Vox bloguli: Miroslav Sopko

To najlepšie z blogov od Miroslav Sopko


Rekapitulácia jedného opozičného poslanca

🕔 3.1.2018

Prajem do nového roka všetkým obyvateľom Slovenska okrem zdravia, šťastia, lásky najmä veľmi veľa síl, aby sme si vedeli urobiť lepší svet. Patrí sa ale verejne vystaviť svoj odpočet poslaneckej práce za minulý rok 2017. Moja práca zhrnutá do jednoduchej štatistiky by mohla vyzerať aj takto: 4 pozmeňujúce návrhy (3 sa týkali rozpočtu), 7 interpelácií, 14 vystúpení v rozprave, 33 článkov na blogoch, 48 podaných návrhov zákona (z toho 5 som osobne predkladal), 50 faktických poznámok. To by ale bolo málo, keďže v opozícii nemáte reálny vplyv niečo priamo ovplyvniť, skôr iba z vecí neviditeľných robiť viditeľné. Najmä ak školstvo získava pozornosť všetkých len keď padá minister, riešia sa rôzne kauzy a hrozia štrajky.

Celý článok

Ficovým víťazom krajských volieb sa stáva školstvo

🕔 21.12.2017

Minulý týždeň sa pán predseda vlády nechal počuť, že bola chyba, ak štát pustil z rúk stredné školy a dal ho územným celkom. Uviedol príklad študijného odboru, ktorý je podľa neho zbytočný. Zabudol sa ale sám seba opýtať, aká škola zaručí mladým ľuďom budúcnosť. Budúcnosť, v ktorej podľa správy Svetového obchodného fóra zmizne do roku 2020 7,1 milióna pracovných miest v dôsledku automatizácie výroby. Kde zhruba 65 percent dnešných žiakov základných škôl bude v dospelosti pracovať na pracovných pozíciách, ktoré ešte neexistujú.

Celý článok


O troch rozpočtových orieškoch pre väčšie dobro

🕔 13.12.2017

Rozprávka Tri oriešky pre Popolušku je už tradičným hitom Vianoc. Až takým, že sa o ňu muselo súťažiť žrebovaním, aby došlo k spravodlivejšiemu deleniu. Víťazná televízia a jej diváci sa potešili, kiežby sa rovnako tešil i podľa pána predsedu vlády minuloročný víťaz súťaže o najvyšší balík peňazí - školstvo.

Celý článok

Spoľahlivá cesta do pekla

🕔 27.11.2017

Vyzerá to tak, že Slovensko postihla špecifická epidémia. Predseda vlády ťahá nočnú vo fabrike, minister zahraničných vecí napomína prezidenta i predsedu parlamentu a školstvo si všímame, len keď v medzinárodných testovaniach naše deti opäť dosiahli slabé výsledky. Nepočúvame sa a nevidíme problémy. Prečo je to tak?

Celý článok


Keby som kandidoval za župana...

🕔 1.11.2017

...bola by to pri súčasnej jednokolovej voľbe riadna hlúposť. Urobil som maximum pre to, aby pravica postavila ako jediného kandidáta v Košickom samosprávnom kraji Rasťa Trnku. Bola to ťažká cesta plná stretnutí, rozhovorov, potlačenia osobných ambícií a nevyhnutných kompromisov. Veď ide o veľa, len tento rok sa rozpočet žúp vyšplhal na 1 455.8 mil eur, čo je 268 eur na obyvateľa. Tohtoročný výber županov a poslancov je výnimočný o to viac, že si ich volíme nie na 4, ale až 5 rokov.

Celý článok

Občania musia mať právo sa pýtať

🕔 16.10.2017

Rozmáha sa nám tu jeden zlozvyk. Občanom sa na zasadnutiach zastupiteľstva neudelí slovo. To vari teraz budú musieť poslanci NR SR chodiť po celom Slovensku robiť hovorcov ľuďom, ktorí sa chcú pýtať? Vypočujte si konkrétný príklad ako to funguje v Michalovciach.

Celý článok


Som za Učiace sa Slovensko!

🕔 4.10.2017

V pondelok bol zverejnený 259 stranový dokument Učiace sa Slovensko, ktorý budú jeho autori vo štvrtok prezentovať ministerke školstva M. Lubyovej. Viem, že prišla jeseň a nastalo ochladenie. No z toho, čo momentálne počúvam z médií na adresu reformného dokumentu, ma začína mraziť.

Celý článok

Hurá, testovanie piatakov bude

🕔 26.9.2017

Je to naozaj skvelá správa? Novej ministerke školstva Martine Lubyovej sa podarilo nájsť 160 000 eur a preto nedôjde k prerušeniu kontinuity certifikovaného celoplošného merania výkonov. Výkonov žiačikov a najmä ich učiteľov. Ale tí beťári učitelia jedni nedôverčiví, napísali pani ministerke list, že nech tie peniažky nehľadá, ale (a teraz neuveríte v takú nehoráznosť) nech sa tie peniaze využijú na niečo zmysluplnejšie.

Celý článok


Experimenty na deťoch pokračujú

🕔 6.9.2017

Vo svojom predchádzajúcom článku som upozornil na geniálny dokument vzdelávacích programov pre deti so zdravotným znevýhodnením v materských školách. Ministerstvo neprejavilo ani len štipku dobrej vôle a napriek výhradám odborných organizácií učiteľov i rodičov je toto nariadenie od 1. septembra v platnosti. Argumentovalo sa spolitizovaním odborného problému, vyjadreniami odborníkov, existenciou takýchto programov všade vo svete, aj keď v žiadnej krajine takéto typy programov nemajú, pán profesor Pupala ich označil za protiinkluzívne a bez reálnej koncepcie kurikulárnej politiky a asi sa pod spolitizovaním myslelo, že som sa ako politik opovážil ozvať pri odbornej téme.

Celý článok

Zastavme experimenty na deťoch

🕔 26.7.2017

Naša matička vlasť sa rozhodla pre neskutočne odvážny experiment, do akého sa ešte nijaká civilizovaná krajina nepustila. Pôjde (ak im to prejde) o vrcholný pedagogický počin, ktorý má byť určite vyjadrením tých najinkluzívnejších ideálov pedagogiky. Keďže ide o metodicky nesmierne sofistikovaný 283-stranový dodatok k štátnemu vzdelávaciemu programu, na ktorom sa tuho pracovalo takmer päť rokov, pokúsim sa ho interesovanej verejnosti priblížiť primeraným príkladom.

Celý článok


Náš milý Milan Rastislav

🕔 21.7.2017

Píšem Vám napriek tomu, že ste dnes priamo nemohli osláviť svoje stotridsiate siedme narodeniny medzi nami. Vnorili ste sa do vesmíru s hľadaním súradníc svojej duše len po viac ako štvrtine vám prideleného pozemského času. A tak málo o Vás stále vieme, tak veľmi si Vás niektorí prisvojujú.

Celý článok

Kto chce zakázať písané písmo?

🕔 12.7.2017

Odpoveď je jednoduchá. Nikto. Ale napriek tomu ste v médiách mohli zachytiť čokoľvek napr. aj od titulkov, že slovenskí študenti sa už nemusia učiť písať písaným písmom. Aká je teda pravda?

Celý článok


Odkaz Filozofa a Zákonodarcu

🕔 6.7.2017

Krátke zamyslenie nad včerajším sviatkom, ktorý sme si uctili s prázdnymi bruškami, už štandardnou mediálnou prestrelkou ústavných činiteľov a diskusiou o Saganovom lakti. Ale irónia nie je na mieste. Veď si pripomíname len 1154 rokov od príchodu svätého Cyrila a Metoda - apoštolov Slovanov a patrónov Európy.

Celý článok

Politik ako občan druhej kategórie alebo nižšia forma života?

🕔 6.6.2017

Včera som spáchal drzý čin - zúčastnil som sa ako občan tejto krajiny protikorupčného pochodu v Košiciach. Čím som mohol ohroziť snahu slovenských študentov o apolitickosť celého protestu, ktorý mal veľmi kultúrny priebeh a zazneli na ňom silné svedectvá. Tých študentov, ktorí sú väčšími vlastencami ako na facebooku večne napojení hľadači svojich právd, ktorí ich obviňujú zo spojenia s (tými nesprávne nasmerovanými) politikmi, G. Sorosom, mimovládkami, médiami, ba možno aj s červenými mravcami a mimozemskými civilizáciami.

Celý článok