Vox bloguli: Martin Kríž

To najlepšie z blogov od Martin Kríž


Viac dejepisu pre deviatakov - ako je to naozaj?

🕔 26.8.2017

V diskusiách riaditeľov škôl na internete vzniká zmätok ohľadne pridanej hodiny dejepisu v deviatom ročníku. Musí ju pridávať každý? Odkedy zmena platí? Obávam sa, že spôsob, akým ministerstvo školstva zverejnilo túto novinku a ako zanedbáva komunikáciu smerom k riaditeľom, je len ďalšou ukážkou toho, že sekcia regionálneho školstva je panoptikum neschopných byrokratov a komunikačný odbor ani minister ich nedokáže uviesť na správnu cestu. Urobím teda pre ministerstvo bezplatne jednu malú službu a vysvetlím, ako to naozaj s pridávaním hodiny dejepisu je.

Celý článok

Pán minister Plavčan a jeho tím sa museli len zmýliť - nežijeme predsa v orwellovskom roku 1984

🕔 20.6.2017

Ministerstvo školstva sa mýli, ak hovorí, že chýbajúce vzory písmen boli nedopatrením. Mýli sa aj v tom, že dodatkom k štátnemu vzdelávaciemu programu sa vo vzdelávaní nič nemení. A napokon sa mýli v tom, že inšpekcia dala podnet na definovanie jediného povinného tvaru písma. Mýliť sa je v poriadku. Zotrvávať v omyle už menej. Ešte by sme si mohli myslieť, že niekomu by sa páčil orwellovský svet so značkou 1984.

Celý článok


Písanie prvákov - podstatná zmena, alebo len spresnenie?

🕔 13.6.2017

Ministerstvo školstva v máji vydalo dodatok k Štátnemu vzdelávaciemu programu pre prvý stupeň základných škôl. Spolu s ďalšími aktérmi iniciatívy Sloboda v písaní tvrdím, že ide o podstatnú zmenu. Ministerstvo školstva tvrdí, že žiadna zmena nenastala, ide iba o spresnenie. Komu má človek teraz veriť?

Celý článok

Ministerstvo nevie, kto nariadil prvákom záväzné tvary písmen

🕔 6.6.2017

Ministerstvo školstva tvrdí, že nevie, kto rozhodol o záväzných tvaroch písmen pre prvákov. Nevie, prečo to ten neznámy urobil a ani čo pri svojom rozhodovaní zobral do úvahy. Nevie ani to, odkiaľ sa tie tvary vzali a či vôbec má licenciu na ich použitie. Je možné, že to má naozaj všetko na svedomí Šípková Ruženka?

Celý článok


Urobí Šípková Ruženka poriadky aj v učebniciach?

🕔 31.5.2017

Máme dôvodné podozrenie, že Šípková Ruženka z ministerstva školstva v blízkej dobe zasiahne do učebníc pre prvý ročník. Jej novým poriadkom vo veci písaného písma sme sa venovali minulý týždeň. Minister školstva však žiadne nové poriadky nevidí. Dodatok k štátnemu vzdelávaciemu programu vraj len spresňuje, že písať sa musí takými písmenkami, aké sú v šlabikári. Ak je to pravda, Šípková Ruženka má už nepochybne pripravené opatrenie aj na odstránenie chaosu v učebniciach.

Celý článok

Šípková Ruženka reformuje slovenské školy!

🕔 22.5.2017

Na ministerstve školstva pracuje Šípková Ruženka. Po 85 rokoch sa zobudila a vydala Dodatok ku štátnemu vzdelávaciemu programu, účinný od 1.9.2017. Minister Peter Plavčan má teraz zhruba tri mesiace na to, aby ho zrušil skôr, ako nadobudne účinnosť. Ak to teda s tým Učiacim sa Slovenskom myslí aspoň trochu vážne.

Celý článok


Aliancia za dobré časy

🕔 2.3.2017

Zjednoťme sa na potrebe chrániť náš súčasný ústavný systém, princípy právneho štátu, moci odvodenej od občanov a bezpodmienečnej rovnosti všetkých ľudí v dôstojnosti a právach. V tejto chvíli sú kultúrno-etické spory kontraproduktívne, pretože vedú k paralyzovaniu hodnotovo orientovanej časti politickej reprezentácie a spoločenskej elity, a tým otvárajú cestu znásilňovaniu práva paralelnými štruktúrami tzv. oligarchov a nástupu fašizmu. Odsuňme teda načas to, čo nás rozdeľuje, a spojme sily, aby sme uchránili naše dobré časy slobody a prosperity. Je to zodpovedné.

Celý článok

Falošné reči Mostu a Siete

🕔 16.3.2016

Okolo vzniku tretej Ficovej vlády je počuť kopu prázdnych rečí, poloprávd a zahmlievania. V tomto blogu si dovolím verejne odmietnuť niektoré z nich.

Celý článok


Patrí Zem a vek na hodinu slovenčiny?

🕔 9.4.2015

Učiteľka slovenčiny na gymnáziu v Košiciach ukázala žiakom časopis Zem a vek. Rozvírilo to hladinu. Na učiteľských fórach čítam, že výchova ku kritickému mysleniu znamená priniesť názory oboch strán. V novinách sa špekuluje, či má ministerstvo viesť zoznam zakázaných (či dovolených?) tlačovín. Podľa mňa je to celé zle.

Celý článok