Vox bloguli: Michal Ovádek

To najlepšie z blogov od Michal Ovádek


Koľko stojí slovenská diplomacia?

🕔 21.5.2017

Relatívne k štátnym prostriedkom je rozpočet slovenského Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí dlhodobo štedrejší ako v Česku.

Celý článok

Základy zavádzania o EÚ alebo prečo je dôvera v Úniu tak nízka

🕔 28.10.2016

Nemám ilúzie o tom, že Sulíkove video o monitorovacom mechanizme základných princípov v EÚ nie je štandardom jeho politickej komunikácie, ale aj tak sa občas oplatí pozrieť na tieto výtvory bližšie.

Celý článok


Na okraji Európy, v Moldavsku

🕔 21.10.2016

Ako si vyjasniť priority v Európskej únii? Napríklad výletom za jej východné hranice.

Celý článok

Nórska alternatíva k členstvu v EÚ

🕔 1.6.2016

Britské referendum o zotrvaní v EÚ otvorilo diskusiu o alternatívach k členstvu, pričom ako príklad sa často skloňuje Nórsko. Ako jednu z najbohatších krajín na svete je lákavé dávať Nórsko za vzor ašpirantom na odchod z Únie, no treba mať jasno v tom, čo takýto scenár obnáša.

Celý článok


Transatlantické výdaje na obranu

🕔 23.5.2016

V predošlom roku sa v niektorých krajinách NATO zvýšili vojenské výdavky v reakcii na regionálne hrozby. Dlhodobý trend je však opačný a bude si vyžadovať hlbokú úvahu nad budúcou podobou transatlantickej bezpečnostnej spolupráce.

Celý článok

Ako si vytvoriť názor o TTIP? Najlepšie neunáhlene

🕔 26.1.2016

TTIP je komplikovaná téma, ktorá priťahuje množstvo rozruchu. Ešte lepší než rozruch je však diskusia.

Celý článok


Západ a Rusko: Podnestersko (IV.)

🕔 5.7.2015

Podnestersko je najzápadnejšou separatistickou oblasťou pochádzajucej zo zmrazených konfliktov. S územím viac ako o polovicu menším než Kosovo, tento kontroverzný štát má strategickú hodnotu pre Rusko, na nešťastie Moldavska.

Celý článok

Západ a Rusko: Zmrazené konflikty (III.)

🕔 28.6.2015

Zmrazené konflikty sú zároveň príčinami aj symptómami naštrbených vzťahov medzi Západom a Ruskom. S pokračujúcim konfliktom na Ukrajine sa nám však opäť pripomínajú, napriek tomu, že sú dostatočne dôležité, aby sa na ne nezabúdalo na prvom mieste.

Celý článok


Západ a Rusko: Farebné revolúcie (II.)

🕔 16.6.2015

Pád železnej opony znamenal koniec starých geopolitických istôt v priestore širšej Európy a spustil proces reštrukturalizácie medzinárodného usporiadania, v ktorom hrali významnú rolu pokusy o demokratizáciu.

Celý článok

Západ a Rusko: Nepochopenia (I.)

🕔 10.6.2015

Bez ohľadu na to, či sa to zdôvodňuje civilizačnou priepasťou, alebo konfliktnými geopolitickými pohnútkami, z historického hľadiska je nepochybné, že ich spolunažívanie bolo poznačené viacerými nedorozumeniami a nesprávnymi odhadmi ohľadom očakávaní toho druhého.

Celý článok