Vox bloguli: Martin P.B. Vatral

To najlepšie z blogov od Martin P.B. Vatral


Lekcia o demokracii: Ani sám Trump neverí, že by dokázal riadiť krajinu

🕔 29.7.2016

„[Donald Trump] je človekom známym pre svoju veľkú osobnosť a farbistý štýl a množstvo charizmy. A tak, keď si ma vyberal, chcel asi trochu vybalansovať kandidátku.“ Mike Pence, viceprezidentský kandidát

Celý článok

Stretnutie radikálov uniklo pozornosti médií

🕔 8.8.2015

Podujatím vyvrcholil takzvaný „Čistý rok“, ktorý nehanebne manipuloval mladých ľudí k rešpektu voči vlastnému telu, mysli a k rešpektu k druhým. (Upozorňujem na zvýšený výskyt satiry v tomto článku.)

Celý článok


Zlyhanie slovenských médií – kričiace ticho

🕔 5.8.2015

Tritisíc účastníkov, štyristo dobrovoľníkov, hodiny a hodiny kvalitného, nielen duchovného, ale aj kultúrneho programu... A zlyhanie slovenských médií. Také bolo tohtoročné stretnutie mladých P15 v Poprade.

Celý článok

Tri večery s Cirkvou chudobných

🕔 11.7.2015

Minulý rok bola akcia veľmi úspešná a už vtedy som tušil, že chcem aj v 2015tom spraviť čosi podobné. A tak prišla idea Troch večerov s Cirkvou chudobných. (Asi blbý marketingový ťah, dať do názvu tak nenávidenú inštitúciu, zapožičal som si však termín použitý Františkom. „Och, ako veľmi by som si želal chudobnú Cirkev pre chudobných!“)

Celý článok


Neurochirurg z geta 1

🕔 5.7.2015

Benjamin Solomon "Ben" Carson, Sr. (*18.9.1951) je v prvom rade hviezdnym neurochirurgom na dôchodku, v druhom rade autorom viacerých bestsellerov (nielen o svojom úžasnom životnom príbehu) a v neposlednom rade kandidátom na republikánsku nomináciu na prezidenta Spojených štátov.

Celý článok

Pápež František či Anders Breivik

🕔 21.6.2015

Azylová politika SR je tak striktná, že spomedzi všetkých žiadostí o udelenie azylu sme v období samostatnosti azyl reálne udelili len v cca 1,12% prípadov. V ďalšom vyše percente prípadov Slovensko poskytlo žiadateľom doplnkovú ochranu, teda, postaralo sa o nich, kým bolo možné zabezpečiť bezpečný prechod späť do stabilizovanej krajiny pôvodu.

Celý článok


Cirkev bez hraníc, Cirkev chudobných

🕔 19.6.2015

"Migranti sú pre mňa veľkou výzvou, pretože som pastierom Cirkvi bez hraníc; Cirkvi, ktorá sa cíti matkou všetkých. Povzbudzujem preto krajiny do štedrého otvorenia sa; do toho, aby sa namiesto obáv z deštrukcie miestnej identity stali schopnými vytvárať nové kultúrne syntézy."

Celý článok

Metastáza ISIS v srdci Európy

🕔 18.6.2015

Nie, utečenci nemôžu narušiť integritu našej kresťanskej kultúry, lebo naša kultúra už dávno nie je kresťanská. Najlepším dôkazom je práve náš postoj k potenciálnym imigrantom.

Celý článok


Lintner politiky, reforma hokeja

🕔 7.6.2015

Môžeme sa hádať o tom, či je lepšia pravica, či ľavica, či je lepší Fico, ktorého poznáme, než iné zlo, či naozaj všetci kradnú, alebo či niekto niekedy aj neklame... zhodneme sa však na tom, že náš štát nie je dokonalý a stále musí napredovať, stále sa musí reformovať, stále sa musí prispôsobovať a zlepšovať.

Celý článok

Alúzia na Hvoreckého pastiersky list

🕔 6.2.2015

Cirkvi odtrhnuté od bežného života však zostanú človeku cudzie, lebo nedokážu odpovedať okrem širokých existenciálnych otázok aj na otázky, s ktorými je dennodenne konfrontovaný. Preto si rád vypočujem kázanie kňaza o sexualite. Nie v zmysle technického návodu, príkazu a zákazu, ale v zmysle, ktorý najlepšie vyjadril pápež Ján Pavol II. vo svojej teológii tela, v jednom z najkrajších a najhlbších zamyslení nad ľudskou sexualitou, aké história vyprodukovala.

Celý článok


Spoločenská evolúcia alebo adopcie pre homosexuálov

🕔 27.1.2015

Účelom tohto blogu je predložiť čitateľom tretiu cestu. Nie je jednoduchým riešením a nie je ani na prvý pohľad lákavým riešením. Predpokladá dlhší vývoj a dlhšie spoločenské dozrievanie, ale v mojom ponímaní je jediným spôsobom, ako si zároveň zachovať svoju kultúrnu identitu a zároveň prijať zmeny, ak budú nevyhnutné.

Celý článok