Vox bloguli: Matej Sýkora

To najlepšie z blogov od Matej Sýkora


Ako som schudol za rok 20 kg?

🕔 1.7.2017

Asi dva roky dozadu sa ma spýtala malá neter mojej manželky, či som tehotný. Bolo to úplne nevinné a pobavilo to všetkých prítomných. Za posledný rok som schudol viac ako 20 kg. Za rok a pol je to už viac ako 25 kg.

Celý článok

Dokumentarista Pavol Barabáš: „Výzvou je zvoliť si dobrého kráľa“

🕔 11.3.2017

Dokumentarista pochádzajúci z Prievidze je verejnosti známy tvorbou unikátnych filmov. Rád vyhľadáva príbehy odohrávajúce sa v neprístupnej divočine, ďaleko od civilizácie, kde sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenie megajaskýň na stolových horách vo Venezuele, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu i s kmeňom Suri v Ethiopii. Prešiel najťažšie kaňony sveta ako Trou de fer, či Bras Magasin. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. PAVLA BARABÁŠA sme sa pred filmovým festivalom JEDEN SVET V PRIEVIDZI spýtali tri otázky.

Celý článok


Novinárka Petra Procházková: „Když se ze zákopů vrátíte do Prahy, těžko vás nechají napsat recenzi o opeře“

🕔 10.3.2017

Česká humanitárna pracovníčka a novinárka. V roku 1992 pracovala v Rusku ako zahraničná korešpondentka, následne aj ako vojnová spravodajkyňa s prvými reportážami z Abcházska. Spolu s Jaromírom Štetinom založili agentúru Epicentrum. Podávala svedectvo o konfliktoch v Osetsku, Abcházsku, Gruzínsku, Tadžekistane, Náhornom Karabachu, Afganistane, Čečensku. V roku 2000 založila v Groznom detský domov a v Česku spoluzakladala občianske združenie BERKAT. Aktuálne publikuje v denníkoch SME a Lidové noviny. PETRY PROCHÁZKOVEJ sme sa pred filmovým festivalom JEDEN SVET V PRIEVIDZI spýtali tri otázky (a kvôli zabudnutým poznámkám z nich vniklo päť).

Celý článok

Cestovateľka Edita Bednárová: „Utečenci sa už piaty rok pasovali s chladom a častými dažďami“

🕔 7.3.2017

Vyštudovala ekonómiu v Banskej Bystrici a právo v Bratislave. Pôsobila v študentskej organizácii AIESEC a študovala aj v Nemecku. Najskôr pracovala pre nadnárodnú korporáciu a žila aj vo Švajčiarsku a Poľsku. Zistila, že v kancelárii neobsedí, preto sa vybrala implementovať rozvojové projekty organizácie Človek v ohrození do Kene, Južného Sudánu a Afganistanu. Mimo iné sa venuje rôznym športom, knihám a cestovaniu. Precestovala Afriku, juhovýchodnú Áziu, Čínu, Rusko, Indiu a tiež Južnú a Strednú Ameriku. Ostatné roky sa venuje projektovému manažmentu, je konzultantkou na voľnej nohe. Vrátila sa späť do regiónu Prievidze, odkiaľ pochádza, freelancuje a potrebuje sa obklopiť šikovnými a zaujímavými ľuďmi, preto im chce vytvoriť priestor a podmienky. Začiatkom tohto roka strávila niekoľko týždňov v Libanone, kde pomáhala utečencom zo Sýrie. EDITY BEDNÁROVEJ sme sa pred filmovým festivalom JEDEN SVET V PRIEVIDZI spýtali tri otázky.

Celý článok


Arabistka Emíre Khidayer „Obyvatelia arabských krajín sa hľadajú“

🕔 4.3.2017

Päť rokov pracovali na projekte o arabskej kulinárii, ktorý minulý rok dokončili. Tak vznikla Arábia chutí. V skutočnosti to však nie je kniha iba o jedlách. Je o všetkom, čo s jedlom súvisí – o varení, pestovaní, chytaní rýb, rituáloch, ale i o každodennom živote s radosťami a strasťami a samozrejme o náboženstve. Všetko v arabskom svete. Fotograf Alan Hyža s arabistkou EMÍRE KHIDAYER navštevovali paláce aj stany beduínov, a tak sadozvedeli aj najtajnejšie recepty. Popri nich aj najtajnejšie intímnosti. Fotografovať v spoločnosti so striktnými pravidlami však vôbec nebolo jednoduché. Niekde bola vyhrotená bezpečnostná situácia, niekde rozpútané vojny a inde zavládol teror pána domu. Na druhej strane priateľskosť a pohostinnosť miestnych ľudí vynahradila mnohé riziko a námahu. V Arábii chutí vás Emíre slovom a Alan cez fotografiu prenesú do reality, a to so všetkými jej farbami, chuťami, vôňami i smradmi. Siahnite si a ste tam. EMÍRE KHIDAYER sme sa pred filmovým festivalom JEDEN SVET V PRIEVIDZI spýtali tri otázky.

Celý článok

Ochranár a filmár Erik Baláž: „Každý môže urobiť veľa“

🕔 28.2.2017

Náčelník kmeňa Tatry lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Spoluzakladal spoločnosť Arolla Film v ktorej sa s kolegami snaží prostredníctvom autentických záberov sprostredkovať vlastné nadšenie pre divokú prírodu širokej verejnosti a tým prispieť k ochrane konkrétnych území divokej prírody. Prvý dokumentárny Arolla film Strážca divočiny priniesol citlivé pozorovania z Tichej doliny vo Vysokých Tatrách. Filmovanie medveďov v ich prirodzenom prostredí autori z BBC či ORF po pár dňoch zrušili ako príliš náročné. Natáčanie filmu Vlčie hory na dnešnej hranici Slovenska, Ukrajiny a Poľska v skutočnej divočine trvalo 500 dní. Najnovším filmovými počinom je Život v oblakoch z prostredia Vysokých Tatier. V dokumente sú vo svojom prirodzenom prostredí zachytené kamzíky, jelene, medveď či dokonca rys. ERIKA BALÁŽA sme sa pred filmovým festivalom JEDEN SVET V PRIEVIDZI spýtali tri otázky.

Celý článok


Témy doby od extrémizmu cez pomoc utečencom po stav planéty na ff Jeden svet

🕔 19.2.2017

Vojnové reportáže. Vyhrážky za sledovanie postov extrémistov na Facebooku. Pomoc sýrskym utečencom. Vysokohorská príroda a jej obyvatelia. Život v arabských krajinách. Jeden svet deťom. Stav našej planéty. Rusko, Ukrajina a my. Pozývame vás na jubilejný 10. ročník filmového festivalu Jeden svet v Prievidzi. Aký program sme pre vás pripravili? Predstavíme vám ho cez našich hostí.

Celý článok

Utečenci nechávajú po sebe odpad. A pozreli sme sa okolo seba?

🕔 1.5.2016

Jeden z mýtov - nespravodlivých výčitiek - v súvislosti s utečeneckou krízou je neporiadok, ktorí po sebe nechávajú tí "neporiadnici". Koľko odpadkových košov však je na ceste ktorou idú? Ste na úteku, nesiete si so sebou všetko, čo máte - a niesli by ste ďalej aj odpad? A predovšetkým, pozreli sme sa okolo seba?

Celý článok


Téma utečencov a otázky žiakov základnej školy

🕔 26.3.2016

V rámci regionálneho festivalu Jeden svet v Prievidzi robíme už roky doobedné premietania pre školy. Odozva na dokumentárne filmy ako také - navyše často v spojení s náročnými témami - je rôzna. V každej skupine žiakov a študentov sa nájdu "frajeri" čo celý čas ťukajú do mobilov, prípadne majú rôzne "vtipné" poznámky (myslím, že aj ja som taký bol). Veľa závisí tiež od postoja učiteľov - či vonku popíjajú kávu z automatu, pozerajú film alebo dokonca žiakov na tému vopred pripravili. Súčasťou tématického programu je diskusia s hosťami a po väčšine premietaní príde za nimi niekoľko školákov, ktorí sa individuálne pýtajú ďalšie otázky. (Pre nás ako organizátorov je vždy v tomto momente jasné, že ich téma oslovila a že robiť takéto podujatia majú zmysel.)

Celý článok

Viera Dubačová a záchranári o pomoci utečencom na hraniciach: „prestal som riešiť, prečo sú tu a začal som riešiť ako im ja môžem pomôcť“

🕔 13.3.2016

Aktivistka VIERA DUBAČOVÁ zakladala komunitné Divadlo z pasáže, spoluzakladala iniciatívu Nie v našom meste, je laureátkou ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu za rok 2012. V nedávnych voľbách bola zvolená za poslankyňu do NR SR. Záchranári LUKÁŠ GURTNER, PAVOL KRAJČOVIČ A ŠTEFAN HODNIČÁK z firmy Blue Star Emergency po šichte trávia noci na hraniciach ako dobrovoľníci a venujú sa pomoci utečencom. Z rakúskeho Nickelsdorfu sa posunuli len o kúsok ďalej - do Hegyeshalomu na maďarskej strane hranice, v súčasnosti pomáhajú v Chorvátsku.

Celý článok


Učiteľ a aktivista Juraj Smatana: „Robím, čo treba, čo považujem za správne a dôležité“

🕔 6.3.2016

Stredoškolský učiteľ dejepisu a protikorupčný aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici a krajského zastupiteľstva v Trenčíne. Podieľa sa na prevádzke portálu Ekofórum. Upozornil na niekoľko prešľapov samosprávy, vystupoval vo filme Jara Vojteka Pánovi učiteľovi – Doddy a Juraj. Minulý rok zostavil zoznam internetových stránok, ktoré pomáhajú v Čechách a na Slovensku vytvárať obraz sveta vyhovujúci ruskej politike. „Sú to weby, ktoré sú častokrát anonymné, ale pritom ich správy majú veľmi profesionálne vytvorený obsah.“ JURAJ SMATANA.

Celý článok

Fotoreportér Andrej Bán o utečencoch: „Európa nemôže všetkých prijať“

🕔 3.3.2016

Reportér .týždňa, zakladateľ občianskeho združenia Človek v ohrození. Dlhodobo dokumentuje nielen život na Slovensku, ale aj v krajinách ako Pakistan, Haiti, Gruzínsko, Kosovo, Afganistan či Japonsko po cunami. Uplynulé mesiace prináša svedectvo o migračnej kríze od sýrskych hraníc po strednú Európu. Je nositeľom ocenenia Biela vrana, ktoré vyzdvihuje spoločensky prínosné a odvážne občianske činy. ANDREJ BÁN.

Celý článok


Režisér Miro Remo: „Chcem točiť o pozitívnej energii“

🕔 2.3.2016

Slovenský filmár z L.A. (= Ladiec). Režisér viacerých dokumentárnych filmov kariéru začal mimoriadne oceňovaným filmom Arsy-Versy. V roku 2014 zaujal celovečerným debutom Comeback z našej najstráženejšej väznice, ktorý bol premiérovaný na MFF v Karlových Varoch. Je autorom niekoľkých častí televíznych sérií ako Osmičkári. Sídliská či Colnica. V roku 2016 budú mať premiéru jeho filmy o Richardovi Müllerovi a o slovenskej Cooltúre. MIRO REMO.

Celý článok

Koho voliť? Jednotnú kandidátku proti Ficovi a Smeru

🕔 18.10.2015

Bude nás asi viac: nevieme koho voliť a určite vieme koho nie. Vedeli by sme si predstaviť napríklad zostavu Žitňanská - Beblavý - Lipšic - Mihál, čo sú dnes štyri rôzne strany. Áno, každý by si mohol doplniť vlastné mená... Mohol by si alebo môže? Riešením je jednotná kandidátka naprieč tými lepšími politickými stranami a preferenčné hlasy každého z nás.

Celý článok


Volím stranu Smer – sociálna demokracia (II)

🕔 8.10.2015

Aj po viac ako piatich rokoch od prvého vyznania môžem skonštatovať: ako volič Strany Smer – sociálna demokracia a Predsedu Roberta Fica (medzitým doplním, že neúspešného kandidáta na prezidenta bez akejkoľvek reflexie) sa zaväzujem:

Celý článok

Prechod do roamingu SR / ČR: katastrofálna kvalita a nenápadné náklady

🕔 20.9.2015

Zase frflem. Pravidelne dochádzam z Bratislavy do Brna a odsledoval som si prepínanie roamingu pri prechode hraníc. V čom je rozdiel?

Celý článok


Zvrátená veľkorysosť Bratislavského samosprávneho kraja – a celej štátnej správy

🕔 6.9.2015

Aj teraz ma premkýna zlosť. Znovu a znovu mi to pripomína ako funguje náš štát, ako myslia ľudia, ktorí nám ostatným v jeho mene „pomáhajú“. Asi mesiac dozadu som neuvážene otvoril propagandistický plátok Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

Celý článok

Blog o bloku – pekný plýtvajúci úlovok

🕔 9.8.2015

Bežná vec, prejdú nám rukami desiatky, stovky, tisíce. Spotrebujeme milióny. Ale na čo sú také dlhé?

Celý článok