Vox bloguli: Matúš Čupka

To najlepšie z blogov od Matúš Čupka


O ľuďoch bez domova a stavebnom odpade

🕔 16.1.2018

Ako mnohí viete, u nás na Zátiší máme také chatrčové mestečko plné chudoby. Rady garáží boli v minulosti najskôr vyrabované a následne sa tu nasťahovali desiatky ľudí bez domova. Mestská časť Nové Mesto sa rozhodla riešiť tento problém najskôr búraním garáží a nedávno pravdepodobne pristúpila k ďalšiemu kroku - začala sypať stavebný odpad do obývaných garáží.

Celý článok

“O Jame” z pohľadu návštevníka

🕔 16.11.2017

Športpark Jama bol otvorený koncom októbra a odvtedy ho môžeme všetci navštíviť. Aká je Jama z pohľadu návštevníka? Čo sa v nej dá robiť?

Celý článok


O Jame

🕔 26.10.2017

Športpark Jama je otvorený a môžeme mať z neho všetci radosť. Nie je samozrejmosťou, že podobný verejnoprospešný priestor vznikne. Avšak spôsob akým tento park vznikol pripomína skôr zmes zhody pozitívnych okolností a balancovania na hrane morálky či etiky.

Celý článok

Mesto, kde je “blízko” celkom ďaleko

🕔 21.9.2017

Bratislava patrí medzi menšie mestá. Vzdialenosti sú tu relatívne malé a teoreticky by sme sa mali po meste presúvať rýchlo. Skutočnosť je však taká, že autom sa presúvame dobre len mimo špičiek, na bicykli so zaťatými zubami a ísť peši je skoro ako za trest.

Celý článok


Ako odrezať jednú štvrť “od sveta”.

🕔 22.8.2017

Sídlisko Dimitrovka / Nobelova patrí medzi tie najviac zanedbávané štvrte v Bratislave. Uprostred leta sa však jeho obyvatelia dočkali viacerých rekonštrukcií. Človek by povedal možno až priveľa, lebo dostať sa z Nobelovej na Račiansku ulicu bolo posledné dva týždne takmer nelegálne. Ako to vyzerá, keď sa verejné inštitúcie skoordinujú?

Celý článok

Samospráva na základe čísiel a dôkazov - prípad parkovisko Železná studienka

🕔 25.7.2017

Začiatkom mája sa z ničoho nič objavila správa, že pod Červeným mostom vznikne parkovisko pre približne 120 áut. Nápad iniciovali miestni poslanci spolu s novomestským starostom Rudolfom Kusým. Elektronickým papierom lietali najmä pocity “dnes je málo miest” či “ako sa tam majú dostať rodiny s deťmi”. Pevné dáta či analýzy pre toto rozhodnutie neprezentoval nikto. Rozhodol som sa teda spraviť si vlastný malý prieskum toho, ako sa ľudia na Železnú studienku dopravujú. Takto prieskum dopadol.

Celý článok


Preto sa dnešná Bratislava bilbordov nezbaví, alebo blahodárne účinky bilbordov

🕔 27.6.2017

Dnešná Bratislava je pokrytá bilbordami najrôznejších veľkostí a ďalšie plochy pomaly pribúdajú. Vo verejnej diskusií sa na túto tému zvykne spomínať argument, že množstvo plôch je na súkromných pozemkoch a s tými sa pohnúť nedá. Lenže obrovské množstvo plôch je priamo na pozemkoch v správe mesta či mestských častí. A tie nemiznú vďaka myšlienkovému svetu zodpovedných, do ktorého vám ponúkam menší vhľad.

Celý článok

Inšpirácie pre Nové Mesto

🕔 15.6.2017

Dobré mesto, v ktorom sa spokojne a príjemne žije, nie je len o veľkých, náročných projektoch, ktoré treba roky riešiť a ďalšie roky realizovať, ale predovšetkým o detailoch. Vďaka eurofondom máme niekde nový most, inde nový park alebo zrekonštruovanú fasádu školy. Napriek tomu sa nám mesto rozpadáva pred očami.

Celý článok


Prečo kandidujem na novomestského starostu?

🕔 25.5.2017

Dovoľte preto, aby som vám oznámil, že v roku 2018 sa chcem uchádzať o dôveru obyvateľov mestskej časti Bratislava Nové mesto, ako nezávislý kandidát na post starostu Nového mesta.

Celý článok

Óda na Nové Mesto

🕔 18.5.2017

Som Novomešťan, v Novom Meste som si založil rodinu a chcem tu žiť. Napriek všetkému nedokonalému, smutnému a frustrujúcemu čo okolo seba vidím. Tentoraz sa však pozrime na to pozitívne, príjemné i vzácne čo u nás v Novom Meste máme.

Celý článok


Rozčarovanie, hrozby a bizár v meste Bratislava

🕔 11.5.2017

Som nielen rodený Bratislavčan, ale zároveň niekoľko rokov som aj aktívnym občanom či komunitným organizátorom. Riešenie rôznych nedostatkov v našom meste ma spravilo citlivým voči odpadkom, deravým chodníkom či zanedbanej zeleni. Žiť v tomto meste si tak musím zaslúžiť.

Celý článok

Stavebný bizár v Novom Meste

🕔 20.4.2017

Aj v roku 2017 je možné postaviť tri bytovky približne 15 metrov oproti pôvodným bytovkám, a zároveň zrušiť existujúcu cyklotrasu, chodcov poslať do obchodu či na zastávku MHD cez parkovisko, pridať k tomu nepraktický priechod pre chodcov a predávať tu výhľad na spustnutý areál Istrochemu i s jeho starými environmentálnymi záťažami aj za 220 000 eur. To všetko v Novom Meste na Nobelovej.

Celý článok


Denník bratislavského cyklistu

🕔 8.3.2017

Je tu jar, čo znamená, že množstvo bicyklov sa presunie z pivníc či balkónov späť na bratislavské ulice, najmä na cesty. Na bicykel som v našom meste vysadol ešte v roku 2008 a odvtedy som nezosadol aj napriek mnohým zážitkom z bratislavských ciest, o ktoré sa s Vami podelím.

Celý článok

Ako pomáhame nášmu mestu

🕔 22.2.2017

Riazanská je síce moja srdcová záležitosť, ale podstatne viac energie venujem aktivitám mimo mojej domácej ulice. Tentoraz vás pozývam na cestu vylepšeniami, ktoré sme realizovali nielen v Novom Meste, ale aj Starom Meste či Petržalke. Prostredníctvom nich sa vám pokúsim ilustrovať prečo sa každý utorok podvečer stretávame a riešime dlhodobo neriešené problémy v našich uliciach.

Celý článok


Ako som ďalej menil svoju ulicu za pár eur

🕔 9.2.2017

Je tu rok 2017 a s ním ďalšia príležitosť spraviť niečo pre svoju ulicu. Ja na tej svojej robím zlepšenia už pár rokov, pretože chcem, aby bola dôstojným miestom pre život.

Celý článok

Sneh verzus bratislavské križovatky

🕔 25.1.2017

Dávnejšie som čítal skvelý článok, ktorý analyzoval spôsob ako nakladáme s našim vzácnym verejným priestorom na základe stôp vyjazdených v snehu. Ukázalo sa, že autá majú k dispozícií podstatne viac priestoru ako potrebujú a to na úkor chodcov či cyklistov. Ako je na tom Bratislava?

Celý článok


Prečo to robím?

🕔 7.9.2016

Počas existencie Zelenej hliadky som musel často odpovedať na novinárske či dobrovoľnícke otázky, že prečo vlastne toto všetko dobrovoľníctvo robíme. Odpoveď sa postupne vyvíjala od “pomáhame mestu” cez “chceme takto kritizovať” až po “chceme ľudí kultivovať”. Je však na čase odpovedať obšírne a do hĺbky.

Celý článok

Tragédia Filiálky a nás čo okolo nej bývame

🕔 9.8.2016

Trať Bratislava Predmestie - Bratislava Filiálka už viac ako tri desaťročia neslúži pravidelnej vlakovej preprave. Trať nie je živá, ale ani mŕtva. Tento obrovský hluchý priestor upadá, chátra, priťahuje najrôznejšie mestské neduhy, no najmä tvorí obrovskú bariéru medzi mestskými štvrťami a ľuďmi. Aj preto sme sa ako dobrovoľníci pokúsili robiť aktivity, ktoré by aspoň trochu zlepšili situáciu, no železničiarsku byrokraciu sme zatiaľ nezdolali.

Celý článok


Bratislava, mesto motorizovaných

🕔 19.5.2016

Odkedy sa nám narodil syn a začali sme kočíkovať, tak sa nám trochu zmenil pohľad na mesto. Doteraz dostupné obchody majú zrazu schody, pri prechádzke s kočíkom sa ulice zdajú byť hrboľatejšie i užšie a na prechádzkach sa pričasto rozprávame nie vedľa seba, ale pre nedostatok miesta chodíme pekne za sebou ako husi. Zaznamenali sme tak naše zážitky počas 1,5-hodinovej prechádzky štvrťou Tehelné pole a dali dokopy zopár postrehov.

Celý článok

Úvod do novomestského rozpočtovania

🕔 3.2.2016

Rozpočet je pre každú samosprávu tým kľúčovým dokumentom, ktorý určuje ako sa bude ďalej rozvíjať. Sú to aj peniaze na tie výtlky, chýbajúce odpadkové koše, hrdzavé zábradlia a podobne. Ako sme na tom v Novom Meste.

Celý článok


Ako som zmenil našu ulicu za pár EUR

🕔 4.1.2016

Je tu rok 2016 a spolu s ním aj obdobie novoročných predsavzatí. Nechajte sa inšpirovať jednoduchými nápadmi ako zmeniť svoju ulicu či spoločný dvor s minimálnymi nákladmi.

Celý článok

Rok po posledných komunálnych voľbách, alebo novomestské dusivé ticho a magistrátna realita

🕔 2.12.2015

Je to už rok od posledných komunálnych volieb a je tak čas začať hodnotiť, chváliť, kritizovať a pripomínať to čo sa nerieši. V tomto článku sa pozriem najmä prácu staronového vedenia novomestského úradu a bratislavskému Magistrátu sa povenujem tiež. Ako teda dopadol prvý rok od volieb?

Celý článok


10 dobrovoľných zlepšení Nového Mesta

🕔 5.11.2015

Prechádzajúc sa ulicami má človek pocit, že bratislavské ulice sú akoby dané na pospas osudu. Opravuje sa len to čo sa rozpadlo, väčšinou len na cestách pre autá a to 2x do roka (jar a jeseň). Preto sme sa so Zelenou hliadkou pustili do Spotfixov, ktorých cieľom je pravidelne poukazovať na nedostatky v údržbe našich ulíc. Nestačí len kosiť, vysypávať koše a zarábať výtlky na cestách.

Celý článok

Rekonštrukcia parku na Sadovej – navyšovanie ceny prác, rok trvajúca rekonštrukcia a rozpačitý dojem

🕔 15.10.2015

Po najrôznejších peripetiách bol v máji 2015 otvorený zrekonštruovaný park na Sadovej ulici. Rekonštrukcia parčíka medzi okresným súdom Bratislava III a obytným domom o rozlohe 1100m2 trvala presne jeden rok. Čo nás tu teda čaká?

Celý článok


Príbeh jednej čiernej skládky

🕔 26.8.2015

So Zelenou hliadkou sa venujem čiernym skládkam takmer 4.5 roka. Natrafili sme už na kadečo, ale tak nedostupná, vzdialená a relatívne objemná skládka ako tá nad račianskymi vinohradmi je skutočný unikát. Čo sme našli a prečo sa to tam objavilo?

Celý článok

Keď dobrovoľníci supľujú úradníkov i politikov

🕔 11.8.2015

V stredu 5.8.2015 prišiel konečne ten deň, kedy sme sa vrhli na nápravu množstva nedostatkov na zanedbanom detskom ihrisku na Sídlisku Československých parašutistov v mestkej časti Nové Mesto. Deti i rodičia tu zakopávali o asfaltové pampúchy, kolieska na detských kočíkoch si užili svoje, hojdačky strážil väčší výtlk a v okolí bolo rozfúkané množstvo piesku. Vďaka statočným obyvateľom Bratislavy to tak už nie je. Tento príbeh je však najmä o absurdnom fungovaní bratislavských samospráv, ktorým "musíme" pomáhať ak chceme žiť v dôstojnejšom prostredí.

Celý článok