Vox bloguli: Peter Farárik

To najlepšie z blogov od Peter Farárik


Ako s deťmi spoznávať svet aj bez cestovania do zahraničia

🕔 9.1.2018

Deti sú zvedavé a o svet okolo seba prejavujú prirodzený záujem. Nemusíte cestovať do exotických krajín, aby ste im už od útleho veku dopriali kontakt so stále viac prepojeným svetom. Mnoho sa dá spoznať aj z domu, práve jeho okolie je pre deti prvým kontaktom s diaľkami, ktoré sa budú časom približovať. Pozrite si, ako spoznať svet aj bez cestovateľskej horúčky.

Celý článok

15 máp, ktoré ma v roku 2017 najviac zaujali

🕔 15.12.2017

Mapy sú poučné i krásne. V tomto roku som ich videl nespočetne a o desiatkach z nich som písal. Pozrite si výber tých, ktoré mňa a čitateľov zaujali najviac.

Celý článok


Aby učili lepšie, kupujú americkí učitelia školské pomôcky za stovky dolárov

🕔 7.9.2017

Učiteľstvo je zamestnanie, v ktorom nosíte veci z domu do práce a nie naopak. Podľa prieskumov minú učitelia v USA ročne viac ako 500 dolárov na nákup pomôcok, ktoré si ich škola nemôže dovoliť. Robia to preto, aby učili lepšie, aby mali všetci žiaci perá, ceruzky, zošity a trieda vybavenie, ktoré zodpovedá aspoň bežnému štandardu. Podobne sú na tom aj učitelia v Spojenom kráľovstve. Aká je situácia na Slovensku?

Celý článok

Metodický portál Štátneho pedagogického ústavu je tak zlý, až sa človek čuduje načo vôbec vznikol

🕔 31.8.2017

Predstavte si, že riadite veľkú organizáciu, ktorá zriadi webstránku, na ktorej publikuje výstupy svojej práce. Po polroku od spustenia je webstránka na adrese 194.160.4.174 a jej obsah je na smiech. Nepredstaviteľné? V prípade Štátneho pedagogického ústavu a jeho metodického portálu skutočnosť, ktorá už prestáva prekvapovať.

Celý článok


Poďte sa hrať. Mapové hry, ktoré preveria vaše geografické vedomosti

🕔 11.6.2017

Ako poznáte polohu štátov, morí, ostrovov, pohorí, riek a ďalších geografických prvkov, o ktorých ste sa učili v škole? Vyskúšajte sa v zábavných hrách a presvedčte sa, že využitie internetu a aplikácií má v súčasnom vzdelávaní svoje pevné miesto.

Celý článok

Máte radi mapy? Pozrite si výber tých, ktoré vytvorili deti

🕔 29.4.2017

Mapa nemusí byť len nosičom informácií, ale aj umeleckou výpoveďou autora, ktorý sa cez ňu pozerá na svet. Pri detských mapách to platí dvojnásobne. Tiež ste ako deti nejaké kreslili? Pozrite si výber máp z medzinárodnej súťaže Detská mapa roka. Potešia oko aj prinútia k zamysleniu. Neraz sú obrazom sveta, ktorý by mohol existovať, keby boli dospelí rozumnejší.

Celý článok


Štátny pedagogický ústav školským knižniciam: nakupujte v antikvariátoch, nové knihy neodporúčame

🕔 4.4.2017

Cieľom školy je naučiť nielen základnej gramotnosti. Okrem schopnosti rozumieť textu má v deťoch a mladých ľuďoch vytvoriť a rozvíjať aj vzťah k čítaniu a lásku ku knihám. Premeniť žiakov na celoživotných čitateľov. Dá sa to aj v dobe digitálnych lákadiel, metódy a formy sú odskúšané a známe. Bez školských knižníc, ktoré tu strádajú už desaťročia to nepôjde. Štátny pedagogický ústav ich cez Katalóg odporúčaného knižného fondu posiela do starožitníctiev a antikvariátov.

Celý článok

Problémy slovenských škôl a učiteľov sú rovnaké ako pred storočím

🕔 3.3.2017

Nízke platy učiteľov, kritika ich pracovného času a výkonu zo strany verejnosti, diskusia o forme a obsahu vzdelávania, iniciatívy za rozvoj čitateľskej gramotnosti, vzdelávanie rómskych detí, alebo zavádzanie nových technológií a didaktických pomôcok. Témy, ktoré hýbu súčasným slovenským školstvom rovnako, ako ním hýbali v minulosti. Čo písali učiteľské časopisy pred takmer storočím?

Celý článok


Ako minúť 20 miliónov na niečo, čo nefunguje? Digitalizácia učiva na slovenský spôsob

🕔 22.1.2017

Pri výroku, že vzdelávanie na slovenských školách sa musí zmeniť, panuje vzácna zhoda. Jednotliví aktéri sa nezhodnú len v detailoch. Meniť viac obsah, alebo skôr formu a metódy výučby? V ostatných rokoch vsadilo Ministerstvo školstva najmä na tzv. digitalizáciu vzdelávania, do ktorej nalialo desiatky miliónov eur. Stáli tieto investície za to? Pozrime sa na projekt, ktorého výsledky nie sú hodnotou za peniaze snáď ani v paralelnom vesmíre digitálneho lídra.

Celý článok

Škola zabíja kreativitu? Pozrite si, ako to zmeniť

🕔 11.10.2016

Jednou z najsledovanejších prednášok na TED je "Do schools kill creativity?" od uznávaného odborníka na vzdelávanie Kena Robinsona. Mnohí s jej posolstvom určite súhlasia - áno, školy zabíjajú kreativitu a v deťoch nerozvíjajú potrebné zručnosti pre meniaci sa svet 21. storočia. Súhlasia možno aj preto, že ich predstavy o súčasných školách pochádzajú z vlastnej, často subjektívnej skúsenosti. Pozrite si, ako sme sa pokúsili rozvíjať design thinking so žiakmi na malej štiavnickej škole a zároveň si pritom užili zábavu.

Celý článok


Ako sa cestovalo a pozeralo do máp v minulosti (historické fotografie)

🕔 16.8.2016

Cestovanie je dnes už nielen potrebou, ale aj masovo rozšírenou kratochvíľou. Nikdy nebolo rýchlejšie, pohodlnejšie a cenovo dostupnejšie. Namiesto papierových máp zvierame v rukách chytré telefóny, namiesto vycibreného orientačného zmyslu sa spoliehame na GPS. Ako vyzeralo cestovanie a používanie máp v minulosti? Vydajte sa na výlet do čiernobieleho sveta.

Celý článok

Spoznajte obyvateľstvo a mestá Slovenska cez interaktívny atlas

🕔 29.3.2016

Milujem mapy a atlasy. Okrem tých papierových rád privoniam aj k ich mladším digitálnym súrodencom. Jedného dňa som sa rozhodol, že dieru v ponuke moderných máp Slovenska, ktoré by boli využiteľné aj pre potreby školskej geografie, zaplním vlastnou tvorbou. Pozrite sa, či sa mi to s Atlasom obyvateľstva a miest Slovenska podarilo.

Celý článok


Školy nestačí vybaviť modernými technológiami a myslieť si, že sme moderní (rozhovor)

🕔 26.1.2016

Čo sú problémy slovenského školstva, čo trápi učiteľov a čo robí učiteľ na voľnej nohe? Odpovede na tieto a ďalšie otázky som sa pokúsil sformulovať v rozhovore pre akademický portál tvorený študentmi pre študentov a pedagógov.

Celý článok

Zarábajú učitelia málo? Áno aj nie

🕔 18.1.2016

Platy učiteľov sa stávajú spoločenskou témou. Učitelia požadujú ich okamžité navýšenie, minister školstva im zas odkazuje, že priemerne zarábajú viac ako 1000 eur. Kde je pravda a aké sú skutočné zárobky slovenských pedagógov? Kto sa pýta, ten sa dozvie. Na moju výzvu mi poslalo výplatné pásky viacero učiteľov. Pozrime sa na ne spoločne.

Celý článok


Recept ako naštvať učiteľov? Hubová polievka Smeru

🕔 12.1.2016

Učitelia sa cítia mizerne aj bez toho, aby im minister školstva a predseda NR SR nakladali na tlačovkách. Dnes sa to obom podarilo. Recept z kuchárskej knihy predsedu Smeru však tentokrát nemusí zožať úspech.

Celý článok

Ako sa extrémne zaľudnený ostrov zmení na mesto duchov. Prípad Hashima

🕔 3.1.2016

S hustotou 83 500 obyvateľov/km2 patril ostrov Hashima k najhustejšie zaľudneným miestam na Zemi. Písal sa rok 1959 a 6,3 hektárový kus pevniny rastúci z mora južne od Nagasaki bol prosperujúcou baňou na uhlie. O dvadsať rokov neskôr bolo všetko inak. Keď sa Hashima zmenila na mesto duchov, Pripiať ešte netušil, že bude nasledovať.

Celý článok


Ako poznáte svet? Vyskúšajte sa v mapových hádankách

🕔 30.12.2015

Pozrite si desať máp, ktorým chýba legenda. Dokážete rozoznať, čo zobrazujú aj bez toho, aby mali vysvetlivky?

Celý článok

Problémom školstva nie sú len financie, ale aj to, čo a ako učíme. Pozrime sa na to, ako by mohla vyzerať školská geografia

🕔 30.11.2015

Kvalita vzdelávania sa len zvýšením finančného ohodnotenia učiteľov nezmení. Kľúčovým je obsah a forma vzdelávania - čo a ako sa žiaci na školách učia. Nájde sa vôľa na reformu, ktorá by bola skutočnou zmenou? Pozrime sa bližšie na to, čo sa žiaci učia v predmete geografia a ako by to mohlo a malo vyzerať inak.

Celý článok


Keby boli kvóty na prerozdelenie utečencov slovenskými obcami

🕔 23.9.2015

Väčšina ministrov vnútra EÚ včera schválila kvóty na prerozdelenie 66 tisíc utečencov z Grécka a Talianska medzi členské štáty. Slovensko má prijať 802 z nich. Predseda vlády Robert Fico avizoval, že kvóty nebude rešpektovať. Aké sú tieto čísla v skutočnosti? Je to málo alebo veľa? Pozrite si, ako by vyzerali kvóty pre jednotlivé štáty EÚ, ak by sme ich premenili na slovenské obce s rovnakým alebo približným počtom obyvateľov.

Celý článok

Po stopách hrdinov, ktorí ušli z Osvienčimu

🕔 13.9.2015

V koncentračných táboroch Osvienčimu našlo počas necelých piatich rokov ich existencie smrť viac ako milión ľudí. Slovenským Židom Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi sa podarilo niečo, čo sa aj s odstupom rokov javí ako nemožné. Z pekla Auschwitz-Birkenau ušli, aby zachránili nielen seba, ale aj životy ďalších. Správa, ktorú na konci svojho úteku v apríli 1944 spísali v Žiline, patrí k najvýznamnejším svedectvám o masovom vyvražďovaní ľudí v nacistických továrňach na smrť. Jej rozšírenie zachránilo životy odhadom 200 tisíc maďarských židov, ktorých deportáciám sa podarilo aj vďaka nej predísť.

Celý článok


Súčasťou problému slovenského školstva sú aj učitelia. Pozrime sa na vizitku jedného z nich.

🕔 23.7.2015

Ako bývalý učiteľ a človek, ktorý sa téme vzdelávania stále profesionálne venuje som presvedčený, že za súčasným nelichotivým stavom v školstve nie sú len finančná podvýživa rezortu, či nedostatočne premyslené reformy. Za marazmus v školstve môžu neraz samotní učitelia. Mnohí nemajú pedagogický dar, ďalší sú leniví meniť svoje spôsoby alebo uverili, že snažiť sa má len po výšku platu. Pozrime sa na príklad učiteľa, ktorý nemusí spadať do ani jednej zo spomenutých kategórií, napriek tomu by však učiť nemal.

Celý článok