Vox bloguli: Maroš Nicák

To najlepšie z blogov od Maroš Nicák


Reformátor Martin Luther a antisemitizmus

🕔 23.10.2017

Dňa 31. októbra 2017 si svet pripomenie 500. výročie reformácie, ktorej počiatky sa podľa tradície spájajú s údajným pribitím Lutherových 95 výpovedí proti zneužívaniu odpustkov na dvere zámockého kostola vo Wittenbergu. Je však skutočne dôvod na oslavy alebo skôr na zhodnotenie doterajšieho pôsobenia v spoločnosti a najmä vzťahu k judaizmu?

Celý článok

Demokracia a význam extrémistov v NRSR

🕔 21.3.2017

Stará židovská múdrosť hovorí: „Ak nemáš šťastie, buď rád, že nemáš nešťastie.“

Celý článok


Smer, nájdi smer

🕔 7.3.2017

Slovensko, si mladá, pekná, húževnatá, trpezlivo čakajúca, ale nechala si sa dlho bezuzdne manipulovať.

Celý článok

Bežný deň, 8. máj roku 2056

🕔 8.5.2016

Futuristický pohľad na absurdnosť slovenskú spôsobenú krátkosťou pamäte spoločnosti alebo prečo sa história ľudstva špirálovite opakuje. Krátky príbeh nie je deštruktívnou kritikou, ale chce byť mementom, aby krátkodobá panika nezapríčinila zmenu dlhodobej vízie o povojnovom naplnení ľudskosti.

Celý článok


149 orientálnych katolíkov

🕔 18.12.2015

Využitie zvoleného pojmu „asýrski kresťania“, ktorý v poslednom čase prenikol do slovenských médií, treba seriózne zvážiť. Predmetom nasledujúceho článku je otázka: Ako by sa teda dala definovať skupina 149 orientálnych kresťanov?

Celý článok

Jedno vrece pre všetkých – ako sa z utečencov stáva neželaná záťaž

🕔 26.5.2015

V poslednej dobe zazneli slovenskými údoliami opakujúce sa ozveny jedného typu hlasu: „Nemôžeme zachrániť celú Afriku!“, ktoré po náročnej týždennej diskusii akoby vrhali pravdivé svetlo na tienisté uvažovanie sociálnych extrémistov o prijatí zanedbateľnej hŕstky utečencov.

Celý článok


Despotizmus cáristický

🕔 8.5.2015

Intrigy múrmi Kremľa ako hady lezú, obete ich čiernym kočom zrána vezú. Despotizmus cáristický sladkým jedom desí, zmätený hlas Kyjeva vôkol volá: „Krym, kde si?“ Rinčanie zbraní rodiny na večnosť delí, nenásytnosť mocou opitá násilnosti velí. Šabľa tvoja srdcom brata preniká, „Vrátim sa ti“, záver jedného denníka.   MN

Celý článok

Český Vlk vo Vatikáne, slovenský vlk behá po horách

🕔 27.4.2015

Zatiaľ čo český kardinál Vlk brojí za odvolaného arcibiskupa Bezáka vo Vatikáne, slovenský vlk behá zúfalo stratený pod tatranskými končiarmi.

Celý článok