Vox bloguli: Kristián Kusenda

To najlepšie z blogov od Kristián Kusenda


Do Lumbini a späť

🕔 23.11.2017

Šírenie akýchkoľvek informácií je v našom kláštore celkom undergroundová záležitosť. Najmä pokiaľ ide o podľa mňa celkom dôležité veci, ako či máme hodinu alebo nie. To platí obojsmerne a nestačí len oznámiť ráno riaditeľovi, že si chorý a dnes no english. Jeho aktívne prikyvovanie s úsmevom a pripomínanie, že ,,it’s your wish” mi potvrdzuje, že informáciu prijal. Napriek tomu sa ma počas dňa malí mnísi náhodne pýtajú, prečo som neprišiel na hodinu.

Celý článok

S malými mníchmi v Indii

🕔 3.11.2017

Chalani, asi dva týždne pred odchodom, že či pôjdem s nimi do Indie. Cesta autobusom naposledy trvala 40 hodín a ja nemám víza, ani kde spať. Pred 800 rokmi dosiahol zakladateľ línie, Jigten Sumgon, osvietenie, ale v tomto momente ešte netuším, kto to vlastne je a čo sa bude diať. Iba, že má prísť 7 000 ľudí, tak to asi bude stáť za to a vravím áno.

Celý článok


A tak si tu žijeme - po mesiaci v buddhistickom kláštore

🕔 13.10.2017

Život v buddhistickom kláštore uprostred Nepálu je iný. Nedá sa povedať, že horší alebo lepší, nerád takto delím a tiež je to individuálne podľa toho kto a čo porovnáva. Austrálsky vodič kamiónu, čo si prišiel oholiť hlavu a trochu vychillovať našiel mnoho nepriateľov v miestnej zelenine. Bárt z Belgicka zas našiel takmer dvojmetrového hada, čo asi tiež nie každý ocení. Ja som v izbe našiel pavúka, že fuj aký veľký, potom, že dobre, mŕtvy. A potom, že to je len jeho stará koža a teraz je ešte väčší. Ale rozdelili sme si teritórium a sme kamoši.

Celý článok

Ako sa učia malí buddhisti

🕔 5.10.2017

Jeho svätosť nositeľ kried 10 ročný Nudup mi po ceste na prvú hodinu oznamuje, že žiadna nie je - Sir, no class, puja! Tak sa teda modlite, chlapi. Podobné spontánne akcie sú zvyčajne len pre mníchov, gong na druhú hodinu mlčal, tak som v izbe, kým po mňa po 40 minútach nepríde Chokzin, že ,,we are waiting, but no teacher”. Považujem to za znak aklimatizácie do nepálskeho štýlu.

Celý článok


Prvé dni v Nepále - Káthmandu

🕔 1.10.2017

Kým som dorazil do buddhistického kláštora Drikong Kagyu Rinchenling, strávil som týždeň v Káthmandu - od ktorého som pomerne kúsok. Stačí zamávať na minibus, ktorý ma tam za asi 20 centov a 16 kilometrov odvezie. Úprimne, po pár dňoch som sa už tešil, kedy vypadnem na čerstvý vzduch. Ten v Káthmandu je plný prachu, občas korenín a tlejúcich vonných tyčiniek. Dva dni a už behám so zapáleným krvavým okom a šatkou cez nos, čo rapídne znížilo počet samozvaných sprievodcov.

Celý článok

Prichádzam do buddhistického kláštora

🕔 23.9.2017

O prvých dňoch v buddhistickom kláštore v Nepále a červoch v polievke. Celkovo tu strávim 2 mesiace dobrovoľníctvom - učením angličtiny.

Celý článok


Prečo idem dobrovoľníčiť do Nepálu

🕔 7.9.2017

Článok z osobného blogu v ktorom som zhrnul odpovede na najčastejšie otázky, ktoré som za posledné týždne dostal ohľadom cesty do Nepálu.

Celý článok

10 šoférov, ktorých stretneš pri stopovaní

🕔 11.4.2015

Ten pohľad už určite schytal nejeden stopár. Pokrivená grimasa, stisnuté pery a jemné pokrútenie hlavou do strán v štýle akože: tak ty do môjho auta určite nesadneš! Pozrie na teba spoza skla prázdneho 5-miestneho combi ako na najväčší odpad spoločnosti, aj keď ním pravdepodobne nie si a možno tak ani nevyzeráš. Pravdepodobne ťa aj v duchu odsúdi, ty sa zasmeješ a čakáš ďalej.

Celý článok


Hey brother, this way! (o 3 týždňoch v Maroku)

🕔 6.3.2015

,,No address, no Morocco.“ Striedavo hľadím na samopal obďaleč stojaceho a patrične znudeného príslušníka polície, zjavne nedostatočne vyplnený dokument pre vstup do krajiny a ďalšieho pomerne trpezlivého príslušníka za sklom. Ten si po chvíli spomenie na nejaký hotel, dopíše ho tam a dodatočne ma privíta v Marakeši.

Celý článok