Vox bloguli: Martin Švikruha

To najlepšie z blogov od Martin Švikruha


František obvinený z herézy

🕔 24.9.2017

Kauza Bezák otvorila (otvorila?) oči niekoľkým katolíkom na Slovensku. Kauza František otvorí (otvorí?) oči niekoľkým kresťanom po celom svete.

Celý článok

Obetný baránok, ktorý nikdy nebol vinný

🕔 22.8.2017

Niekto je jednoducho zodpovedný za rozpad rodiny. Niekto musí byť zodpovedný za to, že nie sme takí bohatí, ako by sme chceli byť. Niekto musí byť zodpovedný za všetko to zlo, ktoré sa nám deje. Imaginárne aj reálne.

Celý článok


Násilie v Charlottesville ako prejav mainstreamovej evanjelikálnej teológie v USA

🕔 14.8.2017

Niektorí kresťania ignorujú nacizmom a bigotným kresťanstvom inšpirované násilie v Charlottesville. Niektorí ho priamo podporujú. Niektorí sa modlia a vyzývajú k modlitbám.

Celý článok

Róbert Bezák a naša potreba po obviňovaní

🕔 7.4.2017

Videl som, ako ľudia, ktorí ho obdivovali, ďakovali mu za jeho kázne, chodili sa k nemu spovedať s bázňou, zrazu začali pochybovať a ospravedlňovať svoje mlčanie tvrdením "no, niečo musí na tých tvrdeniach o Bezákovi byť, inak by to Cirkev nehovorila."

Celý článok


Lennonov sen, čo tryská priamo z Kristovho srdca.

🕔 22.1.2017

Zahojme rozdelenie tak, že rozdeľujúcich zahrnieme medzi nás. Zastavme násilie tak, že ho premôžeme nenásilím

Celý článok

Spoločne alebo nijak

🕔 15.11.2016

Dnes viac ako inokedy potrebujeme vidieť v každom človeku Krista.

Celý článok


Náboženské kodexy svätosti ako zdroj rozdelenia

🕔 11.11.2016

V náboženskom priestore takmer bez rozdielu vidíme určitý spôsob života, ktorý kde sa zjaví, tam prináša súd, bolesť, rozdelenie, deštrukciu. Je založený na desinterpretácii konceptu svätosti.

Celý článok

Potvrdenie charakteru súčasného inštitucionálneho kresťanstva

🕔 9.11.2016

Víťazstvo Trumpa ukazuje jadro problému a skutočnú tvár predvládajúceho sakrificiálneho evanjelikalizmu.

Celý článok


Je Ježiš gay?

🕔 25.10.2016

Častokrát sa o istých veciach mlčí z nejakého dôvodu, keďže niekedy je lepšie nechať niektoré veci nevypovedané.

Celý článok

Rozpadla sa mi moja istota náboženstva. Je cesta ďalej?

🕔 17.7.2016

Po celom svete milióny kresťanov opúšťajú inštitucionalizované, etablované cirkvi a zbory. Deje sa tak najzjavnejšie v krajinách s rozvinutejším zmyslom pre osobnú slobodu a v denomináciách, ktoré nevykazujú také silné dogmatické a exkluzívne teológie 1. Na Slovensku aj vďaka dominantnému postaveniu Rímskokatolíckej cirkvi je tento jav menej viditeľný. No nie neexistujúci.

Celý článok


Peklo ako jediná možnosť pre neposlušných?

🕔 12.7.2016

Naozaj je peklo je jedinou možnosťou pre "zlých" ľudí, ako tvrdí väčšina inštitucionálneho kresťanstva?

Celý článok

Malé a sebastredné kresťanstvo vo svojej nahote

🕔 6.3.2016

Fašizmu a nenávisť prináša ovocie. Slovensko ukázalo svoju malosť a provinčnosť. Na Slovensku vládne atmosféra konšpiračných teórii, strachu, ohrozenia, ktorú rozdúchavali fašistické postoje "víťazov" týchto volieb.

Celý článok


Je lepšie ukrižovať 4%

🕔 24.2.2016

Spoločný nepriateľ alebo inak obetný baránok vždy dokázal spojiť spojiť strany stojace proti sebe. Dnes sa opäť spája náboženstvo s fašizmom.

Celý článok

Tragédia triumfalistického kresťanstva

🕔 4.10.2015

Inštitucionalizovanému kresťanstvu pomedzi prsty preteká šanca za šancou ukázať navonok ovocie evanjelia. Tvárou v tvár kritickým momentom histórie odhaľuje nahotu triumfalistickej teológie, ktorá za medzi kresťanov zasiala už v prvých storočiach jej jestvovania. Konštantínom a identifikovaním sa s mocenskými štruktúrami odhodila jedinečnú teologickú výbavu, ktorá robí z evanjelia jedinečný nástroj na šírenie pokoja a prijatia.

Celý článok


Prečo si potrebujeme udrieť

🕔 10.2.2015

Proces viktimizácie a potrebu obetného baránka môžeme vnímať veľmi silno v nazeraní na svet, ktoré stojí za nedávnym referendom, za ruskou propagandou obviňujúcou každého, kto s ňou nesúhlasí, za nábožensky motivovaným násilím, ktorého špičkami ľadovca sú križiacke vojny v minulosti, či pre civilizovaného človeka nepredstaviteľné násilie islamského štátu.

Celý článok

Mám taký sen

🕔 6.2.2015

Udalosti dnešných dní na Slovensku sú poznačené bolesťou a súdením. Časť spomedzi nás, a časť naozaj veľká, sa rozhodla, že musí zobrať obranu dobra a hodnôt do vlastných rúk.

Celý článok


Náboženská detoxikácia I.

🕔 29.1.2015

"Martin, kámo, položím ti otázku, cháp ju v dobrom: Nehrabe ti už z toho všetkého?" Či mi z toho nehrabe? Pravdu? Hrabe. Hrabe úplne rovnako, ako hrabe ťažkému alkoholikovi, ktorý prechádza dlho mesačným, dlhoročným detoxikačným procesom, ktorý zažíva abstinenčné príznaky, má chuť si šľahnúť niečo tvrdšie.

Celý článok