Vox bloguli: Peter Cmorej

To najlepšie z blogov od Peter Cmorej


Ako som predával diamanty a na vlastnej koži zistil, že to nie je dobrá investícia

🕔 19.1.2018

Už je to viac ako šesť rokov, čo som varoval pred kúpou diamantov a zlata. Nie je to vôbec taká lákavá investícia a hlavne, keď ich raz budete potrebovať speňažiť, možno sa ich nebudete vedieť zbaviť. To som ešte netušil, že raz si predaj diamantov vyskúšam na vlastnej koži.

Celý článok

Odvodový bonus by mali ľavičiari milovať. Je sociálny až - až.

🕔 19.12.2017

Skoro každému sa zvýši príjem. Mladé rodiny dostanú viac, študenti dostanú viac, sociálne slabší sa ľahšie zamestnajú. A zaplatia to tí, ktorí sa plateniu doteraz vďaka rôznym výnimkám vyhýbali. Nie je to sen každého ľavičiara? Raj na zemi na dosah.

Celý článok


Odvodový bonus spĺňa odporúčania Útvaru hodnoty za peniaze. A pomôže zaplatiť jasle či škôlku

🕔 6.12.2017

Niekoľko mesiacov dozadu predstavili ekonómovia z Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií niekoľko návrhov ako zmeniť sociálnu politiku štátu. Navrhujú znížiť výdavky na rodiny s vysokými príjmami a tieto peniaze použiť napríklad na vyššie štipendiá pre študentov z chudobnejších rodín alebo na väčšiu dostupnosť jaslí. Ako by si s ich odporúčaniami poradil Odvodový bonus? Niektoré z navrhovaných opatrení sú v Odvodovom bonuse už zakomponované a iné sa dajú zrealizovať jednoduchšie, ako v dnešnom systéme.

Celý článok

Sociálna poisťovňa si tvorí vlastné zákony a poškodzuje (nie len) dôchodcov

🕔 27.11.2017

Sociálna poisťovňa protiprávne nepriznáva a odoberá predčasné starobné dôchodky, niektorým dôchodcom ich dôchodky vôbec nevypláca a ak sa chcete odhlásiť z platenia poistného, lebo ste sa zamestnali, tiež s vami pozametá. Len tak, lebo môže. Tak sa stará naša sociálna vláda.

Celý článok


Ostatné výhrady voči Odvodovému bonusu

🕔 10.11.2017

Na konci júna sme s Richardom Sulíkom predstavili nové prepočty Odvodového bonusu. Odvtedy sa do debaty zapojil INESS, ktorý potvrdil náš výpočet hrubých príjmov v ekonomike a INEKO, ktoré spochybnilo vstupné dáta od IFP, na základe ktorých sme hrubé príjmy rátali. Vráťme sa však na začiatok, kde to celé začalo, k blogom Mariána Jánoša.

Celý článok

Pozor na Ftáčnika. Keď bude treba zaplatiť voľby, aj Vám pod oknami nechá postaviť nejakú opachu.

🕔 22.10.2017

Ak zvažujete voľbu Milana Ftáčnika, dobre sa poobzerajte, či nemáte v blízkosti svojho obydlia ešte nejaký kus zelenej plochy. Môže sa Vám ľahko stať, že Milan Ftáčnik Vám tam niečo nechá postaviť, len čo príde na splácanie volebných účtov. Presne to sa stalo obyvateľom Nobelovho námestia.

Celý článok


Odvodový bonus a dôchodky

🕔 14.9.2017

Odvodový bonus sa vraj „vezie“ na dôchodkoch, hovoria kritici. Nie je to pravda. V systéme Odvodového bonusu bude budúce dôchodkové zabezpečenie rovnaké ako v dnešnom systéme. Ale dôchodkový systém bude na rozdiel od dneška udržateľný a verejné financie zdravšie.

Celý článok

Pellegrini je zodpovedný za krádež národného bohatstva

🕔 6.9.2017

Predstavte si, že by niekto ukradol naše nerastné bohatstvo. Nedokážete ho nahradiť, nedokážete ho získať naspäť. Je to nenapraviteľná škoda. Vlastizrada. Presne to urobil Pellegrini. Podpísal sa pod „krádež“ národného bohatstva, slovenskej domény.

Celý článok


Krach poisťovne Rapid Life je fatálnym zlyhaním dohľadu NBS. Žiaľ, nie prvým.

🕔 20.7.2017

Poisťovňa Rapid Life mala problém s vyplácaním poistných plnení už roky. Napriek tomu NBS zasiahla až teraz. Viac ako 15 tisíc klientov prišlo o 47 miliónov Eur. Darmo budeme mudrovať ako dosiahnuť, aby si ľudia našetrili a na dôchodku nežili v biede, keď zároveň nechávame rôznych podvodníkov okrádať ľudí o stámilióny.

Celý článok

Okresný úrad životného prostredia porušuje zákon a nadŕža developerovi prepojenému na politikov a kauzu Gorila

🕔 12.7.2017

Už ste zažili úradníka, ktorý tvrdí, že to, čo vidíte vlastnými očami, neexistuje a evidentne tomu aj verí? Paranormálne javy alebo iba nekompetentnosť kolosálneho rozsahu? Zoznámte sa s Elenou Jaďuďovou a Jitkou Součkovou, dvoma dámami, ktoré rozhodujú o veciach týkajúcich sa nás všetkých.

Celý článok


Odvodový bonus prinesie ľuďom 2,5 miliardy €

🕔 7.7.2017

Minulý piatok sme s Richardom Sulíkom na tlačovej konferencii predstavili nové prepočty Odvodového bonusu na aktuálne čísla roku 2016. Vďaka reforme SaS si 384 tisíc zamestnancov s najnižšími mzdami polepší v priemere o 12 %, stredná trieda o 10 % a významne si polepšia aj živnostníci platiaci dnes minimálne odvody. Materskú budeme vyplácať celé tri roky, vďaka čomu mladým rodinám vyplatíme ročne 3x toľko peňazí ako dáva štát mamičkám dnes.

Celý článok

Elektronické colné konanie (CEP). Naozaj sa to nedá zjednodušiť?

🕔 4.7.2017

Na analýzu formulárov, ktoré vraj nie je možné zjednodušiť, išlo 368 tisíc Eur bez DPH. 132 tisíc z toho podpísal sám Imrecze. Výsledkom analýzy je elektronický formulár s 81 položkami, ktorý by bolo možné skrátiť na 8 položiek, keby nejaká analýza skutočne prebehla. Ak by sa analýza uskutočnila, nemohli by v elektronickej službe ostať napríklad polia „miesto“ a „dátum“.

Celý článok


Prežil som elektronické colné konanie. Systém za 15 mil. € je nefunkčný paškvil.

🕔 1.6.2017

Od 1.5.2017 musíte všetko, čo ste si kúpili v eshope mimo EÚ nad hodnotu 22 Eur, precliť elektronicky. Systém dodaný firmou Ditec mal „efektívne znížiť administratívnu záťaž“ a „zjednodušiť procesy“ . Opak je pravdou. Systém CEP je z užívateľského hľadiska nefunkčný paškvil a colné konanie sa stalo omnoho komplikovanejšie. Pre bežného užívateľa je prakticky nezvládnuteľné.

Celý článok

Bajanovi sme znížili plat, peniaze presmerujeme na deti

🕔 4.7.2016

Pred niekoľkými dňami sme Vladimírovi Bajanovi na môj podnet znížili plat. Za drzosť a neúctu, ktorú prejavuje nám, voleným zástupcom, ako aj obyvateľom Petržalky. Poslednou kvapkou bolo ďalšie verejné obstarávanie urobené takzvane „na hulváta“. Tentokrát kúpa auta Škoda Superb.

Celý článok


Nevoliť nie je voľba. Aká je sila vášho hlasu?

🕔 24.2.2016

V roku 2012 nevolilo 40,89 % oprávnených voličov. Svojím postojom umožnili vznik jednofarebnej vlády. Ak ste si mysleli, že nevolenie je postoj, obávam sa, že sa škaredo mýlite. V parlamentných voľbách to veľmi neplatí.

Celý článok

Ako IŽP a nepoctiví poradcovia ruinujú rodiny

🕔 11.2.2016

Dnes ďalší príbeh, na ktorom možno pochopíte, prečo tak nemám rád búchačov životiek a prečo ma vie tak nazlostiť, keď poradcovia, banky, či poisťovne zatajujú poplatky.

Celý článok


Ako chceme zmeniť dôchodkový systém

🕔 4.2.2016

Dnes mierne rozpíšem plány a vízie strany SaS s naším dôchodkovým systémom.

Celý článok

Grécka cesta nášho dôchodkového systému a ako z toho von

🕔 27.1.2016

Dôchodkové systémy Grécka a Slovenska majú toho veľa spoločného. Oba sú závislé na dotáciách priamo zo štátneho rozpočtu, oba sú zneužívané ako prostriedok volebnej korupcie a oba vytvárajú stále väčšie nároky na verejné financie. Len Gréci sú približne 15 rokov pred nami. Sociálny štát skrachoval. Gréci sú na kolenách a plačú. Tak ako Giorgos Chatzifotiadis.

Celý článok


Ako by náš dôchodkový systém vyzeral, keby sme sa poučili od skúsenejších

🕔 21.1.2016

Uplynulé mesiace som písal na blogu DenníkaN seriál o dôchodkových systémoch vo svete. Od všeobecných porovnaní som prešiel k predstaveniu dôchodkových systémov v konkrétnych štátoch. Bolo ich spolu deväť a samozrejme vyberal som si tie najzaujímavejšie. Dnešný blog je zhrnutím toho najlepšieho, čo vo vyspelom svete funguje a je to zároveň posledný diel môjho seriálu. Dúfam, že bude pre zodpovedných aspoň čiastočnou inšpiráciou, nech sa kormidla nad našimi dôchodkami chopí po marci ktokoľvek.

Celý článok

Dôchodkový systém vo Veľkej Británii

🕔 14.1.2016

Veľkú Britániu zastihol môj seriál práve uprostred dôležitej zmeny ich dôchodkového systému. Už 6. apríla 2016 bude spustená takzvaná „new state pension“ (nSP), ktorá nahradí doterajšiu „základnú penziu“ ako aj dve podporné dôchodkové dávky, ktoré doteraz tvorili nultý a prvý pilier dôchodkového systému v ostrovnom kráľovstve. Zásadnou zmenou je, že nSP bude pre každého v rovnakej výške, nie […]

Celý článok


Dôchodkový systém na Islande

🕔 7.1.2016

Po dlhšej dobe sa vraciam s mojim seriálom o dôchodkových systémoch vo svete. Aj od Islandu sa máme čo učiť.

Celý článok

Ako Nesrovnal podľahol zbabelosti alebo o kolapse jedného m(i)esta

🕔 17.12.2015

Kam sa podeli odvážne heslá z predvolebných plagátov? Zmieril sa Nesrovnal s úlohou údržbára a podržtašky? Asi áno, inak by gymnázium Einsteinova nenechal obstavať obrovskými stavbami a celú oblasť dopravne skolabovať.

Celý článok


Advokáti sa zhodli, zmluva o Petržalskom parkovaní je neplatná

🕔 23.10.2015

Zmluvu s budúcim prevádzkovateľom musí schváliť zastupiteľstvo, zhodli sa advokátska kancelária AGM partners a advokát Alojz Baránik. Stav v spore o platnosť koncesnej zmluvy, ktorú podpísal starosta Bajan bez súhlasu zastupiteľstva, je tak 2:0. Dve právne analýzy hovoria, že zmluva je neplatná, proti starostovi, ktorý žiadnu právnu analýzu nemá.

Celý článok

Starosta Bajan, premôžte svoje ego a vypíšte súťaž ešte raz!

🕔 21.10.2015

Pán starosta, chcete mať skutočne fungujúcu parkovaciu politiku? Tak už konečne pochopte, že hlavou múr neprerazíte, ustúpte a vypíšte súťaž ešte raz! Spusteniu dobrej parkovacej politiky bráni iba Vaše ego, nič iné.

Celý článok


Kritizoval som Sociálnu poisťovňu a oni ma obrali o úspory!

🕔 7.7.2015

Bolo mi divné, že list zo Sociálnej poisťovne nechodí a nechodí. Každý ho už mal, iba ja nie. Potom mi to zrazu doplo. Som ja vôbec ešte v Druhom pilieri?

Celý článok

Dôchodkový systém v USA

🕔 25.6.2015

Dôchodkový systém USA sa na prvý pohľad veľmi podobá dôchodkovému systému Kanady. Obe krajiny majú povinný štátny I. pilier a nepovinný II. (zamestnanecký) a III. („súkromný“) pilier. Avšak zatiaľ čo kanadskí dôchodcovia patria medzi najlepšie zabezpečených na svete, skoro každý piaty americký dôchodca žije v chudobe a skoro polovica pracujúcich nemá okrem štátneho I. pilieru žiadne iné dôchodkové zabezpečenie[1]. […]

Celý článok


Dôchodkový systém v Kanade

🕔 19.6.2015

Kanada patrí medzi krajiny s najnižšou mierou chudoby medzi dôchodcami. Kanadský dôchodcovia patria medzi najlepšie finančne zabezpečených na svete aj vďaka tomu, že podiel dôchodku zo súkromných dôchodkových schém patrí medzi najvyšší v štátoch OECD. Dôchodok od štátu je v Kanade na úrovni 39,2 % náhrady príjmu. Štátny dôchodok má tri zložky, ktoré sa navzájom dopĺňajú: základný dôchodok, […]

Celý článok

Dôchodkový systém vo Švédsku

🕔 10.6.2015

Švédsky dôchodkový systém pozostáva z troch respektíve štyroch pilierov. Nultým pilierom môžeme nazvať solidárnu „garantovanú penziu“, ktorá je vyplácaná tým dôchodcom, ktorí nemajú dostatočnú penziu z ostatných dôchodkových pilierov. Garantovaná minimálna penzia dorovnáva dôchodok na minimum určené približne na úrovni 24 % priemerného hrubého príjmu[1]. Prvý pilier je vo Švédsku tvorený virtuálnymi dôchodkovými účtami (NDC), do ktorých […]

Celý článok


Ako si nastaviť II. pilier a do ktorej DSS vstúpiť

🕔 9.6.2015

Podľa terajších pravidiel musí mať každá DSS povinne iba dva fondy, jeden garantovaný dlhopisový a druhý negarantovaný akciový. Väčšina správcovských spoločností má však štyri fondy, garantovaný, dva s rôznym pomerom akcií a čisto akciový, takzvaný indexový fond. Sú garancie dobré? Ak sa do dôchodku chystáte za pár rokov, určite áno. Ochránia Vás pred nepredvídateľným kolísaním akciového trhu. […]

Celý článok

Dôchodkový systém na Novom Zélande

🕔 4.6.2015

Nový Zéland patrí medzi krajiny s najjednoduchším dôchodkovým systémom na svete. Štát vypláca dôchodok ako solidárnu dávku v rovnakej výške každému dôchodcovi, ktorý mal na Novom Zélande trvalý pobyt minimálne 10 rokov, z toho minimálne 5 rokov po päťdesiatke. Náhrada príjmu takto vyplácaným dôchodkom je približne 41 %. Dodatočné zabezpečenie v starobe je na osobnej zodpovednosti jednotlivca. Nový Zéland […]

Celý článok


Porovnanie druhého piliera s inými druhmi sporenia

🕔 3.6.2015

Druhý pilier je najlacnejším dostupným spôsobom sporenia. Dôležité sú najmä priebežné poplatky, ktoré sa strhávajú každoročne z celej hodnoty konta a preto najviac ovplyvňujú výsledok sporenia. Druhý pilier má priebežné poplatky päť až šesť násobne nižšie ako druhá a tretia najvhodnejšia alternatíva na sporenie.   Druhý pilier Tretí pilier Podielové fondy Sporenia cez poistky IŽP Vstupné poplatky 1,25% […]

Celý článok

Fungovanie druhého piliera

🕔 1.6.2015

Ak si sporíte na dôchodok v druhom pilieri, v starobe budete mať dva dôchodky. Jeden od štátu, presnejšie povedané zo Sociálnej poisťovne – z tzv. prvého piliera. Tento dôchodok bude krátený podľa pomeru odvodov, ktoré ste do oboch pilierov zaplatili. Druhý dôchodok dostanete z druhého piliera v závislosti od výšky nasporenej sumy a od zhodnotenia […]

Celý článok


Dôchodkový systém v Austrálii

🕔 26.5.2015

Austrálsky dôchodkový systém je podľa Allianz Pension Sustainability Index 2014 najudržateľnejší na svete. Podľa hodnotenia spoločnosti Mercer patrí Austrálii druhá až tretia priečka v rebríčku najlepších dôchodkových systémov na svete. O striebro sa Austrália delí s Holandskom. Austrálsky dôchodkový systém je taktiež 3-pilierový. Prvý pilier, štátny, vypláca dôchodok na základe testovania majetku budúceho dôchodcu. Iba 59 % dôchodcov poberá dôchodok […]

Celý článok

Dôchodkový systém v Holandsku

🕔 19.5.2015

Podľa hodnotenia spoločnosti Mercer[1] patrí dôchodkový systém v Holandsku medzi tri najlepšie na svete. Rovnako podľa Allianz Pension Sustainability Index 2014 patrí Holandsko medzi krajiny s najudržateľnejším dôchodkovým systémom. Superlatívy zbiera holandský systém napriek tomu, že štruktúrou pilierov ide o rovnaký systém ako v Nemecku, ktorého dôchodkový systém nie je možné nazvať inak ako katastrofou. Kde je […]

Celý článok


Dôchodkový systém v Nemecku

🕔 16.5.2015

Nemecký dôchodkový systém je postavený na troch pilieroch. Prvý pilier je štátny priebežne financovaný systém. Druhý pilier v nemeckej terminológii znamená zamestnávateľské penzijné schémy. Zakladá sa na iniciatíve zamestnávateľov. Účasť na systéme je obyčajne dobrovoľná, zriedkavo sa vyskytujú povinné systémy založené na kolektívnych zmluvách. Napríklad vo verejnom sektore sú týmto systémom krytí všetci zamestnanci. Tretí […]

Celý článok

Náš dôchodkový systém je zlátanina ledva držiaca pokope

🕔 12.5.2015

Problémom nie je nevýkonný druhý pilier, ale monštruózne nároky prvého pilieru a nízka miera úspor obyvateľstva. „Druhých“ pilierov by sme potrebovali niekoľko. Odporúčania Sociálnej poisťovne sú len z roviny bláznivých fantázií. Keď sa v roku 2004 zavádzala dôchodková reforma, mnohí odborníci sa čudovali, prečo prvý pilier ostáva zásluhový. Princípom dôchodkových reforiem je znižovanie budúcej závislosti od štátu, čo […]

Celý článok


Dôchodkové systémy vo svete

🕔 6.5.2015

Hongkong a Singapur nie sú jediné štáty, ktorých štátny systém dôchodkového zabezpečenia ponúka relatívne nízky základný dôchodok. Island (9%), Čile (11,5%), Austrália (26%), Izrael (30,2%), Holandsko (32,5%), Dánsko (39%), Írsko (46%), Veľká Británia (48,6%), Poľsko (50,2%), USA (50,3%), Švajčiarsko (57,9%), Švédsko (60,9%)[1] sú krajiny, v ktorých sa dôchodcovia nespoliehajú výlučne na dôchodok od štátu. Percentá uvedené v zátvorke […]

Celý článok

Náhrada príjmu v dôchodku, resp. výška našich dôchodkov.

🕔 30.4.2015

Pojem „miera náhrady príjmu“ sa často chybne používa na označenie rozdielnych veličín[1]. Ja budem tento pojem používať v zmysle, ktorý najviac zaujíma dnešného alebo budúceho dôchodcu: „koľko dostanem v porovnaní s tým, čo som zarobil posledný mesiac pred odchodom do dôchodku?“[2]. Martin Thomay uvádza[3], že zvýšenie dôchodkového veku v kombinácií s inými parametrickými zmenami, viedlo v Japonsku k zníženiu miery náhrady príjmu […]

Celý článok


Dôchodkový vek a dôchodky. Žijeme dlhšie.

🕔 22.4.2015

Pamätáte si aký bol dôchodkový vek za Bismarcka? 70 rokov. K zvyšovaniu dôchodkového veku sa dnes uchyľuje drvivá väčšina štátov. Toto extrémne nepopulárne opatrenie patrí medzi parametrické reformy dôchodkových systémov. Respektíve, ich „prvých pilierov“ založených na systéme „pay as you go“. Zvýšenie dôchodkového veku znamená menej dôchodcov a kratšiu dobu vyplácania dôchodku, z čoho vyplýva menšia záťaž pre […]

Celý článok

Prvý pilier, virtuálne individuálne účty („notional defined contribution“)

🕔 15.4.2015

Systém virtuálnych individuálnych účtov je upravený „pay as you go“ systém, ktorý nájdeme napríklad v Poľsku, Švédsku, Taliansku alebo Lotyšsku. Takýto systém naďalej funguje rovnakým spôsobom ako priebežný systém, len s „novým mejkapom“. V systéme virtuálnych účtov sú dôchodky vypočítavané na základe poistnomatematických princípov, v závislosti na výške odvedených príspevkov a očakávanej dĺžky života. „Na individuálnych účtoch sú […]

Celý článok


Sociálna poisťovňa v liste sporiteľom klame

🕔 10.4.2015

Zhodnotenie druhého piliera prezentované Sociálnou poisťovňou v liste sporiteľom je klamlivé. Sociálna poisťovňa vypočítala záporné zhodnotenie, aj keď inflácia za celé obdobie bola nižšia ako priemerné zhodnotenie fondov. Ako je možné z kladného rozdielu vypočítať záporný priemer? To je otázka na Sociálnu poisťovňu, matematická logika Vám na pochopenie nestačí. Nebolo by to prvýkrát, kedy nominanti SMER-SD pustili […]

Celý článok

Veľká dôchodková diera v Sociálnej poisťovni

🕔 31.3.2015

Peniaze, ktoré Sociálna poisťovňa vyberie na starobnom poistení dlhodobo nepostačujú na výplatu dôchodkov súčasným dôchodcom. V 90-tych rokoch vykrývala Sociálna poisťovňa tento rozdiel z prebytku minulých období.(1) Keď sa prebytky minuli, začala poisťovňa sanovať deficit dôchodkového fondu z iných fondov Sociálnej poisťovne a robí tak dodnes. Delenie odvodov do Sociálnej poisťovne na rôzne fondy a „poistenia“ sa už dávno […]

Celý článok


Priebežne financované starobné dôchodky (Pay as you go), vznik a účel

🕔 24.3.2015

Štátny dôchodok, u nás známy ako I. pilier, zaviedol po prvý raz pruský kancelár Otto von Bismarck v roku 1889. Systém podobný Bismarckovmu sa postupne rozšíril do celého vyspelého sveta a dnes ho vo väčšej či menšej miere využíva celá Európa. Napriek tomu, že Bismarckov model sa stal predobrazom dnešných štátnych penzijných systémov, ich podobnosť […]

Celý článok

Idea dôchodkovej reformy

🕔 17.3.2015

Jedným z hlavných dôvodov prečo bola v roku 2004 prijatá dôchodková reforma, bolo vyviazanie sa z medzigeneračnej solidarity. Uvedené neznamená, že niekto by chcel zobrať dôchodky  súčasným dôchodcom alebo svojim rodičom, ktorí do dôchodku ešte len pôjdu. Práve naopak, jednou z ideí dôchodkovej reformy je chrániť úroveň dôchodkov súčasných a budúcich dôchodcov. „Nemôžeš siahnuť na […]

Celý článok