Vox bloguli: Natália Blahová

To najlepšie z blogov od Natália Blahová


Bez dcéry neodíde

🕔 11.1.2018

Keď Maria zatvorila prepchaný kufor, ovládlo ju zvláštne vzrušenie. Trochu strach a trochu radosť. Väčšinu života prežila vo svojom rodnom meste. Mala to tu rada. Guayaquil je najväčším mestom Ekvádoru.

Celý článok

Ogrcané lietadlo – dymová clona pre malomyseľných

🕔 7.1.2018

Myslím, že minister Kaliňák by mal mať na hrudi tlačidlo „pause“. Ako rekordér. Veľakrát som v Národnej rade ocenila jeho brilantnú výrečnosť, ktorá v sebe zahŕňa neobvyklú dávku arogancie, prostredníctvom ktorej šíri polopravdy a lži bez najmenšieho zaváhania.

Celý článok


Podala som trestné oznámenie. Hľadanie vinníka však Jožkovi nepomôže

🕔 18.12.2017

Isto si spomínate na malého Jožka, ktorého slovenské úrady a súdy poslali do adopcie na Maltu bez toho, aby rešpektovali, že šesťročný Jožko žil celý život v profesionálnej rodine, ktorá mala o neho záujem a požiadala súd o jeho zverenie do starostlivosti. Ako sa to mohlo stať? Z nedbalosti, hlúposti a zlomyseľnosti.

Celý článok

Som kresťan-katolík a chcem Istanbulský dohovor

🕔 7.12.2017

Bola to malá knižka v pevnej väzbe s čiernymi doskami. Katechizmus. Obsahovala súhrn kresťanskej náuky. Pre deti, ktoré sa pripravovali na prvé sväté prijímanie tam bol súbor otázok. Hneď na tú prvú bola odpoveď – Ja som kresťan-katolík.

Celý článok


Tománkovci z Čistého dňa pracovali na Richterovej novele

🕔 5.12.2017

Možno ste až do tejto chvíle predpokladali, že kauza Čistý deň je minulosťou a s ňou aj toto prekliate zariadenie. Resocializačné stredisko má však ešte stále akreditáciu a za jeho bránami sú stále deti. Nič sa nezmenilo.

Celý článok

Importovať juvenilnú justíciu? Načo. Richter zavádza našu slovenskú

🕔 24.11.2017

Niekoľko rokov bojujem proti importovaným hoaxom o tom, že slovenských detí sa chystá zmocniť tajomná Juvenilná justícia. Rozsievanie strachu, ktorý má iracionálny pôvod je zákernou zbraňou manipulácie a propagandy. O to väčší šok mi privodilo, keď Juvenilná justícia skutočne prišla. Neprichádza však spoza hraníc. Ale z pera ministra Richtera. Teraz sa už o svoje deti môžete naozaj začať báť.

Celý článok


Jadrový premiér a jeho medzinárodné úspechy

🕔 21.11.2017

Jadro sem, jadro tam. Ficova „jadrová politika“ mu včera vystavila medzinárodný účet. Povedala mu, že je irelevantné, čo kde a ako hovorí, ak jeho slová nezodpovedajú skutkom a skutočnosti.

Celý článok

Policajti bránili chlapcov, ktorí sa hrali so samopalom

🕔 13.10.2017

Včera som pri sledovaní správ zdesením onemela. A to tam vídame poslednou dobou onakvejšie veci.

Celý článok


Odpoveď riaditeľke Císarovej

🕔 4.9.2017

Riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže ( CIPC ) sa vyjadrila spôsobom eseje bez dátumov, faktov a zákonných úprav k tomu, prečo jej úrad napriek najlepšiemu záujmu dieťaťa a napriek medzinárodným dohovorom exportoval dieťa za hranice. Nebolo to po prvý krát.

Celý článok

Kým bola Katka na dovolenke, zmenil sa jej život

🕔 31.8.2017

Na konci tohto rozprávania budú rozlámané srdcia, nedôvera, smútok, strach a beznádej. No boli aj časy predtým. Časy plné radosti, lásky, naplnenia, časy, ktoré maľovali krásnu budúcnosť. Zmenilo sa to zo dňa na deň.

Celý článok


Čistý deň skončil

🕔 15.8.2017

Verím, že s ním končí aj hrozná nočná mora, ktorá sa snáď už nikdy v našich reáliách nezopakuje.

Celý článok

Posun v kauze Čistý deň potvrdzuje absurdnú nekompetentnosť ministra Richtera

🕔 11.8.2017

Nové informácie, ktoré boli dnes zverejnené potvrdzujú, že Ministerstvo a Ústredie práce je riadené nekompetentnými persónami, ktoré i za cenu týrania a zneužívania detí kryjú chrbát svojim ľuďom. V ktorejkoľvek demokratickej krajine by bolo zotrvanie ministra na svojom poste v takomto prípade neakceptovateľné. Toto sú nové informácie:

Celý článok


Novinky kauze Čistý deň. Potvrdená nekompetentnosť ministra Richtera

🕔 11.8.2017

Nové informácie, ktoré boli dnes zverejnené potvrdzujú, že Ministerstvo a Ústredie práce je riadené nekompetentnými persónami, ktoré i za cenu týrania a zneužívania detí kryjú chrbát svojim ľuďom. V ktorejkoľvek demokratickej krajine by bolo zotrvanie ministra na svojom poste v takomto prípade neakceptovateľné. Toto sú nové informácie:

Celý článok

Vážená akreditačná komisia

🕔 5.6.2017

Včera sa objavil na stránkach Pravdy článok, ktorý má byť prepisom nahrávky zo zasadania akreditačnej komisie ku kauze Čistý deň. Tú mal vraj vyhotoviť niekto z Vašich členov. Nahrávka nie je zverejnená. Sú z nej zverejnené len prepisy útržkov, ktoré majú popisovať vaše tápanie.

Celý článok


Výpovede bývalých klientov Čistého dňa

🕔 25.5.2017

Včera 24. mája zasadala akreditačná komisia, ktorá opätovne riešila odobratie akreditácie zariadeniu Čistý deň. V tejto veci rozhodla už pred deviatimi mesiacmi tak, že odporúča zariadeniu zrušiť akreditáciu. Odporúčanie minister Richter nerešpektoval. Včera sa hovorca ministerstva vyjadril, že komisia sa na svojich zasadnutiach priebežne informuje o centre. "Napríklad, či nenastala situácia, ktorá by odôvodňovala odporúčanie na odobratie akreditácie," Podnet k takémuto kroku komisia podľa Stušku zatiaľ nemá." Som presvedčená, že komisia má dostatok podnetov a má k dispozícii aj výpovede bývalých klientov zariadenia. Prečítajte si ich aj vy:

Celý článok

Nič na druhú

🕔 1.2.2017

Dnes som sedela na poslaneckom grémiu, ktoré zasadlo kvôli tomu, že veľvyslanectvá sa dožadovali vysvetlenia od nášho parlamentu, čo sa to tam u nás deje, keď na mikrofón zaznievajú hanlivé výrazy, urážanie a dehonestovanie ľudí podľa príslušnosti k rasám, národom a náboženstvám.

Celý článok


O ľudské práva treba u nás bohužiaľ bojovať

🕔 28.1.2017

O pár týždňov volíme nového verejného ochrancu práv. Vo všetkých zmluvných krajinách je dôležitým ústavným činiteľom s kontrolnými právomocami nad štátnymi orgánmi.

Celý článok

Requiem pre znásilnený štát

🕔 16.1.2017

Svoje články zväčša skladám tak, aby sa dali prečítať ako príbehy, ktoré držia dejovú líniu, obsahujú dôležité údaje a sprostredkujú zjednodušeným spôsobom problém, jeho nuansy a prípadné riešenie. Teraz vás čaká niečo iné. Viete o hrozivom probléme a idete sa zamotať do spleti neuveriteľných zlyhaní štátnych inštitúcií. Zistenia nechávam bez komentárov a posúdenie nechám na ctenom čitateľovi. Pevné nervy želám.

Celý článok


Requiem pre znásilnené dievčatá

🕔 9.9.2016

Keďže rodina začala dostávať výhražné esemesky, rozhodla som sa použiť nástroj, ktorý používam v krajnom prípade, keď už žiadna inštitúcia nevie alebo nechce pomôcť. Tým je zverejnenie príbehu. V článku budem anonymizovať zúčastnených, nakoľko nie som novinárka a mojím prvoradým záujmom je chránenie záujmov maloletých detí.

Celý článok

Dankov rokovací poriadok znamená koniec demokracie

🕔 3.9.2016

Téma rokovacieho poriadku netrápi občanov tejto krajiny. Ľudia majú úplne iné problémy. Trápi ich samotné prežitie, trápi ich fatálna nevymožiteľnosť práva, trápi ich všadeprítomná nespravodlivosť a zlodejina. Trápi ich to, že podozrenia z daňových podvodov sa týkajú politických špičiek, trápi ich, že Róbert Kaliňák vyšetruje sám seba a Róbert Fico býva v byte údajného daňového podvodníka. Andrej Danko chcel navodiť dojem, že Rokovací poriadok je najväčším problémom tejto krajiny a pri tomto svojom zastieracom manévri sa stal hrobárom parlamentnej demokracie.

Celý článok


Ombudsmanka ukončila šetrenie s hanbou pre Tomanové a pre celý systém ochrany detí

🕔 11.8.2016

Arogancia moci nie je len v tom, že sme všetci okrádaní zopár politikmi, ktorí si žijú ako naftoví magnáti na náš účet. Bezbrehá arogancia je, keď nám kradnú práva. A hnusom je, ak kradnú práva tým najslabším a najbezbrannejším – deťom.

Celý článok

Dobrovoľníci - šľachta medzi ľuďmi

🕔 6.8.2016

Trochu som sa hanbila za to, že som neudržala slzy. Ale len trochu. Pretože ma nesmierne dojali. Tak ako každý rok. Dobrovoľníci. Šľachta medzi ľuďmi. Pretože investujú to najcennejšie, čo majú. Svoj čas. K tomu svoje skúsenosti, vzdelanie, zanietenie a more lásky.

Celý článok


Tomanovej jogurtová teória ovládla komisariát

🕔 14.7.2016

Vír udalostí dočasne omilostil panie Tomanové od toho, čo ich na tomto svete najviac trápilo. Od mediálnej pozornosti. Predpokladám, že komisárka pre deti v duchu ďakuje svojmu straníckemu predsedovi a jeho dvojke, že dočasne prevzali štafetu zúfalstva.

Celý článok

Naše predsedníctvo zatieni návrat totality

🕔 3.7.2016

Ficovláda napriek tomu, že v jemných obmenách a s malou prestávkou vládne desať rokov, sa opakovane dožadovala paktu neútočenia na prvých sto dní svojho pôsobenia. Sto dní práve vypršalo, ergo tento závažný argument budú musieť nahradiť iným, rovnako relevantným. Ťažko povedať, s akou banalitou prídu.

Celý článok


Kontrola v Tomanovej domove odhalila závažné pochybenia

🕔 16.5.2016

Detský domov Petronely Tomanovej sa stal objektom záujmu po tom, čo médiá priniesli podozrenia, že pod jeho strechou sa šliape po právach dieťaťa.

Celý článok

Dnes nepustili poslankyňu do rokovačky

🕔 28.4.2016

Lebo mala na sebe v šatke uviazané bábätko. Chápem, že na situáciu môžu panovať rôzne názory. Nechápem však to, ako dehonestujúco sa o celej veci priamo v NR SR "rokovalo".

Celý článok


Trikrát zákaz médií

🕔 28.4.2016

Dnes nepustili poslankyňu do rokovačky. Lebo mala na sebe v šatke uviazané bábätko. Chápem, že na situáciu môžu panovať rôzne názory. Nechápem však to, ako dehonestujúco sa o celej veci priamo v NR SR "rokovalo".

Celý článok

Mor zvaný kontinuita

🕔 26.4.2016

Táto vláda vytiahla do boja pod vlajkou s nápisom „kontinuita“. Ľudia - voliči aj poslanci sa zamýšľajú nad tým, v čom tú kontinuitu hľadať. A oprávnene sa obávajú, aby to nebola kontinuita rozkrádania a neprávosti.

Celý článok


Všemocná moc štátnej moci

🕔 10.4.2016

Keď chcú, psychicky vás zlikvidujú, ponížia vás, urobia z vás svojho rukojemníka a budú vás šikanovať svojimi nariadeniami a rozhodnutiami. Nie kamora. Štátna moc tejto krajiny. Bezohľadná, nespravodlivá, arogantná, pomstychtivá.

Celý článok

Šebej a Žitňanská – vojnová korisť

🕔 28.3.2016

Ich bývalí kolegovia vravia, že sa nie je čomu diviť. Bolo to predvídateľné. Tí, ktorí zradili svoje vlastné myšlienky a štátnické idey pri eurovale, presne tí istí a tak isto zradili druhý raz. Urobili presne to isté. Zradili svoju krajinu.

Celý článok


Vanesska prepustená z väzby

🕔 23.3.2016

Malá Vanesska bola dnes po pätnástom súdnom pojednávaní a takmer štyroch rokoch strávených za mrežami prepustená do starostlivosti svojich rodičov. Nikomu nič neurobila, len sa narodila chorá. Za to si odpykala ona i jej rodičia trest vo výmere 1400 dní.

Celý článok

Detským domovom Tomanovej sa bude zaoberať ombudsmanka. Podali sme podnet

🕔 18.2.2016

Je nemysliteľné, aby bola novopečená komisárka pre deti Viera Tomanová spájaná spoločnou adresou a rodinnými príslušníkmi s prostredím, kde je podozrenie, že práva detí sú závažným spôsobom porušované. Je tragické, že zrejme práve kvôli jej osobe štátne orgány majú k celej kauze prístup mŕtveho chrobáka. Preto podávame podnet skutočnej ombudsmanke.

Celý článok


Ombudsmanka v konflikte záujmov

🕔 20.1.2016

Smerácka exministerka Viera Tomanová nedávno dostala pri príležitosti svojho výsluhu od kolegov poslancov peknú trafiku. Zvolili ju za ombudsmanku pre deti. Funkčné obdobie je 6 rokov a teda na zaslúžený odpočinok sa odoberie v úctyhodnom veku 73 rokov. Dovtedy bude chrániť práva našich detí.

Celý článok

Vedecky dokázané – Láska lieči

🕔 17.1.2016

„Koľko má tá vaša malá?“, pýta sa mamička s kočíkom odparkovaným hneď pri tom mojom. Sedeli sme pri pieskovisku, sledovali deti a snažili sa o spoločenskú konverzáciu. „Šesť mesiacov“, odpovedám. „Šesť mesiacov? A to iba takto leží?“

Celý článok


Ako nás farizejstvo pripravuje o zdravie

🕔 14.12.2015

Poslanci KDH a OĽaNO sa pokúšali minulý týždeň schváliť drastické zásahy do života celej spoločnosti. Boh nás chráň pred tým, že by mali niekedy dostatok hlasov k tomu, aby na doživotie zatvárali ženy, ktoré boli na interupcii, alebo aby na dvanásť rokov natvrdo uväznili tehotnú ženu len pre to, že bola na umelom oplodnení. Takto sa život nechráni. Takto sa životy likvidujú.

Celý článok

Rasistami sme od prírody

🕔 24.10.2015

Rasizmus je tu s nami dlho. A jediné, čo pre jeho vykorenenie robíme je to, že tí „lepší“ sa ostentatívne a nahlas dištancujú a hanbia za tých „horších“. Pranierujeme hutne a s vervou. Veď je aj pre čo. V extrémoch prechádzame k plošnému samobičovaniu: Čo Slovák, to rasista. Sme zlí a sami sebe nebezpeční. Máme radšej zvieratá ako ľudí.

Celý článok


Ochrancovia detí učia ľudí špekulovať so sociálnymi dávkami

🕔 23.8.2015

Viete, čo je nové v prípade trojročnej Karolínky, ktorú takmer odlifrovali na Maltu? Trestanie detí aj profirodiny pokračuje. Sofistikovaným spôsobom.

Celý článok

Medzinárodná blamáž. V hlavnej úlohe – trojročné dievčatko

🕔 25.6.2015

Jednou ranou pripravili všetkých o všetko. O lásku, vzťahy, istotu. Aby len nič nestálo v ceste pripravenému odsunu dieťaťa za hranice.

Celý článok


Vanesskine najdôležitejšie dni života

🕔 2.5.2015

Malá Vanesska sa narodila s vrodenou poruchou zvýšenej lámavosti kostí. Lenže nad jej inkubátorom nestála len jedna zlá sudička. Stál ich tam celý zástup.

Celý článok

O dieťati, ktoré čaká na svoju rodinu

🕔 8.3.2015

Dovoľte upozornenie v súvislosti s nedávno publikovaným prípadom malej Vanesky.

Celý článok


Dieťa vám môžu zobrať aj preto, že je choré

🕔 5.3.2015

Toto je príbeh malej Vanesky a jej mamy, ktorá svoju takmer trojročnú dcéru nemala doma ani jediný deň jej života. Pretože Vaneska je chorá.

Celý článok