Vox bloguli: Marián Šumšala

To najlepšie z blogov od Marián Šumšala


Ftáčnik pre developerov

🕔 28.10.2017

Keď sa Ftáčnik má rozhodnúť medzi developermi a občanmi vybral si jednoznačne developerov. Spôsob akým predložil na mestské zastupiteľstvo v roku 2011 zmeny a doplnky územného plánu má pramálo spoločného s demokraciou. Niet sa však čo čudovať: Ftáčnik je bývalý komunista.

Celý článok

Fotoherbár z prechodu Malej Fatry

🕔 5.8.2017

Toto je herbár kvetov, ktoré nám skrášlili náš prechod Malou Fatrou začiatkom júna. Je to pocta kráse prírody Malej Fatry.

Celý článok


Dvojtvárna vrakunská komunálna politika

🕔 24.4.2016

Politika vo Vrakuni je rozdelená: jedna strana sa tvári, že robí opatrenia v prospech väčšiny obyvateľov. Na druhej strane však sa realizujú priority, z ktorých má osoh necelá tretina obyvateľov v rezidenčnej štvrti. Neľahká úloha pre politikov je ako skryť tento rozpor – ako robiť politiku pre menšinu tak, aby si väčšina myslela, že je to v poriadku. V najbližších troch rokoch investuje Vrakuňa 1,28 milióna eur na budovanie a opravu ciest. V chudobnom rozpočte, kde je každoročne zhruba 400 tisíc eur na investície je to neuveriteľne veľa. Poslanci si preto plánujú vziať miliónový úver na cesty.

Celý článok

Peňazí v slovenskom školstve je zúfalo málo

🕔 3.3.2016

Slovensko vydáva na vzdelanie 3,7% z HDP, priemer OECD je 5,2%. Slovenské učiteľky zarábajú takmer len polovicu (57%) v porovnaní s rovnako vzdelanými pracovníkmi. Nezamestnanosť ľudí z nižším stredným vzdelaním na Slovensku je 55,9% (!). Šetrenie na vzdelávaní nás príde draho.

Celý článok


Štrajk učiteľov v správnom čase

🕔 3.3.2016

Keď sa pozrieme do volebných programov, tak rýchlo zistíme, že štrajk učiteľov prišiel v správnom čase. V programoch nie príliš veľa toho, čo by naozaj zabezpečovalo zmenu k lepšiemu. A teda to hlavné - zvýšenie financií pre školstvo. Pozrime sa, či politici sľubujú zväčšenie množstva peňazí v školstve:

Celý článok

V nedeľu o tretej: Pochod za záchranu podnebia

🕔 21.11.2015

Pripojte sa k pochodu za záchranu podnebia. 29.11. o 15:00 na Námestí SNP v Bratislave. Budeme žiadať potrebné kroky na zastavenie globálneho otepľovania.

Celý článok


Komunálna politika odhaľuje pravdu o pravicovej politike

🕔 10.11.2015

Že je pravicová politika nerozumná, klientelistická, nedemokratická, neodborná, účelová atď. sa môžeme najlepšie presvedčiť na komunálnej úrovni. Ukazuje sa, že pravicové zásady a ekonomické tézy sú len klišé určené dôverčivým voličom. Všetko toto sa dá ukázať na príklade najnovších vážnych rozhodnutí vrakunských poslancov, medzi ktorými je 80% z pravicových strán. Pravicové strany vo Vrakuni si takto chystajú prepad v blížiacich sa parlamentných voľbách.

Celý článok