír Kříž z Jihlavy. Pomocou vlastnoručne vydaného diplomatického pasu nikým neuznávaného západoaustrálskeho mikroštátu Hutt River a pečiatok vyrobených z tlačiarničky za 20 korún československých oklamal rumunských colníkov, prešiel do Juhoslávie a po zbesilom úteku pred strieľajúcou juhoslovanskou pasovou kontrolou nakoniec skončil vo väzení a potom konečne ako utečenec v Rakúsku.

Celý článok

Posledná obeť elektrických zátarás na Železnej opone

🕔 19.5.2015

Dva dni pre Štedrým dňom v roku 1965 sa pokúsil prekonať elektrické zátarasy na hranici so Západným Nemeckom 18-ročný Břetislav Funiok. Čelom sa dotkol elektrického vodiča s napätím niekoľko kilovoltov, upadol do bezvedomia a na následky zásahu elektrickým prúdom zomrel. Stal sa poslednou obeťou elektrifikovanej sústavy plotov na československom úseku Železnej opony. Práve v tom čase už bol tento nehumánny a životu nebezpečný prvok ochrany štátnej hranice po protestoch zo zahraničia odpájaný.

Celý článok


Úlet vrtuľníka Mi-2 do Bavorska

🕔 17.5.2015

Úlet československých vojenských pilotov za Železnú oponu sa odohral 4. marca 1987. Namiesto navigačného letu po západných Čechách preletel vrtuľník Československej ľudovej armády s posádkou zloženou z nadporučíka Milana Komárka a poručíka Roberta Goryla hranicu so Západným Nemeckom, potom vo výške 500 metrov letel hlboko do nemeckého vnútrozemia a nikým nezachytený dosadol v blízkosti mesta Regensburg, kde vojenskí piloti požiadali o politický azyl.

Celý článok

Motorovým rogalom za slobodou

🕔 13.5.2015

Do pádu Železnej opony zostávalo už len asi 16 mesiacov. Na odvážny prelet hranice do Rakúska na motorovom rogale sa odhodlal 24-ročný Josef Hlavatý spolu so svojím 3-ročným synčekom Davidom. Bol to starostlivo naplánovaný útek z neslobodného československého raja. Pár dní pred tým totiž jeho manželka legálne vycestovala so starším synom do Juhoslávie s úmyslom emigrovať do Rakúska. Aby sa potom celá rodina šťastlivo zišla v slobodnom svete.

Celý článok


Príliš malý na smrť na Železnej opone

🕔 11.5.2015

V pondelok 15. septembra 1952 okolo obeda zišiel 11-ročný žiak 5. triedy národnej školy v Bratislave k brehu rieky Moravy asi 800 metrov od hradu Devín, položil na vodu dosku, posadil sa na ňu a rukami vesloval smerom k rakúskemu brehu.

Celý článok

Útek za hranice, ktorý sa nikdy nekonal

🕔 8.5.2015

V rokoch 1948-1989 zahynulo na československej Železnej opone okolo 600 vojakov pohraničnej stráže. Iba 11 z nich rukou takzvaných narušiteľov štátnej hranice. Ostatné obete idú na vrub samovrážd, nehôd, úrazov elektrickým prúdom z vysokonapäťových zátarás, výbuchov nástražných mín. Navzájom sa postrieľalo 67 pohraničníkov. Pripomeňme si nezmyselnú smrť 21-ročného Štefana Pugzíka z Dolnej Marikovej. Príbeh zákernej vraždy, ktorej obeťou sa stal mladý muž. Príbeh úteku za hranice, ktorý sa nekonal ani neplánoval.

Celý článok


Odvážne prelety Barryho Meekera cez Železnú oponu

🕔 5.5.2015

Šumava, Lipno – polovica sedemdesiatych rokov minulého storočia. Cez Železnú oponu utajene letí vrtuľník Bell 206B Jet Ranger. Pilotuje ho tridsiatnik Barry, veterán z vietnamskej vojny. Letí smerom z Rakúska do Československa, aby tu vyzdvihol utečencov z komunistickej NDR.

Celý článok

Zostrelený 8 km pred cieľom

🕔 3.5.2015

Poľský pilot práškovacieho lietadla Železnú oponu nakoniec neprekonal. Do vytúženého Rakúska sa po hodinovom lete nad Slovenskom nedostal. 16. júla 1975 o 15.57 ho pri obci Kúty zostrelil československý pilot cvičného prúdového lietadla Aero L-29 Delfín.

Celý článok


Nahá, duševne chorá… A zastrelená na hranici

🕔 2.5.2015

"Použitie zbrane s následkom" – v hantýrke Pohraničnej stráže zastrelenie osoby na Železnej opone. Tu sa nikto nepýtal, či ide o agenta alebo zúfalca, ktorý uteká. Alebo o duševne chorú, nahú ženu, ktorá blúdi popri zátarasách. Nešťastná súhra okolností, nepozornosť a strach pohraničníka z agentov imperializmu, záškodníkov, vrahov zo Západu.

Celý článok

V diváne cez Železnú oponu

🕔 29.4.2015

Ondrej Donoval, Slovák z Banskej Bystrice, využil svoje zamestnanie vo vodárni za drôtenými zátarasami neďaleko mesta Aš a prepašoval do Nemecka celú svoju rodinu. V pohovke naloženej na vozíku za motorkou.

Celý článok


Železná opona pri Bratislave? Bojisko, kde umierali aj deti

🕔 28.4.2015

5 mŕtvych, 2 zranení, 6 zadržaných. A len 6 ďalším sa podarilo ujsť. To je tragická bilancia jedného útoku Pohraničnej stráže na skupinu utečencov z roku 1952. Takto vtedy vyzerala zelená hranica v Jarovciach pri Bratislave. Hliadky strážiace ľudovodemokratický režim vystrieľali na 19 ľudí dokopy 459 nábojov zo samopalov a 90 nábojov z pušiek.

Celý článok

Žabí muži na Železnej opone

🕔 26.4.2015

Prekonať Železnú oponu do Nemecka a Rakúska cez vodný tok skúšali mnohí. Pri preukázateľnom pokuse o prechod vodnej hranice sa utopilo 11 ľudí. Ďalší asi 50 ľudia sa našli utopení v pohraničných riekach, pričom nie je možné zistiť, či sa tak stalo pri pokuse o prechod za hranice alebo z iného dôvodu.

Celý článok


Obeť Železnej opony: Milan Čepek

🕔 24.4.2015

"Každý má právo opustiť ktorúkoľvek krajinu, aj svoju vlastnú, a vrátiť sa do svojej krajiny" (Všeobecná deklarácia ľudských práv, čl. 13, bod 2). Občanom žijúcim v Československu bola v rokoch 1948-1989 odopieraná jedna zo základných ľudských slobôd. Na hranici neslobody umierali ľudia, ktorí sa snažili svoju slobodu naplniť. Stále medzi nami žijú tí, ktorí sú za to zodpovední – tí, čo vydávali rozkazy, aj tí, čo ich plnili. A sú tu tiež stovky rodín, čo oplakali svojich synov a dcéry, ktorí padli na oboch stranách – "narušiteľov" aj "ochrancov hranice". Obete krvavej škvrny našich nedávnych dejín – Železnej opony.

Celý článok