Vox bloguli: Martin Kováč

To najlepšie z blogov od Martin Kováč


Rozhovor: Slovenský novokňaz českej starokatolíckej cirkvi

🕔 9.1.2018

9. septembra 2017 som bol v Malom evanjelickom kostole v Bratislave vysvätený na kňaza českej starokatolíckej cirkvi s poverením pre službu na Slovensku. V tejto súvislosti so mnou šéfredaktor časopisu Communio urobil rozhovor pre českých čitateľov, ktorý Vám teraz ponúkam v slovenskej verzii.

Celý článok

Dve nezvyčajné decembrové stretnutia s trnavskými arcibiskupmi

🕔 29.12.2017

Ak nad nami naozaj existuje Boh, musí mať riadny zmysel pre humor...

Celý článok


Českí starokatolíci a luteráni vstupujú do dialógu

🕔 28.12.2017

Naša Starokatolícka cirkev v ČR sa rozhodla vstúpiť do oficiálneho ekumenického dialógu s Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania v Českej republike (ECAV v ČR).

Celý článok

Za 500. výročím reformácie

🕔 10.12.2017

Moje krátke slovo k reformácii, ktoré zaznelo 31. októbra 2017 na Ekumenických službách Božích vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave pri príležitosti 500. výročia evanjelickej reformácie.

Celý článok


Zažili ste už adventné roráty?

🕔 9.12.2017

K adventu patria úplne neodmysliteľne. Navštevoval som ich už počas štúdia v Bratislave, Prahe a teraz po prvýkrát aj v Trnave. Včasný budík, ranná tma a zima, kostol osvetlený len svetlom stoviek sviec.

Celý článok

Čo tým listom chceli biskupi povedať?

🕔 3.12.2017

Myslel som, že sa mi konečne podarí vstúpiť do adventu s pokojom. ...až kým som nenarazil na dnešný pastiersky list KBS-ky.

Celý článok


Strihali sme márne? Pár podnetov z jednej trnavskej diskusie

🕔 1.12.2017

Niekoľko myšlienok, ktoré mi zostali v hlave po minulotýždňovej diskusii nad zborníkom „Ploty, múry, hranice“, ktorú v Trnave organizovalo OZ KRÁSNY SPIŠ a Katedra politológie FF TU.

Celý článok

Farár Kuffa: známy konšpirátor

🕔 21.11.2017

Už sa radšej nebudem sťažovať na kňazov, ktorí len prečítajú kázne niekoho iného stiahnuté z internetu. Tie totiž obvykle majú aspoň nejakú výpovednú hodnotu.

Celý článok


Ako som sa stal obeťou misionárov

🕔 16.11.2017

Ak náboženstvo a viera nerobia svet okolo nás lepším miestom pre život, vyznievajú v lepšom prípade ako znôška bullshitov - a to bez ohľadu na to, či v ruke držíme bibliu, korán alebo knihu mormon...

Celý článok

Sviatok všetkých svätých v čase globalizácie, ekumenizmu a sekularizácie

🕔 1.11.2017

Prípravy na oslavu včerajšieho 500. výročia reformácie sa snažili zohľadniť skúsenosti globalizácie, ekumenického hnutia a sekularizácie. Bolo by však možné pozrieť sa cez tieto skúsenosti aj na dnešný sviatok všetkých svätých?

Celý článok


Cirkvi môžu byť prorockým hlasom proti korupcii

🕔 25.9.2017

Dnešný protikorupčný pochod v Bratislave dáva možnosť prehovoriť prorockým hlasom aj cirkvám a kresťanom na Slovensku. Chopia sa jej?

Celý článok

Zabudnutý príbeh slovenského farára, ktorý sa v Povstaní vzoprel fašizmu

🕔 29.8.2017

Na dôležité historické udalosti sa dá nazerať rôzne. Ja osobne mám veľmi rád príbehy, ktoré dnes stoja skôr na periférii. Jedným z nich je aj príbeh rímskokatolíckeho kňaza Ľudovíta Veselého, ktorý je jedným z mála duchovných, ktorí sa aktívne zapojili do Slovenského národného povstania.

Celý článok


Sen o cirkvi, ktorá je iná

🕔 2.8.2017

Z diskusií v mojom okolí sa zdá, že väčšina z nás (nielen) na Slovensku má pomerne jasnú predstavu o tom, ako by mala vyzerať otvorená a moderná cirkev v 21. storočí. Objavujú sa charakteristické znaky ako demokratické riadenie, transparentné financovanie, menej klerikalizmu a dobrovoľný celibát, ľudskejší prístup k rozvedeným v novom manželstve, zápal pre ekumenizmus a medzináboženský dialóg, kritická reflexia vlastných dejín, vymedzenie sa voči extrémizmu a intolerancii, otvorenosť voči menšinám - vrátane sexuálnych, zasadzovanie sa za rodovú rovnosť a práva tých, ktorí stoja na periférii spoločnosti... Musí však takáto predstava zostať len v rovine vízií a snov?

Celý článok

O čom vlastne sú Cyril a Metod?

🕔 4.7.2017

5. júla si každoročne pripomíname sviatok svätých Cyrila a Metoda. Tento rok nám dokonca prvýkrát zatvoril aj dvere našich obchodov. Ich súčasný idealizovaný obraz, ktorý nachádzame predovšetkým v prostredí kresťanských cirkví, je však z pohľadu súčasných historikov a archeológov pomerne problematický. Čo vlastne vieme o ich pôsobení na Veľkej Morave? A čo nám môžu povedať dnes?

Celý článok


V nedeľu uplynie päť rokov od odvolania arcibiskupa Bezáka

🕔 27.6.2017

2. júla 2012 bol veľmi nečakane len po troch rokoch v úrade odvolaný obľúbený trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Hoci okolnosti jeho odvolania zostávajú aj s odstupom času nejasné, nepochybne ovplyvnilo uvažovanie o kresťanstve na Slovensku. Z posledných mediálnych výstupov emeritného arcibiskupa je stále cítiť smútok, rozčarovanie a množstvo otáznikov nad tým, čo sa stalo.

Celý článok

Dajme aj na Slovensku slovo ľavicovej teológii

🕔 21.6.2017

Český teológ, religionista a v neposlednom rade aj starokatolík Ivan Štampach napísal v reakcii na článok Laurine Goodstein v The New York Times zaujímavý komentár o nástupe náboženskej ľavice. Myslím, že by sme o nej mali viac hovoriť aj na Slovensku.

Celý článok


Deň vďaky za eucharistiu

🕔 15.6.2017

Krátka úvaha nad tým, ako sa z jednoduchého gesta jednoty, solidarity a ochoty obetovať sa pre iných stal nástroj rozdelenia, hádok a okázalej manifestácie rozdelenia, ale aj nad tým, ako sa môže opäť stať nástrojom jednoty veriacich.

Celý článok

Lidice a príbeh jedného dedinského farára

🕔 10.6.2017

10. júna 2017 si pripomíname 75. výročie vyhladenia českej dedinky Lidice nacistami. Okrem silného príbehu celej tejto udalosti do popredia vystupujú aj individuálne príbehy - a jedným z nich je aj príbeh farára Josefa Štemberku.

Celý článok


Budeme mať raz na Slovensku rómsku biskupku?

🕔 3.5.2017

Episkopálna cirkev v USA v sobotu vysvätila za biskupku Jennifer Baskerville-Burrows, čím naraz pokorila dva historické medzníky: Baskerville-Burrows sa stala prvou episkopálnou biskupkou čiernej pleti a súčasne po prvýkrát žena vystriedala v biskupskom úrade inú ženu.

Celý článok

Kresťania, povedzme jasné „NIE“ extrémizmu a nenávisti!

🕔 6.3.2017

S blížiacim sa neslávnym výročím 14. marca 1939 budú v sobotu Bratislavou pochodovať obdivovatelia vojnového Slovenského štátu. Ako sa zachováme my kresťania?

Celý článok


Dve „tváre“ 25. februára

🕔 25.2.2017

25. februára si pripomíname výročie komunistického prevratu v Československu. Starokatolíci si však pripomínajú aj smrť kňaza Josefa Toufara, ktorý zomrel 25. februára 1950 po výsluchu a mučení príslušníkmi ŠtB. Kto je dnes skutočným víťazom „víťazného feburára“?

Celý článok

Z internetu na pohovor cez veľtrh práce

🕔 21.2.2016

Ohliadnutie sa za uplynulým veľtrhom práce z pohľadu bežného návštevníka, ktorý po prvýkrát prišiel na podobné podujatie a zamýšľa sa nad historickými i súčasnými možnosťami ľudí hľadajúcich prácu.

Celý článok


Spotrebiteľské úvery nekončia

🕔 14.12.2015

Spotrebiteľské úvery budú môcť finančné inštitúcie na slovenskom úverovom trhu aj najďalej ponúkať.

Celý článok

SDKÚ-DS je dôkazom toho, že štiepiť sa dá takmer do nekonečna

🕔 6.12.2015

SDKÚ-DS zrejme čaká po voľbách podobný osud ako niekdajšie Mečiarove HZDS, a to zánik.

Celý článok


SMER-SD prvý a druhý sociálny balíček úspešne naplnil. Ide sa na tretí

🕔 6.12.2015

SMER-SD na svojom sneme v Nitre predstavil už svoj tretí sociálny balíček.

Celý článok

Už vyše roka nás politická strana TIP zaplavuje billboardovou megakampaňou

🕔 1.12.2015

Strana TIP - bombastická kampaň a žiaden poriadny program.

Celý článok


Za dnešný terorizmus môže pravicový kapitalizmus

🕔 25.11.2015

Prečo je v dnešnom svete terorizmus? Môže za to neoliberálny kapitalizmus.

Celý článok

Vďaka SMERu-SD môžu ľudia na Slovensku pokojnejšie spávať

🕔 21.11.2015

Je to už vyše týždňa, čo v Paríži, v hlavnej francúzskej metropole, útočili teroristi na  nevinných ľudí na koncerte, futbale, reštaurácií, bare, obchodnom centre a na parížskom námestí. Francúzi a s nimi celý svet zostal ochromený. Ľudia zo všetkých kútov Zeme si začali klásť otázku: „Ako sa to mohlo stať a môže sa to stať aj nám?“ Aj ľudia na Slovensku […]

Celý článok


Ďalšia vláda pravice by bola pre Slovensko pohromou

🕔 17.11.2015

Každým týždňom sa Slovensko neúprosne blíži k parlamentným voľbám, ktoré sa majú uskutočniť v marci 2016. Pravica sa dušuje, že so SMERom-SD nikdy do vlády nepôjde a vytvorí voči nej zmysluplnú alternatívu. Tak sa ňu poďme pozrieť. SIEŤ+KDH(-OBČANIA)+MOST-HÍD(-ŠANCA)+OĽANO(-NOVA)+SaS(-OKS)+SMK+SDKÚ-DS – zmysluplná alternatíva??? Dnes slovenskú pravicu reprezentuje množstvo malých pravicových strán, ktorých viac ako náklonnosť k sebe spája rivalita ich lídrov […]

Celý článok

SMER-SD – strážca novembrových hodnôt

🕔 16.11.2015

Je to už 26 rokov, čo ľudia odštrngali kľúčikmi na námestiach v Česku a na Slovensku komunistickému režimu do hrobu. Totalitné zriadenie v Československu padlo bez jediného výstrelu, preto táto historická udalosť vošla do dejín ako Nežná revolúcia. Ľudia však po Revolúcií očakávali, že k sociálnej spravodlivosti pribudne tak vytúžená občianska a náboženská sloboda spoločne s demokratickými voľbami. V skutočnosti česká a slovenská […]

Celý článok


Do volieb zostávajú ešte štyri mesiace. Bugár už zostavuje vládu

🕔 3.11.2015

Zaujalo ma včerajšie vyhlásenie opozičného politika a predsedu politickej strany Most-Híd Bélu Bugára, ktorý povedal, že si vie predstaviť vládu so stranami #SIEŤ a s Kresťanskodemokratickým hnutím, ktorá by mala byť jasnou alternatívou voči SMERu – sociálnej demokracii. Zdá sa mi zvláštne, že niekto už zostavuje povolebnú koalíciu štyri mesiace pred voľbami do Národnej rady Slovenskej republiky. Navyše […]

Celý článok