Vox bloguli: Martin Poliačik

To najlepšie z blogov od Martin Poliačik


Prečo Progresívne Slovensko?

🕔 15.12.2017

Cítim sa byť reprezentantom generácie, ktorá mala to šťastie čerpať z výdobytkov porevolučného usporiadania československej a potom slovenskej spoločnosti. Generácie, ktorá chápe svet ako prepojený celok, kde už nie je možné pre malých hráčov hrať sa na svojom malom piesočku a nedbať na ostatných. Mnohí využili príležitosti otvorených hraníc, študovali či pracovali v zahraničí a nadobudnuté skúsenosti si priniesli naspäť domov.

Celý článok

V sobotu nás čaká referendum o demokracii

🕔 1.11.2017

Posledné mesiace som strávil aktívnou podporou pravicových kandidátov a kandidátov SaS, predovšetkým Ďura Drobu v Bratislave, Renáty Kaščákovej v Trenčíne a Jofa Viskupiča v Trnave. Karty sú rozdané. Myslím, že nič viac už pre ich úspech urobiť neviem, preto posledný text pred voľbami venujem niečomu inému. Niečomu, čo mantinely straníckej politiky prekračuje.

Celý článok


Neviem, či križiak, no dúfam, že posledný

🕔 20.11.2016

Milan Krajniak v posledných dňoch napísal pár článkov, v ktorých si veľmi vášnivo zakladá na pojmoch a na tom, že liberálna demokracia je zlá najhoršia a musí byť “povalená”. Nie je jasné, čím to teda chce nahradiť. On spomína “demokraciu, ktorá bude rešpektovať našu civilizačnú identitu”. Mám dobré správy : Liberálna demokracia nepotrebuje na svoje fungovanie civilizačné barličky, rešpektuje identitu každého jej člena a členky, automaticky a absolútne - a to naozaj stačí.

Celý článok

Prejavy nenávisti zotrvanie Kaliňáka vo funkcii len posilní

🕔 17.6.2016

S nenávisťou je to ako so spodnou vodou v kanalizácii. Môže nepozorovane dlhodobo stúpať. Stačí, keď tu jeden pridá trochu špiny, tam niekto upchá nejaký ten kanál alebo sa len niekto pri liatí špiny zostane nečinne prizerať. Jedného dňa potom niekde kanál rupne a všetci sme po kolená v, prepytujem, sračkách.

Celý článok


Rytmus, urobte veľkú vec!

🕔 20.2.2016

Miro Remo je podľa mňa jedným z najväčších talentov súčasnej filmárskej omladiny. Nakrútil film Cooltúra, ktorý nekompromisne a veľmi zblízka ukazuje zákulisie slovenského „kultúrneho“ života – od estrád Martina Jakubca k Ficovým predvolebným mítingom, od majstrovstiev V4 v kopaní hrobu až po Miss akejsi motoristickej akcie, kde moderátor povzbudzuje chlapov k pokrikom „Ukáž p**u!“ na dievčence v spodnom prádle zoradené na javisku. Včera Miro film pustil prvým tridsiatim divákom a mal som tú česť byť jedným z nich. Ten film by mal byť podľa mňa už zajtra v kinách. Ale nebude. Niektorí protagonisti nechcú dať svoj súhlas. Medzi nimi Patrik Vrbovský – Rytmus.

Celý článok

Kým učitelia strážia naše deti, my musíme postrážiť ich budúcnosť

🕔 10.12.2015

Dnes sa koná tretí protest učiteľov za vyššie platy. Poukazujú na to, že ich hodinové mzdy sú často nižšie, ako sú rodičia ochotní platiť za opatrovateľku alebo opatrovateľa.

Celý článok


Draxler sľúbil ochrancu práv a dodal vrátnika

🕔 2.12.2015

Mali ho vyberať učitelia. Mal mať reálne právomoci. Nič z toho sa nestalo.

Celý článok

Draxler sa nás snaží učičíkať štatistikou

🕔 26.11.2015

Minister sa snaží odraziť kritiku za zlé výsledky pätnásť ročných žiakov tým, že vytiahne štatistiku o dobrých výsledkoch deväť ročných. Problém je, že čo s tými žiakmi šesť rokov robíme?

Celý článok


Pán Draxler, presviedčať nás netreba

🕔 20.11.2015

Udalosti posledných dní na Slovensku vnímam s veľkou nádejou. Vďaka akcii Učiteľská kvapka krvi, ktorou učitelia poukazovali na katastrofálny stav školstva. Aj vďaka iniciatívam ako A Dosť, Chceme vedieť viac, Za živé univerzity, sa problémy školstva stávajú celospoločenskou témou. Napriek tomu existujú dva svety. Ten, ktorý začína o problémoch nahlas hovoriť a ten, ktorý všetko ignoruje. Napríklad tým, že […]

Celý článok

Smer v školstve premrhal jedinečnú príležitosť

🕔 6.11.2015

Včerajší protest učiteľov a ich symbolický Zraz dlhých nosov jasne ukázal jednu vec – Smer ľudí v školstve nepresvedčil, že stojí na ich strane. Učitelia sa cítia nedocenení, ich ohodnotenie stále nie je dostatočné a ministerstvo už necíti potrebu s tým niečo robiť. „Prišli ste neskoro“, odkázal im minister Draxler.

Celý článok


Minister Draxler nám odkázal, že sa s nami nebude hrať. Som si cvrkol.

🕔 8.10.2015

Včera sme s kolegyňou Luciou Nicholsonovou upozornili na závažné chyby v práci ministra školstva. Na fakt, že v prípade poslania 460 tisíc EUR na falošný účet pochybil pri vyvodení personálnych dôsledkov. Namiesto ľudí, ktorí za tieto prevody zodpovedali a ich podpisy sú prítomné na príslušných dokumentoch, dal vyhodiť úradníka, ktorý si splnil svoje povinnosti a konal prísne v súlade s predpismi i zákonmi. Vyslovili sme podozrenie, že minister svojím konaním kryje podvod a on svojou reakciou dokázal, že sme mali pravdu. No nielen to.

Celý článok

Autoškoly môžu vďaka vládnemu návrhu zdražieť

🕔 22.9.2015

V našej predstave riadenia štátu je silne zakorenené jedno pravidlo. Nechajme ľudí slobodne žiť a podnikať. Regulujeme len tam, kde je to potrebné a nenechajme si byrokratický štát prerásť cez hlavu. Dnes som vystúpil v rozprave proti vládnemu návrhu, ktorý komplikuje život prevádzkovateľom autoškôl. Vláda totiž vymyslela novú povinnosť a to elektronickú evidenciu účasti na hodinách autoškoly. Podľa navrhovaného zákona […]

Celý článok


Škola vie byť utrpenie, ktoré nemusí zostať povinné.

🕔 8.9.2015

Domáce vzdelávanie nezmení školstvo na Slovensku od základov. Prináša však potrebnú alternatívu a možnosť úniku pred vzdelávacím systémom, ktorý v niektorých žiakoch ubíja záujem vzdelávať sa a nedokáže reagovať na ich potreby.

Celý článok

Analýza za 800 tisíc na poslednú chvíľu

🕔 17.8.2015

Fico nám niekoľko rokov predostiera rôzne plány na výstavbu národného štadióna a spolu s tým, ako sa začne hľadať staviteľ, vysolí ministerstvo 800 tisíc eur na to, aby sa dozvedelo, či sa to vôbec oplatí.

Celý článok


Smer chce liečiteľov zatvárať do basy

🕔 16.6.2015

Trápi vás niečo a boli ste u bylinkárky, dala vám čaj? Boli ste si dať napraviť krk alebo kríže u chlapíka, ku ktorému chodia všetci vaši známi už roky? Šli ste k mastičkárovi pre domácu masť na kolená? Ak prejde pozmeňovák našich smeráckych poslancov, títo všetci môžu ísť podľa novely Trestného zákona až na 8 rokov do väzenia.

Celý článok

S ako Solidarita

🕔 3.6.2015

Často dostávam od ľudí otázku, ako vážne to vlastne myslím s druhou časťou názvu Slobody a Solidarity. Argumenty pokračujú väčšinou o potrebe pomoci iným krajinám v núdzi, nutnosti zvýšiť objem prerozdeľovania verejných zdrojov, aby sa zmenšovali sociálne rozdiely. Pre mňa však solidarita nie je len mechanickým, zvrchu nastaveným systémom pravidiel, vďaka ktorým by sa ľudia mali mať viac rovnako než odlišne. Vnímam ju skôr ako vnútornú vlastnosť ľudského spoločenstva a ako taká by nemala byť spoločnosti vnútená. Naopak, k solidarite ako vyjadreniu pochopenia, empatie a súcitu sa každý môžeme dopracovať hlavne svojim vnútorným vyzretím.

Celý článok


Vízia automatického financovania vedy a výskumu

🕔 27.5.2015

V minulom blogu sme písali o potrebe investovania do vedy a výskumu ako jednej z ciest zlepšenia konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. Financie vynaložené na vedu a výskum sú totiž investíciou do našej budúcnosti.

Celý článok

Na zmenu školstva nakoniec snáď pritlačia rodičia

🕔 25.5.2015

Minulotýždňová správa o výsledkoch prieskumu agentúry TNS len potvrdila, čo sme tak nejako všetci tušili. Školy v očiach rodičov buď stagnujú, alebo sú na tom ešte horšie ako kedysi. Dobrou správou ale je, že najkritickejší sú práve ľudia od 18 do 24 rokov. To dáva základ pre tlak na budúcu zmenu.

Celý článok


Sviečka pre Violu Valachovú

🕔 7.5.2015

8. mája 1945 skončila v Európe najhoršia vojna v histórii ľudstva. Zajtra od tohto momentu uplynie presne sedemdesiat rokov. Čas dlhší ako väčšina ľudských životov. Takmer všetci, ktorí v tom čase žili a boli svedkami tak hroznej tragédie, už nie sú medzi nami. A tí, ktorí to nezažili, častokrát vedia málo alebo už vôbec nič.

Celý článok

Smer na budúcnosť Slovenska kašle

🕔 16.4.2015

Koncom minulého roka sa k zástupu nespokojných skupín a profesií pridali slovenskí vedci. Protesty vyvolal návrh rozpočtu Slovenskej akadémie vied na najbližší rok. Dočasne ich utlmilo odvolanie predsedu SAV, presuny financií z grantovej agentúry VEGA a vládne prísľuby o navýšení rozpočtu. Ako však býva zvykom, ponúknuté riešenia nevyriešili podstatu problému. SAV tak čaká marazmus aj v ďalších rokoch. A odvolaný predseda sa vrátil v novom šate ako splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie. Aké typické.

Celý článok


V každej triede jedny oči

🕔 5.2.2015

V pondelok som bol diskutovať o referende, okrem iných aj s pánom Chromíkom. Povedaného bolo mnoho, ale jeden jeho výrok na mňa extra dopadol a rezonoval ešte dlho po relácii.“To, aby ste učili 99% alebo 100% detí o sexuálnom zneužívaní na to, aby ste odhalili nejakých pár percent sexuálnych zneužívateľov, je hlúposť,“ povedal. A ak by to bola aj jeho jediná veta, úplne by stačila.

Celý článok