Vox bloguli: Peter Kubina

To najlepšie z blogov od Peter Kubina


Tak predsa prekvapili…

🕔 9.5.2016

Rozhodnutie Ústavného súdu o sťažnosti Denníka N proti vláde nakoniec predsalen prekvapilo. Ale inak, ako by sme čakali - nemilo.

Celý článok

Ostalo to v rodine…

🕔 26.4.2016

O tom, ako štyria sudcovia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v kauze mesta Martin rozhodovali sami o sebe...

Celý článok


Ústavný súd opäť neprekvapil – alebo áno?

🕔 25.4.2016

V súdnom rozhodovaní predstavujú veľké riziká dva "A-izmy", a to Aktivizmus a Alibizmus. O tom prvom hovoríme vtedy, keď súd rozhoduje o veciach, na ktoré sa ho nikto nepýta. Je ovocím pokušenia moci a jej vonkajšieho a okázalého predvádzania. O tom druhom zasa vtedy, keď odmieta rozhodovať o veciach, o ktorých by mal. Je obvykle ovocím pokušenia strachu, najčastejšie strachu z následkov verejného potvrdenia pravdy nie úplne príjemnej pre mocných.

Celý článok

Ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť?

🕔 3.12.2015

Krstný otec je film so skvelým príbehom a ešte lepšou hudbou, ktorý dokážem pozerať donekonečna. Ale na jeho nie úplne vydarenú paródiu, ktorú som sa snažil popísať v tomto blogu, sa mi díva veľmi ťažko. Aj preto, že zatiaľ čo pôvodný film trvá "len" niečo cez tri hodiny, táto paródia môže trvať celých 12 rokov.

Celý článok


Nad hmlou svieti Slnko…

🕔 30.11.2015

Situačný výklad a prekrúcanie práva podľa toho, ako sa mi to práve hodí, je chorobou, ktorá dlhodobo rozožiera a degeneruje slovenský právny systém a dôveru v právo. Jednou z cností, ktorá odlišuje právnikov od právnych alchymistov a iných špekulantov je principiálna konzistentnosť - schopnosť a ochota ctiť si a rešpektovať právo aj vtedy, keď sa mi to práve nehodí a nie je mi to príjemné. V celospoločenskom meradle práve prítomnosť tejto cnosti u právnických a spoločenských elít odlišuje právny štát od štátu právnického.

Celý článok

Ak nemáš pravdu, zahmlievaj!

🕔 18.8.2015

Rozprávka o právnych "zázrakoch" v kauze spornej pohľadávky voči mestu Martin...

Celý článok