Vox bloguli: Michal Bábik

To najlepšie z blogov od Michal Bábik


Terezín

🕔 21.6.2017

Terezín je malé mesto asi 60 km severozápadne od Prahy. Aj keď je to na stredoeurópske pomery pomerne mladé mesto (vzniklo až v roku 1780 z podnetu cisára Jozefa II.), je nabité históriou.

Celý článok

RECENZIA: Rick a Morty

🕔 20.6.2017

Každému seriálu raz dôjde šťava. Stalo sa to South Parku, Simpsonovcom aj Futurame (Family Guy nespomínam, ten šťavu nikdy nemal). Seriálové vákuum, ktoré vzniklo v tomto žánri pár rokov dozadu, dlho nikto nevyplnil. Skalopevní fanúšikovia si tak museli dokola púšťať staré časti zabehnutých seriálov. V roku 2013 ale začal vysielať nový kreslený seriál, Rick a Morty. A ten nielenže vákuum vyplnil, ale posunul latku kvality seriálov výrazne vyššie. Prvé časti som si ešte zvykal na nový formát (grgajúce a zajakávajúce hlavné postavy zatiaľ v žiadnom seriáli neboli), seriál ale za to zvykanie rozhodne stojí.

Celý článok


Panoptikum českej politiky

🕔 3.5.2017

Česká vláda včera spadla ako gate z olova. Dlhodobý spor medzi premiérom Bohuslavom Sobotkom a jeho najväčším koaličným partnerom, bratislavským rodákom Andrejom Babišom z hnutia ANO, vyústil včera k podaniu demisie premiéra. Prečítal som si dlhý zoznam komentárov k tomu, čo sa vlastne stalo a prečo to Sobotka urobil, prevažná väčšina iba nechápavo krúti hlavou. Buď sa jedná o nejaký geniálny strategický ťah, ktorému nikto nerozumie (a podľa doterajších skúseností s povahou premiéra to tomu nezodpovedá), alebo sa premiér nechal zahnať do kúta a urobil riskantný úskočný manéver. Tak či onak, svoj ďalší osud odovzdal svojmu odjakživému rivalovi, prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Celý článok

RECENZIA: Reza Aslan: Nie je božstva okrem Boha

🕔 2.5.2017

Reza Aslan patrí k vzácnym autorom z moslimského sveta, ktorí o svojom náboženstve píšu pútavo, erudovane a sebavedomo. Kvôli svojmu dôvtipu ho vo vysielaní často obsadzujú popredné americké televízie, medzi najznámejšie rozhovory s ním patrí debata Aslana a reportérov CNN k násiliu v Islame (v angličtine, odkaz v závere článku). Aslan v týchto debatách pôsobí sebaisto a vyrovnane a po prečítaní jeho kníh je zrejmý aj jeho veľmi prepracovaný pohľad na náboženstvo, tak na Islam, ako i na Kresťanstvo a Judaizmus.

Celý článok


Posledný skrytý kút Európy I.

🕔 24.4.2017

V strede čela sa jej vráska zatočila do víru, prekrútila očami a krútiac hlavou si odfrkla. To je zase nápad! Vybrať sa prakticky v zime do Athosu, gréckeho mníšskeho štátu ležiaceho pod rovnomennou horou, moja milá nepovažovala zrovna za dobrý nápad. Jednak nemohla ísť so mnou (ženy nemôžu), hlavne ale nechápala, prečo zrovna ukážkový ateista chce tráviť svoju dovolenku lozením po ortodoxných kláštoroch. Luteránskych možno, ale ortodoxných!? Pochybnosti boli na mieste, aj mne s približujúcim sa odchodom pribúdali vrásky na čele.

Celý článok

Tichá európska energetická revolúcia a jej slovenská obeť

🕔 4.4.2017

Koncom novembra minulého roku Európska Komisia, tak trochu popod nos, zverejnila balíček legislatívy Čistej energie pre všetkých Európanov (tzv. zimný energetický balíček). Európska Komisia pod vedením Maroša Šefčoviča predložila legislatívne zmeny, ktoré od základu zmenia európsku energetickú legislatívu tak, ako ju poznáme dnes. Európska legislatíva by tak mala zozelenieť, modernizovať sa a hlavne sa centralizovať. Čo nás v nasledujúcich rokoch čaká?

Celý článok


Slovensko 2.0

🕔 16.5.2016

Ako niekto, kto sa narodil krátko pred revolúciou, poznám Slovensko v podstave len v top gear – najvyššej rýchlosti. Za krátku dobu Slovensko zmenilo režim, osamostatnilo sa a zreformovalo, vstúpilo do medzinárodných inštitúcií, prijalo Euro, vyhralo zlatú v hokeji... Veľkou rýchlosťou sme prekračovali jednu métu za druhou, až sme sa dostali na koniec pomyselného ihriska. Po rýchlej jazde sme sa prebudili, s opicou na chrbte. Pohľadom späť je samostatné Slovensko úspešný príbeh, eufória sa ale akosi nedostavuje. Len sa zmätene a naštvane pozeráme pred seba, nevediac kam. A začíname vymýšľať blbosti.

Celý článok

Neštudujte právo!

🕔 12.6.2015

Keď pred niekoľkými dňami Minister školstva odobral istej právnickej fakulte akreditáciu (mimochodom na naše pomery pomerne kvalitnej právnickej fakulty), objavil sa v médiách článok, že je na Slovensku až 6 právnických fakúlt. Ak k tomu pripočítame študentov, ktorí študovali v Česku a vrátia sa na Slovensko, tak sa ponúka otázka, kam všetkých tých právnikov uložíme? A nie je to len problém právnikov, fakulty s humanitnými obormi praskajú vo švíkoch, zatiaľ čo technické obory pravidelne znižujú nároky na prijatie.

Celý článok


Výber skvelých vedeckých a spoločenských vlogov (v angličtine)

🕔 31.5.2015

S video blogmi (vlogmi) sa roztrhlo vrece. Youtube je plný videí o rozbaľovaní elektroniky a ich následnej recenzii, návodmi na prežitie a bushcraft, ASMR videí a ešte mnoho ďalších. Jedna z najlepších kategórií sú ale určite vlogy na vedecké a spoločenské témy, v ktorých účinkujúci behom pár minút vysvetlí populárne vedecké alebo spoločenské téma. Mnohé z nich sú veľmi kvalitné a dobre spracované, pokiaľ Vám teda nevadí angličtina, tak si určite pozrite niektoré z nižšie uvedených youtube kanálov.

Celý článok

Prečo Orbán s Putinom tak dobre rozumejú a ako to súvisí s nami?

🕔 26.5.2015

Jean Claude Juncker, prezident Európskej Komisie na stretnutí Východného partnerstva v Rige pozdravil Viktora Orbána pofašisticku - zdvihnutou pravicou. Pokiaľ Vám nevadia politici v rozpakoch, tak video už Russian Television (!) uploadovala na Youtube. Aj keď sa celú situáciu Junker snažil ihneď zahrať do autu, je z celej situácie zjavné, akú má Orbán v Európe reputáciu. Nemalou mierou mu k tejto reputácii pomohli aj nadštandardné vzťahy s Putinovým Ruskom. Prečo ale ide Orbán Rusku toľko naproti?

Celý článok


Ukrajinský konflikt z pohľadu našich otcov zakladateľov

🕔 22.4.2015

“Ak by Rakúsko (-Uhorsko) neexistovalo, museli by sme ho vymyslieť” František Palacký

Celý článok