Vox bloguli: Miroslav Kizák

To najlepšie z blogov od Miroslav Kizák


Plesnivý rezník

🕔 9.1.2018

Kto by na to dokázal zabudnúť, na dávne škandáliky v istých obchodných reťazcoch, kde predávali mäso farby vyzretých sibírskych močarísk. Nasledovali rázne postihy, matroš putoval na likvidejšn a bol pokoj.

Celý článok

Šmakózne metalové dezerty

🕔 24.12.2017

"Metal je najlepší," povedal raz Magneto a išiel si zaheadbangovať na koncert. Istotne by uznal, že v metale sa dajú neustále objavovať mnohé skvelé chute. Keď práve organizmujete nad geniálnou pizzou, neznamená to, že na ďalší deň nebudete slastne vzdychať pri nápore vydarenej kapustnice na vaše centrá v mozgu.

Celý článok


Vzostupy a pády árijských zombies - Guidemedia, dejstvo tretie

🕔 20.12.2017

Zombie majú často tú vlastnosť, že je ich ťažké eliminovať nadobro. V prípade Guidemedie už začínam mať pochybnosti, či som ich označil správne. Čím ďalej, tým viac sa mi podobajú na hydru - odseknete jednu hlavu a na jej mieste vyrastie buď nová alebo dve.

Celý článok

Zdravý rozum ešte nevymrel - panoráma bojovníkov proti nezdravej iracionalite SK/CZ edition

🕔 18.12.2017

Myslenie a konanie mimo rámca daného mozgom a logikou má svoje miesto a emócie sú potrebné. Môžu však narobiť riadnu paseku, ak sa vypustia aj tam, kde nemajú čo hľadať. Internet zgrupovaniu podobných elementov praje. Aj napriek záplave "hovadín" však realita nie je však taká čierna.

Celý článok


Headbanguj, až kým ti hlava neodletí - top 5 metalových albumov 2017

🕔 10.12.2017

Rok 2015, kedy sme sa naposledy stretli pri metalovom bilancovaní, bol neobyčajne silný. Pretože som na topku z 2016 v tom čase akosi zabudol, dostanete k tohtoročnému výberu 2017 aj pár nášupov z vlaňajška. Zabezpečte si svoju hlavu poriadne, aby vám pri toľkom headbangovaní neuletela do vesmíru! Let's get it on \m/

Celý článok

Tak toto fakt nevyšlo - zopár knižných anti-odporúčaní

🕔 7.12.2017

Väčšinou sa na stránkach Blogu N, keď prijde na knihy, stretávate s odporúčaniami, čo si prečítať. Keď niekto natrafí na zaujímavý kúsok, nejak ich to ťahá sa o svoju skúsenosť podeliť. Čo ale robiť, ak zakopnem o nakladenú kôpku a neviem to vymazať z hlavy?

Celý článok


Paroháč naveky - Oneskorená pocta Ronnie James Diovi

🕔 5.12.2017

Zrejme si ťukáte na čelo, však Dio je už skoro 8 rokov na onom svete, čo ho teraz napadlo písať o ňom článok? V čase, keď sa Dio pobral do metalovej Valhally, som takisto smútil. Aj preto, že som zmeškal jeho posledný koncert na Slovensku s Heaven & Hell. Niektoré veci vám naplno dopnú až po rokoch. U mňa to nastalo pri sledovaní komédie Tenacious D: Pick of Destiny (ďakujem čitateľskému tipu).

Celý článok

Keď plyšáci zhoria na popol - moja osobná exkurzia do extrémneho metalu

🕔 2.12.2017

Nedávno som vám predstavil "cukrovú vatu", akou si občas rád nechávam pohladiť dušu. Čo za hudobný liek si ale nasadzujem, keď zlyhajú všetky upokojujúce prostriedky? Práve vtedy nastupujú najťažsie kalibre. Rozžeravené dýky na vypaľovanie rán, kladivá na drvenie kostí a neľudský rev, ktorý ma dá zas dokopy. Práve s nimi vás zoznámim a zavediem do "troška" extrémnejších metalových vôd.

Celý článok


Brütal Legend - vyznanie lásky k tvrdej muzike

🕔 29.11.2017

Kedysi veľmi dávno existovali nejakí dávnovekí ohyzdi, čo boli tak masívne škaredí, že už pohľad na nich vyvolával nielen zvracanie ale aj útek všetkých orgánov z tela. Oni to vedeli, a tak sa skrývali, a potom, keďže sa ich nejaký mudrlant rozhodol odhaliť svetlom, tak začali robiť krávotinky. A tak ďalej, nepýtajte sa ma na zmysel :D

Celý článok

Moje uši kŕmim pestrou stravou, najťažším metalom aj najcukrovejším popom

🕔 24.11.2017

Mnohí z vás ma majú zafixovaného ako bloggera, ktorý sa zaoberá prevažne metalom. Možno vás prekvapím, ale počúvam aj diametrálne odlišnú hudbu. Okrem orchestrálnych a inak epických soundtrackov občas ulietavam aj na tom najcukrovejšom pope.

Celý článok


Zo svine na hrdinu alebo ďalšia minipanoráma knižných zakopnutí

🕔 23.11.2017

Striktne študijne zameraných BodyArt Press, otvorene fašistických Guidemedia alebo koncentrovane konšpiračných Eko Konzult sme si už predstavili. Pomyselný knižný smrťák, vyvolávač dávenia či tabletku na extrémne zvýšenie krvného tlaku máme teda za sebou.

Celý článok

Rhapsody Of Fire - Sila dračieho ohňa je aj vo Vás!

🕔 4.11.2017

Moderné fantasy prinieslo zložité morálne voľby medzi menším a väčším zlom, hrdinov z mäsa a kostí ako my, ktorí dokázali prekonať svojich démonov. Kde kedysi dominovala opozícia svetla a temnoty, dnes kolidujú odtiene sivej a čierna sa rada maskuje. Občas ale potrebujeme aj rytierov v žiarivej zbroji, aby nám ukázali, ako vyzerá dobro pod nánosom každodennej špiny.

Celý článok


Meno mesto animal thing

🕔 21.10.2017

Ťažkosti s jazykom majú nielen národne orientovaní kebabožrúti. Žiadna novinka. Nastávajú ale momenty, kedy sa slovenský nádor snaží otvoriť svetu. Ako vieme veľmi dobre, najlepšie ide zoznamovanie buď pri chľaste alebo žrádilku.

Celý článok

Temné drahokamy - zabudnuté poklady metalu

🕔 16.10.2017

Môžete sa hlbinami a zákutiami metalu prehrabávať, koľko chcete, aj tak nie je šanca objaviť všetko. Väčšina poslucháčov sa uspokojí s výberom známych mien alebo skrátka nemá čas a energiu hľadať viac, ako ponúka rádio alebo populárne rebríčky. Dnes Vám predstavím niekoľko viac či menej zabudnutých klenotov v rámci metalu, o ktorých ste s veľkou pravdepodobnosťou nepočuli.

Celý článok


Eko-Konzult alebo mozog ekologicky rozložený

🕔 7.10.2017

Bol to taký bežný deň. Rozmýšľal som, čo večer spíšem o svojich obľúbencoch Symphony X. Narazil som ale na dve novinky od Eko-Konzultu a povedal som si, že je načase venovať im samostatný článok.

Celý článok

Štipka metalového blázinca

🕔 19.8.2017

Metal sa nikdy „nepáral“ s krížením rôznych prvkov a motívov. Z času na čas nastali momenty, kedy sa hudobníci troška rozbláznili. Dnes Vám prinášam skromný výber skladieb z tohto súdka.

Celý článok


Wolfenstein: New Order – Desivá vízia víťazného nacizmu

🕔 18.8.2017

Zabíjať ľudí ma naozaj neláka, ani keď ide o náckov. Do chládku by sa hodili, načo si teda špiniť ruky. Ako si ale vybiť pocit frustrácie, že je na nich zákon častokrát prikrátky? Ostáva jedine virtuálny priestor. Kotlebstein je zábavný, ale príliš old school. Chcelo to vyšší level.

Celý článok

The Vision Bleak – Kutulu Vás už volá!

🕔 17.8.2017

Zlovestné tóny sa pomaly tiahnu z ticha. Kvílenie, kliatby, jed. Z temnoty vynára gothic metalová partička z Nemecka, aby nám zvestovala zlovestné vízie a šialenstvo z hlbín. Lovecraft by zatlieskal.

Celý článok


Nikdy sa nestratíš v ozvene - osobná pocta Chesterovi Benningtonovi

🕔 21.7.2017

Možno sa pýtate, prečo som proste len nevychrstol zopár uplakaných slov na Facebook a tak zhrnul svoje pocity okolo smrti lídra Linkin Parku Chestera Benningtona. Zvyčajne to tak aj robím, keď sa na druhý svet poberie nejaký umelec, ktorého som mal nejakým spôsobom rád. Nemám vo zvyku písať blogy-nekrológy. To by sa ale od nás všetkých nemohol porúčať človek, ktorého zásluhou sa menili nielen životy miliónov ľudí, ale aj ten môj.

Celý článok

Špina v Osirelej zemi II. - 3D, BDS a BtS

🕔 30.5.2017

Titulok tohto voľného pokračovania predošlého článku sa Vám môže zdať ako nejaká šifra. Význam skratiek si, samozrejme, vysvetlíme, aj dôvody, prečo sú také znepokojivé. Za nevinnou kamuflážou ochrany práv Palestínčanov sa totiž častokrát skrýva jedna z hláv hydry „starého dobrého“ antisemitizmu.

Celý článok


Špina v Osirelej zemi - Štyri pohľady na palestínsku BDS

🕔 22.5.2017

O proruskej propagande a ďalších viac či menej organizovaných dezinformačných kampaniach sa popísalo už mnoho. V tieni tejto záplavy informácií a boja proti nej sa ale stratila ich staršia sestra, zabudnutý potomok techník sovietskej KGB, a to palestínska BDS (Boycott, Divestment, Sanctions - bojkot, zbavenie majetku, sankcie).

Celý článok

Ráčte vstúpiť do sveta fantázie - Počítačové hry nie sú stratou času

🕔 12.5.2017

Hry sú pre deti. Je to strata času. Ženú ľudí k násilným činom. Ohlupujú. Stále len sedia pri počítači, načo je to dobré? O počítačových hrách (pod toto označenie zahrnieme aj konzolové tituly) sa v médiách dozvedáme zväčša len vtedy, keď sa rozoberá nejaký zločin a vyšetrovacie orgány potrebujú silou-mocou nájsť nejakú príčinu. Hry sú vtedy skvelý terč, spolu s heavy metalom alebo násilnými filmami. Pokrytie pozitív tak zostáva na herných portáloch. Gamesky už ale dávno nie sú len zábavky pre deti s primitívnou prezentáciou, časom dorástli do formy umenia.

Celý článok


Cez moria a púšte, až do temných zákutí ľudskej duše (alebo v metale je stále čo objavovať)

🕔 1.5.2017

Prehrabávanie sa internetom a obzvlášť YouTube môže niekedy priniesť nečakané ovocie. Aj keď si ako ostrieľaný a svetaznalý metalista myslím, že len ťažko môžem objaviť niečo nové a zaujímavé, nedávne dni mi znovu ukázali, že sa mýlim. Objavil som tri úžasné záležitosti a dnes Vám ich predstavím. Zoznámte sa s triumvirátom Excalion, Symphonity a Magic Kingdom. A na konci Vás čaká ešte príjemný bonus so slovenským pôvodom.

Celý článok

My nezabúdame - Alexander J. Kenji: Boj o štát (long read)

🕔 29.3.2017

V blogosfére a la Wiesenthal demaskuje fašistov a podobné živly Ján Benčík. V kinách vládne film Únos, ktorý nanovo rozdúchal tému mečiarovských amnestií. A na knižný trh pred pár rokmi vcelku nenápadne vošla knižka od vydavateľstva Koruna, ktorá odvtedy ešte nabrala na aktuálnosti. A to doslova desivým spôsobom...

Celý článok


Sun Tzu by mal radosť - Sabaton v Bratislave

🕔 25.3.2017

Po dlhšej dobe som si znovu doprial radosť ísť na metalový koncert. A v deň, kedy si hnedá lúza uctievala "jediného skutočného slovenského prezidenta", som sa ja vybral zaheadbangovať si na partičku, ktorá vzdáva úctu skutočným hrdinom.

Celý článok

Nedotknuteľní - besnota vracia úder

🕔 12.1.2017

Keď som napísal článok o vydavateľstve Guidemedia, malo to byť akési ukázanie prstom na niečo nechutné, čo sa tu potichučky vzmáha. To som ešte netušil, čo sa ďalším „posvietením si“ ukáže. Okolo vlka sa zjavila rovno celá svorka. Narozdiel od ozajstného vlka, majestátneho to tvora, ale títo pripomínajú bandu besných psov. A neboja sa.

Celý článok


Guidemedia – nacistická zombie mašina znovu povstala

🕔 3.1.2017

Keď som pred necelým rokom písal o vydavateľstve Bodyart Press, ktoré si minimálnym až alibistickým komentárom „odpinklo“ zakaždým svoju zákonnú povinnosť, a vydávalo hnedú extratriedu, myslel som si, že len ťažko narazím na väčší hnoj. A predsa, stalo sa. Upozorňujem, mnohé veci v tomto článku (najmä obrazové prílohy/screenshoty) nie sú pre slabšie povahy. Posnažím sa byť stručný, aby som si nedajbože nepovracal vlastnú klávesnicu.

Celý článok

Sabaton – Tanková brigáda zo Švédska

🕔 4.12.2016

História, najmä vojenská, mnohým pripadá ako nudný zoznam dátumov a mien s komentárom, ktorí si čítajú intelektuáli a bežnému človeku sú nanič. Často k jej štúdiu nedokážu strhnúť ani množiace sa publikácie, akokoľvek kvalitne spracované a zrozumiteľne podané. Ale hudba má tú skvelú vlastnosť, že sa ľahko dostane pod kožu. A tu vstupuje do hry švédska kapela Sabaton.

Celý článok


Orphaned Land - metaloví poslovia mieru z Izraela

🕔 30.10.2016

Koncert Orphaned Land sa blíži, a tak som si povedal, že by nebolo na škodu si ich trošku priblížiť. Kapelu, ktorá by využívala orientálne prvky do takej miery ako oni, nájdete len ťažko.

Celý článok

Atómovka na krku. Nepribližovať sa!

🕔 16.9.2016

Poznáte to. Naštve Vás šéf, dianie vo svete, či skrátka nemajú Vaše obľúbené cereálie. Hnev stúpa, až Vaša hlava vyzerá ako atómovka nastoknutá na krku. Ako isto viete, zabiť či ublížiť na zdraví je trestné. Ale ako vypustiť paru tak, aby ste okolo seba nenarobili na Hirošimu? Jedným z dobrých receptov je pustiť si song, ktorý presne vyjadrí, čo si o tých ... myslíte, a poriadne si zaheadbangovať. Nech sa páči, pripravil som pre Vás výber fakt šťavnatých kúskov.

Celý článok


Pokľaknite pred Byronom! Exkluzívny rozhovor s frontmanom Bal-Sagoth

🕔 4.9.2016

Keby Robert E. Howard a H.P. Lovecraft ešte stále žili, som si istý, že by ich hudba Bal-Sagoth premenila na fanúšikov heavy metalu. Vďaka tejto kapele som sa ešte viac ponoril do hlbín epickej muziky a vylepšil si angličtinu – kvôli ich albumom som si dokonca musel vytvoriť vlastný anglicko-slovenský slovník, ktorý obsahoval vyše 900 slovíčok a fráz. Aj preto som rád, že Byron Roberts, ich jadro a mozog, súhlasil s týmto rozhovorom.

Celý článok

Battle Beast - Xena si založila metalovú kapelu

🕔 19.7.2016

Keď sa povie metal, asi ťažko nájdete dvoch ľudí alebo fanúšikov, ktorí by Vám ho opísali rovnakým spôsobom. A nie je to len preto, lebo sme každý iný. Metal sa v priebehu času skrížil takpovediac so všetkými štýlmi, aké poznáme. Občas to chce pri počúvaní aj nejaký ten „návrat ku koreňom“. A práve ten ponúka fínske metalové tornádo Battle Beast.

Celý článok


Užívaj si bicykel! Zopár užitočných tipov (najmä pre začiatočníkov)

🕔 2.7.2016

Cyklista a jeho bicykel. Každý niekde musí začať. Niet jediného cyklistu, akokoľvek nadšeného, ktorý by si neprešiel nováčikovskými chybami a trapasmi. Napriek tomu, väčšina si skrátka povie „Sadnem na bajk a idem, nie?“

Celý článok

Pohodlíčko. Ako si zvýšiť komfort na bicykli

🕔 1.7.2016

Cyklistika bez tej trošky „bolesti a utrpenia“ hádam ani neexistuje. Meniť celý bicykel kvôli komfortu je zas zbytočne nákladné. Aké investície Vám teda pomôžu, aby dochádzanie do práce, športové jazdy alebo rekreačné výjazdy boli čo najpríjemnejším zážitkom a nie úmornou cestou, z ktorej sa budete zotavovať ešte aj ďalší týždeň?

Celý článok


Dunajský cyklomaratón 2016 – Aj s počasím ako na objednávku

🕔 6.6.2016

Jazdenie na bicykli do práce, k blízkym či len tak vo voľnom čase je nepochybne fajn. Občas ale človek zatúži zistiť, ako na tom reálne je s kondičkou. Nie je teda lepší spôsob, ako si zmerať sily s ostatnými. Aj nato slúžia akcie ako Dunajský cyklomaratón.

Celý článok

Vodiči, spamätajte sa!

🕔 18.5.2016

Len nedávno zahynul na bratislavských cestách cyklista, dočítali sme sa o tom vo všetkých relevantných médiách. Denník N priniesol skvelý článok o tom, ako vzájomná netolerancia medzi vodičmi a cyklistami každý deň prináša situácie, ktoré môžu ohroziť život alebo zdravie. Obzvlášť kvalitne tam autor pokryl najčastejšie excesy, akých sa dopúšťajú vodiči. Do tejto „story“ by som rád prispel aj svojim článkom.

Celý článok


Šachovnica osudu. Čo majú spoločné metal a rap?

🕔 28.4.2016

O rap/hip hop som sa ako metalista donedávna príliš nezaujímal. Nejakou zvláštnou zhodou okolností som sa dostal k DVD filmu Straight Outta Compton. Dej filmu a následné napočúvanie si pesničiek z filmu a iných projektov Dr. Dre v spojení s mojou prirodzenou zvedavosťou a analytickým myslením ma doviedli k zamysleniu, či sú rap a metal v jadre naozaj až také odlišné.

Celý článok

Bal-Sagoth – Dark Souls heavy metalu

🕔 25.4.2016

Vo svete metalu, ale aj hudby všeobecne sa už len zriedkakedy dá povedať, že poznáte kapelu, ktorá sa úplne vymyká tomu, čo poznáte. Bal-Sagoth aj napriek tomu, že medzičasom na základy ich zvuku nadviazalo už nespočetne veľa kapiel, zostávajú unikátom.

Celý článok


Phantasma – Metalový muzikál pre zblúdené srdcia

🕔 10.4.2016

Kapela Delain a ich tvorba ma dlhý čas úplne obchádzala. Až sa mi do uší cez funkciu AutoPlay na YouTube dostala skladba Suckerpunch. Nechal som playlist plynúť a čoskoro sa spustila pieseň Let it die. V tej chvíli som musel zistiť, čo je tá Phantasma vôbec zač.

Celý článok

Cesta do krajiny Avantasia – časť tretia – Prechádzka fantáziou

🕔 2.4.2016

Avantasia už dlhodobo figuruje v mojej osobnej metalovej TOP5. Aj preto som si lístok na ich trojhodinovú show kúpil v čase, keď o nej veľká časť jej budúcich návštevníkov ešte ani netušila. Metaloví spevácki polobohovia a spolu na pódiu? Count me in!

Celý článok


“Protiváha” – geopolitická fikcia s nádychom thrilleru

🕔 23.3.2016

Priznám sa, že ide o môj prvý pokus o spracovanie nápadu, ktorý mi už dlhšie behá hlavou. Čo sa môže stať, ak podceníme to, čo nám rastie rovno pod nosom a nič nespravíme? Naozaj sa nikto nenájde, kto by zakročil? To sa dozviete v nasledujúcej geopolitickej fikcii. Prajem Vám príjemné čítanie :)

Celý článok

Hnedozem – ako sa aj knižný trh podieľa na hnednutí spoločnosti

🕔 15.3.2016

Popri ostatných témach a príčinách, prečo sa hnedozem a z nej vzišlé elementy dostali do parlamentu a získali istú podporu v spoločnosti, sa akosi pozabudlo na knižný trh. Ten ale takisto výdatne pomohol pripraviť živnú pôdu pre súčasný stav. Poďme sa teda naň pozrieť pekne nechutne zblízka.

Celý článok


Myrath si už vytvárajú vlastné dedičstvo

🕔 26.2.2016

Existujú klenoty, ku ktorým sa dostanete v podstate náhodou. Obľúbenú kapelu už máte napočúvanú skrz-naskrz a chcete si vypočuť niečo iné, ale zároveň z podobného súdka. Asi tak sa aj mne podarilo naraziť na Myrath, nenápadnú partičku z Tuniska.

Celý článok

Cesta do krajiny Avantasia – časť druhá – Fantóm opery sa už neskrýva

🕔 22.2.2016

Na moje prvé stretnutie s projektom Avantasia si pamätám presne. Zamieril som do CD shopu niekde na Trojičnom námestí v Trnave, kde som mal už vyhliadnuté nejaké iné CD. Zaujal ma pekný artwork na obálke a názov. Vtedy som si ho ešte nekúpil, ale onedlho nato sa už ku mne cez môjho kamoša dostali oba „diely“ Metal Opera. A tak sa začala moja cesta do Avantasie...

Celý článok


Bodyart Press – hajlujú alebo len ukazujú na slnko?

🕔 10.2.2016

Aj človek, čo príliš nesleduje dianie okolo seba, už musel zbadať, že extrémizmus je posledné roky na vzostupe. S migrantmi či bez nich, spoločnosť nabrala nezdravý smer, kedy začala v myslení ľudí v dôležitých životných aj spoločenských otázkach prevládať iracionalita, čo bola len ďalšia voda na mlyn fanatikom. Boj alebo naopak podpora týchto tendencií sa preniesli aj na knižný trh na Slovensku a v Česku. Aj keď jadrom tohto článku bude "prípad Bodyart Press", najprv sa v krátkosti pozrieme, aké podoby ten boj môže nabrať.

Celý článok

Cesta do krajiny Avantasia – časť prvá – Svetlá duchov, svieťte nám!

🕔 3.2.2016

K projektu/kapele Avantasia som sa dostal v rámci svojho pátrania po krásach power a symfonického metalu. Čakali ma dva očarujúce koncepčné albumy plné hviezd vtedajšej scény. Kiske, Matos, Tolkki, a zoznam bol ešte dlhší. Ak ste chceli, alebo chcete kamarátom názorne predviesť, čo to ten power/symphonic metal vlastne je, stačí pustiť albumy Metal Opera I a II. Dnes sú z nich už nesmrteľné klasiky.

Celý článok


Láskyplný odkaz lemravým žiakom bez servítky

🕔 26.1.2016

Pôvodne som túto kapitolku ani nemal v úmysle napísať. Chcel som si spríjemniť deň takým bežným sarkazmom na účet nejakých krutónov, z ktorých mi naskakoval mierny tik v oku. Ale vy, lemraví žiaci, ste vymenili inteligenciu za akože drsné diskusné schopnosti. Pustili ste sa do tých, bez ktorých by ste akurát tak čistili toalety ručne niekde v Severnej Kórei.

Celý článok

Veni, vidi, Manowar! Králi metalu dobyli už aj Bratislavu!

🕔 21.1.2016

Králi „skutočného metalu“, Manowar, po dlhých 36 rokoch svojej úspešnej existencie konečne zavítali aj na Slovensko. Česko je ich dlhodobá bašta, o čom svedčia aj dva koncerty za sebou v Prahe. Podarilo sa im úspešne dobyť aj ďalšie teritórium?

Celý článok


Metal a jeho “králi” prichádzajú a s nimi aj posvätná OCEĽ

🕔 9.1.2016

Priznám sa, Manowar nikdy nepatrili medzi moje obľúbené kapely a trvalo nejaký čas (a lepšie repráky), kým som im došiel na chuť. Nechápal som, ako sa jedna banda, ešte k tomu vyzerajúca ako Chippendales s gitarami, mohla sama prehlásiť za „kráľov (heavy) metalu“. Takú drzosť nemali ani Black Sabbath, Iron Maiden, Judas Priest či Motorhead, a to by sa veru mohli navzájom prekrikovať, kto má na ten titul väčšie právo.

Celý článok

Niekde medzi nebom a peklom sa zídeme… na metalovom koncerte

🕔 28.12.2015

Aj rok 2015 bol na kvalitné albumy v žánri heavy metal pomerne bohatý. Niektoré kapely potvrdili vzostupný trend v kvalite svojich nahrávok, iné si viac či menej stále hrabali na svojom piesočku a ďalšie zasa prekvapili. V tej záplave sa mi (bohužiaľ) nepodarilo pokryť všetky nahrávky, ale z toho množstva, ktoré prešlo mojimi ušami a mozgom, som vybral päť najlepších.

Celý článok


Hejslovácka gramatyka pre samoukou

🕔 1.12.2015

Hrdosť k slovenskému nádoru sa nám tu nejako v poslednom čase rozrástla. Často sa spája aj s nekonečnou láskou k veľkému slovanskému bratovi, ktorý je síce spolovice zbastardený škandinávsky a bohvie ešte aký mix, ale to nám nemusí vadiť, že?

Celý článok

Graffiti môžu byť aj ozdobou

🕔 27.11.2015

Pri spomenutí slova „graffiti“ si najskôr asi vybavíte nejakú útulne počmáranú železničnú alebo autobusovú stanicu alebo zdevastovanú pamiatku. Tí trošku umelecky rozhľadenejší si ešte spomenú na zopár umelecky pomaľovaných stien a objektov, kde to povolili majitelia.

Celý článok


Dračia žena v ľudskej koži

🕔 19.11.2015

Bol som osobne svedkom vzniku niekoľkých jej kresieb, či už digitálnych alebo ručne vytváraných. Preto som sa rozhodol, že bude prvou v sérii rozhovorov s ľuďmi, ktorých osobne poznám a pri ktorých si myslím, že by ich tvorbu alebo inú činnosť mala spoznať širšia verejnosť, lebo majú čo ponúknuť.

Celý článok

Prvá prekladateľská liga

🕔 4.11.2015

Ak by také niečo existovalo, určite by tam patrila aj česká prekladateľka Dana Krejčová. Do češtiny preložila knihy autorov, ktoré by sa bez preháňania dali použiť ako zbraň, napríklad Roberta Jordana, Davida Gemmella alebo Stevena Eriksona a I.C. Esslemonta.

Celý článok


Čo metalová chladnička dala

🕔 21.10.2015

Viete ako to je. Prídete domov a ste hladní, ale nechce sa Vám variť. A ešte k tomu ste zabudli dokúpiť veci do chladničky. Ste tak odkázaní na to, čo v nej nájdete a nové recepty sú na svete.

Celý článok

Dracovallis – dračí jazdec od Čierneho mora

🕔 14.10.2015

Písal som si jeden zo svojich článkov a na YouTube som k tomu hľadal inšpiratívnu muzičku. Či už idem práve do práce alebo tvorím, hudba ma sprevádza skoro stale. Z nejakého dôvodu pomáha môjmu mozgu lepšie fungovať. Ako verný spoločník ma sprevádza skladiskom myšlienok a radí mi, ktoré kúsky zodvihnúť a preskúmať.

Celý článok


Progressive power metal – umenie a virtuozita tancujú valčík

🕔 7.10.2015

K tomuto článku sa schyľovalo už nejaký čas a konečne je tu. Máloktorý metalový hybrid je tak rôznorodý ako progressive power metal. Väčšina žánrových zlepencov vyplodí zopár originálnych kapiel a potom nasledujú mraky klonov. V tomto podžánri ale našli spôsob, ako pri podobnom spoločnom základe vytvoriť pestrú paletu naozaj odlišných zvukov.

Celý článok

Symfonický metal – aj metal vie byť vážny

🕔 5.10.2015

Väčšine bežnej populácie sa pri slove „metal“ vybaví všetko možné nepekné. Mnohí fanúšikovia vážnej hudby dokonca metalom pohŕdajú a je pre nich akoby „nižšou hudbou“. A predsa by sa dalo povedať, že metal samotný je akýmsi bastardom, ktorý vzišiel z klasiky. Symfonický metal a jeho mnohé formy sú tak v podstate návratom ku koreňom. Ale ako vznikol, aké má podoby a kam až zašli jeho chápadlá?

Celý článok


Power metal – jednorožce aj motivačná literatúra v jednom

🕔 25.9.2015

O metale sa tu na blogoch Denníka N príliš nepíše. Prečo som sa potom rozhodol napísať samostatný článok o jednej z jeho vetiev? Odpoveď nie je až taká zložitá, ako by sa mohlo zdať. Power metal je prístupný a pomerne počúvateľný aj pre poslucháčov, ktorí tvrdú muziku zas až tak nemusia. Je príjemne melodický, nablýskaný, efektný, a jeho texty nesú pekné a často pozitívne posolstvá. Nezabúdajme aj nato, že tvorba mnohých kapiel v nás prebúdza hrdinov.

Celý článok

Evolúcia čaruje v nespočetných podobách

🕔 13.9.2015

Nightwish sú moja srdcovka, nemôžem si pomôcť. Spolu s Iron Maiden, Judas Priest a Within Temptation mi otvorili brány do nekonečného sveta metalu.

Celý článok


Synovia osirelej zeme (Orphaned Land a ich album All Is One)

🕔 12.9.2015

Metal býval dlho doménou Európy a Ameriky. Jeho oceľové chápadlá ale za tie roky zasiahli do celého sveta. Dostali sa aj do zeme ťažko skúšanej, do Izraela. Z piesku púšte, sĺz a krvi skuli bohovia metalu niečo výnimočné – orientálny metal a jeho popredných predstaviteľov, kapelu Orphaned Land.

Celý článok

Specialized Allez C2 2015 Orange (moje dojmy)

🕔 3.9.2015

O cestných bicykloch z entry-level (začiatočníckeho) segmentu je na internete veľmi málo, a tak som sa rozhodol túto medzeru aspoň čiastočne zaplniť článkom o základnom modeli rady Allez.

Celý článok


Cyklopríbeh

🕔 3.9.2015

Žijem si svoj cyklopríbeh, jé, je jé, je! Či tak nejako, ak by som si mal prispôsobiť text slávnej, i keď občas otravnej piesne.

Celý článok

Mozog máme len jeden

🕔 2.9.2015

Pozrieme sa na najčastejšie argumenty odporcov povinného nosenia prilieb, od tých racionálnejších až po absurdity, a prečo podľa môjho názoru ani jeden v konfrontácii s realitou neobstojí.

Celý článok


Fantóm obálky

🕔 26.1.2015

Vďaka českým vydavateľstvám sa aj slovenský čitateľ dostane k nesmiernemu množstvu kvalitnej fantasy literatúry. Ak si ale pri výbere obálok pre "veľké ságy" od autorov z prvej ligy žánru nedajú pozor, dokonca opakovane, a ešte sa následne snažia odviesť pozornosť od jadra problému, je to na pováženie.

Celý článok