Vox bloguli: Marta Rajková

To najlepšie z blogov od Marta Rajková


7 dôvodov, prečo ísť do Iránu

🕔 1.11.2017

Ísť či neísť? Kým jedni sú z Iránu nadšení, iní ho zatracujú a vyhlasujú, že do Iránu by veru nešli ani za svet. Ja som dilemu nemala ani na milisekundu. Pustila som sa do plánovania hrrr ako do všetkého, čo robím. S kamarátkou Katkou, ktorú prezývam Kráľovná, sme ako dve generálky raz-dva vypracovali akčný plán cesty.

Celý článok

Ako vzniká e-book? Cesta radosti, zúfalstva a absurdity k PDF-ku

🕔 16.7.2017

Predtým než som išla vydať svoj prvý e-book, bola som ako spiaca princezná v krajine zázrakov. Netušila som, koľko procedúr, mailov a zádrhelov musí človek podstúpiť, aby začal predávať na webe jedno obyčajné PDF-ko.

Celý článok


10 dní v nepálskom kláštore: no internet, no phone, no Facebook

🕔 8.5.2017

V prvom rade sa chcem poďakovať Soni Mádelovej-Agarwal za to, že mi odporučila kláštor Kopan v Kathmandu, Nepál. Nech aj tento článok slúži ako odporúčanie a inšpirácia tým, ktorí by sa chceli dozvedieť viac o kurzoch meditácie a o budhizme.

Celý článok

Ako sa zbaliť na 2-4 týždňovú cestu (nielen do Nepálu)

🕔 21.3.2017

Poznáte to. Stojíte pred skriňou a už po x-týkrát sa balíte na cesty, no predsa sa pýtate sám seba: Čo si zobrať, nezobrať, koľko tričiek, ponožiek, zoberiem si rifle či obyčajné nohavice? Treba mi tú košeľu? Niekto balenie neznáša, no ja ho milujem, lebo je zábavné. Je to ako skladačka. Ale len pokiaľ si to nenechám na jednu hodinu v noci pár hodín pred odchodom, ako sa mi už párkrát podarilo.

Celý článok


Nehádž vinu na politikov: zbabelci, zlodeji a vandali sme my sami

🕔 8.3.2017

V zásade píšem iba cestovateľské blogy, ale tentoraz som urobila výnimku. Čiastočne. Tento článok by som mohla nazvať aj: čo som videla a počula za týždeň v Bratislave.

Celý článok

Ako som rezignovala na Fantómovi opery

🕔 30.1.2017

Prečo ma len zobudil. Tak dobre sa mi spalo. Nedozvedela som sa ani, ako to vlastne skončilo.

Celý článok


Honba za polárnou žiarou

🕔 14.12.2016

Pristávame v slušnej fujavici a v zime ako sa patrí ďaleko za polárnym kruhom. Martin a ja sme si to totiž pred pár dňami namierili na sever Nórska. Bol to vlastne Martinov darček pre mňa za niečím, čo som túžila dávno vidieť. Takže cieľ bol jasný, ale nezaručiteľný. Polárna žiara.

Celý článok

Prvýkrát do Afriky a rovno na Zanzibar

🕔 30.10.2016

Mojou srdcovkou bola vždy Ázia a severná Amerika. Vždy som rázne vyhlasovala, že s Afrikou akosi nemám spojenú karmu. Potom si zo mňa karma vystrelila a dostala som náhlu príležitosť odletieť na Zanzibar. A teraz sa neviem dočkať, kedy sa do Afriky opäť vrátim.

Celý článok


Kazachstan je ako vaša obľúbená deka (druhá časť)

🕔 24.9.2016

Deviata najväčšia krajina na svete má fádny stred a chrumkavé kraje. Je ako taká deka, ktorej žmolíte rožky a okraje, akoby stred ani neexistoval.

Celý článok

Kazachstan je ako vaša obľúbená deka (prvá časť)

🕔 19.9.2016

Ako detí nás učili spájať si kultúry s niečím typickým. Takéto stĺpy boli typické tu, hentaké pyramídy sa stavali tam. Niekedy príliš zjednodušené, ale celkom funkčné a pestré šablóny. Čo je typické teraz? Čo je typické pre Kazachstan, Čínu či Slovensko teraz? Každý sa rád pýši tým, čo bolo. Ukazujeme svoje čipky, modrotlače, drevené kostolíky. Ale čím sme teraz? A čím je Kazachstan?

Celý článok


Kebyže som Supertramp, idem do Mongolska (druhá časť)

🕔 23.7.2016

Bola to láska na prvý pohľad. A nielen kvôli Horalkám, ktoré som objavila na benzinke na okraji púšte Gobi.

Celý článok

Kebyže mám odvahu ako Supertramp, idem do Mongolska (prvá časť)

🕔 19.7.2016

Bola to láska na prvý pohľad. A nielen kvôli Horalkám, ktoré som objavila na benzinke na okraji púšte Gobi. Chuť tohto arašidového keksu som nemala ústach už pol roka. Som zachránená! Mongolsko, už teraz si super.

Celý článok


Milión horiacich ľudí nič nie je alebo stratená v čínskom preklade

🕔 7.6.2016

„Tiger leaping gorge hiking high way thus into,“ čítam prvú tabuľu. Neviete, čo to znamená? Ani ja, ale šípim, že táto túra bude humorná.

Celý článok

Spali sme v korunách stromov ako Elfovia

🕔 29.5.2016

Keď sa spojí detská fantázia s dospelou vynaliezavosťou, vzniknú z toho neuveriteľné veci. Napríklad domy v korunách stromov, medzi ktorými sa presúvate na lanovej dráhe. Na severovýchode Laosu môžete stráviť niekoľko dní v džungli, v srdci divočiny so všetkým, čo k tomu patrí. Aj s pavúkmi vo veľkosti dlane.

Celý článok


Nepálska chobotnica (druhá časť)

🕔 13.5.2016

Mesiac v Nepáli mal byť hlavne o trekingu v Himalájach. Napokon, nielenže sa nám podarilo prejsť okolo Annapurny, ale zažili sme aj pestrofarebný sviatok Holi v Káthmandu, oslavu nepálskeho Nového roka v Bhaktapure, a po piatich mesiacoch na cestách som aj celkom kvalitne podľahla nákupnej horúčke. Vďaka tej som však zistila, že aj posielanie balíka na nepálskej pošte je dobrodružstvo samo osebe.

Celý článok

Nepálska chobotnica (prvá časť)

🕔 4.5.2016

Mesiac v Nepáli mal byť hlavne o trekingu v Himalájach. Napokon, nielenže sa nám podarilo prejsť okolo Annapurny, ale zažili sme aj pestrofarebný sviatok Holi v Káthmandu, oslavu nepálskeho Nového roka v Bhaktapure, a po piatich mesiacoch na cestách som aj celkom kvalitne podľahla nákupnej horúčke. Vďaka tej som však zistila, že aj posielanie balíka na nepálskej pošte je dobrodružstvo samo osebe.

Celý článok


Týždeň v thajskej masérskej škole v Bangkoku

🕔 28.4.2016

Do Thajska sme nešli za krásnymi plážami aké poznáte z filmu The Beach, ani za zábavou v nikdy nespiacom Bangkoku. V rámci nášho ročného cestovania po hodvábnej ceste sme Thajsko navštívili najmä preto, aby som sa tam naučila thajskú masáž a reflexológiu nôh.

Celý článok

Poznáte Taj Mahal?

🕔 8.4.2016

Možno si myslíte, že Taj Mahal je otrepaná turistická destinácia, ktorá vám už lezie krkom a už ničím vás nedokáže prekvapiť. Viete však o Taj Mahali skutočne všetko? Alebo čo tak osviežiť si fotoalbum o fotografiu tejto stavby, ale bez jedného jediného turistu v pozadí?

Celý článok


Tajomstvá bengálskej kuchyne + recept

🕔 20.3.2016

Dostali sme zástery a papučky a vzápätí sme stáli v malej, ale praktickej kuchyni v indickom meste Kolkata.

Celý článok

India ako ju nepoznáte

🕔 11.3.2016

Boli ste v Indii? Videli ste Taj Mahal, Varanasi, Delhi, Mumbai a aj pláže v Goa? A čo ten zabudnutý severovýchodný cíp Indie, obklopený Čínou, Bangladéšom, Nepálom, Bhutánom a Barmou? Už ste si ho všimli na mape?

Celý článok


Dlhodobé cestovanie – zopár rád nielen pre ženy

🕔 5.3.2016

Mnohí z vás o dlhodobom cestovaní potajomky snívajú. Fantazírujú o tom, že raz dajú výpoveď a s batohom na chrbte si pôjdu splniť dávny cestovateľský sen. „Aj ja by som tak rád išiel cestovať, ale...“, počujeme často. Ak nepatríte medzi tých, ktorí iba hľadajú rôzne „ale“ a už plánujete dlhodobú, možno niekoľkomesačnú či ročnú cestu po svete, čítajte ďalej. Rada by som sa podelila o niekoľko rád, ktoré sa vám možno zídu.

Celý článok

Štvrtý mesiac na cestách. Chýba mi maková štrúdľa.

🕔 26.2.2016

„Neopúšťam sa. Žijem si svoj sen.“ Tak znie nápis na tričkách, ktoré nám naši kamaráti darovali pred cestou – na cestu. Toto tričko si obliekam najradšej, keď mám náročnejší deň. Napríklad po úpale na Filipínach alebo keď s bolesťou hrdla a nádchou šliapem po niekoľkých tisícoch schodov k prekrásnym koreňovým mostom v Indii.

Celý článok


Bangladéš – prišla som, videla som, stačilo mi

🕔 21.2.2016

„Prepáčte, madam. Aká je vaša profesia?“, pýta sa ma imigračný úradník. Na sekundu sa zháčim. Som si istá, že políčko zamestnanie som určite vyplnila. „Som právnik“, odpovedám suverénne. Teoreticky som skôr právny historik, prakticky ale živnostník prekladajúci právne texty, momentálne full time cestovateľ. Takže som takticky zvolila najjednoduchšiu a najrýchlejšiu cestu, aspoň som si to v tej […]

Celý článok

Filipíny – krajina kontrastov

🕔 6.2.2016

Filipíny, to sú krásne sýto zelené ryžové polia, banánovníky a kokosové palmy, ale aj husto obývané mestá, kde ľudia bývajú v chatrčiach a sušia si bielizeň na polorozpadnutých balkónoch. Sú tu tie najkrajšie rajské pláže, ale aj zapáchajúce mestá. Klimatizované autobusy s wifinou, v ktorých vám vzápätí vylezie spoza záclonky autobusu zakývajú tykadlá švába.

Celý článok


Štát Washington – prekvapí a pobaví

🕔 23.1.2016

Štát Washington ma úplne prekvapil a miestami som mala dokonca pocit, že som sa ocitla v roku 1890.

Celý článok

Fotoesej z Austrálie: krásy prírody a miest

🕔 16.1.2016

V Austrálii sme cestovali 5 týždňov. Presúvali sme sa autom, stopom, kamiónom, lietadlom, loďou aj bicyklom. Bolo nám horúco aj zima, sucho aj mokro, zažili sme dotieravý púštny hmyz aj pestrofarebné ryby a koraly. Austrália je obrovská a krásne rozmanitá. Tu je výber najkrajších fotiek austrálskej prírody a miest, ktoré sme navštívili.

Celý článok


Čo sú to za Vianoce, keď je vonku 42 °C?

🕔 4.1.2016

„Poď ideme sa pozrieť na kengury. Rachel povedala, že tu nejaké videli v miestnom parku.“ Bolo pár dní do Vianoc, ktoré sme mali stráviť v austrálskom Melbourne. Klokana sme, samozrejme, neuvideli žiadneho. Ak nerátame toho, čo bol namaľovaný na stenu malých potravín. Hľadať kengury v najväčšom teple bola veru dobrá somarina. Došlo nám to, keď mi začala od […]

Celý článok

Fotoesej z Nového Zélandu: Boli sme v Mordore

🕔 20.12.2015

Národný park Tongariro použil Peter Jackson na natáčanie toho najtemnejšieho miesta z trilógie Pán prsteňov. Tongariro je totiž samotný Mordor. V decembri sme sa vydali na prechod cez túto vulkanickú náhornú planinu. Saurona sme našťastie nestretli.

Celý článok


Couchsurfing a housesitting alebo ako lacno dlhodobo cestovať v 21. storočí

🕔 15.12.2015

O cestovaní snívajú mnohí z nás. V poslednej dobe sa stáva čoraz populárnejšie vycestovať aj na dlhší čas, na niekoľko týždňov, mesiacov, či dokonca na rok-dva.

Celý článok

Farba mesta Ann Arbor

🕔 10.12.2015

Od detstva bolo mojím snom študovať na prestížnej americkej univerzite, učiť sa sokratovou metódou a prechádzať sa s knihami pod pazuchou cez campus – univerzitný komplex s trávnatým parkom plným študentov.

Celý článok


Americká jeseň – tekvice, motorová píla a čierny piatok

🕔 30.11.2015

Smerujem do Muskegonu, kde budú mať Lauren a Tony o pár dní svadbu. Stromy lemujúce diaľnicu hrajú v najpestrejších možných farbách. Vedľa krikľavo žltého stromu stojí sýto červený, oranžový a potom rôzne odtiene zelenej, hnedej. Zdalo sa mi, že tam vidím i modrú a fialovú! Rozmýšľam som, či sú aj ostatní touto symfóniou farieb tak dojatí ako ja. Zrazu som pocítila […]

Celý článok

Tadžikistan a strecha sveta

🕔 19.11.2015

V hlavách sme mali romantické predstavy o stanovaní v prírode, naivné túžby o vypožičaní koní a trekovaní po pamírskych horách. Pol roka pred vycestovaním sme intenzívne trénovali jazdu na koni a tešili sa na naše nomádske dobrodružstvá. V Tadžikistane o „lóšaďoch“ napokon nebolo ani chýru, ani slychu a stany sme nerozložili ani raz. Napriek tomu sme prišli domov s dojímavými zážitkami, ktoré boli intenzívnejšie, než sme […]

Celý článok


Posledné kvapky Aralského jazera

🕔 13.11.2015

Khodja Lepesh bol skúsený šofér a cestu k Aralu meral svojím džípom už mnohokrát. Na sedadle spolujazdca mal položený telefón, ktorý vyzeral ako pevná linka – klasický telefón s káblom a slúchadlom. V skutočnosti to bola jeho vysielačka, a teda jediný prístroj, ktorý mu zabezpečoval kontakt so správcami jurty na brehu jazera. Minuli sme niekoľko vrtov zemného plynu a potom nasledovala už […]

Celý článok

Žena sólo cestovateľka

🕔 9.11.2015

Keď sa žena vyberie sama do sveta, okolie na to často reaguje katastrofickými scenármi typu: „Si normálna? Nebojíš sa?! Budeš osamelá! Predajú ťa za ťavy alebo ťa unesú!“ Pritom cestovanie sólo ženy nemusí byť vôbec také tragické. Práve naopak! Naučíte sa kopec nových vecí o sebe a o svete, zvýši sa vám sebavedomie a budete vnímať veci trochu inak, […]

Celý článok