Vox bloguli: Matej Laš

To najlepšie z blogov od Matej Laš


Pošpiní autorova pochybná morálka umelecké dielo?

🕔 3.1.2018

Pri jednom rozhovore som sa známeho spýtal, či videl Lásku a smrť od Woodyho Allena. Takmer okamžite mi odpovedal, že nie a že od niekoho ako je Woody Allen ani nič vidieť nechce. Celkom ma zarazil a vravím mu, že ja si dokážem užiť Carravagiove obrazy aj keď som počul, že bol poriadne zavrhnutiahodná ľudská bytosť. Navyše, s antickými filozofmi by som si aj z hygienických príčin takisto ruku nepodal, ale ich písačky mám. Vytiahol časový argument a tým sa debata skončila. Táto otázka mi však príde zaujímavá a v nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zohľadniť argumenty pre a proti.

Celý článok

Chaplinove celovečerné filmy od najhoršieho po najlepší

🕔 1.1.2018

Vyčarúval úsmevy na tvári a označili ho za komunistu. Aj taký bol Sir Charles Spencer Chaplin.

Celý článok


Tohtoročné filmy, ktoré sa oplatí vidieť

🕔 30.12.2017

Každoročne niekto zostaví rebríček o podľa neho najzaujímavejších filmoch roku. Ten niekto som ja a toto je ten rebríček.

Celý článok

Kto je George Saunders, víťaz tohtoročnej Man Bookerovej ceny

🕔 18.12.2017

Nemám rád, keď sa autor dostane do povedomia len pre nejakú cenu. Iste, je to legitímny spôsob, ale všetkých čitateľov, ktorí ho poznali predtým a propagovali ho zrazu vnútorne štve, že dovtedy nikto nepočúval ich „veď som ti ho spomínal už dávno.“ Pokiaľ ide o Saundersa, tentoraz si podobne môžem šomrať ja, hoci som do titulku tiež musel dať názov ceny. Tak či onak, pozrime sa na to, čo píše, prečo píše a prečo asi dostal Man Bookerovu cenu. A ešte si predstavme jednu jeho zbierku.

Celý článok


Čierny obchod s knižnými polienkami (V. Sorokin: Manaraga)

🕔 25.10.2017

Manaraga. Najnovší Sorokinov román, ľahká váha, 400 gramov, 176 strán, matný papier, tvrdá väzba s prebalom. Vystačí na osem ražňov. Ideálny na šašlíky z jeseteríka.

Celý článok

S Ondrejom Kandráčom o „samizdate“ 21. storočia

🕔 28.11.2016

Ondreja (28) som spoznal práve vďaka blogom a hoci sa naše záujmy takmer vôbec nepretínajú, rád si rozširujem obzory. Keď som sa teda dozvedel, že napísal a aj sám vydal knihu o meditáciách s názvom Koniec prázdnoty, navrhol som mu ponuku krátkeho rozhovoru, ktorú aj prijal.

Celý článok


Verejná debata sa mení na nočnú moru, z ktorej sa tak ľahko neprebudíme

🕔 27.11.2016

Zeitgeist roku 2016 je pekne nanič. Mnohí máme pocit, že sa všetko okolo nás rozpadá, nestíhame spracovávať nekončiace zlé správy, polarizácia spoločnosti nadobúda obludné rozmery a politici, utkvení predstavou o svojej nedotknuteľnosti a zaslepení hladom po percentách, sa zmohli len na prilievanie oleja do ohňa. Spamätajme sa, kým nie je neskoro.

Celý článok

Nehaňte RTVS, nie je na tom tak zle

🕔 24.6.2016

Potenciálne zvýšenie koncesionárskych poplatkov vyvolalo vlnu nevôle a častokrát aj volanie po ich zrušení. Kde sa berie vrodená averzia voči verejnoprávnemu médiu, je naozaj len výsledkom jeho úrovne za socializmu a znásilnenia za čias Mečiara? To neviem. Ale jej programová skladba dnes už vôbec nepripomína zlý vtip.

Celý článok


Genius loci v piatich filmoch

🕔 21.6.2016

Raz za čas sa nejakému režisérovi podarí zachytiť atmosféru mesta, a hoci ide vo veľkej miere o plne subjektívny vzťah k onomu miestu, na filmovom plátne vytvára dokonalú ilúziu, vábivú spleť jedinečných budov, uličiek a zákutí, ktorej nemožno odolať. Tu je zopár príkladov, keď sa režisérska vízia navždy zapísala do hláv divákov.

Celý článok

Nielen o nacionalizme z knihy Johna Lukacsa – Demokracia a populizmus

🕔 19.6.2016

Vo svojej krátkej publikácii z roku 2005, Demokracia a populizmus: Strach a nenávisť, skúma známy americký historik s maďarskými koreňmi, John Lukacs, vzostup demokracie, kontrastuje rôzne ideologické prúdy, vznik ľavice a pravice, resp. vznik konzervatívneho a liberálneho myslenia a očami neúprosného kritika skúma súčasné problémy demokracie.

Celý článok


Stratené príbehy darcov kníh

🕔 8.5.2016

Vďaka nespočetným knižným búdkam a antikvariátom sa k nám dostávajú knihy z druhej či tretej ruky a okrem príbehov samotných autorov ukrývajú odkazy aj od darcov, ktoré pri zapojení fantázie dýchajú človečinou. Pozrime sa na niektoré z nich.

Celý článok

Suchetova púť s Poirotom (kniha)

🕔 4.5.2016

Nijak obzvlášť detektívky nemusím, dokonca som ani nepozeral Derricka a pri Columbovi som len premýšľal, ako asi tak vyzerá tá jeho slávna manželka. Ale Poirota sa nedá nemilovať, n'est-ce pas? Aj Davidovi Suchetovi, najznámejšiu predstaviteľovi tejto kultovej postavičky, sa zapáčil natoľko, že hneď po konci seriálu napísal o svojom vzťahu k nemu knižku s veľavravným názvom – Poirot and Me. A stojí za to.

Celý článok


Ako sa Suchet stal Poirotom

🕔 3.5.2016

Nijak obzvlášť detektívky nemusím, dokonca som ani nepozeral Derricka a pri Kolombovi som len premýšľal, ako asi tak vyzerá tá jeho slávna manželka. Ale Poirota sa nedá nemilovať, n'est-ce pas? Aj Davidovi Suchetovi, najznámejšiu predstaviteľovi tejto kultovej postavičky, sa zapáčil natoľko, že hneď po konci seriálu napísal o svojom vzťahu k nemu knižku s veľavravným názvom – Poirot and Me. A stojí za to.

Celý článok

Pozdravujem pána, čo mi z nejakého dôvodu ukázal svoju modrú knižku

🕔 30.4.2016

Zaskočil som si len toť kúsok nad mesto, trochu si užiť pokoja a hlavne zelene. Prečo zelene? Lebo v meste sa objavuje už len na semaforoch, kontajneroch na plast či si ju prinajlepšom vyberie nejaká pochybná politická strana za svoju značku. Prechádzka bola fajn. Obišiel som si klasické koliečko, ktoré robím vždy a vraciam sa naspäť.

Celý článok


Venované všetkým skromným mestským knižniciam

🕔 29.4.2016

Približne dvadsať metrov štvorcových s policami napráskanými knižkami, ktoré by vám mohli byť starými otcami – hoci to najlepšie majú knižnice v malých mestách už dávno za sebou, stávajú sa múzeami nespočetnekrát prelistovaných kníh, medzi ktorými sa ešte stále môžete prechádzať a vdychovať časy minulé.

Celý článok

Nespoliehajme sa pri Kotlebovi na iných, prispejme každý svojou troškou

🕔 21.4.2016

Od volieb prešli takmer dva mesiace a je jasné, že drvivej väčšine zo zvolených poslancov je výsledok Kotlebovej strany úplne ukradnutý. Teda možno nie úplne, lebo si predsa mohli kde tu ukrojiť nejaké percento navyše, ale až na často kontraproduktívne teatrálne gestá nespravia so súčasnou situáciou takmer nič. Pusťme sa do toho sami.

Celý článok


Ako sa stať pravým Kysučanom

🕔 19.4.2016

Kysuce. Malebný kraj na severe Slovenska, kde dávajú líšky dobrú noc. Teda dávali. Momentálne ich totiž nahradili pracovníci Váhostavu. Ako však zapadnúť medzi drsných severanov a necítiť sa, že sem nepatríte ako Rado Procházka na detektore lží alebo Michal Havran na koncerte SĽUK-u? Tu je zopár rád.

Celý článok

Päť filmov, ktoré treba vidieť, aby ste sa nezbláznili

🕔 23.3.2016

V slovenskej spoločnosti sa momentálne dýcha obzvlášť ťažko. Internetové diskusie zaplavuje nezmyselné nálepkovanie rôznych skupín ľudí, osočovanie, nepochopenie a polarizácia. Iste. Kedy tomu tak nebolo? Uvádzam päť filmov, ktoré by si mali pozrieť všetci onálepkovaní a aj tí, ktorí sa nálepke, čo sa ich už určite nevie dočkať, ešte stále vyhýbajú.

Celý článok


Putinov mozog – Alexander Dugin

🕔 18.2.2016

O hlavnom ruskom ideológovi sa u nás hovorí málo. Ak chceme lepšie pochopiť, na akých tézach je založené súčasne ruské myslenie a geopolitická rozpínavosť, je nevyhnutné ísť hlbšie než uspokojiť sa s onálepkovaním Dugina za fašistu, aj napriek tomu, že ďaleko od neho nemá.

Celý článok

Nič nie je skutočné a všetko je možné, ponurá knižná jazda cez súčasné Rusko

🕔 31.1.2016

Peter Pomerantsev sa narodil v sovietskom Kyjeve v 70. rokoch, ale jeho rodičia emigrovali do Veľkej Británie. Začiatkom 21. storočia odišiel do Moskvy, kde 10 rokov pracoval pre televíziu TNT. Stal sa súčasťou mašinérie, ktorá prevracala realitu a dojmy spísal v knižke s výstižným názvom "Nothing is True and Everything is Possible" z roku 2015.

Celý článok


Tvorcovia Sherlocka v modernom háve: Steven Moffat

🕔 7.1.2016

Sherlock z produkcie BBC sa stal okamžite po prvej sérii hitom. Po druhej nadobudol už taký kultový status, že tretia séria a novoročný špeciál prakticky z väčšej časti len pomrkáva na svojich fanúšikov a na seriál samotný. Producentmi seriálu sú u nás prakticky neznámi Steven Moffat a Mark Gatiss, z ktorých scenáristických pier vznikli takmer všetky scenáre k doterajším epizódam. Kto je vlastne Steven Moffat?

Celý článok

Na potulkách s Julesom Verneom

🕔 6.12.2015

Istý bradatý ruský spisovateľ, a nebol to Tolstoj, raz poznamenal, že to najcennejšie, čo máme, je spomienka na detstvo. Nesúhlasím. Ale to je jedno.

Celý článok


Je ruská realita len koncept?

🕔 4.12.2015

Konceptualizmus sa začal v Rusku usadzovať v 70. rokoch 20. storočia a v súčasnosti je hlavnou „zbraňou“ undergroundovej literatúry a najmarkantnejšie ho využíva vo svojich prózach V. Sorokin. Čo má spoločné so socialistickým realizmom a s Ruskom ako takým?

Celý článok

Dau – nedokončený filmový experiment opradený legendami

🕔 16.9.2015

Pred deviatimi rokmi sa vtedy ešte 31-ročný ruský režisér Iľja Chržanovskij pustil do projektu, ktorý len tak niekto nezopakuje. Uprostred Charkova postavil najväčší filmový set v Európe s rozlohou 12 000 metrov štvorcových, s prehnanou precíznosťou hraničiacou s megalomanstvom v ňom oživil ulicu Moskvy päťdesiatych rokov minulého storočia a tá sa na niekoľko mesiacov stala domovom pre viac než 4500 komparzistov.

Celý článok


V čom sa líšia americké a britské sitkomy?

🕔 12.8.2015

Zaujímavým zrkadlom kultúry bol vždy humor. Líši sa od krajiny ku krajine a najväčšími dvoma protipólmi sú azda britský a americký. V čom sú iné?

Celý článok

Keď urážliví urážajú

🕔 18.6.2015

Imigranti sa momentálne omieľajú na všetkých frontoch, až sa bojíte, že na vás zo skrine vyskočí odkaz na rabujúcich moslimov. Iste, je to zložitá téma, ktorá si v prvom riade žiada diskusiu s chladnou hlavou, no opak sa stal pravdou. Najviac ma však zaráža, ako internetové tlčhuby bez váhania označia tisícky ľudí za odpad, háveď, smrad a neviem čo ešte.

Celý článok


Naozaj môže za nekvalitné školstvo len samotný systém?

🕔 20.5.2015

V poslednej Večeri s Havranom sa opäť raz riešilo školstvo. Iste, hovorilo sa o reorganizácii ministerstiev, spoločenskom konsenze na tému „čo učiť“ a o akomsi európskom štandarde, ktorý by mal fungovať vo všetkých štátoch jednotne. Áno, je pravdou, že ryba smrdí od hlavy, ale to nie je výhovorka, aby sa neunúvala „utrieť si zadok“.

Celý článok

List štátnym železniciam

🕔 14.5.2015

Na ZSSK sa valia sťažnosti jedna radosť. Dnes musím pridať svojou troškou aj ja. Takéto chyby by sa totiž nemali stávať ani úplným amatérom. Aj keď to mnohí azda už považujú za normálne, na každé jedno zlyhanie treba poukazovať. Absurdita, ktorú by nevymyslel ani Daniil Charms.

Celý článok


Tulák s kačacou chôdzou by sa dnes dožil 126 rokov

🕔 15.4.2015

Vyčarúval úsmevy na tvári a označili ho za komunistu – Sir Charles Spencer Chaplin.

Celý článok

Školská komédia

🕔 23.2.2015

Alebo zopár úsmevných spomienok spod školského prachu...

Celý článok


Kto prišiel po Tarkovskom alebo ruská moderná kinematografia

🕔 20.2.2015

Legenda Ejzenštejn, megaloman Bondarčuk a vizionár Tarkovskij sú azda tri u nás najznámejšie mená ruskej kinematografie. Čo dobrého však Rusi natočili za posledných 20 rokov a kde to hľadať...

Celý článok

Kašlite na westerny, pozrite si film o samurajoch

🕔 16.2.2015

Nemožno poprieť, že najlepšie westerny sa nechali inšpirovať práve filmami s japonskými bojovníkmi aristokratických klanov. Bez nich by ani Eastwoodova najznámejšia postava z Leoneho slávnej trilógie nebola tým, čím je. Ktoré easterny sa oplatí vidieť?

Celý článok


Ako (ne)znechutiť povinné čítanie

🕔 15.2.2015

Znie to neuveriteľne, ale drvivú väčšinu žiakov ZŠ nezaujímajú problémy dedinského človeka v polovici 19. storočia. Ako predsa môžu chápať život z pred dvesto rokov, keď ešte nechápu ani ten súčasný? Ako môžu chápať storočnému jazyku, keď ledva ovládajú ten vlastný?

Celý článok

Alternatíva španielskej inkvizície?

🕔 12.2.2015

Keď sa povie britský humor, väčšina ľudí si predstaví niečo, čo by prirovnali k nie veľmi obľúbenej činnosti pôrodu trojičiek. Mnohí si spomenú na nezabudnuteľných Pythonovcov, Mr. Beana, Červeného trpaslíka, prípadne na niektoré z Linehanových britkomov. Ako však vyzerá ostrovná odroda alternatívneho humoru a kde ju hľadať?

Celý článok


Načo niečo meniť?

🕔 10.2.2015

Päť kilometrov. Do cieľa mi chýbalo päť kilometrov. Päť kilometrov tých najsladších poloprávd a sľubov, cez ktoré som mal tú česť sa predrať.

Celý článok