Vox bloguli: Peter Džadoň

To najlepšie z blogov od Peter Džadoň


Amerika Kube - Kuba Amerike

🕔 23.12.2017

Vzťahy USA a Kuby sa v historickom priereze mohli pýšiť mnohými komplikovanými obdobiami. Za posledných 50 rokov sme mohli pozorovať iba jednu tendenciu v správaní týchto štátov, a to stagnáciu. O to viac nás mohla prekvapiť zmena americkej stratégie. Špekuláciám nahráva zlyhanie backchannel komunikácie. Dnes už legendárny príbeh ako pápež František sprostredkoval informácie od jednej k druhej strane skrz svojho ochrankára... Do popredia sa tlačí otázka, je Kuba schopná a pripravená na liberalizáciu trhu vo všetkých jeho možnostiach? Neohrozí tento krok existenciu súčasného politického zriadenia? Stala by sa krajina len importným odbytišťom alebo krajinou z radu ďalších oddychových turistických miest?

Celý článok

Si utečenec? Nie si (náš) človek!

🕔 19.6.2015

Nastal zlomový bod. Buď ukážeme charakter a silu vyspelej spoločnosti, prídeme s riešeniami alebo sa ukáže krutá pravda, prikryjeme sa iracionálnosťou, pohodlím a strachom. Vybudujeme plot podobný tomu, ktorý nás delil od slobodného sveta? Naozaj je pre nás utečenec takou hrozbou, akou si myslíme, že je?

Celý článok


Ďakujem like, comment a share za to, že ma nasýtite

🕔 19.5.2015

Žijeme vo svete, kde túžba po kvalitnom alebo originálnom obsahu bola nahradená túžbou byť videný a zdielaný. Daj mi like, koment, ale hlavne to sharuj! Ospravedlňujem sa #retweet a #follow, aj vás mám veľmi rád.

Celý článok

Svet nie je čiernobiely

🕔 4.5.2015

Deti nevidia rozdiely vo farbe pleti. My áno. V priebehu pár dní som bol svedkom dvoch podobných a predsa odlišných situácií. Jednej čiernej, druhej bielej.

Celý článok


Budujeme tradičnú slovenskú literatúru!

🕔 22.4.2015

Mal som zlý sen. Plný násilia, kriku a plaču. Bol to sen o reguláciách počtu percent slovenských kníh na slovenskom trhu. Experiment s percentami v hudbe sa ujal. Rádia hrajú viac slovenskej hudby. Len Maťo Ďurinda nedostáva také tantiémy, aké si pôvodne predstavoval. Zabudol, že na rokovanie s červenými sa modré košieľky nenosia.

Celý článok

Vitajte v krajine odpadkov

🕔 17.4.2015

Krásny pohľad na Slovensko. Okolo cesty pohodené prázdne vedrá, plastové fľaše, ohorky. V lese plienky a fľaše od alkoholu. Je pekné mať čisto okolo svojho domu, vo svojom meste, prečo nie aj v prírode?

Celý článok


Nedeľná chvíľka prózy: Čitateľ z vlaku o 6:27

🕔 29.3.2015

Nechápem masochistov s e-knižkami. Možno sa to zíde na dovolenke, ale prísť o pocity túlenia sa s knihou... Nikdy! Je to ako so ženou. Živá a pri vás je vždy lepšia, ako na displeji a nekonečne ďaleko.

Celý článok

Ako si nesprávne vybrať školu

🕔 25.3.2015

Na vysokej škole som študoval jeden semester. Vlastne nie, ani ten som nedokončil.

Celý článok