Vox bloguli: Peter Bačík

To najlepšie z blogov od Peter Bačík


Prestaňme fandiť politikom

🕔 2.3.2016

Rok 2016 sa dá nazvať supervolebný. Teda dá sa tak nazvať nami, čo sledujeme súčasne predvolebné kampane našich parlamentných aj amerických prezidentských volieb. Medzi týmito dvoma udalosťami sa dajú nájsť viaceré paralely a zároveň odkrývajú v plnej nahote jeden pre mňa veľmi znepokojivý fenomén – voliči sa nesprávajú ako občania svojej krajiny, ktorí by chceli jej čo najlepšiu správu, ale ako fanúšikovia politikov.

Celý článok

Je veľmi zlé, že nerozumieme matematike

🕔 1.3.2016

Matematika je veľký strašiak nielen pre väčšinu žiakov, ale rovnako väčšina dospelých si myslí, že matematike sa treba vyhnúť zďaleka. Čo je však oveľa horšie, väčšina ľudí má s matematikou problém najmä preto, že jej vôbec nerozumie.

Celý článok


Čo by mal povedať minister školstva…

🕔 2.12.2015

Stať sa ministrom školstva mi nehrozí a ani nemám tie ambície, ale ako radový zamestnanec našej najlepšej univerzity (aspoň tak to o nej jej predstavitelia hovoria) mám oči a uši otvorené, vnímam problémy nášho školstva a vedy a snažím sa ich pomenovať. To sa asi snaží robiť aj súčasný minister, ale očividne nedokáže ani kolegom vo vláde vysvetliť, prečo je jeho rezort taký dôležitý. Čo by som teda povedal ja, ak by som sa úplnou náhodou ocitol na poste ministra školstva, ostatným ministrom, poslancom, či účastníkom tripartitných rokovaní? Zhruba toto...

Celý článok

Strach

🕔 16.9.2015

Prečítal som si minule na webe pochybnej spravodajskej úrovne šokujúcu správu – ISIS má podľa jedného z jeho predstaviteľov v Európskej únii už 4000 bojovníkov, ktorí sa sem dostali medzi utečencami. Desivosti tejto správy zodpovedali aj reakcie v diskusii na sociálnej sieti, čítajúc ich sa mi v hlave zobrazovali obrazy apokalypsy na Európskom kontinente. Popri tom sa mi však v hlave zhmotnila otázka, ktorá je parafrázou slávnej otázky Enrica Fermiho: Kde sú?

Celý článok


Taký malý mýtus o “mierumilovnom Slovensku”

🕔 21.6.2015

Ako racionálne rozmýšľajúci človek pokladám za svoju povinnosť vyvracať mýty a odhaľovať pravdu. Mýty sa však netýkajú len vedy, ale aj nášho každodenného života. Jedným z nich je aj mýtus o "mierumilovnom Slovensku", ktoré ohrozujú nejakí "barbarskí" prisťahovalci.

Celý článok

Ako učiť prírodné vedy

🕔 30.5.2015

Ak by som mal povedať, čo ma odjakživa priťahovalo na prírodných vedách, asi by som to zhrnul dvoma slovami - dobrodružstvo a príbeh. Bolo to dobrodružstvo myslenia, objavovania a odhaľovania tých najväčších záhad a tie najúžasnejšie príbehy, ktoré píše príroda.

Celý článok


Takmer neznámi géniovia: Emmy Noetherová

🕔 8.4.2015

Isaac Newton, Carl Friedrich Gauss, Charles Darwin, Dmitrij Ivanovič Mendelejev, Albert Einstein, Emmy Noetherová, to sú mená najväčších titanov vedy, tých, ktorých prínos k ľudskému poznaniu je obrovský a nepopierateľný. Skoro všetky tieto mená sú známe aj ľuďom, ktorí o vede nevedia skoro nič. Kto je však Emmy Noetherová?

Celý článok

Takmer neznámi géniovia: Évariste Galois

🕔 22.3.2015

V skorých ranných hodinách 30. mája 1832 výstrel z pištole zasiahol do brucha dvadsaťročného Francúza, ktorý nasledujúci deň zomrel na zápal pobrušnice. Pre jeho súčasníkov umrel len jeden z mladých revolucionárov, buričov a narušovateľov poriadku, my však dnes už vieme, že umrel jeden z najväčších géniov, akých táto planéta nosila – Évariste Galois. Évariste Galois […]

Celý článok


Ako sa niečo nedozvedieť o vede

🕔 11.3.2015

Pomerne veľa ľudí sa chce niečo dozvedieť o vede. Zaujímajú sa o nové vedecké objavy, vyhľadávajú si o nich informácie kade-tade. Najlepšie a najhodnovernejšie zdroje sú samozrejme odborné periodiká, lenže každý človek má iba obmedzenú kapacitu a dokonca aj vedec dokáže mentálne zvládnuť poznatky z iných vedných odborov, ako je ten, ktorému sa venuje, iba na nejakej, viac či menej povrchnej úrovni.

Celý článok

Čo všetko v slovenskej vede robíme zle? Časť druhá…

🕔 4.3.2015

Konkurencia je jedným zo základných hybných a motivačných prvkov väčšiny ľudských činností, ktoré sa dajú nazvať ako pracovné.

Celý článok


Čo všetko v slovenskej vede robíme zle? Časť prvá…

🕔 2.3.2015

Mám rád televízne dokumenty. Mám rád najmä televízne dokumenty venované prírodným vedám, čo bude asi prirodzené, keďže jednej z nich sa venujem v práci a veľmi často aj vo voľnom čase. Teda ak vôbec vedec má niečo ako voľný čas. V tomto sme totiž my vedci ako chirurgovia, tiež nikdy nevieme, kedy príde ďalší prípad, alebo v našom prípade skôr nápad.

Celý článok