Vox bloguli: Miroslav Beblavý

To najlepšie z blogov od Miroslav Beblavý


Župné voľby obnažili krízu politických strán

🕔 6.11.2017

VÚC voľby sú skutočným úspechom demokratických kandidátov a kandidátov zmeny, spomedzi nich sú však najväčším víťazom nestranníci. SMER získal 88 poslancov, KDH 38 a SaS 15 poslancov. Nezávislých poslancov je pritom až 161. Výsledky volieb tak naplno odhaľujú tušenú krízu slovenského straníckeho systému.

Celý článok

Ako ochrániť eurozónu pred budúcou krízou

🕔 12.10.2017

9 rokov po začatí finančnej krízy a 6 rokov po páde slovenskej vlády vieme, že ani EÚ, ani eurozóna sa nerozpadli. Naopak, vytvoril sa najprv dočasný a potom trvalý mechanizmus na riešenie obdobných situácií v budúcnosti. Nenaplnili sa predpovede skeptikov o tom, že euroval situácii nepomôže, prípadne, že sa eurozóna rozpadne. Z tohto hľadiska možno rozhodnutie povaliť vládu na téme eurovalu považovať dnes za ešte nezodpovednejšie a nepremyslenejšie, než sa to zdalo vtedy. Viaceré dôležité otázky však zostávajú len čiastočne zodpovedané a kým sa s nimi únia nevysporiada, môžeme sa dočkať opakovania kríz.

Celý článok


6. výročie pádu Radičovej vlády – poučíme sa konečne? Výzva pre Richarda Sulíka

🕔 10.10.2017

Pred šiestimi rokmi odmietli poslanci SaS a OĽaNO vysloviť dôveru vláde Ivety Radičovej. Dôvodom bol euroval. Hodnotenie konca Radičovej vlády by sme za normálnych okolností už mohli nechať politológom a historikom, ale prenasleduje nás dodnes a ohrozuje našu budúcnosť. Novovznikajúca politická sila SPOLU chce Európsku úniu aktívne spoluvytvárať, nie ju podrývať a ničiť. Dnes som preto listom oslovil SaS aj OĽaNO s návrhom na podpis spoločného memoranda k európskej politike, kde zadefinujeme spoločný pro-európsky postoj.

Celý článok

Čísla ukazujú, že poslanci neriešia obsah, hlasujú o zákonoch podľa straníckej príslušnosti. Až na jednu výnimku

🕔 8.10.2017

Pomaly sme si zvykli, že v parlamente to tak chodí. Koaličné strany schvaľujú vlastné zákony a opozičným stranám neprejde legislatívnym procesom ani jeden návrh. V lepšom prípade občas koalícia niektoré opozičné návrhy okopíruje a vydáva za vlastné. Je to krátkozraká taktika, na ktorú doplatia všetky demokratické strany.

Celý článok


Chronológia falošných sľubov: Ako Smer udržiava 144-tisícovú armádu pracujúcej chudoby

🕔 3.10.2017

Smer dal ďalší zo série sľubov na zrovnoprávnenie miezd verejných zamestnancov so súkromným sektorom. Tentokrát zvýšenie platov odsunuli na rok 2019. Tieto prázdne reči vláda tri roky dávkuje ožobračovaným ľuďom ako tabletky na spanie. Najslabšie ohodnotení zamestnanci v tomto štáte tak prichádzajú o desiatky až stovky eur mesačne. Spísal som preto pre vás chronológiu nesplnených sľubov, ktorými sa nám snaží Smer zalepiť oči. Po rokoch klamstiev už nie je dôvod im znovu uveriť. Peniaze na zvýšenie platov pritom v rozpočte sú, pred pár dňami ministerstvo financií oznámilo, že štát tento rok vyberie nečakane o 147 miliónov eur viac na daniach. My, siedmi poslanci SPOLU, sme preto predložili do parlamentu vlastný návrh platových tabuliek a napadli sme súčasný stav na Ústavnom súde.

Celý článok

Zatočil protischránkový zákon so schránkami v zdravotníctve?

🕔 27.7.2017

V utorok 1. augusta 2017 nadobudnú účinnosť posledné časti zákona o registri partnerov verejného sektora, ktorý má odhaliť skutočných ľudí za spleťou firiem, ktoré obchodujú so štátom. Už dnes vieme zo zverejnených údajov povedať tri zaujímavé veci.

Celý článok


Kto riadi slovenskú vedu? Koncipientka Andreja Danka

🕔 4.6.2017

Slovenskú vedu riadi treťotriedna akademička. Jej jedinou kvalifikáciou je priazeň Andreja Danka.

Celý článok

Kaliňák ručil krkom, ale klamal a vážne porušil zákon. Odstúpi už?

🕔 12.5.2017

Úrad pre verejné obstarávanie mi 11. mája 2017 doručil výsledok kontroly, podľa ktorej Robert Kaliňák porušil pri prenájme, rekonštrukcii a výmene budovy Starej Ikey pre účely klientského centra Bratislava závažným spôsobom zákon, pretože nevykonal súťaž.

Celý článok


Potrebujeme upgrade na Slovensko 2.0

🕔 19.4.2016

Pri investovaní do lepšej budúcnosti našej krajiny potrebujeme zásadnú zmenu.

Celý článok

Ani nie pol na pol

🕔 13.4.2016

Analýza protikorupčných opatrení v programovom vyhlásení vlády z pohľadu 11 protikorupčných priorít programu SIETe.

Celý článok


Koniec papalášskej imunity?

🕔 1.2.2016

Za porušovanie ústavného zákona o konflikte záujmov museli verejní funkcionári zaplatiť až 196 755,54 EUR.

Celý článok

Rodičia si zaslúžia konkrétnu pomoc

🕔 25.1.2016

Ubránili sme rodičovský príspevok pre pracujúcich rodičov, vybojovali zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa.

Celý článok


Aby ľudia vedeli o voľných pracovných miestach

🕔 22.1.2016

Vo fungujúcom štáte sa nemôže stať, že k verejným prostriedkom a eurofondom majú prístup len vyvolení.

Celý článok

Dá sa to aj bez poplatkov a byrokracie

🕔 20.1.2016

Prečo by mali mať uchádzači o zamestnanie zakázanú prácu na dohodu? A prečo na súde platiť za niečo, čo nepotrebujem?

Celý článok


Keď sa oplatí bojovať za budúcnosť (na školách)

🕔 15.1.2016

V školstve som sa sústredil najmä na to, aby som upozornil na škodlivosť návrhov presadzovaných vládnou stranou. A ak to bolo možné, aby som im zabránil.

Celý článok

Padni komu padni (ako som strážil verejné financie)

🕔 13.1.2016

„Všetci rozprávajú o korupcii a nikto nič nehlási - ak niekto chce hovoriť o korupcii, tak nech zdvihne telefón a nech mi zavolá,“ povedal premiér. Tak som hlásil.

Celý článok


Ako som strážil (za) vaše peniaze

🕔 11.1.2016

Ku kultúre verejnej služby patrí odpočet poslaneckej činnosti.

Celý článok

Aj deravý ústavný zákon dokáže potrestať

🕔 9.9.2015

Pokuty vo výške ročného platu, presahujúce niekedy aj 37 000 eur, či strata verejnej funkcie. Aj tieto sankcie sa uložili za zneužívanie funkcie.

Celý článok


Kto sa bojí, nezíska elektronický občiansky preukaz

🕔 28.8.2015

V 2. dieli série „Prežil som slovensko.sk“ sme zisťovali, ako veľmi sa zapotíte pri získavaní elektronického občianskeho preukazu (eID), ktorý je nevyhnutnou podmienkou využívania elektronických služieb štátu. Zistili sme, že veľmi.

Celý článok

Kto sa bojí, nezíska elektronický občiansky preukaz

🕔 28.8.2015

V 2. dieli série „Prežil som slovensko.sk“ sme zisťovali, ako veľmi sa zapotíte pri získavaní elektronického občianskeho preukazu (eID), ktorý je nevyhnutnou podmienkou využívania elektronických služieb štátu. Zistili sme, že veľmi.

Celý článok


Prežil som Slovensko.sk: Diel I.

🕔 23.7.2015

Tvorcovia portálu slovensko.sk by mali vyvrátiť mýtus, že štátny web musí byť komplikovaný, neprehľadný a tým aj málo užitočný.

Celý článok

Dotácia Ministerstva školstva pre Aeromobil: Nie každá inovačná politika je aj dobrá politika

🕔 19.6.2015

Všetci chceme, aby bolo Slovensko krajinou investujúcou do inovácií - aj takéto investície sa však musia robiť transparentným a systematickým spôsobom.

Celý článok


Slobodnejší a lacnejší prístup k informáciám

🕔 22.5.2015

Zastúpenie advokátom vo veciach slobodného prístupu k informáciám bude po novom dobrovoľné. Táto zmena ušetrí peniaze nielen občanom, ale aj štátu.

Celý článok

Eurofondy: Najväčšie zlyhanie Ficovej vlády

🕔 21.5.2015

Tento blog nie je pre slabšie povahy. Nie sú v ňom žiadne vulgarizmy, ale každému učiteľovi, každej zdravotnej sestre, každému starostovi, každému živnostníkovi, ale aj každému občanovi Slovenska sa pri jeho čítaní môže zatmieť pred očami od hrôzy a môže ho pochytiť oprávnená zúrivosť.

Celý článok


Prehľadnejší právny poriadok a viac verejnosti pri tvorbe zákonov

🕔 18.5.2015

Šesť pripomienok k návrhu zákona o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR, ktoré prispejú k zjednodušeniu právneho poriadku a väčšej participácii verejnosti.

Celý článok

Prečo musíme vracať eurofondy

🕔 18.3.2015

Predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová nesúhlasí s výzvou ministerstva financií na vrátenie neoprávnených výdavkov vo výške 5,397 milióna eur v rámci projektu Elektronické služby ŠÚ SR. V zmysle ministerskej výzvy má úrad vrátiť štvrtinu z hodnoty projektu zrealizovaného v rokoch 2010 až 2013. Výška finančnej korekcie dosahuje tretinu ročného rozpočtu Štatistického úradu SR. Pani predsedníčka […]

Celý článok


Dodatky navyšujúce cenu fičia ďalej

🕔 16.2.2015

Kaliňákovi sa rozpadá reforma verejného obstarávania

Celý článok

Súboj pilierov: Ako vrátiť rovnováhu a stabilitu dôchodkovému systému

🕔 6.2.2015

Vo vzťahu k dôchodkovému systému dnes stojíme na určitej križovatke, ktorá nás núti zamyslieť sa nad zmyslom a logikou celého systému, nielen nad čiastkovými zmenami niektorých jeho parametrov.

Celý článok