Vox bloguli: Monika Radošovská

To najlepšie z blogov od Monika Radošovská


Mladí si na internete radia, ako páchať samovraždy. Oni im radia, ako ďalej žiť.

🕔 18.8.2016

„Prenasledovali ma myšlienky o ukončení života. IPčko ma sprevádzalo v tom najhoršom. Dobrovoľníci mi pomohli nájsť chuť znovu žiť a dať svojmu životu zmysel. Som im vďačný.“ Aj takýto odkaz od klienta nájdete na stránke internetovej poradne pre mladých IPčko.  Zakladateľ Marek Madro (30) istý čas po jej spustení za pomoci dobrých ľudí otvoril aj nízkoprahové centrum pre mladých priamo na Obchodnej ulici v Bratislave.  UPside klub je miesto, kam mladí môžu zájsť, zdieľať sa, nájsť pomoc u vyškoleného dobrovoľníka a zúčastniť sa množstva zaujímavých aktivít. Mladí teda nemusia hľadať pomoc len na internete, ale aj uprostred rušnej Bratislavy. 

Celý článok

Práca v hospici človeka zmení. Na smrť si nezvyknete, ani keď ju pozorujete pravidelne.

🕔 21.7.2016

Vystúpim z MHD pri brezovom hájiku. Viac-menej intuitívne sa vyberiem po cestičke popri niekoľkých lavičkách. V diaľke počujem detský krik. V duchu sa pýtam, či idem dobre, lebo mi to tu nepripadá ako miesto, kde by som mohla nájsť hospic. Absolútny pokoj, slnko príjemne hreje, vietor sa hrá s lístím, ľudia sa pokojne prechádzajú a stále počujem to detské švitorenie z ihriska pred školou. A predsa ho tam nájdem.

Celý článok


Bojovala za slovenské ženy a národ, aj keď oni bojovali proti nej – Terézia Vansová

🕔 14.7.2016

Terézia Vansová vydávala jedno z najpredávanejších slovenských periodík svojej doby. Jeho úspech bol taký veľký, že mnoho mužských novinárov mohlo len závistlivo škrípať zubami. Aj preto Vansovej neraz pripomínali, že jej miesto je v kuchyni, nie vo verejnom priestore. Nikdy sa nevzdávala a napriek ťažkým životným situáciám sa stala ženou, ktorá sa do histórie zapísala ako autorka prvého slovenského románu pre ženy a jedna z najvýznamnejších postáv emancipácie Sloveniek.

Celý článok

Americký sen, ISIS a Tri večery

🕔 8.7.2015

Starý kontinent sa s desivo cynickým úsmevom vysmieva tomu novému, ktorý bez zábran verí americkému snu. Vraj človek dokáže čokoľvek, po čom túži, ak sa snaží. Treba podotknúť, že Slováci sú odborníci vo vysmievaní sa veľkým túžbam a snom. Niekedy mám pocit, že práve tento postoj núti mnohých mladých do nikde nekončiacich driemot, neschopnosti niečo robiť. Starších […]

Celý článok