Vox bloguli: Marianna Hasegawa

To najlepšie z blogov od Marianna Hasegawa


Back to Japan! - Späť v Japonsku!

🕔 1.4.2017

Japonsko nás privítalo v pôvodnom znení aj s titulkami. Doslova. Zdalo sa mi, že sa vôbec nič nezmenilo, len tých tituliek - anglických nápisov, je všade trochu viac, čo pravdepodobne súvisí s blížiacimi sa letnými olympickými hrami 2020 v Tokiu.

Celý článok


Sme naozaj len šialení?

🕔 7.6.2016

Sme šialení, alebo bol náš problém oveľa hlbší?

Celý článok

Prečo nie sú Japonci lídrami v globálnych rebríčkoch konkurencieschopnosti (a moje pracovné skúsenosti v Tokiu a na Slovensku).

🕔 26.4.2016

V poslednom období u mňa na pracovisku niekoľko krát zarezonovala téma globálnej konkurencieschopnosti a spôsobu práce Japoncov. Problém bol postavený tak, že napriek typickej japonskej pracovitosti a v našich očiach až otrockej oddanosti všetkému, čo súvisí s pracou, nie je úroveň produktivity a medzinárodnej konkurencieschopnosti taká, ako by sa dalo očakávať. Svetový rebríček globálnej konkurencieschopnosti je komplikovaná téma, o ktorej by som sa už len z rešpektu pred ekonomickými vedami neodvážila hovoriť ako odborník. Napriek tomu ma zaujala, keďže som dlhé roky v Japonsku žila a pracovala. Buď ako zamestnávateľ, keď som vo vlastnej firme riadila asi dvesto zamestnancov, prevažne cudzincov alebo ako zamestnanec v iných japonských firmách.

Celý článok


Malo to byť seriózne edukačné video… Japončina pre začiatočníkov s Mikiyom:-).

🕔 18.4.2016

Stačilo stresov a dusných tém. Pred spaním sme s Mikinom pripravili male jazykové okienko - jednoduché japonské frázy. S Angličtinou sa v Japonsku často nedostanete ďaleko, preto sa počas dovolenky v Tokiu základné frázy môžu zísť.

Celý článok

V Japonsku začala vojna – Yakuzy.

🕔 26.3.2016

Zatiaľ prekvapivo tichá vojna, ktorá ale obrátkami posledných dní a týždňov púta stále viac pozornosti médií a verejnosti.

Celý článok


Lotosový kvet, moje deti a rasizmus.

🕔 12.3.2016

Dnes som sa pri rannej káve celkom slušne rozbehla na sociálnych médiách. Naštartovala ma správa o ďalšom poslancovi - morálnom suteréne, ktorý ma má zastupovať v parlamente. S malou špecialitkou, ktorá ma priviedla do vývrtky – hádzanie kameňov do bezbranných žien a detí. Jemu aj jeho kamarátom stačilo, že sa v 21. storočí v kultúrnej a civilizovanej strednej Európe opovážili tieto ženy vyjsť do ulíc Bratislavy v Jihabe. Do vývrtky ma ale asi najviac dostal príspevok jednej mojej známej. A ešte ignorancia – hromadná.

Celý článok

Japonská móda a moje (full of fun) degenerovanie.

🕔 7.2.2016

OK, ako som sa v Japonsku naučila tak aj spravím. Ospravedlním sa za ľahkú tému bez hlbších úvah. Žiadne prešperkované myšlienky, žiadne hlboké hodnoty. Dokonca ani voľby... Iba kopec zábavy a nadzvukovou rýchlosťou sa míňajúcich peňazí - bez váhania a prílišného riešenia (čohokoľvek) - japonská móda a shoppingovanie! Aj keď na druhej strane, Japonci v súvislosti s japonskou módou často používajú spojenie „Nihon fasshon no bunka.“ – „Kultúra japonskej módy.“ Je naozaj často tak unikátna a svojská, že sa možno inak ako dôležitou súčasťou japonskej kultúry ani nedá nazvať.

Celý článok


Ako rozpad japonského boy-bandu otriasol aj japonskými politikmi alebo, ako funguje japonský show business

🕔 23.1.2016

SMAP sa rozpadol SMAP! Nieeeeee!!!!! ....Nebola som sama. Vrešťalo celé Japonsko, tretina Ázie a jeden blázon v strednej Európe. So SMAP-om som vyrastala. Bola to moja mladosť, spomienky a silná energia bezstarostnej radosti zo života. SMAP je japonská verzia boy-bandu. Čo znamená, že mala od boy-bandov, ako ich poznáme, ďaleko. SMAP bol fenomén, Skutočný fenomén, aký nemá v Európe obdobu. Ich (našťastie odvrátený) rozpad pohol celým Japonskom a vo verejných prejavoch ich spomenul takmer každý, kto má vplyv. Ešte aj japonský premiér.

Celý článok

Japonské nemravné Sado-Maso, Bondage a iné novoročné priania.

🕔 2.1.2016

Práve som si na seba ušila búdu:. „Čakáme na pokračovanie!“ Ako si sa dostala z tej úzkosti? „Ako si vyhrala svoj boj?“...No nevyhrala. Som tam, kde som bola. Bojujem a snažím sa nájsť riešenie. Mimochodom, pomáha mi ho teraz nájsť aj minimálne 20 samaritánov, od ktorých som dostala maily a odkazy s návodom na riešenie, alebo s kontaktom na ďalšiu konzultáciu. Ďakujem všetkým!

Celý článok


Téma, o ktorých sa nehovorí. Generalizovaná úzkostná porucha. My story.

🕔 18.12.2015

Koľko nás je? Neistých a pohybujúcich, strémovaných panikárov bojujúcich s neistotou a so strachom? Odpradávna obdivujeme a nasledujeme silné osobnosti. Ctíme a rešpektujeme optimistických, inšpirujúcich víťazov. Pozitívne myslenie sa stalo náboženstvom Stačí prebehnúť sa regálmi kníhkupectiev. Chce ho každý, skoro ako peniaze. Usmievame sa a snažíme sa hrať rolu suverénov a „precikať“ súperov. Akí v skutočnosti sme?

Celý článok

Japonské ženy

🕔 31.10.2015

Kým som sa o japonských ženách rozpísala, dala som otázku môjmu sedemnásťročnému polojaponskému synovi a šestnásťročnému japonskému synovcovi, ako by jednou vetou charakterizovali Japonky. Syn mi bez rozmýšľania odpovedal: „Tvária sa ako svätice ale sú neuveriteľné perverzné.“ A synovec doložil „Stačí im malá iskra a rozhoria sa ako fakle...“ :-) OK, tieto komentáre dvoch japonských tínedžrov tu nechám a skúsim napísať, ako Japonky vidím sama.

Celý článok


Veľké zemetrasenie v Japonsku – “Tokio 311”.

🕔 27.10.2015

Osudný deň 3.11. 2011, prebiehal ako každý iný. Deň predtým bolo zo severovýchodnej oblasti Japonska Tohoku hlásených zopár silnejších zemetrasení, tri z nich intenzívnejšie ako M6. Nikto z môjho okolia tomu však nevenoval väčšiu pozornosť, občasné silnejšie zemetrasenia neboli v Japonsku až takou zvláštnosťou. Po dobrom obede sme sa v ten deň s dvojročným synom uložili na poobedňajší spánok. Ja […]

Celý článok

16 rokov v Tokiu. Výchova detí v cudzej kultúre…ako na to?

🕔 9.10.2015

Držať sa vlastných zásad alebo sa nechať unášať prúdom a podľahnúť tlakom?

Celý článok


Od Fukushimy neplačem.

🕔 1.10.2015

Japonsko je krajina s najväčším počtom prírodných katastrof z pomedzi všetkých ekonomicky rozvinutých krajín. Zemetrasenia, tsunami, vulkány, tajfúny…nechýba takmer nič. Japonská pokora a prijímanie existujúcej situácie „shiyou ga nai“ – „nedá sa nič robiť“, je spôsob, akým sa Japonci naučili žiť v krajine tisícročia skúšanú silou prírody, ktorú človek nedokáže premôcť. Prvé silnejšie zemetrasenie som zažila počas štúdia na […]

Celý článok

Predajné šialenstvo, Tokio verzus Európa.

🕔 29.9.2015

Minulý týždeň som sa náhodou ocitla na jednom z veľtrhov v Európe. Viac menej lokálnom, predajcovia boli hlavne zo strednej Európy. Úroveň nebola zlá, ale poznáte to, predajcovia, teda ich zamestnanci predávajú, ale nepretrhnú sa. Keď som pred osemnástimi rokmi odchádzala z Európy, úroveň predaja bola ešte typická postkomunistická. Predavačka sa na vás väčšinou pozerala s unudeným výrazom,  mali […]

Celý článok


Japonská téma, na ktorú sa ma takmer nikto nezabudne opýtať: Saizu. The Size.

🕔 25.9.2015

Hádajte kde skončil môj prvý blog o Japonsku, v ktorom som chcela do hĺbky, fundovane, čerpajúc z mojich akademických a životných skúsenosti opísať proces akceptovania cudzích kultúr a integrovania sa? Áno, presne tam:-)! Pri japonských „pipíkoch“, lietajúcich operencoch…nazvite ich ako chcete . A ešte pri prezervatívoch… Ufff…! Teraz vážne. Japonci majú naozaj inú stavbu tela. Sú v priemere – po všetkých stránkach, […]

Celý článok

16 rokov v Tokiu – Ako ma smrť z prepracovania naučila tolerovať cudziu kultúru.

🕔 23.9.2015

Na univerzite v Tokiu mi pri každej kultúrnej konfrontácií profesor opakoval – kultúry sa nikdy neporovnávajú. Každá ma iné pozadie, iný vývoj, iné špecifiká. Sú neporovnateľné. A mal pravdu. Namiesto porovnávania a hľadania plusov či mínusov – teda skôr tých mínusov, som sa počas 16 rokov života v Japonsku ich kultúrou nechala postupne pohltiť. Samozrejme, ostala som Slovenkou, Európankou, prestala […]

Celý článok