Vox bloguli: Marián Porvažník

To najlepšie z blogov od Marián Porvažník


Netreba lobing, keď máme ministerku!

🕔 25.4.2017

Po vymenovaní novej vlády svitla nádej, že Lucia Žitňanská urobí s päťročnou koncipientskou praxou rýchly proces, čím advokácii navráti v očiach mladých ľudí aspoň akú-takú atraktivitu. Avšak po roku nečinnosti sa ministerstvo spravodlivosti vyjadrilo, že pre neho dĺžka praxe advokátskych koncipientov „nie je témou“. V kontraste s činnosťou ministerstva Lucia Žitňanská opakovane vyhlasuje, že s dĺžkou päťročnej praxe nesúhlasí. Ak máme ministerku, ktorá dlhoročne vystupuje proti päťročnej praxi, prečo to pre jej podriadené ministerstvo „nie je téma“? Ministerstvo v nedávnej relácii uviedlo tri dôvody, pre ktoré neplánuje v najbližšom čase prax skracovať. Iniciatíva za lepšiu advokáciu si na nich posvietila.

Celý článok

Pravnická fakulta PEVŠ si ľahla na koľajnice a už len čaká na vlak ...

🕔 18.4.2017

Iniciatíva za lepšiu advokáciu vo svojej kampani za skrátenie koncipientskej praxe z piatich na tri roky vyzvala na vyjadrenie podpory aj slovenské právnické fakulty, čo by garantov kvality budúcich advokátskych koncipientov. Nedávno sme obdržali zarážajúce stanovisko akademického senátu Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy v Bratislave („PEVŠ“), s obsahom ktorého sa chceme podeliť.

Celý článok


Kladivo na koncipientov

🕔 23.2.2017

"Neviete získať lístok na premiéru do kina? Nevadí, skúste študovať právo! Prijímajú takmer každého!“. Analýza publikovaná Iniciatívou za lepšiu advokáciu dokazuje, že atraktivita advokácie sa od predĺženia koncipientskej praxe na 5 rokov prepadla na bod mrazu. Hrozí, že zúfalé právnické fakulty budú lákať maturantov možno aj vyššie uvedeným sloganom.

Celý článok

Päťročná koncipientská prax uštedrila atraktivite advokácie v očiach žien K.O.

🕔 7.11.2016

Iniciatíva za lepšiu advokáciu svojím článkom poukázala na alarmujúci prepad záujmu žien o štúdium práva a tiež na markantný pokles zastúpenia žien v advokácii, ktoré boli spôsobené zavedením päťročnej povinnej praxe advokátskych koncipientov.

Celý článok


Dve Bastily Slovenska - Bonaparte a Mestský park v Košiciach

🕔 4.7.2016

V priebehu dejín boli viaceré vládne režimi symbolizované „výnimočnou“ stavbou. To, čím bola Bastila pre Francúzsku monarchiu alebo Zimný palác pre Cárske Rusko, by sa dalo v dnešných podmienkach slovenskej parlamentnej oligarchie pripodobniť k mnohým „čiernym“ stavbám postaveným buď bez stavebného povolenia, z pochybných zdrojov, alebo ešte pochybnejším staviteľom. Z nich však prime hrajú práve dva obytné komplexy – Rezidencia Bonaparte a športovo-relaxačný objekt v mestskom parku v Košiciach.

Celý článok

Ľudia majú pri utečencoch v gatiach a to je nebezpečné

🕔 21.9.2015

Ľudia aj politici z ekonomicky najsilnejších krajín sveta sú pri diskusii o utečencoch pod vplyvom strachu. To nám napovedá veľa o stave našej spoločnosti a výzvam, ktorým budeme musieť čoskoro čeliť.

Celý článok