Vox bloguli: Martin Grančay

To najlepšie z blogov od Martin Grančay


Leto v Bratislave je aj pre domácich

🕔 9.8.2017

Kto tvrdí, že v júli a v auguste Bratislava nepatrí svojim obyvateľom , buď v meste dávno nebol alebo má očakávania zodpovedajúce skôr realite tichučkej dedinky kdesi v strede Mongolska...

Celý článok

U2: The Joshua Tree po 30 rokoch

🕔 18.7.2017

Pre niektorých starnúci rockeri a plytkí politickí aktivisti, pre iných dlhoročné hviezdy hudobného neba. Bez ohľadu na názor nemožno spochybniť, že U2 to na koncertoch stále vedia. Ich dvojhodinové vystúpenie na beznádejne vypredanom berlínskom olympijskom štadióne bolo oslavou The Joshua Tree, ktorý sa často považuje za jeden z najlepších hudobných albumov 80. rokov.

Celý článok


Kodiak: na večne zelenom ostrove Aljašky

🕔 14.6.2017

Spomedzi päťdesiatich ľudí na palube lietadla sme snáď jediná skupinka, ktorá nečaká pri batožinovom páse na svoje zbrane. Nemáme maskáče ani ďalekohľady. Vezmeme si svoje príliš turistické kufre a v prenajatom aute odchádzame dažďom do mesta. Tak to vyzerá, keď cestujete do raja poľovníkov, no nie ste poľovník.

Celý článok

4500 kilometrov po Západnej Austrálii

🕔 25.4.2017

Austrália je pre mnohých Európanov vysnívanou krajinou – vzdialenou, teplou, exotickou. Ich kroky však málokedy vedú inam ako do Sydney a Melbourne, síce krásnych, ale vo svojej podstate tuctových miest. Autentické zážitky pritom treba hľadať na opačnej strane kontinentu. Červený prach, zlaté bane, národné parky, 50-metrové kamióny či stovky kilometrov ničoho. Vitajte v Západnej Austrálii.

Celý článok


Ako som bol lenivý alebo prečo loďou po Karibiku?

🕔 20.2.2017

„To už ste takí starí?“ bola vari najčastejšia reakcia známych na našu plánovanú cestu veľkou výletnou loďou po Karibiku. Ako sa to vezme. Aj skúsený a náročný cestovateľ potrebuje raz za čas vypnúť a nechať všetko zorganizovať niekoho iného. Oplatilo sa!

Celý článok

Kuba bez rumu a bez hudby

🕔 16.12.2016

Nie je to zrovna najlepšia správa, keď deň pred vaším odletom na Kubu zomrie Fidel Castro. Keď sa k tomu vyhlási 9-dňový štátny smútok, zakáže hudba a alkohol, výlet na „ostrov slobody“ dostane nečakaný náboj...

Celý článok


Lacné letenky a ako ich nájsť

🕔 25.10.2016

Nízke ceny ropy v spojení s uhorkovou sezónou nám opäť prinášajú obdobie lacných leteniek. Ak ste dostatočne flexibilní a máte hodinku-dve času nazvyš, na dovolenke viete ušetriť stovky eur. Ak nie, najlepšia stratégia je kúpiť, čo sa vám zdá výhodné a viac radšej ani nehľadať. Lacnejšia letenka, o ktorej sa nedozviete, vás predsa trápiť nebude!

Celý článok

Prečo nejazdím po Bratislave na bicykli

🕔 5.8.2016

Bicykel mám uložený niekde v pivnici s vyfučanými gumami. Aj by som ich nafúkal, ale život ma baví, rád by som si ešte zo sedemdesiat rokov požil a pocestoval svet. A to by sa mi asi ako cyklistovi na bratislavských cestách nepodarilo!

Celý článok


Hviezdičkový piesok, čerstvé ryby a americké základne – vitajte na Okinave!

🕔 14.7.2016

Japonsko pre väčšinu turistov začína v Tokyu a končí v Kjóte. Aj keď sú obe mestá právom najpopulárnejšími destináciami krajiny vychádzajúceho slnka, tento štát toho ponúka oveľa viac. Od prekrásnej prírody severného ostrova Hokkaidó, cez hory v strednej časti až po tropickú Okinavu na juhu. A práve tá predstavuje v Japonsku snáď najzaujímavejšiu kombináciu všetkého.

Celý článok

Ďakujeme, že nás urážate. Príďte aj nabudúce!

🕔 6.6.2016

„Vitajte v Bratislave! Nie je tu toho priveľa k videniu, ale keď už sme tu, za hodinu spravíme kolečko centrom, aby sme stíhali obed vo Viedni. Ten škaredý kostol naľavo je Dóm svätého Martina...“

Celý článok


Vreckárky vs. bratislavská mestská polícia 6:0

🕔 12.5.2016

Čím viac sa vyskytujem v bratislavskom Starom meste, tým menej chápem, na čo nám je mestská polícia. Ich štandardná odpoveď na všetko je: „Nemáme na to kompetencie“. A vreckárky nám zatiaľ veselo okrádajú turistov a robia Bratislave zlé meno...

Celý článok

Vedecké publikácie, predátori a stav ekonomickej vedy na Slovensku

🕔 12.4.2016

Vo vedecky najsilnejších štátoch sveta sú kritériá na to, aby sa dodržiavali. Na Slovensku na to, aby sa v nich neustále hľadali medzery. Aj preto sa slovenská ekonomická veda v uplynulých rokoch vybrala dvomi opačnými smermi – smerom kvality, ale aj smerom predátorov.

Celý článok


Kúsok Sovietskeho zväzu v Európe

🕔 4.4.2016

Sovietsky zväz na mape nenájdeme už dobrých 25 rokov. Kto si chce dnes pripomenúť časy hlbokého socializmu, nemusí ísť na výlet do Severnej Kórey. Aj v Európe sa ponúka alternatíva so sochami Lenina a pamätníkmi tankov na námestiach – Podnestersko, odštiepenecká provincia Moldavska.

Celý článok

Ako vyzerala Sýria pred vojnou?

🕔 12.3.2016

Jedna z najpríjemnejších krajín Blízkeho východu sa za päť rokov občianskej vojny zmenila na trosky. Ako vyzerala v časoch svojej turistickej slávy?

Celý článok


Renomované ekonomické publikácie? Na Ukrajine!

🕔 22.2.2016

V silnejúcom konkurenčnom boji o akademický chlebíček sú slovenskí ekonómovia stále viac nútení publikovať v kvalitných časopisoch zahraničí. Mnohým z nich sa to darí a aj napriek nezáujmu vlády sa naše ekonomické fakulty pomaličky posúvajú vpred. Existuje však aj druhá skupina autorov, ktorá si slovné spojenie „zahraničie“ a „kvalita“ vysvetlila po svojom – orientujú sa na masové publikovanie na Ukrajine.

Celý článok

Haiti – smutné memento politickej nestability

🕔 15.2.2016

Toto je príbeh o tom, ako sa dá z luxusnej turistickej destinácie a populárnej dovolenkovej zóny v Karibiku za krátky čas spraviť chudobný, rozvrátený štát pánu Bohu za chrbtom.

Celý článok


Madagaskar – ostrov lemurov a tancov s mŕtvymi

🕔 16.1.2016

Vtipný názov hlavného mesta „Antananarivo“ bol pre mnohých dlho tým jediným, čo sme kedy počuli o Madagaskare. Potom prišiel animovaný seriál s lemurom Julienom a niektorí z nás sa možno lepšie pozreli do mapy. Skutočný Madagaskar však naďalej zostáva tajomný a neobjavený masovým cestovným ruchom. Má pritom nádhernú prírodu, excelentné jedlo a jedinečnú kultúru – veď kde inde sa pravidelne tancuje s mŕtvymi?

Celý článok

Ostrov, kde peniaze sú z kameňa

🕔 28.12.2015

Mikronézia je jeden z najmenej navštevovanejších štátov sveta. Raj potápačov a dobrodruhov, kde lietadlo stojí iba niekoľkokrát týždenne, masovému cestovnému ruchu zatiaľ uniká. Jeden z jej ostrovov - Yap - sa však preslávil aj čímsi iným ako rybami a krásnym oceánom. Chodníčky a záhrady má posiate kamennými peniazmi vo veľkosti až do troch metrov.

Celý článok


Rodinkárstvo vo vysokom školstve a čo s ním?

🕔 14.12.2015

Dekan vyberá budúceho dekana, v akademickom senáte sedí rodina a nik už ani len nepredstiera, že mu záleží na kvalite pedagogického procesu. Realita slovenského vysokého školstva.

Celý článok