Vox bloguli: Martina Beďatšová

To najlepšie z blogov od Martina Beďatšová


Výkon hodný vyhadzovu

🕔 18.4.2015

Korupčné škandály právom zaberajú drvivú časť pozornosti médií. Popritom sa však v diaľke strácajú všetky tie ďalšie veci, v ktorých súčasná vláda a štát ako taký zlyháva. Akoby je latka nastavená tak nízko, že hoci je čokoľvek na jej úrovni podpriemer, nestojí to za veľkú pozornosť.

Celý článok

Máme sa dobre?

🕔 4.4.2015

Často počúvame rôzne štatistiky či ekonomické ukazovatele o tom, ako sa máme, koľko zarábame, koľko vyprodukujeme. Väčšinou sa dávajú do kontextu porovnávaním s inými krajinami, v našom prípade najčastejšie s ostatnými členmi EÚ. V takýchto štatistikách zväčša figurujeme v spodných častiach rebríčka, čo môže ľahko viesť k pocitu, že sa máme zle. A hoci všetci […]

Celý článok


Ako najväčšia britská banka pomáhala (aj slovenským) klientom okrádať daňových poplatníkov

🕔 10.2.2015

Od nedele sa na titulkách svetových médií objavuje kauza týkajúca sa druhej najväčšej banky sveta HSBC. Pred dvoma dňami boli zverejnené uniknuté interné informácie banky o viac ako 100 000 účtoch, podľa ktorých banka cielene pomáhala klientom z 203 krajín s daňovými únikmi s celkovou hodnotou odhadovanou na vyše $100 miliárd. Zverejnené spisy obsahujú údaje o politikoch, známych osobnostiach, ruských oligarchoch či juhoafrických drogových karteloch, ktorým banka aktívne a často ilegálne asistovala pri ukrývaní peňazí na švajčiarskych účtoch v snahe vyhnúť sa platbe daní.

Celý článok