Vox bloguli: Miro Surmánek

To najlepšie z blogov od Miro Surmánek


Veľkonočná Praha alebo príliš utajené tajomstvo

🕔 1.4.2016

„Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“ Tie slová mi v posledných dňoch prišli viackrát na myseľ. No namiesto radosti ma napĺňali tiesňou.

Celý článok

13. komnata Róberta Fica

🕔 17.2.2016

Bolo by treba vyštverať sa hore po ošarpanom rebríku. Z nohy na nohu. Opatrne. Pomaly. Len sa nepošmyknúť. Nešliapnuť do prázdna. Ozvena krokov šíriaca sa v stiesnenom priestore. Zvírený prach pri každom výdychu. Ten poklop nad posledným schodom bol ľahší, ako sa zdal. Zatuchnutý vzduch. Pavučina. Myšami ohryzené šaty takmer celkom bez farby. Schodené topánky. Polovička osieho hniezda. Vydržala, sakra! Ozvena vlastných slov tu tak zvláštne znie. Prítmie a ticho. Akoby večné.

Celý článok


Najlepšia utečenecká kríza

🕔 23.10.2015

Občania si zaslúžia istoty. Robíme pre ľudí. Potrebujú našu ochranu. Príznačne gradujúca trajektória marketingových siločiar vládnej strany. Jeden by neveril, ako môžu prísť vhod všetky tie loďky, ploty, kvóty a schodené podrážky. To len tak nevymyslíš.

Celý článok

Harabinove hodiny

🕔 26.8.2015

„No, tak to už by hádam stačilo!“ ...poviete si možno mnohí. Všade samí Harabin. Valí sa z televízie, novín, blogov. Do toho to teplo. Chcelo by to niečím sa schladiť. Začínam sa báť, že otvorím chladničku a aj tá mi ponúkne nanajvýš tak Harabinovu z-á-k-o-n-n-o-s-ť.

Celý článok


Harabin vracia úder

🕔 24.7.2015

Tento blog sa mal volať úplne inak. Premýšľal som nad „Harabinovou zákonnosťou“. Ale prišlo mi to nevýrazné. A málo uveriteľné. Vo svojich úvahách som si tiež spomenul na svoju dávnu záľubu v rozvetvených názvoch literárnych diel. Tie vo mne vzbudzovali nesmiernu zvedavosť. Vravel som si, keď si autor dal toľkú prácu s názvom, aký potom musí byť samotný román?! Človeka poznáš po reči. Dielo po názve. A sudcu podľa rozhodnutí.

Celý článok

Achillova päta Róberta Fica

🕔 17.4.2015

Pod Tatrami sa už tradičné rozprávky dávno nerozprávajú. Nahradili ich iné príbehy. Žáner sa však nezmenil. Stále sú to viac menej legendy, báje a povesti. Začiatkom tretieho tisícročia (datovanie pre našich tzv. sociálnych demokratov - od druhého roku po Mečiarovi) im začína dominovať postava Róberta Fica.

Celý článok


Moja referendová cesta

🕔 7.2.2015

Trasa Praha – Košice – Michalovce. Vzdialenosť asi 730 km. Čas zhruba 10 hodín. To preto, aby som využil svoje občianske právo vyjadriť svoj názor. Z úcty k slobode a hodnotám, ktoré vyznávam. Z úcty k ľuďom, ktorých som si vždy vážil. To všetko preto, aby som hoci malou troškou prispel k presadeniu svojho pohľadu na svet. Na život. Lebo sa mi zdá správne povedať priamo, čo si myslím.

Celý článok