Vox bloguli: Michal Hornák

To najlepšie z blogov od Michal Hornák


Prečítajte celý svet

🕔 29.12.2017

Spisovateľka Ann Morganová pozýva všetkých milovníkov kníh aby ju nasledovali na jej ceste naprieč 196 krajinami sveta.

Celý článok

Majú sny význam?

🕔 14.3.2016

Sny by sa dali charakterizovať ako halucinácie, ktoré všetci skoro každý deň prežívame. Ak zájdeme ešte ďalej, mohli by sme ich nazvať „normálnou“ formou psychózy. [1] [2] Pre Freuda predstavovali sny kráľovskú cestu k nevedomiu, a predpokladal, že ak pochopíme ich mechanizmu mohli by sme sa dozvedieť niečo zásadné o duševných poruchách. Majú ale dnes sny ešte nejaký význam? Nebola teória psychoanalýzy prekonaná? Nie sú sny len bezduché koláže našich spomienok a zážitkov bez akéhokoľvek významu, alebo spojenia s našou osobnosťou?

Celý článok


Mapa Slovenských Vianoc

🕔 31.12.2015

Po mape Slovenskej ľudovej výšivky som sa tieto sviatky opäť dostal k našej tradičnej ľudovej kultúre vďaka krásnym knihám s tematikou ľudových zvykov a obyčajov. Začítal som sa tak do magického času vianoc na slovenskej dedine, ktorý ma tak pohltil, že som si povedal, že z toho musím spraviť mapu. Na sviatočných návštevách sme aj so ženou spovedali všetkých […]

Celý článok

Slovenský atlas predsudkov

🕔 7.12.2015

Inšpirovaní atlasom predsudkov Yanka Tsvetkova sme sa v AI-MAPS tíme rozhodli vytvoriť obdobné mapy predsudkov pre naše malé Slovensko, ktoré je na predsudky veľmi bohaté a určite nebude v ich hľadaní núdza. Predstavujeme Vám web Slovensko podľa Slovákov 2015 kde môžete vkladať a hlasovať za predsudky pre jednotlivé oblasti Slovenska. Používanie atlasu je veľmi jednoduché. Kliknutím na požadovaný kraj sa Vám […]

Celý článok


Atlas predsudkov

🕔 23.11.2015

Počuli ste už o atlase predsudkov? Ide o inovatívne spojenie katrografie, grafického dizajnu a štipky iróne. V dnešnom rýchlo meniacom sa svete sú národné stereotypy relatívne stabilné. Pozrite sa na svet očami Američana a stále môžete nazvať celé Rusko “komoušmi”. A ak už nič iné, ušetrí vám vyslovovanie Taďžikistanu.

Celý článok

Chyťme bratislavského fantóma

🕔 16.11.2015

Momentálne otriasa Slovenskom vyčíňanie myzofila. Osobne si myslíme, že jeho činy môžu byť nebezpečné pre neho a najmä pre okolie. Preto si myslíme, že je nutné ho dolapiť skôr, ako sa jeho útoky vygradujú. Rozhodli sme sa, že skúsime prispieť tým, čo vieme najlepšie, a tak sme pripravili túto mapu.

Celý článok


Pijeme kávu celý život nesprávne?

🕔 11.11.2015

Väčšina z nás sa každé ráno prebúdza  s tým, že prvé na čo myslí je káva. Tento ranný rituál vykonáva milióny ľudí na celej zemi. Čo ak vám ale poviem, že to celý život možno robíme nesprávne?

Celý článok

Kresťanská konšpirácia menom Halloween

🕔 28.10.2015

Počas týchto sviatkov ako každý rok zaplavili moju FB stenu dookola prezdielavané články o tom, aký je Halloween zlý a ako by ho kresťan nemal sláviť, lebo je to pohanský rituál datujúci sa do predkresťanskej doby, ktorý vykonávali strašní druidi vraždiaci nevinné obete. Niektorí zachádzajú tak ďaleko, že tvrdia, že oslavou Halloweenu sa oslavuje samontý satan. Je […]

Celý článok


Mapa trestných činov

🕔 22.10.2015

Pozrite si ako sa jednoducho dá spraviť pekná, jednoduchá a hlavne nezavádzajúca vizualizácia kriminality, ktorú sme s chalanmi z AI-MAPS tímu pripravili z pdfkových dát ministerstva vnútra.

Celý článok

10 rád ako sa nerozviesť? V skutočnosti stačia dve.

🕔 23.8.2015

Každý rok si na Slovesku približne 26 000 párov povie svoje áno a spolu so sľubom vzájomnej oddanosti sa tešia na spoločný život, radosť a lásku, ktorá ich bude sprevádzať až do staroby.  Jediný problém je ten, že skoro polovicu z nich nič podobné nečaké a skončia rozvodom alebo zatrpknutým a nefunkčným manželstvom. Celosvetovo sú čísla ešte horšie. Len 3 z 10 párov skončia v zdravom a šťastnom manželstve.

Celý článok


Aborcia, antikoncepcia a Akvinský

🕔 19.8.2015

Chcel by som podať krátke zamyslenie nad aktuálne spoločensky diskutovanými témami týkajúcimi sa zákazu potratov a  zákazu predaja antikoncepcie. Celú úvahu by som začal časťou z Teologickej Sumy sv. Tomáša Akvinského, jedného z najväčších učiteľov cirkvi, ktorý v nej citoval a odvolával sa na ďalšieho veľkého učitela cirkvi sv. Augistína: “Ľudský zákon nemôže zakazovať všetky zlé skutky, lebo keby chcel odstrániť […]

Celý článok

Čo by mal počuť každý dvadsiatnik

🕔 17.7.2015

Psychológovia, sociológovia, neurológovia a odborníci na plodnosť dávno vedia to, čo mnohí z nás dvadsiatnikov ešte ani len nepočuli. A to, že využiť čas medzi 20-tym a 30-tym rokom je jednou z najjednoduchších, ale zároveň najprínosnejších vecí aké môžeme urobiť pre svoju prácu, lásku a osobné šťastie.

Celý článok


Depresia, prízrak, ktorý skrývame

🕔 24.6.2015

„Pohreb sa konal v mojom mozgu. Smútiaci brázdili sa von a dnu, dupali nahlas, až sa zdalo, že vo mne prebúrajú podlahu. A keď si všetci posadali, smútočný obrad ako na bubon začal biť, búšil, až sa zdalo, že miesto mysle puknutý mám zvon. Počula som, že zdvihli rakvu, že mojou dušou prešli zasa tie […]

Celý článok

(Ne)tradičný Ježiš?

🕔 16.2.2015

Michal Patarák napísal minulý týždeň veľmi pekný "comming out" svojej dionýzovskej viery a jeho svojského pohľadu na osobu Ježiša. V tomto duchu by som tiež rád pridal pár riadkov o Ježišovi, ako ho vnímam ja v trochu netradičnom a nie často prezentovanom obraze.

Celý článok


Nočná mora, hrôzu naháňajúci nočný návštevník

🕔 8.2.2015

Stalo sa vám niekedy, že ste sa zobudili, otvorili oči a zistili, že sa nedokážete pohnúť a vo vašej izbe sa nachádza strach naháňajúca cudzia bytosť? Ak áno, nebojte sa, nie ste sám a prečítajte si, čo sa vlastne vo vašej izbe dialo.

Celý článok